Fudbalska reprezentacija Zelenortskih Ostrva postala je prvi tim u 21. vijeku koji se plasirao u plej-of Svjetskog prvenstva bez ijedne pobjede u grupnoj fazi.
Fudbaleri Zelenortskih Ostrva (Foto: EPA/RONALD WITTEK)
Posljednji put to se dogodilo na Svjetskom prvenstvu 1998. godine kada je reprezentacija Čilea u grupi remizirala sa Italijom (2:2), Austrijom (1:1) i Kamerunom (1:1), prije nego što je u osmini finala izgubila od Brazila (1:4).
Zelenortska Ostrva remizirala su sa Saudijskom Arabijom (0:0) i zauzela drugo mjesto u Grupi H sa tri boda.
Tokom grupne faze odigrala su neriješeno i sa Španijom (0:0) i Urugvajem (2:2).
U osmini finala Zelenortska Ostrva će igrati protiv aktuelnog šampiona, Argentine.
Selektor fudbalske reprezentacije Zelenortskih Ostrva Pedro Bubista izjavio je danas poslije prolaska u šesnaestinu finala Svjetskog prvenstva da je ponosan na sve što je uradila njegova ekipa, kao i da je pokazala da ništa nije nemoguće.
– Ponosan sam na sve što smo postigli. Moramo da budemo zadovoljni, završili smo grupu fazu bez bez poraza. Nedostajao nam je jedan gol u posljednjoj i teškoj utakmici, da budemo još uspješniji, ali i ovako smo presrećni. Predstavljamo naše ostrvo, ali takođe predstavljamo i Afriku. To je izvor ogromnog ponosa – rekao je Bubista.


