16.7 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1308

Svi čekaju 1. septembar – kako će izgledati nastava u školama

0

Škole se pripremaju za organizaciju nastave, a koji će model primeniti, zavisi od prostora kojim raspolažu i broja učenika.

Posle onlajn nastave u drugom polugodištu prošle školske godine, kada se ponovo vrate u đačke klupe učenike očekuju drugačiji uslovi rada.

Da se pravila ispoštuju u osnovnoj školi “Sveti Sava” u čačanskom naselju Atenica, za oko osam stotina đaka ima dovoljno prostora, pa su se odlučili da odeljenja podele i po grupama organizuju nastavu.

“Za mlađe razrede planiramo da nastava krene od osam sati, za starije moramo da ih delimo u veše da kažem grupa ili smena kako bi smo mogli da nastavu organizujemo za sve”, ističe Miroslav Mandić, direktor škole.

Za model da sva deca ponovno budu u školskim klupama opredelili su se posle potvrde anketiranih roditelja i nastavnog osoblja.

“Mislim da to zaista naša, da kažem profesija zahteva. I rad je neuporedivo kvalitetniji i samim tim svi smo to, čini mi se, prepoznali i opredelili se za tu varijantu”, dodao je Mandić.

Epidemiolozi kažu da, iako je ovo prelomni trenutak, škole treba da rade normalno, uz smanjenje rizika na najmanju moguću meru i uz poštovanje svih mera.

“Ako bi došlo do nekih promena u smislu nekog evenualno novog pika, odnosno povećanja opasnosti za širenje epidemije, onda bi prekinuli normalno odlazak u školu, prešli na onaj ukupno poznato do sada dobro sproveden onlajn system koji bi funkcionisao onako dobro kao što je funkcionisao i prošli put”, ističe član Kriznog štaba, prof. dr Branislav Tiodorović.

Dodatnih onlajn časova možda će biti kako bi ispunili fond i obradili predviđeno gradivo. Učenici i nastavnici će na časove dolaziti sa maskama, a škole moraju sarađivati i po pitanju angažovanja nastavnika koji rade u više škola.

Šta treba da znaju oni koji su preležali koronu, kakve su tegobe, ima li posledica

0

Nakon preležanog korona virusa, većina ljudi se žali na hroničan umor i nedostatak snage. Da li koronavirus ostavlja trajne posledice po zdravlje, i kakve, još uvek nije poznato, ali se lekari slažu da posledica ima.

Od izbijanja pandemije kovida 19, u Srbiji je do sada registrovano blizu 30.000 obolelih. Za sve koji su se izlečili, oporavak nije bio isti. Neki ga lako prevaziđu, dok nekima virus može da izazove ozbiljne posledice.

Brzo umaranje, malo fizičke snage i manjak imuniteta česti su simptomi nakon preležanog virusa.

“Većina ljudi se žali na intenzivan umor posle bolesti. I naši pacijenti su se takođe najviše žalili na umor koji nikad pre ni osetili tokom neke druge bolesti, žale se na palpitacije srca, plaše se da li je njihov srčani mišić biti trajno oštećen ili trenutno”, kaže Ivana Stefanović iz Hitne pomoći.

Najčešća greška koju izlečeni ljudi prave je da piju svakakve lekove i vitamine kako bi što brže podigli imunitet, a takvo nasumično unošenje može da izazove posledice, pre svega, po jetru.

Oporavak i vraćanje fizičke snage, u zavisnosti od kliničke slike, može trajati nekoliko meseci.

“Ono što jeste preporuka da težu fizičku aktivnost izbegavate, u kodniciju ne možete da se vratite brzo, naš srce je sigurno dosta pretrpelo. Posle mesec i po dana možete da počnete sa šetnjom, pa tek onda nešto intenzivnije, ali to sve zavisi koliko je klinička slika bila teška”, kaže doktorka Stefanović.

Velike probleme nakon preležanog kovida mogu da imaju srčani bolesnici kojima je srčana slabost dvostruko teža nego pre virusa.

Virus zahvata srce više nego što se mislilo
Profesor doktor Petar Otašević sa Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” kaže da koronavirus može da zahvati i više od 70 odsto srčanog mišića kod prethodno zdravih ljudi.

“To je više nego što se ranije mislilo i to nas brine, jer nismo sigurni da li će se ta oštećena oporaviti kasnije. Ne postoji način da znamo unapred da li će neko imati komplikacije, međutim, to ne znači da ako ste bili zdravi i mladi da nećete imati ove komplikacije”, kaže doktor Otašević.

U svetu je do sada od kovida 19 izlečeno blizu 15 miliona ljudi, a najnovija nemačka studija pokazala je da su se kod više od tri četvrtine pacijenata koji su se oporavili razvili srčani problemi.

Ipak, kardiolozi širom sveta mišljenja su da je prerano govoriti o tome da li su oštećenja na srcu trajna ili ne i da će to pokazati vreme.

Ponovo plovi ostrvo na Vlasinskom jezeru

0
WIKIPEDIA

Vlasinsko jezero poznato je po plutajućim ostrvima. Jedno od većih – Mobi Dik, odvojilo se od obale na koju se nasukalo pre četiri godine. Rastinje na ostrvu pokidalo je električne kablove Vlasinske elektrane, koja je ostala bez struje.

Mobi Dik ponovo pliva. Ostavio je na obali, uz plažu, samo deo za sobom, kada ga je oluja pokrenula. PorodicA Đorđević je tada bila u kućici, na splavu.

“Vetar je krenuo jako da duva, i u jednom momentu kroz prozor gledamo da li plovimo ili plovi ostrvo, pogledamo, ono se skroz odvojilo i lagano ide, za nekih 40 minuta je stiglo do druge obale”, kaže Slavica Đođević iz Vranja.

Kretao se Mobi Dik jezerom, doplivao do susedne obale, vodene struje su ga dovele do drugog zaliva. U pokretu, zahvatio je i strujne kablove.

“Bandera, jedna trećina je skoro u vodi, došlo je do toga što niko nije mogao da pretpostavi, da su grane maljave breze povukle i upetljale te kablove. Trenutno smo na terenu sa Zavodom za zaštitu prirode Srbije koji vrše stručni nadzor i sa ekipom Vlasinskih elektrana da vidimo kako da rešimo problem”, kaže Novica Stanković, rukovodilac službe Čuvara prirode.

Samo ploveće ostrvo nalazi se u drugom stepenu zaštite i strogo je zabranjeno menjanje oblika, smanjivanje ostrva i bilo kakva aktivnost, kaže Stanković i dodaje da se nada dobrom rešenju.

Maljava breza, zaštićena vrsta koja raste na plutajućem ostrvu, dostigla je visinu od deset metara. I ostrvo je pod zaštitom. Procenjeno je da se i dalje kreće.

“Mobi Dik površine je oko 2,5 hektara, karakteristično je po tome što raste maljava breza, gorka detelina, mesožderka ili rosulja”, kaže Radoš Kostadinović, čuvar prirode.

Na pitanje da li je za ploveća ostrva bolje da su uz obalu ili nasukana, Kostadinović kaže da je bolje da plovi, jer je tada manji uticaj čoveka. “Manje je uticaja, ovde dolaze ribari, ostavlja se i smeće”, ukazuje Kostadinović.

Na Vlasinskom jezeru ima desetak manjih i većih plutajućih ostrva, većina je uz obalu, odvaja ih vetar i visok vodostaj.

Đaci i osoblje u višim razredima javnih škola, moraće nositi maske u određenim situacijama

0
Škole u Kanadi

VICTORIA – Osoblje i učenici u middle i srednjim školama u Britanskoj Kolumbiji moraće nositi maske u autobusima i u zajedničkim prostorima kada se tamo nalaze.

Pokrajinska Vlada kaže da će maske biti potrebne i kad god su studenti i nastavnici van svoje grupe za učenje i ne mogu održavati odgovarajuću fizičku distancu zbog COVID-a 19. Provincija kaže da će studenti koji ne mogu nositi maske iz medicinskih razloga biti izuzeti iz ažurirane zdravstvene i sigurnosne smernice.

Vlada kaže da će, kada nose maske, osoblje i studenti i dalje morati održavati fizičku distancu od ljudi izvan svoje grupe za učenje, koja se sastoji od učenika i osoblja koji ostaju zajedno kroz školski kvartal, semestar ili godinu. Osnovane su grupe za podučavanje prema savetu pokrajinskog zdravstvenog službenika da pomogne u sprečavanju prenošenja COVID-19 i mogao bi ga činiti jedan razred učenika ili više klasa.

U saopštenju za javnost u ponedeljak,Vlada je obećala da će  osigurati dodatna sredstva školama kako bi pomogle platiti kupovinu do 1,5 miliona nemedicinskih maski.

Kaže da bi financiranje trebalo pokriti najmanje dve maske za svakog člana osoblja i učenika u javnim školama. Pored ažuriranih smernica o korištenju maski, Vlada će insistirati na  povećanju čišćenja stvari poput kvaka, tastatura,stolova i stolica.

Takođe će studenti, osoblje i posetioci morati čistiti ruke pre ulaska u školski autobus ili kada ulaze  u školu. Ruke će se takođe morati prati pre i nakon jela, kada se koriste umivaonice i oprema za igrališta.

Škole će se najverovatnije otvoriti 10. septembra.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Bill Morneau napušta kabinet, politiku, iznenada, kako je i došao, zameniće ga Chrystia Freeland

0
ministar finansija kanade

OTTAWA – William Francis Morneau napušta saveznu politiku iznenada kao kad je izbio na scenu u Ottawi pre manje od pet godina.

U novembru 2015. novoizabrani član liberala za Toronto centar postao je prvi novajlija zastupnik u gotovo jednom veku koji je stupio u visoku i zahtevnu ulogu ministra finansija. Pokrenuo je implementaciju stubova ekonomske platforme premijera Justina Trudeaua, uključujući sniženje poreza  za srednju klasu, novi kanadski dodatak za decu i preuređeni plan penzija.

Morneau je doneo veliko iskustvo kao poslovni vođa i volonter u ulozi.

 Nastavio je u porodični posao koji je dobio od svog oca,i izgradio kompaniju za ljudske resurse Morneau Shepell sa 4.000 zaposlenih, a kada je komapniju nasleio od oca, imali su 200 zaposlenih.

Morneau je također bio ljubitelj umetnosti i radio je na pomaganju rizičnim mladima i osiguravanju boljeg pristupa zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju. Takođe je pomogao u pronalaženju škole za somalijske i sudanske djevojke u kampu Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice na severu Kenije.

U grubom i propadajućem svetu parlamentarne politike, promišljeni i promišljeni ministar finansija bio je primoran da brzo uči.

Morneauov prvi budžet predviđao je godine velikih deficita uprkos lepim rečima koje je Trudeau 2015. godine obećao da će godišnji manjak biti ispod 10 milijardi dolara.

Sadržajan plan poreske reforme objavljen 2017. doveo je do besa već besnih vlasnika preduzeća, doktora, poreskih stručnjaka, i drugih.

“Iz ovog iskustva sam naučio da moramo biti jako dobri u saopštavanju Kanađanima ono što pokušavamo postići”, rekao je Morneau tada.

Te godine  se postavljalo i pitanje o njegovoj imovini.

Današnji savezni poverenik za etiku, Morneauu je novčano kaznio $200 zbog toga što nije otkrio svoju ulogu direktora u  privatnoj korporaciji koja je vlasnik vile u Francuskoj. Kritika se pojačala kad se proširilo da on nije stavio ni svoja imanja Morneau Shepell. Kao odgovor na kontroverzu, Morneau je prodao ostatak svojih akcija Morneau Shepell-a, a vredio je tada oko 21 milion dolara. Dobrotvornim je donacijama donirao razliku između vrednosti deonica u trenutku prodaje i njihove vrednosti u 2015. kada je prvi put izabran, a  procenjene su  na oko pet miliona dolara , i obećao da će svoju ostalu imovinu staviti na javni uvid.

U poslednjim mesecima na mestu ministra finansija Morneau je nadgledao ogromnu potrošnju od kredita kako bi se nosio s ekonomskim i socijalnim izazovima tokom  pandemije COVID-19.

Morneau i Trudeau suočeni su s istragama novog saveznog čuvara etike, Mario Dion, zbog sudelovanja u razgovorima o davanju donacija od  WE Charity i o pokretanju programa vezanog za pandemiju za studente i volontere.

Jedna od Morneauovih kćeri radi za organizaciju, druga je govorila na WE događajima a njegova supruga Nancy McCain donirala je 100.000 dolara. Morneau je takođe otkrio prošlog meseca da je on vratio WE nekih 41.000 dolara troškova za putovanja koja su on i njegova porodica preuzeli 2017. godine za pregled dva njegova humanitarna projekta u Ekvadoru i Keniji.

Odstupivši, 57-godišnji Morneau nagovestio je potrebu za novim ministrom financija koji će se suočiti sa izazovom upravljanja obrušenom kanadskom ekonomijom kroz pandemiju.Radujem se što ću gledati politiku spolja i nadam se da ću doprineti na drugi način.” Njega će na mestu ministra najverovatnije zameniti Chrystia Freeland, koja će pokušati da vrući krompir kanadske ekonomije u ovom trenutku, ispravi, jer je evidentan pad ekonomske moći kanadskih građana u poslednjih nekoliko godina, a kriza sa COVID-19 je sve samo ubrzala.

Serbiannews.ca / Srpski poslovni Imenik

Uskoro u BC-u strožije kazne za one koji ugrožavaju zdravlje i bezbednost tokom pandemije

0
BC zdravstveni radnici

Nove izvršne mere na nivou cele provincije stupiće na snagu krajem ove sedmice kako bi se sprečilo dalje širenje COVID-19 u Britanskoj Kolumbiji.

Ministar zdravlja Adrian Dix najavio se tokom konferencije za novinare u ponedeljak, potvrdivši da će promene u BC-u objasniti Mike Farnworth.

“Ministarstva se sastaju i sastala su se danas kako bi izradila sveobuhvatniji pristup povećanju izvršenja koji će optimizirati upotrebu službenika za provođenje zakona van javnog zdravstva , zajedno da nastupe,opštine, zdravstvene vlasti, WorkSafe i policija.”

“Na osnovu tih informacija, Vlada će preduzeti korake za izricanje strožijih kazni.” Dix kaže da se izmene delom uvode u svrhu oslobađanja zdravstvenih radnika drugih obaveza kako bi  se u potpunosti usresredili na druge aspekte prevencije virusa, poput traženja kontakata.

“Javno zdravstvo temeljeno na ovim dodatnim merama nastaviće provoditi svoja ovlašćenja, ali trebamo imati na umu da je javno zdravstvo u potpunosti uključeno u pružanje podrške ljudima u izolaciji i traženju kontakata i svega ostalog.

“Njihova uloga u zaustavljanju širenja COVID-19 od velike je važnosti i moramo osigurati da njihova uloga bude i zaštićena na svaki mogući način.”

Kaže da, iako napori koje ulažu većina stanovnika i preduzeća ohrabruju, postoji mali broj onih kojima ne bismo dali „da to unište“ za sve ostale.

Nisu pružene dodatne pojedinosti o tome kako će izgledati izvršenja, ali Dix je spomenuo da je potrebno uspostaviti delikatnu ravnotežu između izvršenja i potrebe građana za privatnošću.

Što se tiče kućnih okupljanja , kaže da je najbolje rešenje za sve koji su uključeni je poštovanje individualne odgovornosti za sigurnost jednih drugih kako se ne bi  izazivala  bilo kakvu daljnju intervenciju.

Imamo istoriju poštovanja domova kod ljudi … Želimo biti poštovani prema tom našem stavu, a kako bismo bili efikasni u celokupnom sistemu, svi moramo razumeti svoje obaveze jedni prema drugima.” Reakcija ministra je posledica povećanja broja inficiranih, jer je u ponedeljak saopšteno da je za poslednja tri dana u Provinciji registrovano 236 novih slučajeva.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Zvezda na RTS-u počinje novu evropsku odiseju

0

Fudbaleri Crvene zvezde počinju kvalifikacije za Ligu šampiona utakmicom protiv gibraltarske Evrope. Duel je na programu od 21 sat uz direktan prenos na Prvom programu RTS-a, strim je na RTS Planeti (samo za korisnike iz Srbije), dok tok meča i promene rezultata pratite na našem portalu.

Zvezda je novom šampionskom titulom obezbedila kvalifikacije za Ligu šampiona, ali će zbog koeficijenta morati da takmičenje počne od prve runde.

Fudbaleri Zvezde spremni za napad na Ligu šampiona
Crveno-beli su prethodne dve sezone učestvovali u najelitnijem takmičenju, a istu želju imaju i sa novim trenerom Dejanom Stankovićem.

Prvi izazov za Stankovićeve izabranike biće simbolično Evropa, šampion Gibraltara koji ne bi trebalo da predstavlja težak zadatak na stadionu “Rajko Mitić”.

“Spremni smo. Sve zavisi od našeg pristupa. Krećemo u nešto od čega Crvena zvezda živi. Naravno, važno nam je i prvenstvo, ali lepo je pričati o našem klubu u evropskom takmičenju. Uigravali smo se proteklih mesec i po dana da uđemo u ovo nadmetanje. Siguran sam da ćemo spremnost pokazati na terenu. Ponavljam, pristup je ključan, on mora da bude onakav kakav zahtevaju grb, klub i navijači”, rekao je Stanković.

Gibraltarski šampion prošle sezone je učestvovao u kvalifikacijama za Ligu Evrope, a zaustavila ih je poljska Legija već na startu (0:0, 0:3). Prethodno su u preliminarnoj fazi uspeli da savladaju andorsku Sent Džuliju kod kuće sa 4:0 i, uprkos porazu u gostima od 2:3 – prošli su dalje.

Od sezone 2014/15 pa do danas, svake takmičarske godine bili su deo evropskih kvalifikacija, ali su uglavnom učešće završavali u prvim kolima.

Osim u sezoni 2016/17 kada ih je švedski Aik zaustavio u 2. kolu, nakon što ih je rival u oba meča savladao sa 1:0. Na ukupno 16 evropskih mečeva koje su imali priliku da igraju kroz istoriju, ostvarili su tri pobede, dva remija, a 11 puta su poraženi.

Evropa je do sada odigrala samo osam dvomeča na evrosceni i samo dva puta prošla (Sent Hulija, Pjunik), uz eliminacije od Vaduza, Slovana iz Bratislave, AIK-a, Nju Sejntsa, Prištine i Legije iz Varšave.

“Nadam da ću nastaviti u istom ritmu i da ću postizati golove kao i prošle sezone, a možda čak i više. Ova sezona je veoma bitna za nas jer je sve novo, trener tek kreće sa evropskim kvalifikacijama i želimo da mu pomognemo i da i ove sezone igramo grupnu fazu evropskog takmičenja”, istakao je El Fardu Ben.

Ukoliko prođe prvu prepreku, u sledećoj rundi igraće sa boljim iz duela Dinamo Tbilisi (Gruzija) – Tirana (Albanija) i to u gostima.

Duel Crvene zvezde i Evrope na programu od 21 sat uz direktan prenos na Prvom programu RTS-a, strim je na RTS Planeti (samo za korisnike iz Srbije), dok tok meča i promene rezultata pratite na našem portalu.

Mitropolija crnogorsko-primorska reaguje na saopštenje NKT

0
ILUSTRACIJA

Mitropolija crnogorsko-primorska (MCP) Srpske pravoslavne crkve (SPC) ocenila je današnju konstataciju Nacionalnog koordinacionog tela za zarazne bolesti Crne Gore (NKT) da su “nedozvoljena okupljanja u organizaciji SPC najveća pretnja za zdravlje i živote” kao neopravdan i bezobziran napad na Crkvu. Dodaje se i da je time to telo vlade “dokrajčilo i poslednje ostatke svog ugleda”.

Mitropolija naglašava da je ona, kao i ostale pravoslavne eparhije u Crnoj Gori svoje, inače mnogobrojne aktivnosti (kako po raznovrsnosti, tako i po broju ljudi koje okupljaju), svela ispod svakog minimuma.

“Ako je ovo telo, sada već izvesno u potpunosti ispolitizovano i u službi anticrkvenog režima, u svom saopštenju imalo u vidu događaje koji se poslednjih sedmica odvijaju, kao odblesak i svojevrstan nastavak litija za odbranu svetinja od onih koji hoće da konačno unište Crnu Goru diskriminatornim i sramnim zakonom o slobodi veroispovesti, onda adresa nisu institucije Srpske Pravoslavne Crkve”, kaže se u saopštenju MCP.

“Dame i gospodo, potpisnici poslednjeg beskrupuloznog i bespotrebnog ataka na Crkvu Božiju, otpor prema bezakonju koje vi zdušno podržavate organizuje sam narod. Ova tvrdnja nije nikakav demagoški populizam – nego puna istina. Kad je Crkva organizator to se uvek javno objavilo, a moglo se zaključiti i po nezakonitom postupanju Uprave policije i Tužilaštva, koji su, vrlo revnosno (gde bi nam bio kraj da su u svemu tako prilježni), procesuirali sveštenike i članove crkvenih odbora, koji su se pojavljivali kao organizatori litija i molebana, privodeći ih, hapseći ih, pritvarajući ih i optužujući ih za koješta,” saopštila je Mitrpopolija.

NKT je danas konstatovao da su “nedozvoljena okupljanja u organizaciji SPC najveća pretnja za zdravlje i živote”.
 

Hoti: Izgradićemo put Dečani – Plav, buka nije rešenje

0

Kosovski premijer Avdulah Hoti izjavio je da će put Dečani – Plav biti izgrađen u saradnji sa Dečanima i svim drugim nadležnim institucijama, poštujući kosovske zakone. Dodao je da stvorena buka nije rešenje.

“Bez uticaja buke u televizijskim studijima, izgradićemo put Dečani – Plav u uskoj saradnji sa Dečanima i svim drugim nadležnim institucijama, poštujući zakone Kosova”, naveo je Hoti reagujući na sve veća negodovanja lokalnih vlastu u Dečanima, nevladinih organizacija i drugih, zbog prekida radova na izgradnji puta Dečani – Plav, u delu kojim protivzakonito prolazi kroz zaštićenu zonu manastira Visoki Dečani.

Hoti je od predsednika opštine Baškima Ramosaja zatražio obustavu radova dok se na terenu ne pronađe moguće rešenje, na koje je podsetio iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić, rekavši da je rešenjem iz 2014. godine određena druga trasa regionalnog puta Dečani – Plav a koja zaobilazi zaštićenu zonu manastira.

“Kosovo je mozaik različitih kultura i religija. Verska i kulturna mesta svih nacionalnosti i vera na Kosovu zajednička je vrednost i pamćenje našeg društva. Opstali su vekovima zbog zaštite naroda Kosova. To je obaveza ukorenjena u našoj tradiciji”, poručio je Hoti preko svog Fejsbuk naloga.

Baškim Ramosaj, kaže da je Hoti zatražio da se obustave radovi na putu Dečani – Plav nakon brojnih međunarodnih reakcija. Takođe, pozvao je kosovsku vladu da prihvati njegov predlog da manastir Visoki Dečani više ne čuva Kfor, već kosovska policija.

Ramosaj je prethodno danas zatražio od kosovskog premijera rešenje za novonastalu situaciju, uz upozorenje da će put “svakako biti izgrađen”, i da treba osporiti odluku o vraćanju 24 hektara zemljišta manatirskom posedu.

Reagovali su i iz Udruženja istoričara “Ali Hadri”, ogranka u Dečanima, zahtevajući da se pitanje manastira Visoki Dečani ne otvara u dijalogu sa Beogradom.

Takođe, oštro su kritikovali premijera Hotija, koji je zahtevao da se radovi obustave.

Gradonačelnik Dečana zatražio da kosovska policija zameni Kfor

0

PRIŠTINA – Gradonačelnik Dečana Baškim Ramosaj predložio je u pismu najvišim zvaničnicima Kosova 15 mera za rešenje problema izgradnje puta Dečane – Plav, u zaštićenoj zoni manastira Dečani.

Predložio je i da Kfor, koji trenutno obezbeđuje manastir Visoki Dečani, zameni Policija Kosova.

„Opštini Dečane je učinjeno mnogo nepravdi koje su i nesreće za ovaj grad i onemogućavaju odvijanje normalnog života, što je i u suprotnosti i sa razvojnim konceptom građana ove opštine i njihovog blagostanja”, poručio je Ramosaj na početku pisma.

Kao prvo, Ramosaj ističe da bi opštini trebalo da bude dozvoljeno da izgradi put dužine pet kilometara u zaštićenoj zoni, kao i put kod Gušavca (izvora mineralne vode) dužine od tri kilometara.

Zatražio je od institucija na centralnom nivou da se dečijem odmaralištu u Dečanima dodeli 18 hektara zemljišta, da se da u vlasništvo kompleks Ferijalnog saveza, kao i kompleks vila kompanije Napredak iz Đakovice površine od 1,7 hektara.

Zahtevao je i podršku izgradnji omladinskog centra, kompleksa kulturne baštine i turističkog sela, izgradnju šetališta pored reke Dečani koja prolazi kroz zaštićenu zonu, kao i šetališta od gimnazije „Braća Frašeri” do rampe iznad manastira.

Među zahtevima je i završetak infrastrukturnih radova u selu Bele i Plaće „uz podršku odgovarajućeg budžeta”, prenos vlasništva na opštinu nad vilama iznad „Kozniera”, Ski centra na planini Beleg, uz podršku iz budžeta, prenosi Beta.

Ramosaj je ujedno zatražio izmenu i dopunu Zakona o Nacionalnom parku i njegovo usklađivanje sa interesima opštine i građana, kao i elektrifikaciju planina Dečana, uz pomoć budžeta Kosova.

Na kraju je Ramosaj obavestio predsednika Kosova, predsednicu parlamenta i premijera Kosova da će put Dečani – Plav biti izgrađen na bilo koji način.

Ramosaj je danas zatražio od premijera Hotija rešenje za novonastalu situaciju, i uz upozorenje da će put „svakako biti izgrađen”, poručio mu da „država mora da reši katastrofu koju je stvorila u Dečanima”.

Odlukom kosovskog premijera Avdulaha Hotija u subotu su obustavljeni radovi na putu Dečani – Plav u zaštićenoj zoni manastira Visoki Dečani.