12.9 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 833

Nedović se vraća u Berlin i priključuje reprezentaciji Srbije

0
ball under basketball ring

Košarkaški reprezentativac Srbije Nemanja Nedović posle lečenja u Madridu priključiće se timu selektora Svetislava Pešića u Berlinu u nokaut fazi Evrobasketa.

Nemanja Nedović nije sa ekipom otputovao u Berlin, već se zaputio u Madrid, gde je bio podvrgnut dodatnim pregledima zbog povrede lista. Nakon pregleda vraća se u Berlin,

Nedović je u trijumfu nad Izraelom (89:78) u grupnoj fazi povredio list i prognoze su glasile da je za njega Evropsko prvenstvo završeno.

Za sada nije poznato hoće li košarkaš Crvene zvezde, koji je na Instagramu potvrdio da dolazi u Berlin, moći da pomogne “orlovima” u nastavku šampionata.

Košarkaši Srbije u nedelju od 18.00 u Berlinu igraju meč osmine finala protiv Italije. Prenos je na našem Prvom programu.

Basketaši Srbije u četvrtfinalu Evropskog prvenstva

0

Basketaši Srbije savladali su Izrael sa 21:13 u drugom meču na Evropskom prvenstvu. Naši su tako grupu prošli sa maksimalne dve pobede. Srbija će u četvrtfinalu u nedelju od 13.55 igrati protiv Poljske.

Nakon pobede nad Slovenijom od 21:14, basketaši Srbije ubedljivo su savladali Izrael i nastavili odbranu titule na Evropskom prvenstvu. Naši basketaši kao prvoplasirani u Grupi A idu u četvrtfinale.

Imali su naši basketaši 6:3, da bi Izraelci uspeli da izjednače. Usledila je dvojka naših za novu prednost – 10:8. Srbija potom uspeva da se odlepi na 13:9. Izraelci prete, ali naši odbijaju nalet i nakon iskorišćena dva bacanja imali smo 18:13.

Potom naši rutinski privode meč kraju, nisu dozvolili rivalima da postignu koš. Na kraju 21:13 za Srbiju.

Parovi četvrtfinala:
13.55 Srbija – Poljska
14.20 Holandija – Austrija
16.05 Litvanija – Belgija
16.30 Letonija – Izrael

Funkcioner iz Vrnjačke banje “smartom” na sahranu kraljice, i to o trošku građana

0
Twitter

Putni nalog izdat na ime direktora Sportskog centra „Vrnjačka banja“ Dušana Radovića kako automobilom „smart“ ide na poslovni put od 11 dana na sahranu kraljice Elizabete II juče je postao viralan, a za Radovića se od jutros pretvorio u noćnu moru.

Neslana, interna šala njegovih kolega je osim trajanja puta imala i podatak o tome da “putni troškovi padaju na teret sportskog centra”.

Nalog je imao sve što treba, pečat ustanove i potpis predsednika Upravnog odbora Slaviše Đurovića.

U pokušaju da saznaju da li će do puta doći Blic je pozvao Radovića koji je ispričao svoju stranu priče.

Tvrdi da je sve interna šala zaposlenih koja je nepažnjom otišla u etar i završila na društevim mrežama.

“U šoku sam! Sve ovo je neumesna šala. I da hoću, ne bih mogao da stanem u smart, imam skoro dva metra i 160 kilogama”, rekao je Radović.

Određeni službenici SC su hteli da se našale, napravili su nalog, zloupotrebili pečat i falsifikovali potpis Slaviše Đurovića, i sve to je trebalo da me dočeka na stolu, istakao je on.

Nalog je, kako je rekao Blicu, neko poslao kumi, kuma bratu i na kraju je to neko objavio i napravio ogromnu štetu meni, SC, zaposlenima, Vrnjačkoj Banji.

“Umesto na stolu, ja sam to video na društvenim mrežama i zapanjio se”, tvrdi Radović.

Kaže i da je Đurović, čiji je potpis falsifikovan, zakazao za ponedeljak hitnu sednicu Upravnog odbora SC.

“Počinioci će biti nastrožije kažnjeni. Mali broj ljudi ima pristup pečatu, zato je lako i utvrditi o kome se radi”, kaže Radović, kome telefon od juče zvoni ceo dan.

Profesionalna dvojnica Elizabete II napušta posao iz poštovanja prema kraljici

0

Profesionalna dvojnica Elizabete II izjavila je da je iz poštovanja prema najdugovečnijoj britanskoj kraljici, koja je umrla u četvrtak, odlučila da napusti taj posao nakon 34 godine, ali će i dalje čuvati svoju “kraljičinu” odeću u znak sećanja na ženu koju je “osećala kao člana porodice”.

Meri Rejnolds (89), koja živi u Epingu u Eseksu, prvi put je postala kraljičina dvojnica 1988, a prvi put su joj rekli da izgleda kao Elizabeta još kad je imala 17.

Pojavljivala se na televiziji i filmu, a među njenim istaknutim pojavljivanjima su glavna uloga u komediji Bullseye iz 1990. sa pokojnim Rodžerom Murom, kao i pojavljivanje u seriji Doctor Who povodom 25. godišnjice prikazivanja, koja je obeležena 1988.

Rejnolds je novinarima rekla da je odluka da se penzioniše čini „jako tužnom“.

„Upravo sam se preselila u novu kuću. Imam dve pune kutije šešira i upravo sam smislila gde ću ih smestiti, a onda sam shvatila da mi više neće trebati“, rekla je ona.

Kazala je da će verovatno zadržati sve „kraljičine“ odevne kombinacije jer su „toliko dugo deo njenog života“.

Novinarima je otkrila i da već dugo kod kuće ima dva odvojena ormara: jedan za vlastitu odeću, a drugi za „kraljičinu“ iz kojeg je rado „pozajmljivala“ poneki odevni predmet kada je prilika bila posebno svečana.

Prisećajući se trenutaka iz karijere, Meri Rejnolds je kaala da su ljudi različito reagovali kad bi je videli, misleći nakratko da je zaista engleska kraljica.

Najčešće su od nje tražili zajedničku fotografiju.

Premda nikad nije upoznala Elizabetu II, Rejnolds kaže da je uvek pratila sve važnije događaje u kraljičinom životu.

Pešić: Utakmica protiv Italije biće zahtevna

0

Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Svetislav Pešić čestitao je igračima na pobedi protiv Poljske u meču petog kola grupe D na Evropskom prvenstvu u Pragu i istakao da će naredni meč biti mnogo zahtevniji i da timu predstoji dodatno uigravanje.

Srbija je pobedila Poljsku sa 96:69 (28:14, 24:19, 20:17, 24:19) i tako sa svih pet pobeda završila takmičenje u grupi D. Srbija je prva na tabeli i u osmini finala će u nedelju igrati protiv Italije, koja je bila četvrtoplasirana u grupi C.

“Dve važne stvari – energija i odličan stav. Svaka čast mojim igračima. Doneli su energiju od samog starta i odličnu koncentraciju, napravili su dobre odluke u odbrani. Ako imate ovakvu koncentraciju od početka meča, možete da napravite prednost u tranziciji. To je razlog zbog kojeg smo završili prvih 20 minuta sa 70 odsto šuta. Važno je što je Nikola Milutinov ponovo sa nama. Treba mu vremena, ali je još jednom pokazao da je sa koncentracijom i stavom sve moguće”, istakao je Pešić na konferenciji za novinare.

On je rekao da će pokušati da do meča sa Italijanima uigra Nikolu Milutinova i Vanju Marinkovića.

“Već sam rekao da su dve najvažnije stvari energija koju smo doneli i odnos prema igri. To je ono što je bilo potrebno ne samo da se dobije utakmica, nego i da se zadrži fokus na stvarima koje treniramo i o kojima pričamo. Te odluke, koje smo donosili u odbrani, zaista su bile dobre. Odgovorili smo njihovoj fizici. Nametnuli smo se našom odbranom, a onda sve izgleda jednostavnije. Nadamo se da ćemo u naredna dva dana Nikolu i Vanju da vratimo u ritam. Utakmica protiv Italije će biti zahtevna, koja će biti potrebna da zadržimo fokus i odbranu koju smo imali. Za svakoga je teško, a za nas je lako u napadu da pronalazimo dobra rešenja”, istakao je selektor Srbije.

Pešić je pre 20 godina sa selekcijom Jugoslavije osvojio SP u Indijanapolisu.

“Da me niste podsetili, verovatno se ne bih ni setio, ali to je naravno jedan od događaja koji su mene još više motivisali da i dalje radim. Osvojili smo zlatnu medalju, a sa druge strane su bili Nemci, koju su osvojili bronzu, a tu je bio i moj sin Marko. To je bio fantastičan osečaj. Tada sam pitao sebe, šta bi ti još želeo u životu da uradiš? Tada me je brat zvao i rekao ‘Idi u penziju'”, zaključio je Pešić.

Košarkaši Srbije igraće u nedelju protiv Italije u osmini finala Evropskog prvenstva.

Srbija je osvojila prvo mesto u grupi D sa svih pet pobeda, dok je Italija bila četvrta u grupi C sa tri trijumfa i dva poraza.

Srbija će ako trijumfuje protiv Italijana u četvrtfinalu igrati sa pobednikom duela Turska – Francuska.

Svi mečevi eliminacione faze EP biće odigrani u Berlinu.

Patrijarh sutra u Jasenovcu služi liturgiju

0

JASENOVAC- Patrijarh srpski Porfirije kaže da se raduje ponovnom dolasku u Jasenovac gde ću sutra služiti liturgiju u manastiru svetog Jovana Krstitelja povodom centralne proslave praznika Svetih novomučenika jasenovačkih.

„Sutradan, u nedelju 11. septembra uz Božju pomoć posetiću mesto Medak u Lici, gde ću zajedno sa nadležnim Episkopom Gerasimom u drevnom manastiru Usekovanja glave Svetog Jovana Krstitelja služiti svetu arhijerejsku Liturgiju, a potom i pomen nevinim civilnim žrtvama i ratnim zarobljenicima postradalim u napadu hrvatske vojske na Medački džep septembra 1993. godine”, napisao je patrijarh na Instagramu, prenosi Tanjug.

Podsetio je da je tokom napada na srpska podvelebitska sela od 9. do 17. septembra 1993. godine, posle okrutnog zlostavljanja i masakriranja, ubijeno 88 civila i ratnih zarobljenika, kao i da su spaljene, porušene i opljačkane njihove kuće i druga imovina

Teška nesreća u Hrvatskoj, putnički voz naleteo na teretni – više mrtvih i povređenih

0

Putnički i teretni voz sudarili su se kod mesta Novska u Hrvatskoj. Više mrtvih i povređenih. Spasilačke ekipe na terenu.

Do nesreće je došlo u 21.30, a u toku je spasavanje putnika, prenosi Indeks.

Prema prvim informacijama, putnički voz udario je u teretni koji je zbog kvara stajao na pruzi.

Hrvatski mediji nezvanično saznaju da je putnički voz prošao na crveno i udario u teretnu kompoziciju koja je bila zaustavljena u mestu Rajić.

Kako navode, putnički voz se kretao 100 kilometara na čas u trenutku kada je došlo do sudara.

Na licu mesta su policijske, spasilačke ekipe, kao i ekipe Hitne pomoći.

Hrvatski mediji su prvobitno objavili da su poginule dve osobe, ali se strahuje da u nesreći ima više mrtvih i povređenih. Portal Indeks je nešto pre ponoći objavio da je poginulo najmanje pet osoba.

Ministar zdravlja Vili Beroš rekao je da u nesreći ima više poginulih a da se povređeni prevoze u bolnice u Gradiški i Sisku.

Putnički voz kretao se na relaciji Vinkovci-Novska.

Lajčak: Važni i opširni razgovori sa Vučićem i Kurtijem, nastavak narednih dana

0

Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak kaže da je u Beogradu i Prištini imao važne razgovore i da će se proces nastaviti narednih dana.

Miroslav Lajčak je na Tviteru naveo da je danas, zajedno sa izaslanicima Nemačke i Francuske, Jensom Pletnerom i Emanuelom Bonom, imao važne i opširne razgovore sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i sa Aljbinom Kurtijem, kako bi se ispitale opcije za napredak u dijalogu.

“Proces će se nastaviti narednih dana”, napisao je Lajčak.

Lajčak, Pletner i Bon su se danas u Prištini sastali sa Kurtijem, a popodne je usledio sastanak sa Vučićem u Beogradu.

Predsednik Srbije poručio je na početku razgovora sa pregovaračima EU u Beogradu da neće biti nikakvog priznanja samoproglašene nezavisnosti Kosova.

O situaciji na KiM i bezbednosnim izazovima biće reči i na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost, koju je predsednik Vučić zakazao za sutra u 08.00.

Očekuje se da će posle sednice Vučić izneti više detalja o razgovorima

Objavljen do sada neviđen snimak olupine Titanika

0
Izvor: HO/Atlantic Productions/AFP

Objavljen je novi snimak olupine Titanika u 8K kvalitetu, tako da je to najkvalitetniji prikaz olupine do sada, koji bi trebalo da pomogne u oktrivanju raznih podvodnih vrsta i predviđanju brzine kojom olupina propada.

Novi snimak ima horizontalnu rezoluciju od osam hiljada piksela, odnosno dvostruko više od 4K kvaliteta i predstavlja najviše detalja. Video je snimila kompanija OceanGate Expeditions tokom ovogodišnje posete olupini koja već 110 godina leži na 3,8 km dubine u Atlantiku, na oko 740 kilometara od obale Njufaundlenda, piše City Magazine.

Ova kompanija obavlja ekspedicije do Titanika uz ekipu stručnjaka za ronjenje, istoričara Titanika i istraživača, a uz njih mogu da idu i oni koji plate 250 hiljada dolara kako bi se našli među retkim ljudskim bićima čije oči su ugledale mesto poslednjeg odmora ovog legendarnog broda. Na novom snimku se vidi sve od pramca, preko detalja sa strane, ogromnog lanca za sidro, do dela na kome je prepolovljen.

Vidi se i da je olupina pretrpela veliko raspadanje i da su primetne promene u odnosu na ekspediciju iz 2021. godine. Usled slane vode i visokog pritiska, mnogi veruju da će se olupina potpuno raspasti i nestati u narednih nekoliko decenija. Novi detalji trebalo bi da pomognu naučnicima da identifikuju podvodne vrste, a arheolozima da bolje dokumentuju stepen propadanja.

Kompanija OceanGate Expeditions već je otvorila prijavu za svoju ekspediciju za narednu godinu, koja kreće iz Njufaundlenda. Oni koji se prijave za desetodnevno putovanje moraće da plate četvrt miliona dolara i da prođu proces prijave.

POVODOM SMRTI KRALJICE: Saučešće uputili mnogobrojni svetski zvaničnici i šefovi država

0

POVODOM smrti engleske kraljice Elizabete II oglasili su se i saučešće uputili mnogobrojni svetski zvaničnici i šefovi država.

Saučešće su uputili Bela kuća, premijer Kanade Dzastin Trudo, predsednik Francuske Makron…

 – U srcima i mislima smo sa porodicom kraljice i narodom Ujedinjenog Kraljevstva. Naš odnos sa narodom Ujedinjenog Kraljevstva stalno je jačao, i to je nešto sto je naglašavao i predsednik SAD – navela je predstavnica za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer .

Kanadski premijer kazao je da je vest o smrti kraljice donela veliku tugu.

Ona je bila stalno prisutna u našim životima i ostaće zauvek važan deo istorije naše zemlje, naveo je Trudo, prenosi Rojters.

 – Njeno Veličanstvo je više od 70 godina oličavalo kontinuitet i jedinstvo britanske nacije. Sećam je se kao prijatelja Francuske, ljubazne i srdačne kraljice koja je ostavila trajan trag i utisak na svoju zemlju i vek u kojem je živela – naveo je Makron.

Saučešće je uputio i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.

 – Naše su misli s kraljevskom porodcom i svima onima koji žale za kraljicom Elizabetom II u Ujedinjenom Kraljevstvu i širom sveta. Jednom prozvana Elizabeta Postojana, svojom službom i predanošću uvek nam je pokazivala važnost trajnih vrednosti u modernom svetu – kazao je Šarl Mišel.

Bivši britanski premijer Toni Bler izjavio je da je Britanija izgubila ne samo monarha, već i matrijarha nacije.

 – Izgubili smo ne samo našeg monarha, već i matrijarha naše nacije, figuru koja je više od bilo koje druge okupila našu zemlju, držala nas u kontaktu s našom boljom prirodom, personifikovala sve ono zbog čega smo ponosni što smo Britanci – rekao je Bler.