26.2 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1461

Više opcija u igri za snabdevanje Srbije ruskim gasom u 2020.

0

Za snabdevanje Srbije ruskim gasom u prvoj polovini 2020. godine, bez obzira na rezultate gasnih pregovora između Moskve i Kijeva, postoji više opcija, smatraju ruski eneregetski stručnjaci, piše Sputnjik.

Obećanje da će Srbija dobijati gas u prvoj polovini sledeće godine bez obizra na ishod rusko-ukrajinskih pregovora o novom sporazumu o tranzitu gasa, dali su predsednik Rusije Vladimir Putin i šef „Gasproma” Aleksej Miler na sastanku sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem u Sočiju.

Jedna opcija je „Turski tok”, ali u ovom slučaju sve zavisi od završetka radova na bugarskoj deonici tog gasovoda, prenosi Tanjug.

„Ruski eksperti ističu da bugarski premijer Bojko Borisov ne vodi sasvim racionalnu i odgovornu politiku kada je reč o ‘Turskom toku’, ali da ovaj tok nije jedina opcija za snabdevanje Srbije gasom. Postoje gasovodi i u zapadnoj Evropi, kao i terminali za isporuku tečnog gasa koji mogu biti alternativa”, navodi se u tekstu.

Stanislav Mitrahovič, glavni ekspert Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost i naučni saradnik pri Finansijskom univerzitetu pri Vladi Ruske Federacije, smatra da se Srbija može snabdevati i gasom iz Mađarske.

„U Mađarskoj postoje prilično velike podzemne rezerve gasa, tako da, u slučaju da tranzit gasa preko Ukrajine bude prekinut, Srbija može biti obezbeđena na ovaj način. Ali ovo je kratkoročno rešenje. Sa druge strane, do Mađarske gas može biti isporučen ne samo preko Bugarske, nego i iz Austrije. Gasovod ‘Severni tok’ ide kroz Nemačku, Češku i Austriju, a od Austrije do Mađarske”, rekao je Mitrahovič.

Iako je uveren da će „Turski tok” ipak biti gotov na vreme, ekspert ističe da postoji i teorijska mogućnost da se Srbija snabdeva određenim količinama tečnog gasa, koji ipak neće imati značajnu ulogu, jer je Srbija veliki potrošač.

Mitrahovič veruje da bi u tom slučaju Srbija mogla da se nađe pod pritiskom Amerike da kupuje njen tečni gas preko Hrvatske ili Grčke.

Iako deo eksperata kao moguće rešenje vidi dopremanje tečnog gasa sa ruskih terminala koji se nalaze na Jamalu i Sahalinu, drugi nisu uvereni u izvodljivost ovog poduhvata.

Dimitrij Adimov, ekspert za energetski sektor, smatra da postoje razne varijante preko kojih Srbija može dobiti gas, uključujući i tečni gas, ali da je problem što se tu ne radi o direktnoj isporuci.

Pored toga, kako „Gasprom” postoji u Srbiji, on će, prema rečima Adimova, svakako biti u obavezi da nađe rešenje na ovaj ili onaj način, i u to ne treba sumnjati, prenosi Sputnjik.

IZVOR:POLITIKA.RS

http://www.politika.rs/sr/clanak/443433/Vise-opcija-u-igri-za-snabdevanje-Srbije-ruskim-gasom-u-2020

Višegodišnja nesebična pomoć u liječenju stanovništva Srpske

0

Ministar zdravlja Republike Srpske Alen Šeranić zahvalio je danas u Novom Sadu Vladi Srbije, Pokrajinskoj Vladi i zdravstvenim ustanovama Vojvodine za dugogodišnju nesebičnu pomoć koju pružaju u liječenju stanovništva Srpske.

Alen Šeranić u Novom Sadu - Foto: SRNA

– Ta podrška ogleda se i u pomoći Srbije i Pokrajine zdravstvenim radnicima Srpske, kao i njenim zdravstvenim ustanovama. Saradnju nastavljamo i dalje, ali u mnogo većim kapacitetima – rekao je Šeranić novinarima nakon sastanka sa pokrajinskim sekretarom za zdravstvo Zoranom Gojkovićem.

Šeranić je naveo da je sa Gojkovićem razgovarao o iskustvima u Vojvodini kada je riječ o infrastrukturnim kapacitetima Kliničkog centra Vojvodine (KCV) i instituta u Novom Sadu.

– Razgovarali smo kako da u bliskoj budućnosti putem projekta Evropske investicione banke, Banke Savjeta Evrope ili putem fondova Evropske unije, dođemo do finansijskih sredstava koje bi usmjerili u zdravstvene potrebe građana Srpske i Vojvodine – rekao je Šeranić.

On je naveo da su na sastanku razgovarali i o Bolnici “Srbija” u Istočnom Sarajevu, koja je veoma važna za Republiku Srpsku.

– Bolnica je nova, savremena i s ponosom mogu reći da ju je Srpska sama napravila jer su i projektovanje, izvođači radova, kao i sredstva došli iz Srpske – rekao je on.

Šeranić smatra da je izgradnja Bolnice u Istočnom Sarajevu veliko iskustvo jer je Srpska pokazala da za svega 18 mjeseci može napraviti jednu reprezentativnu zdravstvenu ustanovu koja može da zadovolji sve evropske standarde.Ministar zdravlja Republike Srpske naveo je da je sa Gojkovićem razgovarao i o načinima kako zadržati mlade ljekare da ne odlaze iz Srpske i Srbije, odnosno Vojvodine.– U svakom slučaju saglasili smo se da mladim ljekarima treba ponuditi što bolju i kvalitetniju edukaciju. Istovremeno, moramo praviti i mrežu ljekara iz Srbije, Vojvodine i Srpske koji mogu zajednički da nastupaju i usavršavaju svoja znanja – rekao je Šeranić.

On je dodao da ljekari iz Vojvodine kontinuirano dolaze u Klinički centar Republike Srpske u Banjaluci.

– To je saradnja koja traje dugi niz godina, na čemu su Banjaluka i Srpska neizmjerno zahvalni – rekao je Šeranić.

Novinarima su se poslije sastanka u sali 23 Pokrajinske vlade obratili i Zoran Gojković, kao i direktor Bolnice “Srbija” Nebojša Šešlija.

IZVOR:RTRS.TV

https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=361096

Dončić će biti najbolji svih vremena?!

0

Neverovatan je Luka Dončić, a kada ovako o njemu govori dvostruki MVP.Luka Dončić igra nestvarnu sezonu u NBA ligi, iz dana u dan obara nove rekorde, na 21 nastupu ove sezone beleži neverovatne brojke, gotovo tripl-dabl u proseku, 30,3 poena, 10,1 skokova i 9,2 asistencije po nastupu.

Najbolji ruki minule sezone je podigao svoju igru na viši nivou, pa je za sada jedan od ozbiljnijih kandidata za MVP nagradu u najjačoj ligi sveta.

Prema mišljenju bivšeg igrača Dalasa i čoveka koji je osvojio dve MVP titule u svojoj karijeri, Stiva Neša, Dončić je verovatno najbolji 20-godišnjak ikada u NBA ligi.
“Mislim da je on najbolji 20-godišnjak kojeg je NBA ikada video.
Igra je malo drugačija nego kada je LeBron stigao u ligu, brojke su malo veće zbog brzine i hend čeka. Ali opet. Mislim da LeBron nije bio tako nadaren i tako izvajan kao Luka u 20 godina.
Sa druge strane, Luka nikada neće biti atleta kakav je LeBron, ali on je sjajan atleta. On je potcenjeni atleta.
On će biti član Kuće slavnih ako ostane zdrav”, jasan je Stiv Neš.

Dončić sada ozbiljno preti da postane i najbolji evropski igrač svih vremena, što je titula koju mnogi dodeljuju bivšoj zvezdi Dalasa Dirku Novickom.
“Mislim da je moguće, bez sumnje. Posebno ako pogledate kakav je Dirk bio kada je imao 20 godina. On je bio sjajan tad. Ali u poređenju sa Lukom?
On se fizički privikavao, a Luka je već na tom potrebnom nivou. Mislim da je Dirk igrao u drugoj ligi Nemačke. Luka je igrao u Evroligi za Real Madrid.
Drugačija su vremena. Igrač kao Dirk je tada bio retkost. Sada je normalno da igrač dođe iz Evrope i odmah bude dobar. Ali Luka nije normalan ni na jedan način. On ima šansu da bude bolji od Dirka, a Dirk je jedan od najboljih igrača koje smo ikada imali.

To dovoljno govori o tome koliko je Luka sjajan igrač i talenat”, izjavio je Neš, koji je sa Novickim igrao od 1998. do 2004. godine.

IZVOR:SPORTSKE.NET

https://www.sportske.net/vest/kosarka/doncic-ce-biti-najbolji-svih-vremena-394717.html

Od 1.januara 2020.god provincijska Vlada ukida MSP

0

Poslednji krug provere i glasanja za Plan medicinske usluge (MSP) poslala je vlada B.C-a, s tim da će troškovi MSP-a biti u potpunosti eliminisani na dan Nove godine.

Premijer John Horgan obećao je da će ukloniti račune za MSP tokom poslednje izborne kampanje. Provincija će  pokrivati troškove kroz porez na zdravlje poslodavaca (EHT), koji će naplaćivati od 1. januara ove godine.

“Troškovi zdravstvene zaštite ne bi trebali biti teret ljudi, ali predugo, nepravedne premije MSP-a otežavale su napredovanje”, rekao je Horgan.

„Naša vlada donosi različite izbore i radimo na tome da život u B.C. učinimo pristupačnijim ljudima. Ovo predstavlja jedno od najvećih smanjenja poreza u srednjoj klasi u istoriji B.C.-a i napraviće veliku razliku u životima ljudi, izjavio je Horgan.

Provincija je ukinula premije, najavljujući njihovo ukidanje  još u 2017. Pre smanjenja stopa, provincija je prihodovala 2,6 milijardi dolara premije godišnje.

Većina troškova bit će pokrivena porezom na poslodavce.

Poduzeća s prihodom većim od 1,5 miliona dolara sada moraju plaćati porez od 1,95 posto na njihove ukupne platne liste.

Sve kompanije sa prihodom između 500.000 i 1,5 miliona dolara platiće sniženu stopu, a one s prihodom ispod 500.000 dolara neće plaćati porez.

Srpski Poslovni Imenik

Tragičan kraj Dobrile: Obistinile se zle slutnje nakon nestanka ženke beloglavog supa

0

Nažalost strah čuvara je bio opravdan, a njihove zle slutnje su se obistinile jer je Dobrila pronađena mrtva.Nakon dvodnevne potrage, čuvari Rezervata prirode Uvac Dobrilu su pronašli mrtvu između drveća u nepristupačnom predelu. Iako je ova ženka beloglavog supa letela čak do Turske, smrt ju je zadesela nedaleko od mesta gde se izlegla. “Nakon što smo pronašli njen satelitski odašiljač, pošli smo u potragu. Tražili smo je po liticama Orlovice u blizini gnezda gde se prošle godine izlegla i odakle je odletela. Ugledali smo je zaglavljenu između četiri graba. Nismo verovali šta vidimo. Prizor nas je prenerazio”, rekao je za Rinu Novak Pejović, vođa čuvara zaštićenog područja.

Ovu mladu ženku beloglavog supa prilikom markiranja prozvali su Dobrila jer je bila izuzetno pitoma pri susretu s ljudima, piše RINA. Čuvari su sa njom slikali selfi fotografije i igrali se. Ovog proleća u svom prvom letu je zalutala i otišla u Tursku, a u Srbiju je vraćena avionom i dopremljena u Rezervat prirode Uvac.

Foto: RINA

“Nekoliko meseci je boravila u volijerima i bila u procesu podivljavanja. Nakon što smo je pustili, svi smo strepeli da li će se ponovo uklopiti u svoje prirodno stanište, jer je bila izuzetno pitoma, razmažena i naviknuta na ljude. Međutim, ona je to uspešno uradila i krstarila kanjonom, ali izgleda da ipak nije uspela da se snađe u ovim vrletima”, kaže Pejović.

Sem za Dobrilom, čuvari tragaju i za još jednim beloglavim supom, trogodišnjim Igorom, kome je spao satelitski odašiljač.

“On je živ i zdrav, pratimo ga preko krilne kartice”, naglasio je Pejović.

IZVOR:B92.RS

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2019&mm=12&dd=05&nav_id=1627028

Kraj štrajka u javnom prevozu u Metro Vankuveru!

0
Srpski Poslovni Imenik

VANKUVER:-Tranzitni radnici glasali su za ono što sindikat naziva “istorijskim” trogodišnjim sporazumom.

Zahtevi sporazuma, koji je odobrilo 84,3 posto članova sindikata, odnose se na plate i radne uvete koji su bili srž dugog spora.

„Po prvi put, ugovor utvrđuje garantovane minimalne dozvole za odmor i oporavak od 45 minuta i naglaseniji prostor za poboljšanje pristupa i mogućnosti odmora u kupaonici“, kaže sindikat u saopstenju za javnost. „Tranzitni radnici i ostali radnici dobiti će retroaktivno povećanje plata za dva posto retroaktivno od 1. aprila 2019 godine, kao i danas povećanje za jedan odsto, a povećanje za tri odsto u naredne dve godine.

Tranzitni radnici bili su bez ugovora od 31. marta 2019 godine.

Potpuni tranzitni štrajk sprečen je kada je postignut prethodni sporazum nekoliko minuta pre isteka roka u  12.30 sati 28. novembra. Bez dogovora, moglo je doći do potpunog gašenja saobracaja, obustavljajući autobuske linije  i SeaBus usluge u regionu.

Radnici autobusa i SeaBus-a sudelovali su u radnim akcijama od 1. novembra, a pojedini vozači autobusa odbijali su nositi uniforme, a drugi ne rade prekovremeno.

Srpski Poslovni Imenik

MORAVSKI KORIDOR: Potpisan ugovor, gradi se prvi DIGITALNI autoput!

0

Komercijalni ugovor za izgradnju autoputa E-761, deonica Pojate-Preljina – Moravskog koridora, potpisan je danas . Od Beograda do Vrnjačke banje stizaće se za sat i po vremena!

Ugovor su potpisali ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i predstavnici tursko-američkog konzorcijuma “Bećtel Enka UK Limited” Majkl Vilkinson i Mehmet Tara.Potpisivanju ugovora prethodio je sastanak predsednika Srbije, predstavnika vlade i tursko-američkog konzorcijuma.

“Ovo je spajanje Koridora 11 i Koridora 10, Moravski koridor prolazi kroz srce Srbije. Rokovi izgradnje su dobri, reč je o strahovito efikasnim kompanijama, već do novembra 2021. godine biće završena deonica do Kruševca, a za manje od 4 godine biće završen najveći deo od Kralčjeva do Kruševca. Ovo će nam biti najširi autoput. Moći ćete da vidote kako se kvalitetno radi. Reč je o digitalnom autoputu”, kazao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je istakao da će to biti najširi autoput u Srbiji – za 0,8 metara širi od ostalih.Predsednik Srbije je kazao da Moravski koridor koji će biti ceo izgrađen za četiri godine znači dolazak investitora, ali i ostanak ljudi u Srbiji.

“Mladi ljudi će videti da ima budućnosti, da možemo bolje, da smo spremni da radimo. Ljudi mogu ne samo da čekaju bolju budućnost, već i da učestvuju u stvaranju budućnosti i da njihova deca mogu da očekuju tu bolju budućnost”, rekao je predsednik.

Od Beograda do Vrnjačke Banje stizaće se za sat i po vremena lagane vožnje.

Moravski koridor biće dugačak 112 kilometara, a povezaće sve veće gradove centralne Srbije između Pojata i Čačka – Kruševac, Kraljevo, Trstenik, Vrnjačku Banju.

Ta značajna saobraćajnica povezivaće područje na kojem živi oko 500.000 ljudi.

Budući autoput povezivaće i dva evropska koridora – 10 i 11.

Na Moravskom koridoru treba da bude izgrađeno oko 140 objekata – od toga 71 most, 23 nadvožnjaka i pet podvožnjaka, 31 propust, kao i 11 petlji.Širina tog puta biće oko 30 metara.

IZVOR:MONDO.RS

https://mondo.rs/Info/Ekonomija/a1256532/Moravski-koridor-digitalni-autoput.html

Za jači imunitet – budite više pored dece, a manje ispred ekrana

0

Previše brižni roditelji dete često vode lekaru „za svaku sitnicu“. Osim toga, o bolestima i zdravlju se sve više informišu na internetu, što može biti potpuno beskorisno, smatraju stručnjaci. Savetuju im da, kada je lečenje dece u pitanju, između ostalog, probaju da se vrate veri u sebe i svoje instinkte.„Roditelji su prestali da veruju svojim instinktima i veruju raznoraznim savetima na internetu. Svako može da otvori sajt i da napiše šta želi na sajtu. Tu inače ne piše ništa značajno, ali može da kod roditelja uzrokuje tenziju“, rekao je, gostujući u Jutarnjem programu, dr Branimir Nestorović, alergolog i pulmolog

Dr Nestorović navodi da previše brižni roditelji umeju da preteraju sa reakcijama, kada su u pitanju na primer, lakše infekcije kod dece.

„Uglavnom su deca zdrava, u pitanju su banalne infekcije, prehlade se, procuri im bistro nos, počnu da kašlju i onda taj kašalj traje do tri nedelje. To se zove akutni kašalj. Svi očekuju da to treba da traje tri dana, a ne tri nedelje i onda posle deset dana nastaje panika“, objasnio je dr Nestorović i dodao da obično tada roditelji decu vode na različite analize, brinu o rezultatima…

Kaže da zapravo treba pratiti kako se dete ponaša jer se, tvrdi, bolesno dete prepoznaje.

„Bolestan čovek ne želi da se druži ni sa kim, ljudi su tada neraspoloženi.. . Kad imate grip ne možete ni da gledate komediju, ni da se smejete. Tada se luče ti citokini koji deluju na naš organizam koji pokušava da uštedi tada što više energije za imuni sistem da se izbori sa infekcijom“, objasnio je dr Nestorović i naglasio da se zdravo dete prepozna „kada ga vidimo da se smeje, skače, igra i dobro je raspoloženo“.

Dečaci uglavnom teže prođu kroz bolesti nego devojčice 

Kada je reč o polu deteta, dr Nestorović kaže da su dečaci malo nežniji i da mogu teže da podnose bolest u odnosu na devojčice. Međutim, kako tvrdi, sva deca su danas manje otporna na bolesti nego nekada, najviše zbog manjka fizičke aktivnosti.

„Naišao sam na podatak da glavni faktor razvoj mozga potiče iz kosti. Kada dete ima fizičku aktovnost, za koju mu treba da neverovatna energija koju ima, i ona mu treba za razvoj mozga. Dete 66 odsto eneregije troši na to, sve je podvrgnuto neurološkom razvoju. Zato je važna fizička aktivnost ali i način ishrane“, rekao je doktor.

Doktor Nestorović upozorava na gluten, proizvode iz pekare i nedostatak „kuvane hrane“ koji, u kombinaciji sa preteranim korišćenjem mobilnih telefona i društvenih mreža, mogu da imaju negativan uticaj na decu.

Internet je takođe problem i za roditelje, posebno u sezoni gripa i infekcija.

„Internet ima sadržaje o preparatima koji tu kao mogu da pomognu, a onda kada to pročitate, vidite da je u pitanju samo reklama. To su PR tekstovi, i to skoro svi doktori pišu po malo. Sve je to tačno, ali je sa naglaskom na neki određeni preparat koji se pojavljuje u nastavku teksta ili na sledećoj stani“, rekao je doktor Nestorović.

Dodaje da je generalno, ono što stimuliše imunitet, prirodna ishrana – voće, povrće i minerali. Navodi da ljudi ne mogu da stimulišu svoj imunitet, da i pokušaji u tom pravcu mogu biti opasni, već da se može samo organizmu dodati ono što mu nedostaje, poput vitamina D, koji se u ovom, hladnijem periodu, može nadoknaditi konzumiranjem ribe ili ribljeg ulja.

Afektivna imunologija 

Osim suplemenata, fizičke aktivnosti i adekvatne ishrane, doktor upućuje i na važnost momenta roditeljske pažnje.

„Naš najveći organ je koža i tu ima puno nervnih završetaka, i tu se odvija hemijska konekcija. Kao kad se ljudi drže za ruke. I ljudi i životinje vole da se maze naročito deca. Pri maženju se oslobađa oksitoci, to je hormon vezivanja i on je izuzetan stimulator imunig sistema“, objasnio je doktor Nestorović principe afektivne imunologije.

Naglašava da roditelji, upravo zbog toga, treba više vremena da provode sa decom.

Govoreći o vakcinaciji, dr Nestorović navodi da je vakcina za grip, problematična što deca i stari ljudi mogu slabo reagovati na nju, a tim grupama je najpotrebnija.„Glavna vakcina je zdrav način života, izbegavanje duvanskog dima, fizička aktivnost, zdrava ishrana, dobar psihički status, ljubav… to je najbolja prevencija za sve bolesti“, zaključio je dr Nestorović.

IZVOR:RTS.RS

http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/491/zdravlje/3761892/za-jaci-imunitet–budite-vise-pored-dece-a-manje-ispred-ekrana.html

 

Krem s brendijem

0

Potrebno je:

  • 200 g šećera

  • 3 jajeta

  • 1 dl mleka

  • 1 pomorandža

  • pola čaše brendija

Umutiti šećer i jaja i kada masa postane penasta dodati brendi, sok i struganu koru od pomorandže. U to polako sipati vrelo mleko. Dobro mešati da se ne formiraju grudvice. Kuvati na pari dok masa ne postane gusta. Sipati u odgovarajuće posude i staviti u frižider da se ohladi.

IZVOR:POLITIKA.RS

http://www.politika.rs/sr/clanak/443187/Krem-s-brendijem

Zvezda na srećnom terenu

0

Srpski prvak izlazi na megdan moćnom i skupom Armaniju (20,45 č), protiv koga ima skor 4-0.- Šakota: Voleo bih da odigramo lepu i kvalitetnu utakmicu.- Mesina: Moraćemo da štitimo centre

Posle hladnog tuša u Ljubljani i četvrtog poraza u ABA ligi, košarkaše Crvene zvezde očekuje još jedno teško gostovanje. U milanskom „Mediolanum forumu“ izaći će na megdan moćnom i skupom Armaniju (20,45 č), koji je napravio tim za vrh Evrolige, a celu priču začinio vraćanjem iz NBA lige trofejnog stručnjaka Ertorea Mesine. To je srećan teren za „crveno-bele“,  na kom su u dve sezone zaredom  slavili, a ukupan skor dva tima u Evroligi je 4-0 za srpski.  Na papiru domaćin je favorit, o čemu svedoči i plasman na tabeli, ali ni italijanski gigant nije u ovom trenutku u formi s početka sezone. U četiri poslednja evroligaška meča poražen je tri puta (Olimpijakos, Efes i Himki), pa je blizu izlaska sa liste timova koji su u ovom trenutku  „viđeni“ u plej-ofu.

Armani godinama važi za klub koji ulaže velika sredstva da bi napravio dobar rezultat, ali poslednju od tri titule prvaka Evrope osvojio je još 1988. godine. Sezonama unazad kroz Milano su defilovali vrhunski igrači i treneri, ali vajda je bila mala. Prošlog leta doveden je Mesina (bio asistent Gregu Popoviću u San Antoniju), a pored funkcije šefa stručnog štaba postavljen je i za predsednika košarkaških operacija. Shodno širini ovlašćenja, „protegao“ se i budžet, pa su dovedena zvučna pojačanja. Iz NBA je stigao plej bogatog iskustva Šelvin Mek (promenio sedam timova za osam sezona), ali nije uspeo da se izbori za startera pored Sehija  Rodrigeza, koji je dve prethodne sezone proveo u CSKA i bio među najzaslužnijima za ovogodišnju titulu.  Bekovsku liniju pojačao je  i Majkl Rol iz Makabija, koju čine još naš Nemanja Nedović i Dela Vale. Od Erona Vajta očekivale su se igre bar na nivou onih iz Žalgirisa, ali ovaj krilni igrač izborio se tek za devet minuta u proseku sa beznačajnim učinkom. Kao „bomba“ odjeknula je vest da će reket pojačati zvezda svetske košarke, veteran Luis Skola (39), koji je na Mundobasketu u Kini predvodio Argentinu do srebra (17,9 poena i 8,1 skok).

Boljitak u odnosu na prethodne sezone postoji, ali Armani ne deluje, bar kada je odbrana u pitanju, na timove s kojima je Mesina četiri puta osvajao trofej (po dva puta sa Virtusom i CSKA). Napadački, to izgleda mnogo bolje, teži se brzoj igri sa dosta kontranapada, ali i statistika dva tima ne otkriva neke veće prednosti Armanija, osim individualnog kvaliteta.  Ipak, Mesina, kome je ovo 14 evroligaška sezona, ima veliki broj kvalitetnih igrača. U Milanu su se već dokazali Vladimir Micov, Nemanja Nedović, Kejleb Tarževski, Džef Bruks i Arturas Gudaitis,a prema pisanju italijanskih medija Micov  (12 poena, 3,3 skoka i 2,1 asistenciju) će propustiti duel sa Zvezdom zbog povrede stopala.

S druge strane, Dragan Šakota muči svoje ali i „tuđe“ brige. Nedavno je preuzeo tim koji nije selektirao, a koji je pokazao dosta mana, pa to sada valja „popravljati“. Posle poraza od Cedevita Olimpije nagovestio je da će selekcija biti popunjena još jednim organizatorom igre, ali veruje da i ovaj sastav ima kapacitet da napravi korak napred, pre svega kada je u pitanju konstantnost.

– Očigledno da je Armaniju cilj plej-of, u gornjem su delu tabele. Sa druge strane, učinak u domaćolj ligi im je slab, što je čudno sa takvim sastavom i trenerom. I ostale evroligaške ekipe imaju promenljive rezultate, ali mi nemamo izbor. Zvezdi je prioritet ABA liga, nismo u istoj situaciji, jer Armani ima zagarantovano mesto.  Imam veliki respekt prema Mesini, igraju moderno, menjaju odbrane i odgovaraju svim vrstama taktik. Voleo bih da odigramo lep i kvalitetan meč u Milanu, rekao je Šakota.

Mesina je gradio karijeru učeći od srpskih trenera, a  sa mnogima se kasnije borio za trofeje. Od aktuelnih najviše ceni Željka Obradovića, a u najavi utakmice pohvalio je i Zvezdinog šefa struke.

-Zvezda je nedavno promenila trenera, dovela jednog od najharizmatičnijih u evropskoj košarci. Siguran sam da će sa Šakotom igrati disciplinovano, da će utakmica biti intenzivna i fizički zahtevna. Moraćemo da branimo „pikenrol“, da štitimo centre, Uz to, naš napad će morati da bude besprekoran, ocenio je italijanski stručnjak.

IZVOR:POLITIKA.RS

http://www.politika.rs/sr/clanak/443390/Sport/Kosarka/Zvezda-na-srecnom-terenu