21.4 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 608

Zlatna groznica: Costco prodaje zlatne poluge i, one se prodaju kao lude

0

Costco je poznat po svojim sjajnim ponudama velikih i kabastih proizvoda, ali jedan od njegovih najmanjih artikala s visokom cenom izaziva pravu buku.

Ovaj maloprodajni gigant sada nudi poluge zlata od jedne unce i u Kanadi i u SAD-u i, očigledno, prodaju se kao vruće krofne.

Costco Canada ima 24-karatne PAMP Suisse Lady Fortuna Veriscan poluge po ceni od 2679,99 dolara, ali one su dostupne samo članovima Costco-a i postoji ograničenje koliko ih se može kupiti — svaki član može kupiti samo dve odjednom, svakih sedam dana.

Kupci iz Manitobe, čini se, nemaju sreće, jer na listi piše da poluge nisu dostupne za kupovinu. I kupci u severnim teritorijama će morati da plate dodatne UPS naknade za isporuku.

Govoreći tokom razgovora o kvartalnoj zaradi kompanije u utorak, glavni finansijski direktor Costco-a Richard Galanti rekao je da su poluge veoma tražene i da se sada teško dolazi do njih.

“Dobio sam nekoliko poziva, ljudi su videli na internetu da prodajemo zlatne poluge od jedne unce,” rekao je. „Da, ali kada ih učitamo na stranicu, obično nestanu u roku od nekoliko sati, a ograničavamo dva po članu.”

Vredi napomenuti da je u Kanadi cena navedena na web stranici Costco Canada nešto viša od one koja se nudi klijentima TD Banke za isti predmet od 24 karata (2.670,21 USD). Takođe je viša od cene zlata na tržištu, koje je bilo na berzi oko 2.552,54 dolara od zatvaranja tržišta u sredu, prema NASDAQ-u.

Costco cena takođe ne uzima u obzir trošak godišnje članarine od $60 ili od $120, ali recenzenti ukazuju na vrednost povracaja novca od dva posto kompanije koji se nudi izvršnim članovima, plus svaki dodatni povracaj novca, kroz programe koje nude razne kreditne kartice.

Prema barem jednom stručnjaku, Costcov prodor na tržište zlata je pametan potez, jer određeni deo stanovništva postaje sve zabrinutiji za budućnost.

Jonathan Rose, suosnivač Genesis Gold Group, rekao je za CNBC da se ovaj proizvod uklapa u povećanu ponudu, hrane i robe za preživljavanje kao i sušene hrane, koju je video kako Costco prodaje u svojim trgovinama.

“Oni su uradili istraživanje tržišta. Mislim da je to vrlo pametan način da se njihovo ime nađe u vestima i da se dobije veliki publicitet”, rekao je. “Definitivno postoji odredjeno misljenje ljudi koji žive od zemlje, koji su sami sebi dovoljni, veruju u svoju valutu. To je apel na zlato kao sigurno utočište, dok ljudi gube veru u američki dolar.”

Zlato se dugo smatralo sigurnom kupovinom za zaštitu od inflacije, kao i stabilnijom investicijom u poređenju sa deonicama i obveznicama. U proteklih pet godina, cena zlata u Kanadi porasla je za otprilike 64%.

Kanađani hrle u Albertu u rekordnom broju, broj stanovnika porastao je za 184.400 ljudi

0

Populacija Alberte nastavlja da raste, prema najnovijem izveštaju kanadske statističke službe, beležeći ne samo najveći neto međuprovincijski rast ikada zabeleženu za pokrajinu, već i za bilo koju provinciju od kada su takvi podaci počeli da se beleže.

Alberta je od 1. jula bila dom za 4,7 miliona ljudi, prema godišnjim procenama stanovništva koje je objavio statistički zavod Kanade u sredu – nešto više od četiri posto više nego u isto vreme prošle godine. To je dodatnih 184.400 ljudi.

Druge provincije, uključujući Ontario, Manitobu i Saskatchewan, takođe su zabeležile rast stanovništva po stopama koje nikada nisu zabeležene otkako su podaci počeli da se beleže, uglavnom zbog porasta međunarodne migracije .

“U procentima, poslednji put kada je rast stanovništva [za Albertu] bio ovako visoko, to je bilo 1981., kada je populacija porasla za 4,6 posto”, napisao je istraživački tim ATB Financial-a u sredu.

“U smislu ljudi, međutim, nijedna druga godina nije ni blizu. Ovogodišnji rast ukupnog stanovništva nadmašuje prethodni rekord iz 2013. za 77.800.”


Međupokrajinska migracija – to jest razlika između broja ljudi koji su se preselili u Albertu i broja koji su otišli – zabeležila je neto dobit od 56.245, što je najveći godišnji neto dobitak ikada zabeležen za bilo koju provinciju ili teritoriju otkako su podaci počeli da se prate ranih 1970-ih. .

Sistem je prenapregnut

Projekcije pokrajinske vlade ranije ove godine  sugerisale su da se očekuje da će stanovništvo Alberte premašiti granicu od pet miliona ove decenije, verovatno već 2025.

To je izazvalo zabrinutost gradova Alberte o uticaju takvog porasta kada su u pitanju usluge kao što su policija, obrazovanje, zdravstvena zaštita i infrastruktura.

Peter Brown, gradonačelnik Airdriea, AB, koji se nalazi severno od Calgary-ja, rekao je da je njegova zajednica narasla negde u blizini 26% od 2016. On je rekao da je nedavni program provincije Alberta zove bio uspešan u privlačenju ljudi iz Kanade.

“Kada ovi ljudi dođu ovdje, očekuju da će imati sve pogodnosti”, rekao je Brown u intervjuu za The Calgary Eyeopener .

“Iskreno, ako ste opština u razvoju, vrlo je teško održati korak osim ako značajno ne povećavate poreze na imovinu, što svi ne želimo da radimo.”

Osoba prolazi pored zgrade gradske vijećnice.

Prema gradonačelniku, populacija grada Airdriea porasla je za više od četvrtine od 2016. godine. To dovodi do zabrinutosti oko finansiranja gradskih službi. (Helen Pike/CBC)

Rekordni brojevi nisu iznenađenje za Ann-Marie Lurie, glavnog ekonomistu uprave za nekretnine u Calgary-ju. Ona je rekla da je kada je reč o lokalnim stambenim tržištima, prodajna aktivnost bila izuzetno jaka, posebno u drugoj polovini dosadašnje godine.

“Nastavljamo da beležimo rast cena, posebno na tržištima poput Calgary-ja, gde smo videli cene kako [rastu] u poslednjih nekoliko meseci, već smo dostigli nove rekordne visine”, rekao je Lurie, pripisujući to i međunarodnoj i međuprovincijskoj migraciji.

Muškarac u odijelu s kravatom gleda u kameru.
Stéfane Marion, glavni ekonomista Centralne banke Kanade, rekao je da cene kuća u Alberti rastu brže od nacionalnog proseka (Colin Hall/CBC)

Stéfane Marion, glavni ekonomista u Nacionalnoj banci Kanade, kaže da se nedavni porast stanovništva u pokrajini može pripisati činjenici da Alberta “više nije najbolje čuvana tajna u Kanadi”.

„Ono što mislim pod tim je da su Edmonton i Kalgari jedina dva grada u kojima je pristupačnost kuće još uvek bolja nego što je bila 1980-ih – što nije slučaj drugde u zemlji“, rekla je Marion.

Dodao je da međuprovincijske migracije imaju mnogo veze sa razlogom zašto cene kuća u Alberti rastu brže od nacionalnog proseka.

SERBIANNEWS/CANADA

Nošenje maski se vraća u bolnice, klinike i domove za negu u BC-u

0

Neki zdravstveni radnici u Britanskoj Kolumbiji počeli su da dobijaju obaveštenja da se od njih ponovo očekuje, ​​da nose maske u medicinskim ustanovama, ali jezik je nejasan o tome šta će tačno biti potrebno i za koga.

CTV News je dobio dopis od Briana Sagara, izvršnog direktora za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti za BC, u kojem se obaveštavaju radnici da će “u pripremi za virusnu respiratornu bolest (sezonu) ove jeseni i zime” ponovo uvesti pojačane mere prevencije i kontrole infekcija u bolnicama, ordinacijama porodičnih doktora i klinikama od 3. oktobra.

„(Mere uključuju) kontinuirano medicinsko nošenje maski od strane zdravstvenih radnika, posetioca, izvođača radova i volontera u svim područjima za negu pacijenata, klijenata i specijalizovanih osoba“, stoji u jednom od tačaka njegovog dopisa. “Pacijenti, klijenti i štićenici će se nositi maske po uputstvima zdravstvenog radnika ili na osnovu ličnog izbora.”

Memorandum ne sadrži reč “mandat” ili “obavezno” i ne pojašnjava da li će nekome biti odbijeno lečenje ako ne nosi masku, ostavljajući prostor za tumačenje.

CTV News zatražio je od ministra zdravlja Adriana Dixa da pojasni da li će maske biti snažno preporučene ili obavezne od sledeće sedmice, a on je odgovorio da će u četvrtak biti održana konferencija za novinare s pokrajinskim zdravstvenim službenikom na kojoj će se razgovarati o tom pitanju, zajedno o imunizaciji, širenju virusa i, uticaj na bolnice i srodna pitanja.

„To nije tajna“, rekao je o povratku maski u zdravstvene ustanove. “Razgovaramo o ovome oko mesec dana. Za sezonu respiratornih bolesti u jesen, očekivali bismo u zdravstvenim ustanovama pojačano nošenje maski.”

SIGURNOST ZDRAVSTVENIH RADNIKA

Napadi, verbalni i fizički, događaju se gotovo svakodnevno u zdravstvenim ustanovama, a već postoji zabrinutost da bi moglo doći do eskalacije nakon “pojačanog nošenja maski”. 

U oktobru prošle godine, Dix je najavio plan za zapošljavanje 334 službenika zaštite, da se nosi sa agresijom ili napadima u bolnicama. Od januara, samo četiri su bila zaposlena. CTV News saznaje da je do sada samo njih 14 na poslu, a stotine ih čeka na orijentaciju i obuku, što se neće dogoditi tokom sledeće sedmice. 

CTV News je više puta pokušao tokom nekoliko sedmica da razgovara sa službom za integrisanu zaštitu, koja će nadgledati te službenike, ali ni Pokrajinska uprava za zdravstvenu službu ni ministarstvo zdravlja nisu omogućili intervju.

„Do danas je angažovano više od 240 ljudi“, rekao je Diks, insistirajući da program ispunjava svoje ciljeve. “U ovim vremenima važno je osigurati da se pacijenti i osoblje osećaju sigurno.”

VIŠE DETALJA O “POBOLJŠANIM” MERAMA

Ranije ovog meseca, neke bolnice u Ontariju vratile su obavezno nošenje maski u nekim područjima svojih ustanova, uz snažne preporuke za ostale.

Oni koji posećuju domove za negu u BC-u ili štićenike, neće morati da nose maske dok su u svojim sobama, pregledači će se vraćati na ulaze u ustanove i motriti na simptome bolesti, podsticaće se „rigorozno pranje ruku“, a pojačano čišćenje će se nastaviti.

Zahtevi za vakcinaciju protiv COVID-19 će se nastaviti za zdravstvene radnike, uz „praćenje znakova i simptoma bolesti pre posla i boravka kod kuće kada su aktivno bolesni“. Pacijentima i posetiocima nije potrebna vakcinacija i nema ograničenja, zahteva fizičkog distanciranja ili brzog testiranja, navodi se u dopisu.

Pokrajina se suočila sa značajnim kritikama, uključujući i od strane komesara za ljudska prava BC, kada je okončana obaveza u aprilu, ali je branio taj potez navodeći pad stope zaraze COVID-19. 

SERBIANNEWS/CANADA

Miloš Teodosić: Osvajati trofeje sa klubom za koji navijaš je nešto posebno

0

Novi plejmejker Crvene zvezde Miloš Teodosić istakao da je srećan što će igrati ove sezone za “crveno-bele” i da želi da se sa šampionom Srbije bori za nešto veliko. Za klupski sajt govorio je o brojnim temama od povratka u Srbiju, dosadašnjoj karijeri, iskustvu u NBA ligi, pa do budućih planova.

Teodosić se u letnjem prelaznom roku posle 16 godina vratio u srpsku košarku, nakon gotovo 40 klupskih trofeja i individualnih priznanja koje je osvojio širom Evrope. Na početku razgovora konstatovao je da je generalno zadovoljan dosadašnjom karijerom.

“Sigurno da je bilo možda nekih prilika da je mogao da se osvoji koji trofej više, ali ne bih menjao mnogo. Za sada je sve bilo zadovoljavajuće”, rekao je Teodosić za klupski sajt.

On je istakao da je srećan što će igrati za Crvenu zvezdu, pošto navija za ovaj klub.

“Možda nemam pravu sliku jer nije odigrana nijedna zvanična utakmica. Možda ću veći utisak imati posle prvih odigranih utakmica. Iz godine u godinu je bilo priča, bilo je dogovora. Dogovor je bio sa predsednikom kluba da ove godine dođem. Dogovorili smo se za dva minuta, srećan sam. Znam da će biti mnogo rada, nervoze i svega, ali videćemo. Treba da se fokusiramo i koncentrišemo na nas i našu igru. Siguran sam da će tako i rezultati da dođu”, dodao je Teodosić.

On je prokomentarisao nedavnu izjavu Nemanju Nedovića da je ovo možda najjači tim Crvene zvezda u novijoj istoriji kluba.

“Sigurno je da je jedna iskusna ekipa, sa iskusnim trenerom. Da li je ovo najjača Zvezda ikada? Ne znam, ne bih ulazio u to. Na nama je da radimo i uz pomoć navijača da otvorimo što je moguće bolje i da uđemo što ranije u samopouzdanje. Sa tim možemo da napravimo super rezultat. Ne bih bio euforičan ni davao prognoze. Potrebno je da utakmicu po utakmicu gradimo atmosferu da igramo do maja ili juna”, naveo je Teodosić.

Crvena zvezda će u prvom kolu Evrolige petog oktobra u Beogradu igrati protiv Asvela.

“Sigurno da će biti za mene vrlo emotivno i nešto što sam dugo priželjkivao. Siguran sam da će naši navijači doći i podržati nas, ekipu koja može da napravi mnogo toga. Ovo je nova ekipa, moraju biti strpljivi, trebaće vremena da se uigramo. Imali smo nekih problema u pripremnom periodu sa povredama. Nije bilo vremena koliko je trebalo da treniramo zajedno, ali kako nama, tako i drugim ekipama. Od prve utakmice sa Asvelom moramo da uđemo koncentrišemo i da treba da se borimo za nešto veliko”, istakao je novi košarkaš Crvene zvezde.

Teodosić je naveo su Crvena zvezda i uspesi sa ovim klubom bili glavni motiv da se vrati u Srbiju.

“Jedan od motiva je Zvezda, a drugi motiv je da se napravi nešto veliko sa Zvezdom. Osvajati trofeje u inostranstvu je sjajno, ali osvajati trofeje sa klubom iz Srbije i sa klubom za koji navijaš je posebno. To je nešto što želim da osetim i doživim”, rekao je Teodosić.

On se prisetio Evropskog prvenstva 2009. u Poljskoj na kojem je Srbija osvojila srebrnu medalju.

“Meni je prva asocijacija, ne računajući mlađe kategorije i Železnik, ta 2009. i Poljska, gde smo napravili posle mnogo godina lep rezultat sa reprezentacijom, sa jednom mladom ekipom. Očekivanja nisu ni blizu bila velika. To je bila i moja prva lična promocija na visokom nivou. To prvenstvo je za mene posebno”, podsetio je Teodosić.

On je od 2017. do 2019. igrao za Los Anđeles Kliperse.

“Posle 22, 23, 24 godine sam prestao da se dokazujem drugima. Razlog zašto sam otišao u Ameriku je bio taj, da vidim koliko mogu da igram sa najboljim igračima na svetu. Drago mi je što sam bio tamo. Iz ove perspektive žao mi je što nisam otišao ranije. Na kraju je moj boravak bio sasvim drugačiji. Ne kajem se, drago mi je što sam video sve tamo. Lepo iskustvo koje je mene promenilo na bolje i moj pogled na košarku”, izjavio je Teodosić.

Crvena zvezda će u subotu u prvom kolu ABA lige gostovati ekipi Igokee.

Petina naših jabuka izvozi se na Bliski istok

0

Rusija i dalje najveći kupac iako se količine iz godine u godinu smanjuju

(Фото А. Васиљевић)

Ovogodišnji rod jabuka, prema prvim procenama, biće veći nego prošle sezone a očekuje se i bolji kvalitet u odnosu na 2022. Ovo su podaci asocijacije „Serbia does apples” koja je nedavno objavila da će naša zemlja raspolagati sa 500.000 tona voća, čiji je izvoz prošle godine bio vredan oko 85 miliona evra. Predsednik ove asocijacije Gojko Zagorac rekao je za novosadski „Dnevnik” da se rod vratio na oko pola miliona tona jabuka. Prema njihovim podacima u Evropi se godišnje proizvede 11 do 12 miliona tona jabuka, Poljska je tradicionalno najveći proizvođač sa oko 3,5 do četiti miliona tona, dok su Italija i Francuska najveći proizvođači.

Zagorac je naglasio da je tradicionalno naše najveće izvozno tržište Ruska Federacija, mada se izvoz i tamo iz sezone u sezonu smanjuje. Sa druge strane, imamo rast izvoza na tržišta Bliskog i Dalekog istoka. Prošle godine, oko 60 odsto izvoza otišlo je ka potrošačima u Rusiji, 21 procenat u zemlje Bliskog istoka, 12 odsto u Evropu i pet procenata na Daleki istok.

Naveo je da je naš izvoz prošle sezone (avgust 2022 – jul 2023) bio manji u odnosu na sezonu 2021–2022. za nekih 50.000 tona usled manjeg roda jabuke 2022. U sezoni 2022–2023. ukupno smo prodali jabuka na inostrana tržišta oko 105.000 tona ili 85 miliona evra. Naglasio je da je teško proceniti koliko sada ima aktivnih hektara pod ovim voćem jer se niko time ne bavi, ali ono što se sigurno zna jeste da je broj hektara počeo da se smanjuje iz godine u godinu.

O ceni, kako je dodao, još je rano govoriti, ali je naveo da jabuke vrede oko 0,45 do 0,50 evra po kilogramu, kada se uključe troškovi proizvodnje, skladištenja, pakovanja…

U Evropskoj uniji rod jabuka biće na nivou prošlogodišnjeg ili za nekoliko procenata niži, pišu evropski mediji. Profesor Zoran Keserović, jedan od vodećih domaćih stručnjaka za voćarstvo rekao je nedavno za „Politiku” da je u zasadima bilo dosta problema ove sezone, od izmrzavanja do pojave čađave krastavosti na mnogim plantažama što će sigurno dovesti i do pada kvaliteta jabuka.

Svaka suza Boga moli, svakog Srbina duša boli

0

Najbolji teniser svih vremena, Novak Đoković, na Instagramu je podelio objavu na kojoj se vide građani okupljeni ispred Hrama Svetog Save, koji odaju počast Srbima stradalim u okršaju sa tzv. kosovskom policijom u Banjskoj.

Vlada Republike Srbije proglasila je na vanrednoj sednici 27. septembar za Dan žalosti povodom tragičnih događaja na KiM u kojim su stradali S. N., I. M., B. M. I u srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji 26, 27. i 28. septembar proglašavaju se danima žalosti povodom pogibije naših sugrađana u tragičnom događaju u Banjskoj, u opštini Zvečan.

– Svaka suza Boga moli, svakog Srbina duša boli – piše na fotografiji koju je Novak podelio.

Imigracija izazvala najveći rast stanovništva u Kanadi od 1957: StatCan

0

Nedavno objavljeni podaci pokazuju da je populacija Kanade porasla za više od milion ljudi u periodu od jula 2022. do jula 2023, što predstavlja povećanje od oko tri posto.

Statistički zavod Kanade kaže da je imigracija gotovo jedina odgovorna za najveći godišnji rast stanovništva koji je Kanada doživela od 1957. godine.

Kanada je takođe zabeležila ogroman porast od 46% u broju privremenih stanovnika u Kanadi u istom periodu.

Liberalska vlada je postavila rekordne ciljeve za imigraciju u poslednjih nekoliko godina, ali nije postavila konkretne ciljeve ili ograničenja za broj ljudi koji dolaze u Kanadu s privremenim vizama.

Procenjeni broj privremenih stanovnika u Kanadi sada je brojniji od domorodačkog stanovništva koje je obuhvaćeno popisom iz 2021. godine.

Povećanje broja privremenih stanovnika uglavnom je rezultat ljudi sa radnim vizama, a ne stranih studenata.

Što se tiče stvarnih brojeva, rast stanovništva u prošloj godini je više nego dvostruko veći od povećanja zabeleženog 1957. godine, kada je bejbi bum bio na vrhuncu i kada se dogodila mađarska izbeglička kriza.

SERBIANNEWS/CANADA

Savo Milošević u petak postaje novi selektor fudbalske reprezentacije BiH

0
Trener Partizana

SARAJEVO – Srpski fudbalski trener Savo Milošević biće novi selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine, prenosi Kliks.ba.

Izvršni odbor Fudbalskog saveza BiH biće održan u petak na kojem će Milošević biti imenovan za novog selektora reprezentacije ove zemlje.

On će da zameni Mehu Kodru, koji je podneo ostavku pre šest dana pošto je vodio selekciju BiH na dva meča u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2024. godine, prenosi Tanjug.

Milošević (50) je bio trener Partizana od 28. marta 2019. do prvog septembra 2020. godine. On je Partizan vodio na 67 utakmica, zabeležio je 43 pobede, osam remija i 16 poraza, a sa „crno-belima” je osvojio jedan Kup Srbije. Milošević je potom vodio ljubljansku Olimpiju od juna do oktobra 2021. godine.

Selekcija BiH se nalazi na četvrtom mestu na tabeli grupe J sa šest bodova iz šest utakmica.

Rade Šerbedžija dobio posebnu nagradu: “On je najuspešniji glumac sa ovih prostora”

0

Rade Šerbedžija je dobitnik specijalne nagrade.

Festival drama i serija (FEDIS) saopštio je danas da je glumac Rade Šerbedžija dobitnik njihove specijalne nagrade Zlatna antena za sveukupan doprinos TV produkciji u regionu.

FEDIS je naveo da je Šerbedžija “proslavljeni dramski umetnik i verovatno najuspešniji glumac sa ovih prostora”.

Kako je najavljeno, 13. FEDIS biće održan od 3. do 5. oktobra u Domu omladine Beograda uz učešće televizijskih serija iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Puštena na slobodu još trojica Srba

0

Trojica Srba koja su u ponedeljak uveče privedena u hotelu “Rajska banja” u Banjskoj puštena su na slobodu zbog nedostatka dokaza, saznaje Kosovo onlajn.

Prethodno je na slobodu pušteno četvoro Srba koji su uhapšeni nedaleko od mesta sukoba u nedelju u Banjskoj. Za njih je tzv. specijalno tužilaštvo u Prištini potvrdilo da su juče pušteni zbog nedostatka dokaza.

Zamenik direktora tzv. kosovske policije na severu Veton Eljšani rekao je u ponedeljak da se uhapšeni u hotelu “Rajska banja” sumnjiče za ilegalno posedovanje oružja, a da će istraga pokazati da li su imali veze sa napadima na tzv. kosovsku policiju.