16.5 C
Vancouver

ČUDESNA NOĆ SRPSKE ODBOJKE: „Orlovi“ u finalu Evropskog prvenstva

Odbojkaška reprezentacija Srbije plasirala se večeras u finale Evropskog prvenstva, pošto je pobedila Francusku sa 3:2 (23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 7:15)

MAGIČNA Srbija u Parizu. Odbojkaši su u finalu Evropskog prvenstva! „Orlovi“ su u fantastičnom polufinalu utišali legendarni „Bersi“, pošto su posle 135 minuta divovske borbe savladali izvanrednu Francusku sa 3:2 (23:25, 25:23, 25:21, 17:25, 15:7). Nemanja Petrić i drugovi u nedelju (17.30) će se za treću evropsku krunu boriti sa Slovencima.

Večeras je viđen pravi odbojkaški triler. Srbi i Francuzi vodili su beskompromisnu borbu. „Orlovi“ su uspeli da zaigraju onako kako se od njih odavno očekuje, bili su ubitačni na servisu, neprelazni na bloku, ubojiti u napadu, sigurni na prijemu, lucidni u kritičnim trenucima. Uspeli su izabranici Slobodana Kovača da umire „galske petlove“, da im ne dozvole da se razmahnu i da ih razbiju u taj-brejku.

Taj peti set fantastičnim servisima otvorio je Nemanja Petrića, a njegove bombe u poene su pretvarali Podraščanin i Atanasijević za velikih 5:0. Naši nisu stajali, nastavili su da udaraju po lopti iz sve snage, tako da su Francuzi nemoćno gledali kako im se gasi san o velikom finalu.

Nadahnuti fantastičnom atmosferom u čuvenom „Bersiju“, „trikolori“ su krenuli silovito i zahvaljujući raspoloženim Le Ruom i Engpaeom poveli su sa 3:0. Ta početna prednost unela je samopouzdanje kod domaćina, koji je igrao sigurnije na prijemu, agresivnije na servisu, ubojitije u napadu, tako da naši nisu uspeli da naprave preokret. Kada su se naši primakli na 9:8, domaćin je servisima Le Rua uspeo da se odlepi na 13:8. Francuzi su diktirali ritam sve do 22:18, da bi Srbi zaigrali odvažnije. Petrić je izvanredno servirao, Jovović i Podraščanin blokirali i domaćinu su se primakli na 21:22. Nažalost, „orlovi“ nisu uspeli da potpuno poremete Francuze, koji su zahvaljujući Linelu uspeli da dobiju prvi deo igre – 25:23.

Onako kako su domaćini otvorili prvi set, tako su naši počeli drugi čin. Atanasijević je izvanredno servirao, Jovović dva puta izblokirao Bojea za 4:0. Domaćin se na trenutak vratio, izjednačio na 5:5, da bi se razgoropadili Srbi. Razleteli su se naši igrači na terenu, raspucali su se, osim Atanasijevića, i ostali igrači, domaćin je bio u nokdaunu i kada je na semaforu bilo 19:11 učinilo se da će Srbi lako stići do izjednačenja. Pokušavali su „trikolori“ da dođu do daha i umalo im to nije pošlo za rukom u samom finišu seta. Malo je nedostajalo da Linel napravi čudo, jer je kod 24:18 izvanrednim servisima poremetio prijem Srbije, omogućio svojoj selekciji da dođe na 24:23, ali onda je prilikom servisa nagazio liniju i – rezultat je izjednačen.

Izvanredni Srbi sačuvali su mirnoću početkom trećeg seta, kada su domaćini uz blagu pomoć sudija uspeli da se odlepe na 11:7. Tada su naši servisima Uroša Kovačevića preokrenuli na 12:11. Potom se igralo poen za poen sve do 17:16 za Francuze. Kada je bilo najvažnije „orlovi“ su uzleteli u prvom trenutku, napravili seriju 4:0 (blokovi Lisinca i Uroša Kovačevića) za vođstvo od 20:17. Nervozni domaćin na sve načine je pokušavao da napravi preokret, ali su Srbi sve izdražili, da bi zahvaljujući servisima Srećka Lisinca uspeli da iskoriste prvu set-loptu (25:21) za veliko vođstvo od 2:1.

Francuzi su u četvrtom setu zaigrali iz sve snage, više su reskirali, proradio im je servis i brzo su slomili otpor umornih Srba – 14:8. Domaćin se nije opuštao, nije dozvoljavao našima da se vrate u igru, bili su neumoljivi u napadu, sigurniji na prijemu i uz pomoć sjajne publike uspeli su da izbore taj-brejk – 25:17.

Na ruletu su se bolje snašli naši, zaigrali su fantastično i Francuzima nije bilo spasa.

FRANCUSKA – SRBIJA 2:3

DVORANA: „Akor hotel arena“ u Parizu. Gledalaca: 12.574. Sudije: Kambre (Belgija) i Fernandez (Španija).

FRANCUSKA: Grebenjikov (libero), Patri, Tonjuti, Tili, Linel 14, Engape 29, Le Ru 2, Birzar 1, Boje 19, Le Gof 1, Bultor (libero), Kleveno, Rosar 2, Šinenjiz 4. Poeni – napad: 57, blok: 6, servis: 9, greške rivala: 29 (18 iz servisa).

SRBIJA: Okolić, Kovačević 18, Petrić 7, Ćirović, Peković (libero), Krsmanović, Ivović 2, Jovović 3, Atanasijević 27, Luburić, Majstorović (libero), Podraščanin 8, Lisinac 10, Todorović. Poeni – napad: 55, blok: 16, servis: 4, greške rivala: 30 (18 iz servisa)

Setovi: 25:23, 23:25, 21:25, 25:17,7:15.

HVALA NAVIJAČMA!

– FANTAZIJA! Ovo je fantastično. Pred ovom publikom pobediti francuze bilo je fenomenalno. Ali, večeras se zaboravlja sve, okrećemo se finalu – izjavio je za „Novosti“ posle meča odmah na parketu posle sjajne pobede trener Srbije Slobodan Kovač.

IZVOR:NOVOSTI.RS