Skupština Srbije usvojila je izmene Zakona o presađivanju ljudskih organa, kojima se menjaju pravila darivanja organa posle smrti. Nove odredbe preciziraju ko i na koji način daje saglasnost, a cilj je da se poveća broj transplantacija i smanje liste čekanja.

Skupština Srbije usvojila je danas dva zakona iz oblasti zdravstva, koji se tiču presađivanja ljudskih tkiva i organa. Usvojene su izmene i dopune Zakona o presađivanju organa i Zakona o ljudskim ćelijama i tkivima. Za izmene i dopune Zakona o presađivanju ljudskih organa glasao je 141 poslanik.
Usvojenim izmenama, kako se navodi u obrazloženju, preciznije su uređeni uslovi i postupci darivanja ljudskih organa nakon smrti lica, kao i prava i obaveze svih učesnika u postupku. Definisani su uslovi pod kojima se može pristupiti darivanju organa, čime se obezbeđuje veća pravna sigurnost i zaštita prava građana.
Zakon koji je do sada bio na snazi, podrazumeva pretpostavljenu saglasnost – da su svi donori tkiva i organa ukoliko se za života ne izjasne drugačije. Tu odredbu Ustavni sud Srbije proglasio je neustavnom. Odluka Ustavnog suda, ali i epidemija virusa korona skoro su zaustavili transplantacioni program u Srbiji.
Predstavnici zdravstvenih vlasti kažu da je novo zakonsko rešenje doneto kako bi se omogućilo povećanje broja transplantacija i smanjile liste čekanja za presađivanje ljudskih organa, a u cilju unapređenja zdravlja građana Srbije i kvaliteta zdravstvene zaštite u skladu sa savremenim standardima medicinske nauke i prakse u ovoj oblasti.
Novine koje donose izmene zakona podrazumevaju da se svaki pojedinac za života izjasni da li želi ili ne da daruje organe. Ukoliko želi da daruje organe o tome se izjašnjava kod izabranog lekara u domu zdravlja, ali se saglasnost može dati i u Upravi za biomedicinu koja se nalazi pri Ministarstvu zdravlja. Oni koji žele da daruju organe dobijaju donorsku karticu.

