U severnom delu Kosovske Mitrovice godišnjicu su minutom ćutanja i polaganjem venaca na spomeniku braći Milić, obeležili pomoćnica direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Milena Parlić, predstavnici Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica i Srpske liste.
“Odajemo počast porodici Milić, koja je izgubila tri sina. Srđan i Boban stradali su braneći svoju zemlju, dok je njihov brat Goran preminuo od tuge. Sećamo se i svih žrtava, preko 2.500 nevino stradalih civila, među kojima je bilo i 89 dece, kao i više od 1.000 pripadnika vojske i policije. Sećamo se i hiljade preminulih od posledica uranijuma. Danas se molimo i za one koji su teško oboleli i koji se i danas leče od posledica NATO agresije”, rekla je Parlićeva na pomenu.
Godišnjica početka bombardovanja u Gračanici obeležena je parastosom, polaganjem cveća i književno-poetskim časom. Izvedena je i državna himna Srbije “Bože pravde”.
Majda Popović, u ime organizatora okupljanja, rekla je da 26 godina kasnije, posledice NATO bombardovanja osećamo i dalje, naročito na Kosovu i Metohiji, gde se srpski narod suočava sa svakodnevnim izazovima, pritiscima, progonima i pokušajima da se izbriše njegovo postojanje.
“Ali i pored svega, Srbi na Kosovu i Metohiji opstaju, braneći svoja vekovna ognjišta, svoju veru i identitet. Sećanje na ove tragične dane nije samo podsećanje na nepravdu koja nam je nanesena, već i obaveza da učimo iz prošlosti, da jačamo našu zajednicu i borimo se za budućnost u kojoj će istina i pravda pobediti. Naš odgovor na nepravdu nije mržnja. Naš odgovor je život i opstanak uprkos svemu. Pomirenje ne znači zaborav, već snagu da gradimo budućnost u kojoj će pravda, mir i sigurnost biti garantovani za sve”, navela je Popovićeva.
Miloš Terzić, iz Kancelarije za KiM, rekao je, da je danas dan kada moramo da se setimo svih koji su položili svoje živote, nevinih civila, naših nevino stradalih vojnika i policajaca koji su položili svoje živote na oltar svoje otadžbine i to nikada ne smemo da zaboravimo.















