12.9 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1289

Da li je vrema da Kanada prekine veze sa britanskom monarhijom?

0

KALGARI-Ponovno je pokrenuta debata o tome treba li se Kanada odvojiti od britanske monarhije.
Ova debata dolazi nakon odluke karipske države Barbados o uklanjanju kraljice Elizabete II sa mesta šefa države i formiranju vlastite republike.
Barbados nije jedina zemlja u istoriji koja je to učinila jer su države poput Indije, Fidžija i Kenije promenile status u republiku iz ustavne monarhije.
Trenutno je nešto više od 30 članova Komonvelta je određeno kao republike.
Kanada, međutim, nije na toj listi, a debata o tome treba li zemlju izmeniti iz monarhije u republiku vodi se decenijama.
Tom Freda direktor je udruženja građana za Kanadsku republiku (CCR), organizacije koja promoviše ideju o nezavisnosti od monarhije.
On smatra da nema smisla da Kanada i dalje ima nekoga vladara na sasvim drugom kontinentu koji živi u zamku kao šef države.
„Kanađani su trenutno ustavom izuzeti od šefa države u svojoj zemlji. Šta to govori našoj deci? Možete odrasti u sve što želite, osim u šefa države Kanade. Skoro je 2021 god, vreme je da počnemo gledati sve ovo i skiniti sa sebe kolonijalni prtljag.
Freda je rekao da bilo kakav prelazak sa ustavne monarhije nikada neće biti lak i preporučuje takav potez nakon smrti kraljice Elizabete II.
U međuvremenu, Robert Falconer iz monarhističke lige Kanade veruje da bi se proces konzervacije trebalo dogoditi nakon kraljičine smrti, ali tvrdi da je to uopšte nije lak postupak.
„Najbolji pravni argument je da nam je zapravo izuzetno teško ukloniti monarha kao šefa države, jer jednostavno to uključuje menjanje našeg ustava. Ne postoji veliki apetit među glavnim strankama da to učine. ”
Druge zemlje, poput Australije, već su mnogo puta razmišljale o takvom potezu.
1999. godine zemlja je održala referendum pitajući Australijance da li treba izmeniti ustav kako bi omogućili stvaranje republike i biranje predsednika iz Parlamenta.
Nešto manje od 55% birača reklo je ne tom predlogu.
Jedan od ostalih ključnih argumenata protiv republikanizma je strah da bi biranje šefa države moglo dovesti do potpune promene sistema vlasti koji bi izgledao sličan onome u USA.
Freda, međutim, opovrgava te tvrdnje rekavši da će, ako se Kanada odvoji od monarhije, i dalje zadržati svoj parlamentarni sistem.
„To ne utiče na naše kraljevske institucije, ne utiče na naše parlamentarne tradicije. Ono što čini je da pokažemo svetu da smo učinili taj posljednji korak ka nezavisnosti i radije biramo za šefa države jednog od svojih Kanađana, a ne stranog državljanina za predstavnike države. ”
Dodao je, budući da je predstavnik kao što je generalni guverner sada zastario, jer je od 1940. godine više izvršnih ovlašćenja oduzeto generalnom guverneru i dato funkciji premijera.
Kada je reč o mišljenju Kanađana o ovom pitanju, mnogi nisu sigurni u budućnost monarhije nakon kraljice Elizabete II.
U januaru je istraživanje kompanije Angus Reid pokazalo da oko 41% ispitanika veruje da je kraljevska porodica irelevantna, a 45% se složilo da je vreme  da se Knada otrgne od monarhije.

SERBIANNEWS.CA

PLEJ-OF ZA LIGU EVROPE: Partizan bi mogao protiv Apolona ili Leha, Zvezda sigurno protiv Celja ili Ararata

0
UEFA izvlačenje za LIGU UEFA

NION je mesto gde su srpski predstavnici u kvalifikacijama za Ligu Evrope saznali svoje protivnike u plej-of rundi.

Crvena zvezda je za protivnika u plej-ofu za Ligu Evrope dobila boljeg iz duela Celje – Ararat. Crveno-beli idu na gostovanje u Sloveniju ili Jermeniju i imali su sreće jer su izbegli na primer Seltik ili Ludogorec.

 Partizan u narednom kolu igra protiv Šarloa, u gostima 24. septembra. Ukoliko tim Aleksandra Stanojevića pobedi u Belgiji sastaće se u plej-of rundi kvalifikacija Lige Evrope sa boljim iz meča Apolon – Leh.

Vojvodina ako prođe Standard u plej-of meču ide na boljeg iz meča Fehervar – Rems .

IZVOR:NOVOSTI.RS

Granica USA-Kanada ostaje zatvorena do 21 oktobra

0
USA-KANADA granica

OTTAWA – Ministar javne bezbednosti Bill Blair kaže da se delimično zatvaranje granice sa Sjedinjenim Državama produžava za još mesec dana,najmanje do 21. oktobra.
Prelazi granice uglavnom su ograničeni na trgovinu robom, osnovnim radnicima i građanima koji se vraćaju kućama, sve u cilju ograničavanja širenja COVID-19.
Blair i njegov američki kolega, vršitelj dužnosti ministra za nacionalnu bezbednost Chad Wolf, objavili su jutros svako svoje poslednje jednomesečno produženje sporazuma o zatvaranju.
Pandemija koja je besnila u Sjedinjenim Američkim Državama tokom proleća i leta i dalje je veoma agresivna, a slučajevi u Kanadi, nedavno su ponovo počeli rasti.
Istovremeno, čelnici pograničnih zajednica zatražili su od saveznih vlasti da malo ublaže ograničenja kako bi omogućili ljudima koji imaju veze s obe strane da žive normalnije i da mogu da se posećuju.

Konzervativci su takođe pozvali u petak da Blair dopusti neka izuzeća od zabrane prelaska granice, kao što su ljudi koji su zaručeni da bi se venčali ili ako su voljeni iz bliže familije ozbiljno bolesni.

SERBIANNEWS.CA

Uskoro dolazi novi KOVID test za decu školskog uzrasta u Britanskoj Kolumbiji

0
kanada test na koronu
Novel coronavirus 2019 nCoV pcr diagnostics kit. This is RT-PCR kit to detect presence of 2019-nCoV or covid19 virus in clinical specimens. In vitro diagnostic test based on real-time PCR technology (Novel coronavirus 2019 nCoV pcr diagnostics kit. Th

VICTORIA – Britanska Kolumbija uvodi novi test fiziološkog ispiranja grla za učenike od vrtića do 12. razreda kako bi se deci i tinejdžerima olakšalo testiranje na COVID-19.
Pokrajinska zdravstvena službenica dr. Bonnie Henry rekla je da je BC je jedno od prvih mesta na svetu koje je koristilo test za ispiranje usta za KOVID-19.”Za razliku od (nosnog) obriska, ovo je novo slano ispiranje grla gde u usta stavite malo slane vode, to jest sterilne vode,grgurate je i pljujete u malu cev”, rekla je na konferenciji za novinare u četvrtak.
“Ovaj test je nekako cool i nešto što već dugo radimo. Ova nova metoda je ugodna, posebno za našu mlađu decu.”
Test je razvien u BC-u od lokalne  kompanije, koja smanjuje zavisnost pokrajine o globalnom lancu snabdevanja, rekla je.
Henry je test opisao kao efikasniji, što skraćuje duge redove i vreme čekanja.
Testiranje je ključno u borbi protiv pandemije i test će olakšati prikupljanje uzoraka od mladih ljudi, rekla je.
Test mogu obaviti bez zdravstvenog radnika, sa roditeljima ili samostalno deca.
Ponovnim otvaranjem škola, Henry je rekao da će fokus ove nove i “lakše” metode testiranja biti najpre na deci dok ne bude više zaliha.I nadamo se da ćemo to učiniti šire dostupnim kako napredujemo.”
Pokrajina je u četvrtak najavila rekordni dnevni dnevni broj od 165 novih slučajeva COVID-19 i jedan dodatni smrtni slučaj, što je povećalo broj žrtava na 220.
Pokrajina je u sredu testirala 7.674 ljudi na COVID-19, najveći broj testova na COVID-19 koji su ikada sprovedeni u BC-u u jednom danu.
Ministar zdravlja Adrian Dix podsetio je ljude da grupe budu male ida  ograniče društvena okupljanja.
“Dakle, ovog vikenda, i dok planiramo Dan zahvalnosti u jesenskim mesecima koji slede, još jednom zbližimo redove na COVID-19 i promenimo njegov kurs”, rekao je ministar Dix.

SERBIANNEWS.CA

Lider NDP optužuje lidere Liberala i Konzervativaca da pomažu super bogate

0
Lider NDP-a u Kanadi

OTTAWA – Lider NDP-a  Jagmeet Singh optužio je svoje liberalne i konzervativne kolege da su se kockali i nadmetali sa velikim poslovima tokom pandemije.
Singh je podsetio i opomenuo premijera Justina Trudeaua i konzervativnog lidera Erin O’Toole u današnjem govoru u kome je  izneo prioritete NDP-a uoči govora u Parlamentu iduće sedmice.
Singh poziva liberale da učine više kako bi pomogli radnim ljudima da se nose sa ekonomskim poteškoćama krize COVID-19.
To uključuje proširenje naknada za nezaposlene Kanađane za koje kaže da liberali planiraju da ih smanje, i da ih preusmeri na druge programe.
Takođe poziva Vladu da učini više kako bi pomogla starijim osobama i rešila krize u klimatskim promenama i povoljnom stanovanju.
Ali Singh se razlikuje od Trudeaua i O’Toolea rekavši svojim pristalicama da su njegova dva glavna politička rivala u suštini nalaze u zadnjem džepu krupnog biznisa i “superbogatih”, za koje kaže da su tokom pandemije masovno profitirali na račun radni ljudi.

SERBIANNEWS.CA

Bogati rezervisali većinu budućih vakcina protiv kovida 19

0

Mala grupa bogatih država kupila je više od polovine budućih zaliha vakcine protiv kovida 19, tvrdi organizacija za borbu protiv siromaštva “Oksfam”.

Bogate države, koje predstavljaju samo 13 procenata svetske populacije, već su kaparisale više od polovine (51 procenat) doza vakcine koje su obećale vodeće farmaceutske kuće koje rade na vakcini protiv kovida 19, upozorio je “Oksfam” uoči sastanka ministara zdravlja i finansija zemalja G-20 kako bi razgovarali o globalnoj pandemiji.

Ko će dobiti vakcinu a ko ostati bez vakcine?
“Oksfam” je analizirao dogovore koje su farmaceutske korporacije i proizvođači vakcina već sklopili sa zemljama širom sveta za pet vodećih kandidata za vakcine koje su trenutno u fazi 3 kliničkog ispitivanja, na osnovu podataka koje je prikupila kompanija “Erfiniti”.

“Oksfam” navodi da će pet vodećih kandidata za vakcinu koji su u kasnoj fazi ispitivanja moći da isporuče 5,9 milijardi doza, što je dovoljno za oko tri milijarde ljudi jer će najverovatnije biti potrebne dve doze po čoveku.

Oko 51 odsto njih preventivno su kupile zemlje kao što su Sjedinjene Države, Britanija, Evropska unija, Australija, Hongkong i Makao, Japan, Švajcarska i Izrael. Preostalih 2,6 milijardi doza otkupile su, ili su im obećane, zemlje u razvoju, uključujući Indiju, Bangladeš, Kinu, Brazil, Indoneziju i Meksiko.

Nedovoljni kapaciteti farmaceutskih kompanija
Međunarodna agencija je takođe upozorila da iste kompanije jednostavno nemaju kapacitet da naprave dovoljno vakcina za sve kojima je potrebna.

Čak i u krajnje neverovatnom slučaju da svih pet vakcina uspe, skoro dve trećine (61 odsto) svetske populacije neće imati vakcinu najmanje do 2022. godine. Mnogo je verovatnije da će samo neki od ovih eksperimenata uspeti, a da će mnogo veći broj ljudi ostati bez pristupa vakcini.

Kalkulacije otkrivaju urušeni sistem koji štiti monopole i profit farmaceutskih korporacija i favorizuje bogate nacije, dok veštački ograničava proizvodnju i ostavlja veći deo svetske populacije da čeka duže nego što je potrebno na vakcinu.

Farmaceutske kuće koje istražuju vakcinu nemaju dovoljne proizvodne kapacitete
Jedna od kompanija koje su najavile vakcinu, “Moderna”, primila je za ta istraživanja 2,48 milijardi dolara novca poreskih obveznika.

Uprkos tome, kompanija je rekla da namerava da ostvari profit od svoje vakcine i već prodala celokupnu proizvodnju bogatim državama po cenama koje se kreću od 12 do 16 dolara po dozi u SAD do oko 35 dolara po dozi za ostale zemlje – ostavljajući tako većinu ljudi koji žive u siromaštvu bez mogućnosti da dobiju vakcinu.

Prema izveštajima, čije podatke navodi i “Oksfam”, ova kompanija ima kapacitet da proizvede vakcinu za 475 miliona ljudi, ili šest procenata svetske populacije.

Za narodnu, a ne profitnu vakcinu
“Oksfam” i druge organizacije širom sveta pozivaju da buduća vakcina bude dostupna svima, da bude besplatna i pravično distribuirana na osnovu potreba. To će biti moguće samo ako farmaceutske korporacije dozvole proizvodnju vakcina što je šire moguće slobodnim deljenjem svog znanja bez patenata, umesto da štite svoje monopole i prodaju onom ko ponudi najviše.

“Vlade će produžiti ovu krizu u svoj njenoj ljudskoj tragediji i ekonomskoj šteti ako dozvole farmaceutskim kompanijama da zaštite svoj monopol i profit. Nijedna korporacija nikada neće moći da zadovolji svetske potrebe za vakcinom protiv kovida 19. Zbog toga ih pozivamo da svoja znanja podele bez patenata umesto da forsiraju samo svoju proizvodnju kako bi svi bili bezbedni. Potrebna nam je narodna vakcina, a ne profitna vakcina”, apelovao je izvršni direktor “Oksfama” Čema Vera.

Zvezdi potrebna sreća na žrebu, težak put za Partizan i Vojvodinu

0

Crvena zvezda, Partizan i Vojvodina saznaće potencijalne rivale za plej-of kvalifikacija za Ligu Evrope na žrebu u Nionu. Crveno-beli su ispadanjem iz Lige šampiona ostali na mogućnosti da se plasiraju u drugo po jačini evropsko takmičenje, dok će Partizan i Vojvodina prvo morati da odigraju mečeve trećeg kola kvalifikacija. Žreb u Nionu na programu je od 14 časova.

Fudbalski klub Crvena zvezda dobio je listu potencijalnih rivala u plej-ofu kvalifikacija za Ligu Evrope.

Na koga će srpski predstavnici u eventualnom plej-ofu
Srpski šampion ispao je u trećoj rundi kvalifikacija za Ligu šampiona i imaće priliku da dođe do drugog po jačini evropskog takmičenja, ali će mu biti potrebno i sreće prilikom izvlačenja kuglica.

Crveno-beli saznali su listu potencijalnih protivnika pošto je Uefa skratila spisak i na njemu ima nekoliko veoma zvučnih imena i teških protivnika.

Ovo su potencijalni rivali Crvene zvezde: Ludogorec, pobednik meča Sarajevo – Budućnost Podgorica, bolji iz meča “trougla” Riga – Tre Fiori/Seltik i bolji iz susreta Ararat Jermenija – Celje.

Partizan je teškom mukom došao do trijumfa nad Sfintulom u Moldaviji i obezbedio duel sa belgijskim predstavnikom, ekipom Šarlroa.

U slučaju trijumfa nad Belgijancima, ovo će biti potencijalni rivali crno-belih: Apolon Limasol/Leh Poznanj, Granada/Lokomotiva Tbilisi, Sent Galen/AEK.

Vojvodina, treći srpski predstavnik u kvalifkacijama za Ligu Evrope, ima težak zadatak jer je očekuje okršaj sa Standardom iz Liježa. Ovo su ekipe protiv kojih će možda igrati Vojvodina, ukoliko savladaju Standard: Rostov/Makabi Haifa, Viljem drugi/Rendžers i Fehervar/Rems.

Utakmice 3. kola kvalifikacija igraju se 24. septembra, a mečevi plej-ofa, u kojem će takođe biti igran samo po jedan meč, zakazani su za 1. oktobar.

Dodik: Nema priznanja tzv. Kosova, Parlament Srpske će to potvrditi

0

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik najavio je da će pokrenuti pitanje vitalnog interesa na prijedlog odluke o priznanju samoproglašenog Kosova.

Dodik je potvrdio da na današnjoj vanrednoj sjednici Predsjedništva BiH nije usvojen prijedlog odluke o priznanju  BiH samoproglašenog Kosova jer je on bio protiv toga. Naveo je da će se o ovom pitanju izjasniti Narodna skupština Republike Srpske.

Dodik je potvrdio i da je odbijen njegov zahtjev za izmještanje Ambasade BiH iz Tel Aviva u Јerusalim. On smatra da je važno da Ambasada bude premještena.

– To je važno jer je to dokaz prijateljstva prema BiH prema Izraelu, i smatram da treba podržati napore da se odredi sjedište i da se to poštuje – istakao je Dodik.

Srpski član Predsjedništva BiH je naglasio da su određene zemlje poput SAD već prihvatile da premjeste svoju ambasadu u Јerusalim i da su mnoge zemlje najavile da će otvaranjem kancelarija sa diplomatskim statusom ući u prvu fazu realizacije takve jedne odluke.

– Smatrao sam da to treba tako da učinimo. Ta tačka dnevnog reda se obavezno stavlja na dnevni red jer se ne glasa o dnevnom redu jer je tako definisano pravilnikom. Članovi Predsjedništva Šefik Džaferović i Željko Komišić glasali su protiv ove odluke a ja sam glasao za i ona nije donesena, a o njenoj sudbini ćemo vidjeti kako će se kretati i šta će biti. Ali, uglavnom mislim da treba ostati posvećen dobrim odnosima sa Izraelom u dijelu ukupnih rješavanja stabilizacije mira na Bliskom istoku – rekao je Dodik.

On je ukazao da su mu Džaferović i Komšić sugerisali da je ranije donesena rezolucija Savjeta bezbjednosti UN o tom pitanju i da bi BiH, ukoliko bi donijela takvu odluku, imala diplomatsih ili nekih drugih problema.

– To naravno ne mora da znači i nije dokazano jer SAD kao najmoćnija sila svijeta zna za tu odluku UN i donijela je svoju odluku po tom pitanju. To govorim u jednom drugom kontekstu jer je Komišić pokrenuo pitanje priznavanja Kosova kao nezavisne države sa međunarodnim kapacitetima – rekao je Dodik.

Komšić je, prema riječima srpskog člana Predsjedništva BiH, obrazlagao svoju odluku da treba poštovati volju Albanaca na Kosovu i stvar koju su odavno odlučili i da je takvo faktično stanje.

– A na moj upit kako sada ne važi relevantna Rezolucija Savjeta bezbjednosti UN 1244 u ovom slučaju i kako se on opredjeljuje da to podrži – nije bilo odgovora. Na glasanju Džaferović i Komšić su glasali za odluku da se prizna Kosovo a ja sam bio protiv. Dalja procedura ide tako da će se na sljedećoj sjednici Predsjedništva BiH ta tačka obavezno staviti na dnevni red i o njoj odlučivati – pojasnio je Dodik.

On je poručio da Predsjedništvo BiH neće biti konačno mjesto odlučivanja o pitanju priznanju samoproglašenog Kosova, nego Narodna skupština Republike Srpske jer će potegnuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa.

– Mislim da je dobro da je ovo pitanje došlo na dnevni red. Do sada se spekulisalo, neki su bili za priznavanje neki protiv, da gubimo partnere u poslovnom i političkom smislu. Dobro je da ćemo imati konačnu odluku – rekao je Dodik.

Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske smatra da će epilog biti odluka da se takozvano Kosovo neće priznati što će ostati osnova za ponašanje i postupanje svih u BiH, jer je riječ o odluci donesenoj u valjanoj proceduri.

Kada je riječ o njegovom prijedlogu da se minutom ćutanja oda počast prvom predsjedniku NSRS Momčilu Krajišniku, koji je u utorak preminuo, Dodik je rekao da su druga dva člana Predsjedništva BiH to odbila, ali da će dati nalog svim šefovima diplomatsko konzularnih predstavništava da otvore knjigu žalosti.

Dodik je na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu rekao da je na današnjoj redovnoj sjednici Predsjedništva BiH razgovarno o pandemiji virusa korona, navodeći da je BiH ušla u globalni proces nabavke vakcine.

On je rekao da je jedna od tema bila i migrantska kriza, ističući da će biti angažovan dodatni broj pripadnika Granične policije u cilju sprečavanja ilegalnih migracija.

Podsjećamo, u Sarajevu su danas održane dvije vanredne i jedna redovna sjednica Predsjedništva BiH.

IZVOR:RTRS.TV

Da li je vreme za ponovno gomilanje namirnica usled opasnosti od drugog talasa KOVID-a?

0

Velika nestašica toaletnog papira u martu 2020. sada je daleka uspomena. Ali da li  bi se prazne police u supermarketima i apotekama mogle vratiti u slučaju drugog talasa koronavirusa u Kanadi?
Odgovor je složen, kažu stručnjaci.
Dobra vest je da su se kanadski lanci nabavke izuzetno dobro držali tokom prolećnog zaključavanja, kaže Karl Littler, potpredsednik za javne poslove u kanadskom veću za maloprodaju.
“Ponovno pražnjenje polica bio bi izazov”, kaže on.
Stvarni slučajevi neadekvatne ponude, gde fabrike jednostavno nisu  mogli pratiti potražnju, bili su retki, dodaje on.
Osim toga, od početka pandemije, proizvođači predmeta potražnje povećali su svoju proizvodnju, dok su trgovci na malo proširili svoje dobavljače, napominje on.
Proizvođači hrane naučili su puno u proteklih nekoliko meseci, kaže Av Maharaj, glavni administrativni direktor u Kraft Heinz Canada.
„Početkom godine svi su imali nedostatak lične zaštitne opreme“, kaže on. “To je zapravo usporilo stvari.”-Sada, kaže, menadžeri lanca snabdevanja imaju uspostavljene protokole za upravljanje krizom, a kompanije znaju šta treba da rade u pandemiji.
“Ljudi znaju šta trebaju čistiti, koliko često moraju čistiti, kako ljude treba razdvojiti, kako upravljati kafeterijom, mogu li se ljudi voziti automobilom do posla”, kaže Maharaj.
Pomaže i to što je nestašica proizvoda tokom zaključavanja bila kratkotrajna, kaže Littler. Potrošači su brzo shvatili da u zemlji zapravo ne nedostaje, recimo, toaletni papir.
“U slučaju drugog talasa, verujemo da postoje određeni ključni proizvodi kojim će se Kanađani snabdeti, ali ne očekujemo da će panična kupovina biti toliko značajna”, rekli su iz Sobeys-a. Kompanija je, međutim, dodala da je “sigurna” da će i dalje moći služiti svojim kupcima, uključujući i putem vlastite internet službe za dostavu namirnica do kuće, koja je pokrenuta tokom pandemije.
Metro je odbio komentarisati priču, dok je predstavnik Loblawa rekao da u poslednjih nekoliko sedmica nije video promene ili nestašice.
“Očekuje se privremena nestašica uprkos činjenici da su lanci dostave i dalje radili preterano,” rekao je Tannous putem e-pošte. “Još uvek vidimo neke od istih trendova koje smo imali na početku pandemije.”
Kao prvo, obnovljena nestašica ličnih  i sredstava za dezinfekciju mogla bi odjeknuti kroz razne lance nabavke dok se proizvođači bore obezbediti stvari poput maski i proizvoda za čišćenje za svoje fabrike, prema Tannousu
I uopšteno, Tannous kaže, čak i kad su se lanci dostave naučili biti spretniji i prilagodljiviji, „nepredvidljivost COVID-19“ čini logistiku i planiranje zaliha nezgodnim.
Kako Littler kaže, “treba vam 10 minuta da napunite policu i minut da je neko isprazni.”
Zabrinutost zbog nedostatka određenih proizvoda mogla bi postati samoispunjujuće proročanstvo nalik na trčanje po bankama, kaže Littler.
Bez čega ćemo verovatno ostati?
Malo ljudi bi moglo pretpostaviti da bi kupci trčali za stvarima poput toaletnog papira, jaja i kvasca za vreme pandemije, kaže Tannous. A ponašanje potrošača i dalje je teško predvideti tokom COVID-19, dodaje on.
Ipak, jedan proizvod koji će vjerovatno i dalje biti deficitaran je suvi kvasac, napominje on.
“Mnogi proizvođači piva zahtevaju kvasac, kao i zbog povećanog pečenja kako komercijalnog, tako i kućnog, suvog kvasca nema, a potražnja u maloprodaji može se još i povećati”, kaže Tannous.
Šta očekivati ​​za vreme praznika?
Praznici i proslave poput Dana zahvalnosti, Noći veštica i Božića biće još jedna zagonetka za kupce, trgovce i proizvođače.
Koliko će Kanađani ukupno potrošiti za sezonu praznika, verovatno će zavisiti o razvoju pandemije, kao i uslovima na tržištu rada, kaže Guldimann.
Ali faktori poput ograničenja koliko kupaca može biti u trgovini odjednom imaće uticaja na događaje u kupovini poput Crnog petka, napominje Littler.
Kanađani bi možda trebali unapred planirati svoje praznične poslove, kaže on.
“Svakako podstičemo ljude da paze da ništa ne ostave za poslednji trenutka.”

SERBIANNEWS.CA

Od srede i medicinske sestre u BC-u mogu prepisivati medicinske zamene za narkotike

0

Pokrajinska zdravstvena službenica BC-a dr. Bonnie Henry izdala je novi nalog za javno zdravstvo olakšavajući ljudima pristup sigurnim alternativama uličnim drogama,potez koji neki zagovornici kažu da je preko potreban jer se smrtnost od  krize sa narkoticima u BC nastavlja.
Naredba objavljena u sredu ovlašćuje registrovane medicinske sestre i registrovane psihijatrijske medicinske sestre da prepisuju farmaceutske alternative uličnim lekovima “kako bi se pomoglo spasiti više ljudi od zatrovane ulične droge radi spašavanja života i pružanja mogućnosti za trajnu negu, lečenje i podršku”.
Do sada su samo lekari mogli propisivati ​​lekove, uključujući zamenske lekove za korisnike ilegalnih droga kao alternativu potencijalno smrtonosnim supstancama na ulici.
Smrt od predoziranja porasla je u BC-u od početka pandemije COVID-19 na 911 smrtnih slučajeva od predoziranja između januara i juna 2020. U istom vremenskom razdoblju 195 ljudi je umrlo od COVID-19.
Više od 5.000 ljudi umrlo od predoziranja otkako je pokrajina 2016. proglasila hitno javno zdravstveno stanje.
“Povećanje pristupa za one koji koriste ilegalne droge u BC-u definitivno će spasiti živote”, rekla je Kathleen Ross, predsednica udruženja doktora BC-a.
Nova naredba će takođe proširiti kriterijume ko ispunjava uslove. Prema Rossu, to znači da će korisnici droga s prekidima i ljudi koji će ih verovatno koristiti sami imati pristup, a ne samo dugoročni korisnici.
“Znamo da je pandemija samo učinila uličnu drogu u BC-u otrovnijom nego ikad, stavljajući ljude koji koriste droge u izuzetno visok rizik od predoziranja”, rekao je Henry u izjavi.
Christine Sorensen, predsednica sindikata u BC-u  medicinskih sestara rekla je da medicinske sestre pozdravljaju potez Provincije, nazivajući ga “prirodnim sledećim korakom” u lečenju ljudi sa zavisnošću.
“Medicinske sestre će ovo pozdraviti”, rekla je.
“Spasiće  mnoge živote”
BC Centar za kontrolu bolesti procenjuje da je od aprila 2016. do danas izbegnuto gotovo 6 000 smrtnih slučajeva zbog uspostavljene podrške, uključujući distribuciju leka protiv predoziranja nalokson, i poboljšani pristup lekovima .
U martu je Britanska Kolumbija privremeno proširila pristup sigurnijoj nabavci lekovima na recept zbog zabrinutosti zbog velikog broja smrtnih slučajeva od predoziranja među izoliranim korisnicima droge tokom COVID-19.
Sarah Blyth, izvršna direktorka Vancouverskog društva za prevenciju predoziranja, nazvala je potez provincije “ogromnim korakom napred”.
“Moramo olakšati siguran pristup drogama kao i nabavu droge od trgovca u ulici”, rekla je, rekavši da će preusmeravanje nabavke sa kriminalnog elementa na medicinsku profesiju omogućiti ljudima s zavistnostima da obnove svoj život.
Premijer Justin Trudeau nedavno se složio da je sigurnija nabavka ključ tokom duplih javnih vanrednih situacija pandemije i opioidne krize, ali zadržao je svoj stav protiv dekriminalizacije narkotika.

SERBIANNEWS.CA