Po visini prosečne junske zarade, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, među gradovima na jugu Srbije prednjači Pirot sa prosečnim primanjem od 59.931 dinar, u Nišu je prosečna plata iznosila 56.537 dinara, u Prokuplju je prosek u junu iznosio 49.734, Vranju 49.403 a u Leskovcu 46.824 dinara.
Posle dužeg niza godina u kojima je Niš prednjačio po visini zarada, Pirot je ovog proleća pretekao taj grad, a Piroćanci su u junu premašili i republički prosek i to za 191 dinar.
Prosečna zarada stanovnika Pirota bila je veća ovog juna u odnosu na isti mesec prošle godine za 9,8 odsto, dok je prosečna junska plata zaposlenih u Nišu porasla za 2,4 odsto.
Zvanična statistika govori da su najveću prosečnu neto junsku platu imali stanovnici beogradske opštine Vračar – 97.730 dinara, dok su zarade stanovnika opštine Stari grad bile 93.583 dinara.
Najniža zarada zabeležena je u Bojniku – 41.108 dinara, a na samom dnu lestvice primanja su i Vlasotince sa prosekom od 41.221 dinar, Gadžin Han sa prosekom od 41.691 dinar i Vranjska Banja čiji su stanovnici zarađivali u proseku 41.741 dinar.
Prosečna zarada, navodi Beta, bez poreza i doprinosa u Srbiji u junu iznosila je 59.740 dinara, dok je bruto zarada iznosila 82.572 dinara, saopštio je Republički zavod za statistiku.
U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečna bruto zarada za jun ove godine nominalno je veća za 11,6 odsto a realno za 9,8 odsto, dok je prosečna neto zarada nominalno veća za 11,4 odsto, odnosno za 9,6 odsto realno.
Đoković je u trećem kolu bio bolji od Amerikanca Tenisa Sandgrena – 6:2, 6:4.
U četvrtfinalu će igrati protiv nemačkog tenisera Jana Lenarda Štrufa.
Već na startu njihovog trećeg međusobnog duela Đoković pravi brejk.
Od 30:0 za Sandgrena osvojio je četiri poena zaredom i stigao do brejka u prvom gemu.
Sjajno je servirao, za razliku od prvog meča protiv Berankisa, pa Sandgren nije imao nikakve šanse na Đokovićev servis, makar ne do završnice seta.
Novak novi brejk pravi u sedmom gemu, kada je ponovo od 30:0 za Sandgrena osvojio četiri vezana poena i rešio set.
Sandgren je imao brejk loptu u osmom gemu, ali je Đoković neutralisao i odservirao za vođstvo.
Odmah na startu drugog seta Đoković pravi brejk.U prvom gemu je odigrano 16 poena, Sandgren je propustio četiri gem lopte, spasao jednu brejk loptu, ali drugu nije.
Servis i bekhend su dobro funkcionisali protiv Amerikanca, a brejk je odmah potvrđen.Posle nekoliko rutinskih gemova za oba tenisera, Sandgren posle Đokovićevih grešaka dolazi do 0:40 i tri brejk lopte u osmom gemu.
Spasao je sve tri, preokrenuo rezultat i došao do 5:3.U narednom gemu Novak je imao pet meč lopti na servis protivnika i nijednu nije iskoristio.
Crvena zvezda je savladala Tiranu na gostujućem terenu rezultatom 1:0 u okviru drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona. Jedini pogodak na meču delo je portugalskog napadača Antonija Tomanea.
Ušli su izabranici Dejana Stanković u meč željni nadigravanja. Već u petom minutu je Milunović posle sjajno izvedenog prekida Kataija mogao da postigne pogodak, ali je Lika odbranio, a uz to je i sudija signalizirao ofsajd. Minut kasnije je usledio i slalom Kataija u kom je izdriblao trojicu fudbalera Tirane, ali je šutirao tik pored stative. Pretio je Tomane i u 17. minutu, ali je uspeo Toševski da izblokira udarac našeg napadača sa ivice kaznenog prostora.
Domaći su prvi put zapretili u 19. minutu kada je Muči šutirao iskosa sa leve strane, Borjan je bio blizu lopti, ali je ona otišla pored gola. Pokušao je i Hodžalari da iznenadi našeg kapitena u 31. minutu iz slobodnog udarca, ali se ponovo istakao reprezentativac Kanade. Crvena zvezda je u većem delu prvog poluvremena pokušavala da preko Kataija i Kange iskreira izglednu šansu za Tomanea ili Spiridonovića koji je delovao iz drugog plana, ali se na odmor otišlo bez golova.
Reagovao je Dejan Stanković napravivši izmenu već na početku drugog poluvremena, pa se na terenu našao Mirko Ivanić, a iz igre je izašao Srđan Spiridonović. Sve je krenulo od Gobeljića u 47. minutu kada je promenio stranu i odigrao za Degeneka čiji su oštar pas u kazneni prostor uspeli da neutrališu domaći. Malo je falilo da Kanga u 55. minutu posle snažnog udarca matira Liku. Sve je krenulo od Kataija koji je pogodio živi zid, lopta se odbila do Gabonca koji je sa više od dvadeset metara šutirao pored gola, iako je golman domaćih bio na potpuno drugoj stativi i praktično već matiran.
U redovima Tirane je najviše pretio Muči. To je bio slučaj i u 58. minutu kada je brzonogi vezista pogodio stativu, ali je prethodno Borjan odbranio. Konačno je Crvena zvezda stigla do prednosti u 61. minutu. Centrirao je Katai iz kornera, najviši u skoku je bio Antonio Tomane i fenomenalno poslaoloptu u mrežu domaćih za veliku radost Dejana Stankovića.
Uzvratili su i domaći preko Kobine koji je minut kasnije iz izgledne pozicije poslao loptu preko gola. Imao je Kanga veliku želju da se upiše u strelce na večerašnjem meču, pa je i u 71. minutu pokušao sa više od dvadeset metara da matira Liku, ali bez promene rezultata. Kombinovali su Ivanić i Gobeljić u 80. minutu, ali je oštar pas u peterac našeg beka izblokiran od strane Tolija. Pet minuta kasnije je i Rodić mogao da pogodi mrežu posle udarca glavom, a u poslednjim sekundama meča je i Torasa pokušao na isti način, ali je nesavladiv danas bio Milan Borjan, posle čega je usledilo slavlje crveno-belih koji su eliminisali albanskog predstavnika Tiranu i prošli u treće kolo kvalifikacija za Ligu šampiona.
Kanada je jedini član organizacije razmene obaveštajnih podataka Five Eyes koja službeno nije blokirala Huawei-ovu 5G mrežu, ali je efektivno učinila upravo to, odlažući odluku dovoljno dugo, da prisili telekomunikacijske kompanije da isključe kineskog proizvođača opreme.
Strategija omogućava Kanadi da drži stranu i Kini i Sjedinjenim Državama dok se raspravljaju oko Huaweia, kažu dobro obavešteni izvori.
Kanada i njeni saveznici iz organizacije “Pet oka” – UK, Novi Zeland i Australija,pod pritiskom su ostalih članica, posebno iz USA, kako bi iz sigurnosnih razloga istisnuli Huawei.
5G mreže nude brzine podataka do 50 ili 100 puta brže od 4G mreža i očekuje se da će napajati sve, od telemedicine i daljinskih operacija do samostalnih vožnja automobila.
Kanada već dve godine razmišlja o tome da li da odbaci opremu nove generacije kompanije,smirujući sve veće znakove nestrpljenja ove industrije.
U junu, Bell Canada i suparnik Telus, dva najveća bežična provajdera, udružili su se sa švedskom kompanijom Ericsson i finskom Nokia-om kako bi izgradili telekomunikacijske mreže pete generacije (5G), odustajući od Huaweija za projekat uprkos korištenju Huawei 4G mreže.
“Nepostojanje rešenja na kraju će rešiti sve probleme”, rekao je izvor koji je direktno upoznat sa pristupom Vlade kanadskog premijera Justina Trudeau-a.
Rogers, drugi veliki bežični operater u Kanadi, najavio je još 2018. godine da će koristiti Ericsson 5G opremu.
Ranije ovog meseca, Trumpova administracija saopštila je da će dodatno pooštriti američka ograničenja oko Huawei-a, sankcionišući pristup komercijalno dostupnim čipovima.
Operatori u Kanadi smatraju da je ovo politički obračun, i smatraju da je najbolje za nas da ništa ne radimo, a ako ništa ne radimo, onda nećemo uznemiriti Kineze, i takođe Amerikance “, rekao je izvor.
U 2018 godini i Australija i Novi Zeland blokirali su mogućnost usluge za opremu Huawei 5G. Da budemo sigurni, Kanada će jednog dana morati doneti odluku.
Britanska Vlada je prošlog meseca saopštila da će Huaweiju zabraniti 5G mrežu, naređujući kompanijama da uklanjaju opremu do 2027 godine. U januaru je prvobitno rekla da Huawei može imati ograničenu ulogu oko 5G.
“To naglašava zašto treba da to ispravite i zašto imate samo jednu šansu … ne želimo da se nađemo u situaciji poput Britanaca”, rekao je izvor.
Kancelarija kanadskog ministra za inovacije Navdeep Bains ,koja je formalno validna za donošenje odluke o Huawei i 5G ,izjavila je da ne može komentarisati određenu kompaniju.
Predstavnik Bell-a, izvršni direktor Mirko Bibić u maju je rekao da nema uvida u razmišljanje Vlade o Huaweiju i 5G. Telus nije komentarisao tematiku.
Huawei je u izjavi rekao da veruje Ottawi “kad kaže da je potrebno vreme za donošenje razmatrane odluke.”
Broj umrlih od konzumacije droge u BC stigao je do 175 mrtvih u julu, nastavljajuci peti mesec zaredom gde su brojevi umrlih bili preko 100.
Pokrajinska Vlada je danas održala konferenciju za novinare povodom šokantnog porasta smrtnih slučajeva od droge u ovoj godini.
Broj smrtnih slučajeva u julu mesecu bio je 175, što je ujedno i treći mesec zaredom gde je više od 170 umrlih korisnika koji su koristili nelegalne droge prijavljeno je mrtvačnici BC-a.
Do kraja juna je u BC-u umrlo više od 900 ljudi zbog predoziranja u 2020. godini.
Provincija je saopštila da su ukupni uvećanje u julu bilo više za 136% u odnosu na juli 2019, kada je zabeleženo 74 smrtnih slučajeva.
„Broj ljudi koji su umrli u BC-u od droge i dalje nadmašuju smrtne slučajeve od ubistava, incidenata na motornim vozilima, samoubistava i COVID-19, “rekla je Lisa Lapointe, glavni mrtvozornik.
„Ova zdravstvena opasnost i dalje uzima tragičan danak za ljude iz svih slojeva i zajednica u provinciji.“
Lapointe je rekao da je glavni uzrok smrtnosti ekstremna koncentracija fentanila koja se trguje i koja dovodi do smrti u trenucima upotrebe.
„Znamo da je toksičnost droga ekstremna i to vidimo u rezultatima službe mrtvozornika“, rekao je Henry.
„Molim bilo koga ko trenutno koristi drogu, neka to ne radi sam.
Provincija kaže da je do 2020. godine u B.C. bilo 909 smrtnih slučajeva od nezakonitih droga,
Povećava se i broj ne smrtnih slučajeva predoziranja, sa rekordno visokim brojem od 2700 poziva koje su u julu prijavile službe Hitne zdravstvene službe BC.
Prema pokrajinskoj Vladi, od aprila do jula 2020. godine otprilike 13 % slučajeva otkrivenog fentanila imalo je ekstremne koncentracije (veće od 50 mikrograma) u odnosu na 8% između januara 2019. i marta 2020. godine.
Takođe je saopšteno, da pregledom završenih slučajeva od 2016. do 2019. godine pokazalo se da su četiri najčešće otkrivene droge relevantne za smrt, fentanil (83 %), kokain (50 %), metamfetamin i / ili amfetamin (34%) i heroin (15%).
WASHINGTON – Kanadski proizvođači drvne građe obradovali su se u ponedeljak poslednjom odlukom Svetske trgovinske organizacije o dugogodišnjem sporu Kanade s njenim najvećim trgovinskim partnerom oko izvoza mekog drveta – zaključak je koji je USA brzo osudio kao nepravedan i pristran.
Veće za rešavanje sporova WTO-a proglasilo je da su američko Ministarstvo trgovine i američka komisija za međunarodnu trgovinu pogrešili 2017. kada su uveli carine za izvoz kanadskog mekog drveta, zaključujući da šumarska industrija u Kanadi ubacuje nepravednu subvenciju za kanadske proizvođače.
“Više od tri godine naša industrija je davala milijarde dolara subvencija koja je (potvrđena u ponedeljak) od strane WTO potvrdjena odluka, da se to nikada ne bi trebala desiti”
BC Predsednica trgovacke komore Susan Yurkovich izjavila je: “Ovaj izveštaj je gadna optužnica o američkom Ministarstvu trgovine o pristrasnom procesu”.
Američki trgovacki ambasador Robert Lighthizer, dugogodišnji glasni kritičar sistema WTO-a za rešavanje sporova, imao je drugačiju perspektivu.
“Ovaj manjkavi izvestaj potvrđuje ono što USA govori godinama: sistem rešavanja sporova WTO-a koristi se za nanošenje štete američkim interesima”, rekao je Lighthizer u izjavi.
Sankcije iz 2017. godine bile su samo jedan trenutak u prekograničnom trgovinskom sporu koji je vladao između dve zemalja skoro 40 godina.
Američki proizvođači dugo tvrde da kanadski sistem regulisanja naknada za ekspoataciju drva, koji se plaća Kraljici u zamenu za pravo na seču, nepravedno subvencionira industriju koja je u privatnom vlasništvu i posluje u SAD-u, a cene određuje konkurentno tržište . Kao rezultat toga, tvrde USA zvanicnici, uvoz kanadskog drvnog materijala trebao bi biti podložan carinama.
Izveštaj WTO-a, dolazi na manje od dva mjeseca nakon što je novi sporazum SAD-Meksiko-Kanada službeno zamenio trgovinski sporazum NAFTA-e, takođe sledi odluku Sjedinjenih Država o vraćanju 10% carina za uvoz kanadskog aluminijuma. SAD je optužio Kanadu za kršenje odredbi sporazuma zbog kojih su 2018. podignute i tarife na čelik i aluminijum.
“Svaki od prethodna dva slucaja okončan je neutralnim, međunarodnim sudovima koji su doneli rešenja koja su prisiljavala drzave da ukinu svoje pogrešne odluke o subvencijama”
PENTICTON, BC: – Evakuaciona uzbuna zbog požara koja je podignuta je za gotovo 3.700 imanja u regiji Britanske Kolumbije u južnom delu, oko Okanagana, uskoro će možda biti ukinuta.
Grad Penticton kaže da je pretnja od požara na planini Christie prestala, a upozorenje za evakuaciju za sva 3.669 imanja u jugoistočnom dijelu grada je pred ukidanjem.
B.C. Wildfire Service kaže da je vatra gorela na više od 20 kvadratnih kilometara, ali da je aktivnost vatre sada minimalna i da nije bilo većih žarišta.
U međuvremenu, regionalni okrug Okanagan-Similkameen kaže da se pripremaju planovi za ponovni povratak koji će stanovnicima kvarta Heritage Hills omogućiti siguran pristup njihovim kućama.
Više od 300 imanja u komšiliku severno od vodopada Okanagan ostaju pod naredbom evakuacije, ali regionalni okrug kaže da je cilj da se ljudi što pre vrate kući.
Kaže da su u toku geotehnički radovi i posade rade na osiguravanju bezbednosti domova, prilaza i potpornih zidova, kao i kritične infrastrukture poput gasa, struje i vodovoda.
Drveće i druge potencijalne opasnosti takođe se procenjuju, a regionalni okrug kaže da sarađuje sa BC Parkovima kako bi osigurali bezbednost u provincijskom parku Skaha Bluffs.
Požar je izbio na planini Christie istočno od jezera Skaha prošlog utorka i narastao na 10 kvadratnih kilometara za manje od jednog dana.
Snažni vetrovi tokom vikenda pretili su da vatru poguraju na sever prema Pentictonu, ali na sreću,to se nije dogodilo a i u nedelju je stiglo hladnije vreme.
„Vazdušna flota radi odličan posao u držanju vatre pod kontrolom i kupuje nam vremena da organizujemo timove“, rekli su iz služba u nedelju uveče.
Vatrogasci su nastavili da pojačavaju kontrolne linije i prate situaciju u provincijskom parku Skaha Bluffs.
Ekipa RTS-a stigla je u Albaniju, kako bi ispratila meč tamošnjeg šampiona Tirane i Crvene zvezde u okviru kvalifikacija za Ligu šampiona. Naše kolege je u glavnom gradu Albanije dočekalo veoma neprijatno iznenađenje.
Dva dana uoči utakmice drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona između Tirane i Crvene zvezde, albanska sportska štampa nije poklonila toliko prostora o ovom duelu koliko sam očekivao. Ili sam ja očekivao previše.
Ekipa RTS-a ispred stadiona “Er Albanija”
U svakom slučaju utakmica od velike važnosti za obe ekipe.
Zvezda jeste favorit ali domaćin ima velike ambicije i neskrivenu želju da bude prvi klub sa ovih prostora koji će se plasirati u grupnu fazu LŠ.
Želje od mogućnosti uvek treba razdvojiti, posebno u fudbalu. O tome ćemo nešto više sutra.
Fudbaleri našeg šampiona danas su se po drugi put testirali na koronavirus i sutra će čarter letom u 11 časova, poleteti sa aerodroma “Nikola Tesla” put glavnog grada Albanije.
O svemu ovome ekipa RTS-a koja je danas doputovala u Tiranu nešto iza podneva će vas redovno izveštavati….
Sada ovde ide jedno veliko AKO…
Naime, po sletanju na aerodrom “Majka Tereza” vrlo brzo smo shvatili kao i ostali putnici sa leta JU212 da sa našim stvarima nešto nije u redu.
Ljubazni aerodromski radnici zaduženi za prtljag su nam saopštili da naše torbe nisu ni stigle.
Na naše pitanje o čemu se zapravo radi, samo su slegali ramenima i ponavljali da nije do njih.
Rekoh u redu, dešava se… A onda novi šok…
Pa nama je u torbi pored garderobe i veći deo tehnike koji nije mogao sa nama u avion.
Sada, kolegi snimatelju Moši i meni tek nije dobro. Ponovo prilazimo pultu za izgubljene stvari i po malo na mom solidnom znanju albanskog jezika nekako smo se sporazumeli da će nam stvari doneti sutra u toku dana na adresu hotela koju smo im ostavili.
Na pitanje kada da očekujemo stvari, kažu u toku dana. Do kraja dana sigurno.
Potvrda o izgubljenim stvarima
Usledio je novi šok jer mi smo došli da radimo. Kroz glavu prolazi svašta.
Kako da se onda uključimo sutra u Jutarnji program, pa u vesti u 12:00 pa u Beogradsku hroniku ?!?
Nekako smo se, uz razumevanje urednice večerašnjeg Drugog Dnevnika Milice Nedić, malo smirili (rekla je “Dešava se, samo polako i bez nervoze”)
Kako bi kao ubrzali proceduru oko stvari pozvali smo kol centar Er Srbije, gde nam se posle čekanja na automatu javio službenik koji nam je samo rekao: “Upoznati smo sa vašim problemom. Već su zvali zbog vas”.
Pitam, da li su stvari još uvek u Beogradu ili su greškom ukrcane na neki drugi let?
Službenik odgovara da su stvari u Beogradu i da nisu ukrcane u naš avion jer nije bilo mesta ?!?
Objašnjavao sam po ko zna koji put u toku dana da su nam u tom prtljagu stvari neophodne za rad (za garderobu, manje više) ali ne vredi…
Dobio sam odgovor da će torbe večeras biti poslate drugim letom koji je iza ponoći i da će nam biti donete na hotelsku adresu u “toku dana”.
Stidljivo ih pitam “kada”? Dobijam odgovor da to ne zavisi od njih.
Jedva, rekoh čoveku hvala…
Šta je tu je, sedamo u taksi i krećemo put Tirane, do našeg hotela sa nadom da ćemo sutra imati više sreće…
Trener fudbalera Crvene zvezde Dejan Stanković na meču drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona protiv Tirane računaće na 20 igrača.
Zvezda je uspešno prebrodila prvu prepreku ka eliti, savladavši gibraltarsku Evropu sa 5:0, dok će u drugom kolu crveno-beli igrati u Tirani protiv istoimenog tima.
Zvezda sutra igra u Tirani
Kako je saopšteno, put Albanije krenuli su:
Golmani: Milan Borjan, Zoran Popović;
Odbrana: Marko Gobeljić, Milan Gajić, Milan Rodić, Radovan Pankov, Nemanja Milunović, Miloš Degenek, Seku Sanogo;
Direktor ORL klinike KC u Nišu Dušan Milisavljević kaže za RTS da će tim lekara na teško obolelim pacijentima proveriti da li koronavirus oštećuje i čulo sluha.
Dušan Milisavljević je objasnio da su lekari pretpostavili da, pošto korona napada čulo ukusa i mirisa, može napraviti problem i sa čulom sluha.
Tim lekara ušao je u crvenu zonu niškog Kliničkog centra, a pacijente proveravaju standardnim ORL pregledom kao i audiometrom.
Ukazuje da kod pojedinih pacijenata postoji pad sluha na visokim frekvencijama.
“Pacijenti se žale na nestabilnost, zujanje u uhu, najviše nas interesuje da li dolazi do oštećenja sluha. Imamo nameru da ispitamo više od 100 najtežih pacijenata i kroz par nedelja upoznamo javnost da li ima oštećenja”, navodi direktor ORL klinike KC Niš.
Radiće se detaljan pregled od 40 minuta na pacijentima koji nisu na respiratoru.
Prema njegovim rečima, pacijentima će biti uzeti brojevi telefona kako bi se mesec dana nakon završetka lečenja ispitalo da li se vratilo čulo mirisa i ukusa i kakvo je stanje u uhu.
“Želimo da svako iz svoje oblasti upozna ovaj virus. Nauka se ujedinila, imamo protok informacija nesmetan i poslaćemo rezultate. Ovo je doprinos niške ORL klinike i srpskog zdravstva, mislim da je to jedini način da pobedimo virus”, navodi Milisavljević.