9.1 C
Vancouver

Dresovi nam jesu vrhunski, ali u baražu mora i fudbal da se igra

Autor:RTS

Fudbalska reprezentacija Srbije započela je novi ciklus porazom od selekcije Rusije na otvaranju Lige nacija. “Orlovi” nisu bili na očekivanom nivou u prvoj reprezentativnoj utakmici posle više od devet meseci i potpuno zasluženo su poraženi rezultatom 3:1. Neuspeh u Moskvi ne samo da znači loš početak nove takmičarske sezone, nego stavlja i veliku sumnju na to šta Srbija može u predstojećem baražu za plasman na Evropsko prvenstvo.

Ekipa Ljubiše Tumbakovića početkom novembra igra sa Norveškom polufinale baraža za kontinentalno takmičenje i do tada će morati mnogo toga da promeni.

Tumbakovića čeka težak posao
Nacionalni tim u prestonicu Rusije otputovao je pun elana zbog odličnih reakcija na nove garniture dresova inspirisane Nikolom Teslom, koje je FSS u saradnji sa “Pumom” otkrio pre nekoliko dana i, koji jesu iskreno izuzetno atraktivni, ali ipak glavni utisak treba da bude prikazano na zelenom pravougaoniku.

Ono na čemu će selektor Tumbaković sa svojim stručnim štabom morati najviše da radi, a što se već nekoliko godina ponavlja nacionalnom timu ko god da je na klupi, jesu veliki padovi u ritmu i intenzitetu u toku same igre.

Sada već redovno se “orlovima” desi, kao večeras protiv Rusije, da nakon perioda od 15-20 minuta dobrog fudbala, usledi deo utakmice tokom kojeg protivnik gospodari terenom. I ne samo gospodari, već i koristi svaku pukotinu i stvara dobre prilike.

Najbolje su imali Artjom Dzjuba i Želimkan Bakaev u drugoj polovini prvog poluvremena, pošto je prva potpuno pripala reprezentaciji Srbije. Najbliži golu od naših igrača bio je Sergej Milinković-Savić, dok je velike probleme čuvarima pravio Filip Kostić po levom boku.

Ipak, ti “duhovi iz prošlosti” se javljaju i često utisak o kompletnoj predstavi okrenu na stranu suprotnu od pozitivne, što je slučaj i sa duelom na stadionu moskovskog Dinama.

Na početku drugog poluvremena prenervozni debitant Strahinja Pavlović je skrivio penal, ali uprkos slaboj partiji, takav scenario nije samo njegova greška. Celokupna odbrambena linija stajala je katastrofalno i lanac pogrešnih odluka i poteza doveo je do toga da novi štoper Monaka obori Bakaeva.

Mnogo grešaka “orlova”, jedna je dovela do penala
Vezni igrači od kojih bi trebalo da počinju akcije, Nemanja Gudelj i njegov imenjak Maksimović, prečesto su leđima bili okrenuti protivničkom golu, u nemogućnosti da u prijemu “otvore teren”. To je uslovilo da trojica odbrambenih igrača Srbije imaju loptu u nogama mnogo više nego što su želeli, uostalom mnogo više nego što je potrebno i preporučeno.

Osim u prvih 20 minuta, potpuno odsečeni iz igre bili su Dušan Tadić i Aleksandar Mitrović, dvojac čija nam saradnja donosi ubedljivo najviše pogodaka.

Kostić se vremenom umorio i sve više je imao defanzivnih zadataka, dok je Darko Lazović i pored asistencije, pružao premalo rešenja u napadu. Tačnije, takva je ocena za celokupnu desnu stranu.

“Zbornaja” je zagospodarila terenom, duplirala prednost sjajnim pogotkom Karavajeva, a naš tim tonuo sve dublje. Toliko, da čak i kada je Mitrović novim reprezentativnim golom smanjio na 2:1, energija na terenu je bila takva da je potpuni povratak bio mnogo daleko.

Greška Maksimovića i drugi pogodak Dzjube su samo potvrdile tu tvrdnju i zadale dodatnu glavobolju Tumbakoviću i srpskim fudbalerima.

Priliku da popravi utisak “orlovi” će imati već u nedelju kada u Beogradu dočekuju Tursku, u meču kojim počinju pripreme za ono pravo, a to je duel sa Norveškom 8. novembra.

Biti ili ne biti za mnoge igrače iz ove generacije.