Da li trebamo ili ne trebamo nositi zaštitnu masku tokom pandemije?
VANCOUVER – Izgleda da postoji konfuzija oko zakonitosti nošenja maski u BC-u i šta se događa ako neko odbije ili ne nosi masku.
“Odluka je pojedinca da li treba nositi ili ne masku kada ste u nekoj prodavnici.”
Srpska Šampanja – magnet za ljubitelje dobrog vina
Aleksandrovačka Župa, naša najpoznatija vinogradarska regija, magnet je za ljubitelje dobrog vina. Domaće sorte grožđa tamjanika i prokupac, popularne su i van zemlje, tako da osim stalnih gostiju u vinarije dolazi sve više tragača za novim i jedinstvenim ukusima sledeći vinske puteve.
Za ovakav pogled i dobro vino vredi putovati do srpske Šampanje. Vinogradarsko-turistički kompleks porodice Nikolić u Vitkovu ispunjava želje i najzahtevnijih gostiju, što potvrđuju i visoke ocene na najpoznatijem sajtu za rezervaciju smeštaja.
To su stranci, hoće da osete vinograd, hoće da osete vino u vinogradu. Iz preko 60 zemalja sveta su bili gosti ovde i ovako nismo imali nijednu zamerku do sad”, Saša Nikolić, vinar iz Vitkova.
Vinski podrum Poljoprivredne škole iz 1924. godine, čuva sve što je deo istorije župskog vinogorja.
„Pa to su bačve uglavnom od 5 000 do 10 000 litara, drvene bačve, one se više ne koriste. Koriste se nove prohromske bačve, manjeg ili većeg kapaciteta”, rekao je Zoran Stanić, vodič u Muzeju vinogradarstva i vinarstva.
Isušene stare bačve Minići iz Tržca preradili su u sobe sa kupatilom. Napravili etno-naselje, bazen i degustacione sale za stotinak gostiju.
„I mi smo, mislim na Župske vinare videli kako se to radi u svetu. Šta je to što oni već nude. Ali mi to nudimo na jedan poseban način. Na način koji je svojstven nama, našoj ovoj Župi i našim prilikama”, napominje Milorad Mića Minić, vinar iz Tržca.
A selo Tržac poznato je i po najvećem broju vitezova vina. Posle Minića idemo u vinariju viteza Spasića.
I njihovo domaćinstvo je otišlo korak dalje. Uz poznata vina, odnedavno nude i smeštaj za četrdesetak gostiju.
„Kod nas generalno ne može da se svrati, kod nas mora da se dođe. A ljudi kad dođu žele da prespavaju. Onda prvo pitanje, da li možete da nam rezervišete. Pa može vidite gde ćete, Banja, Kruševac, Brzeće. I tako se javila potreba za smeštajem kojeg u Župi generalno nema”, rekao je Milan Spasić, vinar izTržca.
Uparivanje vina i hrane je umetnost i u Župi. A ekspert za to je naš sledeći domaćin.
„Nema svrhe dodavati loše vino u hranu i očekivati spektakl. Mnogo je bolje ostatak od dobrog vina, koji se nije popio da ostane naknadno bez obzira na oksidaciju. To će biti odlično za kuvanje i neuporedivo bolje”, rekao je Dragoslav Gaga Ivanović, vinar iz Aleksandrovca.
Bilo da je u pitanju piće ili hrana uvek treba koristiti dobro vino.
IZVOR:RTS.RS
Kremasti italijanski desert
Tradicionalan italijanski desert -panakota (Panna cotta) možete služiti i sa sezonskim voćem.
Sastojci:
– 60 ml mleka
– 7 g želatina
– 480 ml slatke pavlake
– 50 g šećera
– 1 kašika ekstrakta vanile
Priprema:
Sipajte mleko u malu posudu i dodajte želatin. Ostavite da odstoji oko 10 minuta da omekša.
U međuvremenu, na srednje jakoj temeperaturi zagrejte slatku pavlaku, šećer i ekstrakt vanile i kuvajte dok se šećer ne rastopi.
Zatim dodajte želatin i mutite dok smesa ne postane glatka. Sipajte smesu u četiri posude. Stavite u frižider i hladite najmanje četiri sata pre serviranja.
Preko deserta možete da stavite maline, kupine ili drugo voćem koje volite. Takođe, možete staviti i otopljenu čokoladu, nećete pogrešiti.
Prijatno!
Evrokup: Partizan u trećem “šeširu”, Virtus u četvrtom
Košarkaši Partizana nalaze se u trećem šeširu žreba za sezonu 2020/21 Evrokupa.
Evrokup je, pored toga ko je u kom šeširu objavio i to da će žreb za grupnu fazu naredne sezone biti održan u petak, 10. jula u Barseloni.
U žrebu će učestvovati 24 ekipe iz 15 različitih zemalja, koji će “stvoriti” četiri grupe po šest timova.
U narednu fazu će proći 16 ekipa i oni će se boriti u četiri grupe, pre nego što se pređe u fazu četvrtfinala.
Ekipe iz iste zemlje neće moći dabudu smeštene u istoj grupi, sem ako iz te zemlje ne dolazi više od pet klubova. Iz tog razloga, klubovi koji dolaze iz ABA lige vodiće se kao da dolaze iz iste države.
Ekipe su podeljene u šest “šešira” koji su poređani po “klupskom rangu napravljenom za svrhu žrebanja”. Fokus nije bio na “jačini” klubove već na geografskom kako u isto grupi ne bi bilo više ekipa iz Španije, Francuske i Italije, koji imaju najviše predstavnika.
Pored Partizana, koji je svrstan u treći “šešir”, iz ABA lige dolaze Budućnost (drugi) i Cedevita Olimpija (četvrti), u čijem je “šeširu” i italijanski Virtus koji sa klupe predvodi Aleksandar Đorđević.
I šešir: Promiteas (Grčka), Unikaha (Španija), Uniks (Rusija), Lokomotiva Kubanj (Rusija)
II šešir: Budućnost (ABA), Andora (Španija), Gran Kanarija (Španija), Huventud (Španija)
III šešir: Makabi Rišon (Izrael), Lietkabelis (Litvanija), Partizan (ABA), Dolomiti Trento (Italija)
IV šešir: Cedevita Olimpija (ABA), Virtus Bolonja (Italija), Venecija (Italija), Breša (Italija)
V šešir: Monako (Francuska), Bursaspor (Turska), Bahčešehir (Turska), Ulm (Nemačka)
VI šešir: Nanter (Francuska), Bulonj Metropolitans (Francuska), Burž (Francuska), Antverp (Belgija)
Dangubiću višegodišnji ugovor od Partizana!
Nemanja Dangubić potpisaće višegodišnji ugovor s Partizanom, prenosi prvi čovek Jurohupsa Nikos Varlas.
Prema pisanju grčkog novinara, Dangubić će se posle dve godine igranja u inostranstvu vratiti u Srbiju, ali ovoga puta igraće u dresu crno-belih.
Povremeni reprezentativac Srbije profesionalnu karijeru krenuo je u Hemofarmu 2011. godine, a 2012. prelazi u Megu.
U Megi se zadržao dve godine i 2014. prelazi u Crvenu zvezdu u kojoj je proveo naredne četiri takmičarske godine.
Dangubić je sa Zvezdom osvojio devet trofeja (3x ABA liga, 4x Superliga, 2x Kup Koraća) i bio je jedan od važnijih igrača u sistemu Dejana Radonjića.
Posle četiri godine prešao je u minhenski Bajern, a prethodne sezone krilni košarkaš igrao je za španski Estudijantes.
Očigledno je da 27-godišnjem košarkašu od odlaska iz Zvezde karijera ide silaznom putanjom i u Partizanu će pokušati da oživi karijeru.
Bio je 54. pik na NBA draftu 2014. od strane Filadelfija 76ersa.
Prethodne sezone u Estudijantesu prosečno je beležio 5,8 poena i 4,4 skoka.
Zvezda na korak od trećeg pojačanja!
Američki košarkaš Lengston Hol u završnim je pregovorima sa Crvenom zvezdom, prenosi Sportando.
Hol se ranije pominjao kao potencijalno pojačanje crveno-belih, a uskoro bi trebalo da dođe i do dogovora o saradnji.
Dvadesetosmogodišnji kombo bek doći će u klub sa Malog Kalemegdana kao slobodan igrač, nakon što je prethodne tri sezone proveo u grčkom Promiteasu.
On je prethodne sezone, nastupajući u Evrokupu, na 13 mečeva zabeležio prosek od 11,4 poena i 5,7 asistencija, uz jednu ukradenu loptu.
Hol je u Evropu došao 2014. godine, kada nije izabran na NBA draftu, i do sada je predstavljao Pistoju, Kantu, Bon, Kolosos, Cibonu i pomenuti Promiteas.
Ovo će mu biti drugi put da igra u ABA ligi, pošto je prethodni bio u dresu Cibone sezone 2017/18.
Tada se nije proslavio i raskinuo je ugovor već u oktobru, a zagrebački tim je predstavljao u četiri meča regionalne lige na kojima je imao 4,5 poena i 3,5 asistencija po meču.
Podsetimo, crveno-bele su prethodno zvanično pojačali Lendri Noko i Džordan Lojd.
Vladika Grigorija: Ja sam za pune crkve zdravog naroda
Ja sam za pune crkve zdravog naroda, a ne prazne crkve i pune i oronule bolnice naroda koji se bori za život, poručio je danas vladika diseldorfski i cele Nemačke Grigorije Durić
“Izjavu da su narodu, pored hramova, potrebne škole i bolnice sam dao pre šest ili sedam godina, ali nisam primetio da se tada neko potresao zbog tih reči”, rekao je za Nova.rs vladika Grigorije povodom napada na njega nakon jušerašnjeg teksta u “Danasu” u kom je citirina pomenuta izjava od pre nekoliko godina
“Novinarka ‘Danasa’ me je pozvala i zatražila komentar na temu davanja priloga i izgradnje hramova. Rekao sam da nemam poseban komentar, a i poznato je šta mislim o takvim stvarima. Govorio sam o tome dok sam bio episkop u Hercegovini”, rekao je Grigorije za naš portal.
“Otkud i zašto sad ovoliki jed nije mi baš jasno. Sve što sam govorio na tu temu je dostupno svima. Nisam promenio pristup tim pitanjima”, poručuje vladika diseldorfski i cele Nemačke.
Eparhija diseldorfska i nemačka objavila je danas i video obraćanje vladike ovim povodom.
“Kao što sam i tada, 2013. godine, napisao, to kažem i sada: Zar bih ja mogao biti protiv gradnje Hrama Svetog Save ili bilo koje crkve? Obnovio sam, sa narodom, i izgradio novih preko stotinu hramova u Hercegovini”, rekao je vladika Grigorije i dodao:
“Međutim, to sada nije tema. Danas su tema bolest i bolnice, i na tu temu ću reći samo: Ja sam za pune crkve zdravog naroda, a ne prazne crkve i pune i oronule bolnice naroda koji se bori za život. ”
Ranije je Vlada Srbije donela je odluku da isplati iz budžetske rezerve milijardu dinara, odnosno osam i po miliona evra Srpskoj pravoslavnoj crkvi za radove na Hramu Svetog Save na Vračaru. Istovremeno, Novom Pazaru, jednom od žarišta koronavirusa, iz državne kase dato je deset puta manje novca – 91 miliona dinar.
Zbog toga se u dnevnom listu “Danas” pojavila izjava vladike Grigorija u kojoj je istakao da nam ništa protiv gradnje crkava i hramova, ali da bi bilo veoma dragoceno da se voljom i upornošću pomognu bolnice i škole:
“Samo mislim da imamo dosta crkava i hramova, a čemu crkve i hramovi ako u njima neće biti ljudi”.
Ova izjava bila je povod da se saopštenjem oglasi kabinet Patrijarha Irineja u kojem se navodi da se vladika Grigorije svojom izjavom “svrstao na stranu onih koji ne žele dobro Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi, a samim tim ni srpskom narodu”. Upravo ovakva reakcija vrha SPC, otvorila je sumnje da iza pomenutog saopštenja stoji episkop bački Irinej Bulović, čovek zadužen za komunikaciju srpskog patrijarha i episkop koji jei ranije imao nesuglasice sa vladikom Grigorijem.
Podsetimo, upravo je Irinej Bulović na početku epidemije u Srbiji u intervjuu za “Danas” rekao da crkva ne razmišlja o ukidanju pričešća zbog opasnosti od zaraze, navodeći da “od pričešća se za dve hiljade godina nikad niko nije zarazio, pa ni svešenici koji su pričešćivali gubavce, tuberkulozne i druge obolele od tada neizlečivih zaraznih bolesti”.
Železara ugasila jednu visoku peć
Kineska kompanija HBIS, vlasnik Železare u Smederevu, zaustavila je proizvodnju u jednoj od dve visoke peći, potvrđeno je “Tanjugu” u toj kompaniji.
Ovakvu odluku, kako navode u HBIS-u, doneli su zbog krize na tržištu uslovljene pandemijom novog koronavirusa.
“Razlozi gašenja Visoke peći broj 1 u kompaniji HBIS Srbija su uticaj kvota na izvoz našeg čelika u zemlje Evropske unije i smanjena potražnja za čelikom na tržištu, jer su mnogi naši klijenti obustavili proizvodnju usled pandemije koronavirusa”, kažu u Železari.
S obzirom na plan narudžbenica koje je ta kompmanija dobila za naredni period, poslovanje su, kažu, prilagodili trenutnoj situaciji.
“Kada budu stvoreni tržišni uslovi za ponovno pokretanje, peć će biti vraćena u pogon kompanije.”
Kada je reč o zaposlenima koji se, navode, vraćaju na radna mesta, Krizni štab te kompanije je primenio niz mera zasnovanih na iskustvima iz Kine, kao i na direktivama Kriznog štaba Republike Srbije.
Te mere su se, dodaju, pokazale efikasnim u zaštiti svih koji rade u kompaniji od zaraze koronavirusom.
Pogoni kompanije HBIS GROUP Serbia Iron & Steel d.o.o. Beograd su smešteni na tri lokacije u Srbiji, u selu Radinac nadomak Smedereva i u Šapcu.
U Smederevu se proizvodi gvožđe u dvema visokim pećima, zatim gvožđe iz visokih peći konvertuje u sirovi čelik u čeličani sa tri konvertora i kompleksom za kontinuirano livenje.
Otkazan Sabor trubača u Guči
Šezdeseti Sabor trubača u Guči, koji je trebalo da bude održan od 6. do 9. avgusta, otkazan je zbog loše epidemiološke situacije u Srbiji, izjavio je predsednik opštine Lučani Milivoje Dolović.
“U skladu sa odlukama i merama koje je donela Vlada Srbije i proglašenja vanredne situacije u više od 20 gradova i opština zbog epidemije izazavane koronavirusom otkazan je i ovogodišnji Sabor trubača u Guči”, potvrdio je Dolović za portal info-lider.
On je dodao da se Sabor pomera za 2021. godinu.
“Festival trube 2020. uopšte neće biti održan, imajući u vidu situaciju u našoj zemlji i regionu. Ne želimo da ugrožavamo ničije zdravlje i okupljamo veliki broj ljudi na jednom mestu”, kazao je Dolović.
Sve o koronavirusu u zemlji i svetu čitajte u našem BLOGU UŽIVO i na stranici Koronavirus.
Krizni štab donosi konačnu odluku o policijskom času u naredna dva dana
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da će konačnu odluku o uvođenju policijskog časa tokom vikenda doneti Krizni štab u naredna dva dana. On nije precizirao da li će ta mera biti uvedena na teritoriji cele Srbije ističući da nije namera da se “kažnjavaju” oni koji se pridržavaju svih epidemioloških mera.
Zlatibor Lončar je kazao da epidemiolozi sagledavaju stanje na terenu i podatke o broju zaraženih i testiranih, o tome gde se i kojom brzinom širi koronavirus, kakva je klinička slika pacijenata i koliko se zadržavaju u bolnici, kao i kakvi su kapaciteti bolnica i gde koje mere mogu da se primene.
“Gledaćemo da ne kaznimo nikoga ko se pridržavao mera, to nije fer ni korektno. Moramo da napravimo razliku. Recimo, u Sremskoj Mitrovici imamo malo obolelih, zašto bi se to odnosilo na one koji se pridržavaju mera i gde svi nose maske”, rekao je Lončar novinarima posle sastanka sa direktorima kovid bolnica.
Na pitanje kada će se znati odluka o policijskom času, Lončar je kazao da Krizni štab ima još dva dana da donese najbolje moguće mere koje će, kako je naveo, dati rezultate i da doprineti smanjenju broja zaraženih i hospitalizovanih.
Ministar je kazao da smo nekada imali takve mere i da su dale rezultate, da je bilo mnogo manje zaraženih i da je situacija bila pod kontrolom.
“Dali smo šansu svima, ljudi su smatrali da su dovoljno odgovorni, da im ne trebaju mere, šansa se nije iskoristila. Moramo da preduzmemo mere, da li će se nekome svideti ili ne, naš cilj je da sačuvamo živote”, naglasio je Lončar.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je sinoć moguće uvođenje policijskog časa od petka do ponedeljka.










