25.2 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 798

Severni Vankuver je upravo postao najskuplji grad za iznajmljivanje stana u Kanadi

0

U svetu nakon pandemije, Vankuver je već neko vreme bio najskuplji grad u Kanadi, sa višim cenama rente čak i od Toronta. Ali sada je novi deo grada preuzeo vodjstvo – i nalazi se prekoputa luke.

Prema najnovijem izveštaju o iznajmljivanju stanova agencije  liv.renta, North Vancouver je zvanično najskuplji grad za podstanare u Kanadi.”Prosečna cena zakupa Metro Vancouvera za nenamešten jednosobnan stan naglo je porasla, na 2.317 dolara ovog novembra,” rekao je liv.rent za Daily Hive.

“Severni Vankuver je postao najskuplji grad u Kanadi za iznajmljivanje stanova  u ovom mesecu nakon povećanja cene za nenameštene jednosobne stanove  od 10,44 posto”, navodi se.

Prosečna kirija  je ogromnih 2.760 dolara mesečno.

rent report

Paula Azevedo, agent za nekretnine u liv.rentu, kaže da su najveći faktori koji dovode do povećanja cena vezani za povećanje kamatnih stopa.

„Za razliku od drugih provincija, BC je poznat po nedostatku pozitivnih mogućnosti priliva novca kada je reč o investicionim nekretninama“, rekla je ona. “Vlasnici nekretnina  najverovatnije stavljaju nešto novca iz vlastitih džepova u svoje nekretnine za iznajmljivanje čak i kada imaju podstanare .”

„Budući da su se kamatne stope više nego udvostručile u poslednjih pet meseci, vlasnici stanova  nemaju alternativu osim da povećaju cene kirije  kako bi mogli pokriti neke od troškova povezanih s iznajmljivanjem nekretnine“, rekla je ona.

Za podstanare  koji žele uskoro da se presele, Azevedo kaže da je važno fokusirati se na „neverovatan paket aplikacija” upotpunjen dobrom kreditnom istorijom i odličnom referencom.

Kada to budete imali, vlasnici stanova  bi mogli biti raspolozeni  da pregovaraju o popustima od 5 do 10% ako misle da će dobiti  pravog stanara.”

“Takođe  koristite liv.rent-ovu funkciju ‘kreirajte upozorenje o novom oglasu’ kako biste bili obavešteni kada se pojave novi oglasi kako biste mogli biti prvi koji će dati ponudu za iznajmljivanje,” rekla je.

Posle  Severnog Vankuvera, najskuplji gradovi u Kanadi za podstanare  su West Vancouver, Vancouver i Richmond.rent report

SERBANNEWS/CANADA 

 

Partizan slavio u Atini

0
FOTO: KK Partizan/ABA liga/Dragana Stjepanović

Košarkaši Partizana pobedili su večeras u Atini ekipu Panatinaikosa 91:89 (31:16, 23:25, 14:23, 23:25) u meču šestog kola Evrolige.

Najefikasniji u ekipi Partizana bio je Kevin Panter sa 29 poena, dok je Matijas Lesor dodao 15 uz 11 skokova. U domaćem timu najbolji su bili Nejt Volters i Dvejn Bejkon sa po 17 poena.

Crno-beli posle ovog trijumfa imaju skor od po tri pobede i poraza, dok Panatinaikos ima jedan trijumf i čak pet poraza.

Partizan će u narednom kolu, 10. novembra gostovati Olimpijakosu, dok će Panatinaikos dočekati Baskoniju.

Košarkaši Partizana dobro su ušli u meč i poveli 9:2 u trećem minutu. Crno-beli su nastavili sa dobrom igrom u nastavku utakmice, a u sedmom minutu bilo je 20:8. Partizan je prvu četvrtinu dobio sa 31:16, preneo je Tanjug.

Panatinaikos je zaigrao bolje na startu druge četvrtine, a domaći su u 15. minutu smanjili na 37:28. Crno-beli su uspeli da sačuvaju prednost i da prvih 20 minuta dobiju 54:41.

Domaći košarkaši su zaigrali angažovanije u drugom poluvremenu, a Panatinaikos je serijom od 16:4 smanjio u 26. minutu vođstvo gostiju na 57:58. Crno-beli su uspeli nekako da sačuvaju prednost i da u poslednju četvrtinu uđu sa vođstvom od 68:64.

Partizan je u 36. minutu ponovo stekao dvocifrenu prednost (83:73). Crno-beli su na nešto više od tri minuta pre kraja poveli trojkom Pantera 88:78, a usledio je prekid meča zbog nereda navijača domaćeg tima. Prekid je trajao nekoliko minuta, a potom je meč nastavljen. Domaći košarkaši na 47 sekundi smanjili na 84:88. Panatinaikos je na sedam sekundi pre kraja utakmice smanjio na 89:87, ali je Partizan uspeo da sačuva vođstvo i da posle serije slobodnih bacanja na obe strane dođe do pobede od 91:89.

U ostalim današnjim utakmicama šestog kola Evrolige, postignuti su sledeći rezultati: Baskonija – Makabi 116:87, Bajern – Efes 81:78 i Olimpija – Real 77:83.

Partizan će prezimiti u Evropi

0
Foto: FK PARTIZAN

Fudbaleri Partizana plasirali su se večeras u šesnaestinu finala Lige konferencija, pošto su na stadionu u Humskoj odigrali nerešeno 1:1 sa ekipom Slovackog, u meču poslednjeg šestog kola Grupe D.

U istoj grupi Keln i Nica su u Nemačkoj odigrali nerešeno 2:2. Iako i Partizan i Nica imaju po devet bodova francuski klub je zauzeo prvo mesto i osigurao osminu finala Lige konferencija zbog boljeg međusobnog skora, prenela je Beta.

Keln je završio na trećoj poziciji sa osam bodova, dok je Slovacko na poslednjem mestu sa pet bodova. Oba tima završila su učešće u Evropi.

Partizan je poveo u 41. minutu preko Bibrasa Natha, koji je bio precizan sa penala, dok su gosti do boda došli golom Ondreja Mihalika u 73. minutu.

Partizan su zbog kazne Uefe mogla da bodre samo deca uzrasta do 14 godina, a prisustvovalo ih je 17.256.

Žreb šesnaestine finala Lige konferencija na programu je u ponedeljak u Nionu od 14 sati.

Đoković: Uvek je lepo kada odradite posao i pobedite

0

Najbolji srpski teniser Novak Đoković priznao je da je imao problema tokom meča osmine finala Mastersa u Parizu protiv Rusa Karena Hačanova.

Đoković je slavio sa 2:0, po setovima 6:4, 6:1.

„Odličan meč, svaki naredni duel biće sve teži i teži. Oba seta bila su drugačija. U prvom setu nisam se dobro osećao iz nekog razloga. Držao sam tempo sa osnovne linije. U drugom sam povećao procenat ubačenog prvog servisa i to je moju igru rasteretilo, dalo mi je više lakših poena. Idemo dalje”, rekao je Đoković po završetku meča, preneo je Tanjug.

On je rekao da je zadovoljan pobedom protiv Hačanova.

„Uvek je lepo kada odradite posao i pobedite, ko god da je protivnik. Hačanova dobro poznajem, pošto često treniramo zajedno, igrali smo skoro 10 puta na raznim podlogama. Prvi set je bio izjednačen, imao sam šanse da napravim brejk, držao se, ali sam uspeo da napravim drugi brejk. Posle toga sam igrao bolje, servirao sam mnogo bolje i zadovoljan sam”, naveo je Đoković.

Srpski teniser će sutra u četvrtfinalu Mastersa u Parizu igrati protiv Italijana Lorenca Muzetija.

„Lorenco je mnogo napredovao, posebno na tvrdoj podlozi. Ostvario je velike pobede u prethodnom periodu, osvojio je i titulu, ne voli beton toliko, više voli šljaku, ali je veoma talentovan. Može da napada, da se brani, kreće se sjajno. Dobro poznajem njegovu igru i radujem se izazovu”, zaključio je Đoković.

Meč između Đokovića i Muzetija biće odigran sutra u 19.30 časova.

Magnezijum čuva kosti, mišiće i nerve

0

Magnezijum je neophodan za pravilno funkcionisanje organizma. On je borac protiv mikroba i slobodnih radikala, učestvuje u sintezi antitela. Nedostatak magnezijuma može izazvati grčeve u mišićima, koji se povezuju sa kardiovaskularnim problemima, dijabetesom, visokim krvnim pritiskom, nervozom, osteoporozom…

Ovaj mineral je važan za efikasan rad nerava i mišića i učestvuje u regulisanju nivoa šećera u krvi. Bitan je za pravilan rad srca, snižavanje nivoa stresa i pomaže kostima da zadrže svoju čvrstinu. Ima blago sedativno dejstvo na organizam, pa ga često uzimaju sportisti nakon treninga.

Akutni nedostatak magnezijuma je retka pojava, ali se dešava usled smanjene apsorpcije ovog minerala upotrebom diuretika (kafa) i alkohola, kao i nedovoljnim unošenjem belančevina u ishrani. Osobe koje imaju nedostatak magnezijuma pokazuju i druge simptome: nedostatak koncentracije, napetost, nervozu i nesanicu. Kod pojedinih osoba pojavljuju se i grčevi u želucu i lenjost creva.

Izraziti nedostatak magnezijuma može imati ozbiljne posledice: grčeve, utrnulost u mišićima, napade ankcioznosti i abnormalan srčani ritam.

Preporučena doza magnezijuma za odrasle žene (i tinejdžerke) je 315 mg na dan, za muškarce (i tinejdžere) 400 mg. Kod dece između osam i 13 godina preporučeno je 235 mg, a mlađi od osam godina imaju dnevne potrebe za 125 mg. Preterana upotreba magnezijuma može dovesti do laksativnog efekta (dijareje).

Magnezijum se u namirnicama nalazi u leguminozama (grašak, pasulj…), spanaću, bademu, avokadu, kikirikiju, semenu bundeve, lososu, pirinču i integralnim žitaricama. U zelenom bilju magnezijum se nalazi u obliku hlorofila.

Često je prisutan u mineralnim vodama u različitim količinama. Kao dodatak ishrani se obično uzima u obliku šumećih tableta ili u kesicama jednom dnevno. Najbolje ga je naravno unositi ishranom, a čak 50 odsto unetog magnezijuma se apsorbuje u tankom crevu.

Magnezijum se u dijetetskim suplementima može naći u nekoliko oblika: oksid, karbonat /hidrat, sulfat, aspartat, citrat, laktat, hlorid i helat.

Dva oblika sa najboljom apsorpcijom su citrat i helat. Njih uvek stavite na prvo mesto, ako tražite suplemente magnezijuma. Najslabiji su naravno najjeftiniji, oksid i karbonat, koji se najslabije apsorbuju, ali u kombinaciji sa ovim kvalitetnijim, apsorpcija im znatno raste.

Uzimanje lekova može da utiče na lošiju apsorpciju magnezijuma, pa i na veće izlučivanje ovog minerala iz organizma. Preporuka je naravno da ako uzimate lekove konsultujete vašeg izabranog lekara u vezi sa suplementacijom magnezijumom.

Svetski dan čistog vazduha, a u Srbiji…

0

Još jedan Svetski dan čistog vazduha Srbija je dočekala u toksičnoj atmosferi. Aerozagađenje ponovo na početku grejne sezone zabrinjavajuće, to jest, zavisi koga pitate – nadležne i vlast ili struku i građane.

I ove zime poznat scenario – temperatura pada, zagađenje vazduha raste.

Kako drugačije kada se udruže termoelektrane, toplane i individualna ložišta na mazut, drva i ugalj.

Lazarevac je zato tri dana zaredom bio u vrhu po količini štetnih materija u vazduhu, sa indeksom zagađenosti 189. Daleko od prihvatljivog indeksa 50. Mnogi su zato disali…

„Na škrge, na škrge“

„Teško, kako nije i deca i sve…“

„On baš teško diše“

„Samo je bila neka magla“

N1: Vi niste osetili ništa, niste teže disali?

„Ne, ne, sve je normalno to u gradu sada“

„Sine, ja ne mogu ni ovako da dišem, ja ne izlazim iz kuće, samo poslovno i odmah bežim u kuću“

„Mi imamo prečišćivač vazduha, 500 je bilo…“

N1: Indeks kvaliteta?

„Jeste, da“.

I u ostatku prestonice Svetski dan čistog vazduha obeležava se uz otrovnu izmaglicu. U jednom momentu Beograd je bio, prema aplikaciji „AirVisual“, peti najzagađeniji grad na svetu.

Gotovo u istom tom trenutku, gradski sajt „Beoeko“ pokazivao je, na osnovu podataka sa mernih stanica, da je kvalitet vazduha prihvatljiv. Kako je to moguće? U Gradskom zavodu za javno zdravlje kažu – sve su to isti podaci.

„Kreiranje te informacije se razlikuju od sajta do sajta. Ono što smo mi odabrali da koristimo je taj ‘common air quality index’, sada postoje neke incijative da se prilagodimo indeksu Evropske unije“, kaže Andrej Šoštarić iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

To što imamo različite ocene kvaliteta vazduha, posledica je činjenice da je vlast odlučila da građanima ulepša stvarnost, umesto da nešto zaista preduzme, poručuju iz Nacionalne ekološke asocijacije, te pozivaju na kažnjavanje odgovornih.

„Beograd kupuje stanice, baca novac, umesto da rešava problem tih 300.000 ložišta. To vam je kao da kupujete aspirine, da za hiljadu ljudi kupite dva aspirina. Ništa se nije ozbiljno desilo i ne vidi se trag“, kaže Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije.

Ne vidi se možda trag, ali su i te kako vidljivi statistika Evropske agencije za životnu sredinu i neslavni rekord među evropskim zemljama po smrtnosti usled aerozagađenja.

„Prvih pet mesta – Makedonija, Bosna i Hercegovina, Albanija, Bugarska i na prvom mestu Srbija. Prema ovom izveštaju u Srbiji svake godine prevremeno umre 14.600 ljudi“, kaže Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta.

Ne treba situaciju predstavljati gorom nego što jeste, teši javnost predsednica Vlade Ana Brnabić sa javnog servisa, pa tvrdi – vazduh je lošiji u Sarajevu, Skoplju, pa i u Zagrebu.

Možda tim rečima uteše i beogradske učiteljice decu kada im budu objašnjavale da ne smeju napolje zbog velikog zagađenja vazduha, jer upravo im je takav nalog stigao od Gradskog zavoda za javno zdravlje, saopštila je organizacija „Eko straža“.

Trgovinska razmena sa Španijom uskoro bi mogla da dostigne milijardu evra

0
brown concrete building during daytime photo
Photo by Henrique Ferreira

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas, posle razgovora sa španskom ministarkom industrije, trgovine i turizma Rejes Maroto, da je Španija 18. spoljnotrgovinski partner Srbije i da bi naša razmena ove godine mogla dostići milijardu evra.

Mali je najavio potpisivanje Okvirnog protokola o finansijskoj i tehničkoj saradnji vlada dveju zemalja u oblasti infrastrukturnih projekata, koji bi, prema njegovim rečima, trebalo da dodatno unapredi saradnju između dve zemlje.

“Razgovarali smo o raznim infrastrukturnim projektima. Između ostalog o izgradnji mosta na Adi Huji, ali i o projektima iz oblasti zaštite životne sredine, putnoj i železničkoj infrastrukturi”, rekao je Mali na zajedničkoj konferenciji za novinare, preneo je Tanjug.

Istakao je da je špansku ministarku upoznao sa ekonomskom situacijom u Srbiji i da su razmenili iskustva o nošenju sa izazovima sa kojima se suočava današnji svet.

Mali je naveo i da je za sedam meseci ove godine broj španskih turista u Srbiji bio 3,3 puta veći nego u istom periodu prošle godine.

Istakao je podatak da u Srbiji radi 89 španskih kompanija, da je cilj da ih bude još više, te da će na današnjem poslovnom forumu dvaju zemalja biti kompanije iz oblasti avio-industrije, automobilske industrije, one koja podržavaju zelenu agendu

Ministarka Maroto je istakla da Srbija i Španija ulaze u novu etapu jačanja privrednih odnosa i naglasila kako ima mnogo prostora za saradnju, a naročito u oblasti železničkog saobraćaja, energetici i obnovljivim izvorima energije.

Ocenila je da su Srbija i Španija prijateljske zemlje i da Španija podržava Srbiju na putu ka Evropskoj uniji.

“Radićemo na povezivanju preduzetnika, razmeni studenata, sa Ministarstvom za evropske integracije potpisaćemo sporazum o tehničkoj asistenciji”, istakla je Maroto.

Naglasila je da Španija mnogo radi na saobraćajnoj infrastrukturi i zelenoj agendi i da ova zemlja 50 odsto električne energije proizvodi iz obnovljivih izvora energije, te da zajedno sa Francuskom radi na razvoju infrastrukture za nove tehnologije, a radi se i na dekarbonizaciji.

Prema njenim rečima, turizam u Španiji se polako vraća na rezultate od pre pandemije, ali da ova zemlja svoj razvoj ne bazira samo na turizmu, već i poljoprivredi i prehrambenoj industriji, takođe i automobilskoj industriji, gde se posebno radi na električnim automobilima.

Ništa od evropskog proleća, ubedljiv poraz Zvezde u Monaku

0
Foto: Crvena Zvezda

Fudbaleri Crvene zvezde završili su takmičenje na evropskoj sceni ove jeseni, pošto su večeras u odlučujućoj utakmici za plasman u nokaut fazu Lige Evrope poraženi u Monaku 4:1 (2:0).

Kevin Foland bio je strelac za domaćina u 5, 27. i 87. minutu, Milan Rodić postigao je autogol u 50. minutu, dok je za Zvezdu pogodio Gelor Kanga u 54. minutu iz penala.

Zbog ofsajda VAR je poništio pogodak Aleksandra Pešića u 68. minutu.

Monako se u nokaut fazi pridružio Ferencvarošu, koji je ranije obezbedio prvo mesto, a takmičenje u Ligi konferencija nastaviće Trabzon, koji je u drugom meču H grupe savladao mađarski tim 1:0, prenosi Tanjug.

Tabela: Ferencvaroš 10 bodova, Monako 10, Trabzon devet, Crvena zvezda šest bodova.

Nepoznati dronovi osmatrali položaje Vojske Srbije

0

Na području Merdara i u okolini Raške primećeni su nepoznati dronovi koji su osmatrali kasarne i položaje Vojske Srbije, nezvanično je potvrđeno RTS-u.

U cilju sprečavanja daljih neprijateljskih aktivnosti podignuti su srpski “migovi 29” u akciji praćenja i eventualnog napada na neprijateljske letelice.

Nedugo zatim, uočeni objekti napustili su vazdušni prostor centralne Srbije, a da to nisu učinili, bili bi uništeni, jer je vrhovni komandant izdao naređenje da se odmah dejstvuje protivvazduhoplovnim oruđem.

Đoković pobedio Amerikanca i započeo odbranu titule u Parizu

0

Srpski teniser Novak Đoković pobedio je u prvom kolu Mastersa u Parizu. Đoković je bio bolji od Amerikanca Maksima Kresija 2:0, po setovima 7:6, 6:4. Tako je Srbin, svojim 50. nastupom u Bersiju, započeo odbranu titule u Parizu.

Od samog starta bilo je jasno da ćemo gledati dva potpuna kontrasta u stilu igre Kresija koji igra servis-volej i Novaka koji voše voli da ostane pozadi. Bio je to njihov prvi okršaj i Novaku je trebalo dosta da se privikne na igru Amerikanca francuskog porekla, rođenog u Parizu. Pre svega na čitanje toga gde će odservirati, što nije bilo nimalo lako, s obzirom da Kresi servira i prvi i drugi servis gotovo jednakom brzinom. Đoković je u tom početnom setu fantastično servirao. Izgubio je svega tri poena na svoj servis, ali nije uspeo da pronađe način da dođe do brejka, iako je za to imao prilike. U dva navrata, u drugom i osmom gemu, Kresi se mučio da dođe do servis gema. Đoković je u tom osmom gemu imao tri puta brejk loptu, ali se Amerikanac spektakularno izvlačio servisima. Potom, u taj-brejku, Đoković je sačekao svoju šansu. Kresi je veoma loše odigrao taj deo igre, dobio samo poen i Novak je posle sat vremena igre imao set u džepu.

Morao je Đoković strpljivo da traži šansu i i drugom setu. Kresija nije poremetilo previše to što je lako izgubio taj-brejk. Nastavio je dobro da servira, Novak je opet imao problema sa čitanjem servisa, samim tim i vraćanjem istih. Đoković je nastavio da servira odlično i traži priliku i sačekao je u tom devetom gemu kada je Kresi napravio desetu duplu grešku za 15:40, a Srbin potom pravi brejk. Tu je bio kraj meča – jedan brejk, sasvim dovoljno za pobedu posle 102. minuta igre.

U narednom kolu Novak se sastaje sa pobednikom meča između Karena Hačanova i Marka-Andrea Huslera.