13.5 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1305

Šarčević: Većina đaka za nastavu u školi

0

Ankete roditelja pokazale su da veliki broj dece želi da nastavu od 1. septembra prati u školi, kaže ministar prosvete Mladen Šarčević. Dodaje da će učenici koji iz zdravstvenih razloga ne mogu da nose maske, moći da koriste vizire.

Mladen Šarčević je posetio Osnovnu školu “Simeon Aranicki” u Staroj Pazovi, kako bi se na terenu lično uverio kako teku pripreme škole za početak školske godine.

Šarčević: Većina đaka za nastavu u školi
“Smanjuje se procenat onih koji će pratiti nastavu na daljinu. Na početku anketiranja (od prošle nedelje) bilo je ispod pet odsto (oko 4,5 odsto), a sada je u nekim sredinama dva do tri odsto”, rekao je Šarčević.

Dodao je da škole imaju rok do 27. avgusta da dostave Ministarstvu koji model nastave će se primenjivati u njihovoj školi.

Najveći izazov u predstojećoj školskoj godini, kako je rekao, biće organizovanje produženog boravka za decu.

“U nekim školama će nedostajati učitelji, ali nastojimo da se angažuju kadrovi sa biroa, a imamo i oko 3.000 volontera sa učiteljskih fakulteta”, naveo je ministar.

Upitan kako će se rešiti problem dece koji iz zdravstvenih problema ne mogu da nose maske, kao što su deca asmatičari, ministar je rekao da se razrađuju dva modela i da je jedan da ta deca krenu da prate nastavu na daljinu, a da je drugo rešenje da im se obezbedi dovoljno vizira.

Direktorka O. Š. “Simeon Aranicki” Slađana Bursać kaže da se u toj školi 99 odsto učenika izjasnilo da prati nastavu u školi, da će od 5. do 8. razreda samo dva učenika, koji imaju zdravstvenih tegoba, pratiti nastavu na daljinu, te da će od 2. do 4. razreda četvoro učenika nastavu pratiti onlajn.

“To govori da roditelji i učenici imaju poverenja u školu. Pripreme za 1. septembar su u toku”, rekla je ona.

Kako kaže, sobe za izolaciju, ukoliko se pojavi dete ili zaposleni sa povišenom temperaturom, biće školska ambulanta.

Ova škola odlučila se kompletno za nastavu uživo, radiće u četiri smene, a poteškoće imaju samo oko organizacije boravka.

Za produženi boravak, kako kaže Bursać, biće potrebno da angažuju još jednog učitelja, a već su kontaktirali biro da se raspitaju da li ima učitelja koji su spremni da volontiraju.

“Učiteljski faks nam se javio kao mogućnost volontiranja studenata završnih godina”, navela je Bursać.

Predsednik opštine Stara Pazova Đorđe Radinović kaže da će i ove, kao i prethodne godine, svi prvaci na teritoriji opštine Stara Pazova dobiti besplatne udžbenike i kompletan školski pribor od lokalne samouprave.

Đoković se posle šest meseci vraća na teren, ako povreda nije ozbiljna

0

Najbolji srpski sportista Novak Đoković trebalo bi da u ponedeljak odigra prvi takmičarski meč posle pauze zbog pandemije koronavirusa. Tačno šest meseci od poslednjeg zvaničnog ATP meča, Novak će nastupiti na na Sinsinati mastersu.

On će se u drugom kolu tog turnira sastati sa Litvancem Ričardasom Berankisom u ponedeljak uveče po srednjoevropskom vremenu, u četvrtom meču na Grendstendu Flešing Medouza.

Kompletan raspored današnjih mečeva na Sinsinati mastersu

Mečevi će se igrati po sistemu “jedan za drugim”, a očekuje se da Novak i Ričardas kroče na teren najranije u 22 časa.

Sve to pod uslovom da osvajač 17 grend slem titula ne oseća bolove u vratu, zbog kojih je odustao od nastupa u dubl konkurenciji.

Srpski i litvanski teniser su se do sada sastali jednom, 2013. na Ju-Es openu, kada je Novak bio ubedljiv (6:1, 6:2, 6:2).

Pre njih zakazani su dueli Medvedev – Điron, Rus – Vilijams i Zverev – Mari.

Na teren će od 1 sat posle ponoći i Filip Krajinović, koji će igrati na Terenu 17 protiv Dominika Tima.

Filip i Dominik će odigrati prvi meč na ATP turu, pošto su se prethodno sastali dva puta – na čelendžeru u Maroku 2013. i ove godine na Adrija turu u Beogradu (oba puta pobedio Tim).

Ćuprija na Drini pretvorila Višegrad u turistički hit Republike Srpske

0
Višegrad, Republika Srpska

Višegrad, mesto koje je srpski nobelovac Ivo Andrić rečima oslikao u svojim književnim delima, a veliki vezir Mehmed-paša Sokolović mu poklonio ćupriju koja u ovaj kraj Srpske privlači posetioce iz celog sveta.

Ova opština na istoku Republike Srpske od davnina je važila za centar kulturnog turizma, čemu su nesumnjivo najviše doprinela Andrićeva dela, koja se čitaju na svim stranama planete. Za poštovaoce njegovog lika i dela to je dovoljan razlog da obiđu mesta o kojima je pisao, posete kuću njegovog detinjstva u Višegradu i učionicu u kojoj je nobelovac naučio prva slova. Za svakog putnika namernika koji kroči u Višegrad šetnja ćuprijom na Drini, koja je zadužbina velikog vezira, jedinstven je doživljaj.

Istočnjačka mudrost kaže da je čovek dužan svome zavičaju i da je to jedini dug koji nikome teško ne pada, a Andrić i veliki vezir su se na najlepši mogući način odužili svome kraju.
Vizionarskim delom, izgradnjom čudesnog Andrićgrada, na neki način njima se decenijama kasnije odužio režiser Emir Kusturica.Direktorka Turističke organizacije Višegrada Olivera Todorović istakla je za “Glas Srpske” da Andrićgrad nije samo turistički kompleks, već edukativni, obrazovni i poslovni centar, gde šetnjom jednom ulicom možete prošetati kroz vekove.

“Na ulaznoj kapiji putnike namernike dočekuje bratski zagrljaj velikog vezira i Makarija Sokolovića. Kao svojevrstan vremeplov, Andrićgrad vraća posetioce kroz vekove od Vizantije, preko vladavine Turaka, renesanse, pa sve do neoklasicizma, koji predstavlja gradska kuća, odnosno administrativni centar opštine. Tu su i fantastični mozaici posvećeni mladobosancima, i kada sve to obiđete u jednom danu u ovom čudesno lepom gradu možete proživeti istoriju”, ispričala je Todorovićeva.

Višegrad je i banjski centar, a u neposrednoj blizini hotela “Vilina vlas” sagrađen je prvi hamam koji je i danas identičan kao daleke 1575. godine kada je nastao za vreme gradnje čuvene ćuprije na Drini.
Naime, za izgradnju mosta korišćen je kamen koji je donošen iz majdana na prostoru današnje Višegradske banje. Prilikom vađenja kamena radnici su otkrili izvor mineralne vode i ubrzo shvatili da rane koje su zadobijali u radu mnogo brže zarastaju nego što bi trebalo. To blagotvorno dejstvo su pripisali mineralnoj vodi u kojoj su se kupali, tako da je tada odlučeno da se tu napravi hamam.Lekovita voda koja pomaže u lečenju brojnih oboljenja razlog je zbog kojeg u našu banju dolaze i posetioci iz zemalja regiona, a zahvaljujući turističkim vaučerima Vlade RS ovih dana banja je puna i traži se krevet više”, istakla je Todorovićeva.

Ova opština, ušuškana u kotlini na istoku Srpske, oivičena borovom šumom koja se naslanja na planinski masiv Nacionalnog parka “Tara”, ima šta da ponudi i kada je reč o verskom turizmu.
Manastir Dobrun iz 14. veka, posvećen Uspenju presvete Bogorodice, 12 kilometara od Višegrada prema granici sa Srbijom, nezaobilazna je stanica hodočasnicima iz cele Srpske i šire.
Todorovićeva ističe da je reka Drina poseban mamac za turiste, jer nudi bezbroj mogućnosti za uživanje na vodi.Bridge on the Drina | Tourist organization of Municipality of Visegrad

“Od Višegrada do Bajine Bašte, kanjon Drine u dužini od 52 kilometra je plovan, pa u ovo doba godine na našoj modrozelenoj lepotici najlepše slike oslikavaju čamci, brodići, sup-daske kojima krstare turisti uživajući u lepoti netaknute prirode”, kazala je Todorovićeva, dodavši da je za one odvažne avanturiste željne adrenalina obezbeđen zip-lajn nedaleko od ćuprije, koji nudi jedinstven doživljaj.

Obilazeći Višegrad ne treba zaboraviti ni istoriju i žrtvu predaka čije je stradanje današnjim generacijama donelo slobodu.Zainteresovani mogu da otplove do Starog broda i posete spomen-kompleks hiljadama žrtava Drugog svetskog rata”, rekla je Todorovićeva.
Prvi čovek Višegrada Mladen Đurević istakao je da je Višegrad s razlogom poslednjih godina zacrtan na turističkoj mapi posetilaca iz celog sveta.
“Drina, ćuprija i Andrićgrad su simboli ovog kraja, jedinstveni turistički biseri ukorenjeni u našoj istoriji, koje treba videti i doživeti”; poručio je Đurević.

Bogata i raznovrsna gastronomska ponuda čine svako mjsto posebnim.
Višegradska kuhinja je dobrim delom mešavina specijaliteta iz Srbije i domaćih autohtonih jela, pa su na trpezama u ovom kraju nezaobilazni drinska riba i razni specijaliteti od ribe, ali i ćevapi i pite, jela ispod sača, a u Višegradskoj banji u “Staroj bašti” nadaleko je poznata pita od pšeničnog crnog brašna ispod sača.

IZVOR:B92.RS

Od danas su obavezne maske u svim vozilima Translink-a, Seabus-a i Skytrain-a

0
Maske u javnom prevozu Vankuver

VANCOUVER – TransLink se nada da će putnici u autobusima Metro Vancouver-a sarađivati ​​sa politikom obaveznog  nošenja maski kada odredba stupi na snagu u ponedeljak 24 avgusta 2020 godine..

Tokom vikenda radnici su postavili na hiljade nalepnica i znakova širom sistema, što je u skladu sa njihovim početnim pristupom davanju prioriteta najpre edukaciji nad sprovođenjem odluka. Specijalni direktor Ben Murphy kaže da su i drugi gradovi ,poput Toronta , doživeli 95% poštovanja obaveznog nošenja maski bez bilo kakvog  “aktivnog sprovođenja.”

„Nadamo se da ćemo ovde videti slični odnos, ali moraćemo sačekati i videti“, kaže on.

„Već smo ovih dana videli da sve više ljudi nosi maske u prevozu, pa smo ohrabreni što vidimo da puno ljudi prima  poruku.“

Tranzitna policija ima autoritet da sprovodi politiku, ali prvih nekoliko sedmica vozači će biti podsećani, a ne ukoreni.

Moraćemo pažljivo nadgledati proces tokom narednih nekoliko sedmica da vidimo kakav je odziv,  kaže Murphy.

Optimističan je da će nošenje maske vrlo brzo postati normali  „deo tranzitne kulture“.

Deca ispod pet godina; osobe sa ugroženim medicinskim stanjima ili oni koji na bilo koji način nisu u stanju nositi masku, oslobođeni su zahteva da nose zaštitnu masku.Press Online :: Beograd :: Konačno poznato KO ĆE KONTROLISATI da ...

Sindikat koji predstavlja vozače u prevozu jasno je pokazao da njihovi članovi nisu voljni sprovoditi ovu politiku.

„Naša se briga nije promenil, a to je da vozači treba da se fokusiraju na vožnju autobusa a, izvršenje zakona tamo gde se sprovodi zakon, da se  prepusti odgovarajućim vlastima“, kaže Gavin McGarrigle, regionalni direktor Unifora.

„Uvereni smo da vozači neće biti odgovorni za sprovođenje politike, a mi radimo s kompanijom da osiguramo vozačima sigurnosti, poput prisustva policije ili sa sličnim stvarima “

McGarrigle kaže da članovi podržavaju svaku politiku koja ima za cilj povećanje sigurnosti u tranzitu “Bilo je, mnogo pre pandemije, napada na vozače i to ne želimo više gledati.”

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Srpski Amerikanci zvanično deo kampanje za reizbor Trampa

0
Srbi za Trampa

ČIKAGO – Tri nedelje nakon što je u SAD pokrenuta kampanja pod nazivom „Srbi za Trampa 2020”, Amerikanci srpskog porekla koji podržavaju aktuelnog predsednika, postali su zvaničan deo koalicije u kampanji za ponovni izbor predsednika Donalda Trampa.ODLUČENO JE! SRBI SU UZ DONALDA TRAMPA! KRENULA JE KAMPANJA SRBI ...

Kako se navodi u saopštenju organizacije „Srpski Amerikanci za Trampa 2020”, kampanju „Srbi za Trampa 2020” pokrenule su Olga Ravasi i Pamela Kolins kako bi promovisali građanski angažman srpskog rasejanja u Sjedinjenim Državama, preneo je Srpski Radio Čikago.

„Tako smo ponosni na ovaj trenutak i konačno znamo da su predsednik Tramp i njegov tim čuli naše glasove, a naš naporan rad i posvećenost su se isplatili”, navele su Ravasijeva i Kolinsova, prenosi Tanjug.

One su dodale da su članovi kampanje motivisani više nego ikada pre da omoguće da se ponovno izabere „verovatno najbolji predsednik u istoriji Amerike” budući da se, kako su naglasile, nacija suočava s egzistencijalnom krizom.

Kako su dodale, u ovom velikom vremenu nestabilnosti potrebno je snažno vođstvo predsednika Trampa, poverenje u teške odluke koje donosi, kao i i zakon i red.

U saopštenju se podseća da se Amerikanci srpskog porekla nikada ranije na ovom nivou nisu organizovali kako bi podržali nekog kandidata, posebno predsedničkog kandidata.Štaviše, kako se naglašava, ovo je prvi put da su kao zajednica zvanično prepoznati u predsedničkoj kampanji.

Ravasijeva je rekla da članovi ove zajednice, u daljoj koordinaciji sa službenom kampanjom, planiraju da nastave sa promocijom ove inicijative i formiraju snažne timove u svakoj ključnoj državi.

„Cilj je da se mobiliše oko milion Srba-Amerikanaca i Amerikanaca sa potpunim ili delimičnim srpskim poreklom širom Sjedinjenih Država da se pridruže pobedničkom timu, i organizovanim naporima i da pomognemo ponovni izbor predsednika Donalda J. Trumpa”, poručila je Olga Ravasi.

IZVOR:POLITIKA.RS

U Superstore prodavnicama od 29 avgusta maske će biti obavezne prilikom kupovine

0
Superstor Kanada

Kanadski trgovinski lanac Superstore zahtevaće od većine kupaca da nose masku dok kupuju, počevši od 29. avgusta.
Potez je osmišljen kako bi pomogao zaustaviti širenje COVID-19.
Lanac supermarketa, čiji je vlasnik Loblaws Inc., upravlja desetinama prehrambenih proizvodima kompanije u BC-u u Ontariu.Ponovo uvedeno obavezno nošenje maski u Austriji„Mnogi gradovi i opštine  širom zemlje učinile su obavezne nošenje  maski u zatvorenim prostorima, uključujući i naše prodavnice“, rekao je portparol Loblaws.
„Stručnjaci takođe veruju da je pravilno nošenje maski jedan od najboljih načina da se smanji prenošenje COVID-19.“
Iz kompanije su naveli da maske neće biti obavezne osobama koje zbog medicinskih razloga nisu u mogućnosti da ih nose.
Veći broj drugih veletrgovina, poput Walmart Kanade, već je prešao na to, da  su maske obavezne za kupce.
Neke druge kanadske jurisdikcije naredile su da maske budu  obavezne na javnim mestima, ali u  Britanskoj Kolumbiji za sada to nije slučaj.
Zvaničnici javnog zdravstva kažu da nošenje maske može smanjiti rizik od prenošenja COVID-19 drugima sprečavanjem širenja zaraženih kapljica.
Nošenje maski i dalje se smatra sekundarnom merom opreza i sa manjim učinkom od fizičkog distanciranja.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Savezna Vlada vidi dekriminalizaciju teških droga kao rešenje velikog broja smrtnih ishoda predoziranjem

0
Opiodna kriza u Kanadi

OTTAWA – Glavni doktor Kanade, kaže da bi Kanađane trebalo “opsedati” krizom sve većeg broja smrtnih slučajeva od upotrebe droga, i ona sugeriše da bi dekriminalizacija teških droga trebala biti deo rasprave, kako bi se pronašlo rešenje.

Dr Tereza Tam kaže da se u nekoliko provincija, uključujući Britansku Kolumbiju, Ontario i Albertu ,vide izraziti skokovi smrtnih slučajeva zbog predoziranja od kada je započela pandemija COVID-19.

Tokom konferencije za novinare u petak, ona je rekla da situacija “eskalira dok razgovaramo”. Tam kaže da biu povećan pristup sigurnijoj nabavci droga i izgradnja više nadziranih mesta konzumiranja, jedan od ključnih koraka potrebnih za smanjenje smrtnosti od droga.

Ali ona takođe kaže da se moraju uzeti u obzir svi pristupi, uključujući “kretanje društva ka o dekriminalizaciji droga i njihovo približavanje društvu”.

Nekoliko zvaničnika i grupa pozvalo je saveznu Vladu da dekriminalizuje teške droge za rešavanje ove krize, uključujući kanadsko udruženje šefova policije u BC.u,  premijera BC-a i pokrajinski zdravstveni radnici u BC-a.

Tam je u petak rekla da pravni sistem ne može sam pronaći  izlaz iz ovog problema, i aplaudirao nedavnoj direktivi nezavisnog javnog tužilaštva koja je uputila savezne tužioce da pokreću slučajeve samo nakon najtežih krivičnih dela posedovanja droga koja izazivaju zabrinutost za javnu bezbednost.

Ministrarka zdravlja Patty Hajdu izjavila je da ne postoji čarobni štapić za rešavanje krize sa drogama i, smatra da je potreban paket mera za potpuno rešavanje problema, ali čula je pozive za dekriminalizaciju i to je nešto o čemu Vlada razmišlja.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

U Kejptaunu u 116. godini preminuo najstariji muškarac na svetu

0

Južnoafrikanac Fredi Blum, koga su iz milošte zvali Um, nezvanično proglašen za najstarijeg muškarca na svetu, preminuo je u 116. godini u bolnici u Kejptaunu.

Prijatelj porodice, Andre Naidu, rekao je medijima da se Uma nekoliko dana osećao loše i prebačen je u bolnicu.


Fredi Blum je rođen 1904. godine u Istočnom Kejpu, a u epidemiji španskog gripa 1918. izgubio je celu porodicu.

„Cepao je drva još pre dve nedelje, ali njegovo tlo to više nije moglo da izdrži. Videli smo kako mu se stanje pogoršava. Primljen je u bolnicu zbog jakih bolova u stomaku“, dodaje Naidu.

Upa se preselio u Kejptaun gde je do smrti živeo sa suprugom.

Gadidža Fransis iz Udruženja starih Delfta, kaže da je Upa bio heroj njihove zajednice.

„Mnogo je voleo svoj duvan. Kad god smo ga posetili, uvek je imao osmeh na licu“, kaže Fransis.

Naidu napominje da Umina smrt nije povezana sa koronavirusom.

Novak: Nemam kome da se pravdam zbog Adrija tura, Rafa nije uticao na moju odluku

0
Photo by Cameron Spencer/Getty Images

Najbolji svetski teniser Novak Đoković učestvovaće u Njujorku na Sinsinati mastersu. Novak je izjavio da nema kome da se pravda ili udovoljava zbog problema nastalih nakon Adrija tura, kao i da to što nema Nadala i Federera, nije uticalo na njegovu odluku da dođe i da se takmiči u SAD.

Teniska javnost interesuje se da li će Novak morati da se pokaže u drugačijem svetlu, zbog problema koji su nastali zbog organizovanja Adrija tura.

Novak spreman za turnire u Americi
“Nema potrebe da pokazujem drugačije lice, jer me ljudi dobro poznaju i vraćam se u sredinu na kojoj se najbolje osećam i imam najviše samopouzdanja. Ni u čemu vezano za tenis van terena, ne uživam kao što uživam kada sam na terenu. Volim da se takmičim i na kraju dana svi smo profesionalni igrači i želimo da budemo ovde i da se sezona nastavi”, rekao je Novak.

Najbolji svetski teniser čestitao je organizatorima u SAD, jer zna koliko je teško u ovakvoj situaciji povući prave poteze.

“Nedostajao mi je tenis i takmičenje. Menadžment i odbor ATP-a su uspeli ovo da organizuju i svaka im čast. Okolnosti i uslovi u kojima se igra su drugačiji od onog na šta smo navikli, ali istovremeno bitne su pozitivne stvari, a to je da smo ovde. Čestitam svima što su ovo ostvarili, nije lako. Mi smo jedan od retkih globalnih sportova koji nije pronašao način da nastavi sezonu i to je moguće razumeti, jer govorimo iz perspektive u kojoj se sport igra širom sveta, nedelju za nedeljom, druge zemlje i drugi kontinenti imaju različite restrikcije”, dodao je Novak.

Srpski teniser izjavio je da je u poslednjem trenutku prelomio da li će zaigrati u SAD.

“Bio sam blizu odluke da ne dođem u Njujork, nedelju dana do sletanja nisam znao da li da igram ili ne. Stvari su bile dosta nepredvidive, dosta pitanja o kojima je trebalo pričati. Najbitnija stvar koja je morala biti potvrđena je povratak tenisera u Evropu bez perioda karantina. Tako da bi mogli da se takmičimo na turnirima u Evropi. To je bio ključni problem, koji nije bio potvrđen do skoro”, rekao je Đoković.

Na odluku o njegovom dolasku u SAD, nije uticalo odustajanje Rafaela Nadala.

“Nisam doneo svoju odluku jer se Rafa povukao. To je ono što ljudi žele da čuju, ali ja sam svoju odluku doneo mesecima ranije da dođem na Ju-Es open i igram na podlozi na kojoj sam oduvek imao mnogo uspeha. Doneo sam odluku da dođem, ali nisam bio siguran da će se to i desiti, dok se nisu ispunili pomenuti uslovi. Svaki grend slem koji igram je šansa da osvojim titulu, ali isto tako i ostalim teniserima, da li su mi šanse veće pošto Rafa i Rodžer nisu tu, ne znam, nije zahvalno govoriti jer je to nepoštovanje prema ostalim igračima koji su tu, momcima koji su dobro koliko i Rodžer, Rafa i ja”, poručio je Novak.

“Svi mogu osvojiti Ju-Es open, pogotovo sada, nakon šest meseci pauze. Dobro je što imamo Sinsinati pre Grend Slema, ali svakako ne znamo kako ćemo se osećati na terenu. Ne možete dobiti peškir od momka koji skuplja lopte, to će produžiti vreme između poena pa i samog meča. Morate prvo da osetite novu atmosferu, da biste znali kako ćete se ponašati”, zaključio je Novak Đoković.

Sinsinati masters startuje u Njujorku 22. i završava se 28. avgusta, posle čega će na programu biti Ju-Es open, od 31. avgusta do 13. septembra.

Sastanak u Vašingtonu zvanično pomeren za 4. septembar

0

Sastanak između predstavnika Beograda i Prištine u Beloj kući zvanično je pomeren sa drugog na četvrti septembar, javlja “Koha”.

Vest o pomeranju datuma sastanka je potvrdio portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Uliot.

Sastanak u Vašingtonu zvanično pomeren za 4. septembar
“Savetnik za nacionalnu bezbednost Robert O’Brajen pozvao je lidere Srbije i Kosova u Vašington 4. septembra. Razgovori su zbog dnevnog reda odloženi za dva dana. Sjedinjene Američke Države se nadaju tim važnim razgovorima sa predsednikom Vučićem i premijerom Hotijem”, naveo je Uliot.

Prema njegovim rečima, taj sastanak će unaprediti ekonomska pitanja između Beograda i Prištine.

“Verujemo da je napredak u ekonomskim pitanjima, uključujući otvaranje novih radnih mesta i ubrzanje ekonomskog rasta, prvi korak u unapređivanju mirovnog procesa”, poručio je Uliot.

Prvi sastanak u Vašingtonu između predstavnika Beograda i Prištine bio je zakazan za 27. jun, ali otkazan je nakon predloga optužnice Specijalnog suda protiv kosovskog predsednika Hašima Tačija.