15.3 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 837

Prvi put iz svemira direktno fotografisana planeta van našeg solarnog sistema

0

Blešteći gasni džin pokriven crvenim oblacima snimljen je instrumentima na teleskopu „Džejms Veb“, a naučnici ističu da je prva direktna fotografija egzoplanete van našeg solarnog sistema „istorijski trenutak za astronomiju“.

Prva fotografija egzoplanete koju je napravio svemirski teleskop „Džejms Veb“ ujedno je prva te vrste ikada napravljena, jer su astronomi do sada direktno snimili tek 20 egzoplaneta i to samo sa teleskopa baziranih na Zemlji.

Fotografija egzoplanete HIP 65426 b u različitim nijansama infracrvene boje
Međutim, zbog toga što atmosfera naše planete blokira najveći deo infracrvene svetlosti, te fotografije su veoma slabog kvaliteta i teško se raspoznaju detalji.

Fotografija koju je „Džejms Veb“ napravio je prva fotografija egzoplanete koja je snimljena uz pomoć infracrvene svetlosti, koja čini veći deo svetlosti unutar atmosfere.

Zbog toga, astronomi mogu da raspoznaju mnogo više detalja na fotografiji i preciznije odrede masu i temperaturu, a omogućiće im i da raspoznaju kretanje oblaka.

„Ovo je zaista istorijski trenutak za astronomiju. ‘Džejms Veb’ će nam otvoriti vrata da proučavamo planete u mnogo širem spektru talasnih dužina i da podrobnije proučavamo njihov sastav. Moći ćemo da otkrijemo i prisustvo vode“, kaže profesorka Saša Hinkli sa Univerziteta Egzeter.

Direktno snimanje egzoplaneta je ogroman izazov zbog svetlosti koju emituje zvezda. Fokus poslednjeg posmatranja je gasni džin HIP 65426-b u sazvežđu Kentaur, koji je pet do deset puta veći od Jupitera a od Zemlje je udaljen 385 svetlosnih godina.

Sto puta je udaljeniji od svoje zvezde nego što je Zemlja od Sunca, što omogućava da se lakše raspozna. Uprkos tome, 10.000 puta je manje svetao od svoje zvezde – nešto slično kao kada biste pokušali da spazite svica pored svetionika na razdaljini od 80 kilometara.

Najnovija posmatranja utvrdila su da je atomsferska temperature na planeti 1.300 stepeni Celzijusa i da su crveni oblaci od silicijuma.

„Bilo bi to grozno mesto za život“, dodala je Hinkli.

Metar visok i težak 30 kilograma – fosil jednog od najstarijih dinosaurusa otkopan u Africi

0

Fosil dalekog pretka džinovskih dugovratih sauropoda pronađen je u Zimbabveu 2017. godine, a sada je konačno utvrđena njegova starost – čak 230 miliona godina.

Ostaci nove vrste biljojeda iskopani su u severnom Zimbabveu, na lokalitetu bogatom fosilima dinosaurusa. Njegov pronalazak baca novo svetlo na evoluciju dinosaurusa i pruža potencijalne odgovore na jedno od fundamentalnih pitanja paleontologije trijasa: Zašto su dinosaurusi živeli samo u određenim delovima superkontinenta Pangea?

Naučnici su počeli da rade na lokalitetu “Pebbly Arkose Formation” još 2017. godine, ali su otkopavanja potrajala zbog odlaganja usled pandemije.

Sada, konačno, mogu da predstave zvezdu lokaliteta – mbiresaurus raathi, skoro potpuni kostur nove vrste biljojeda.

Skoro 230 miliona godina star, Mbire je najstariji fosil dinosaurusa pronađen na afričkom kontinentu i među najstarijim na svetu, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Nejčer.

„Najraniji dinosaurusi su bili mali – daleko od džinova kakvim ih sada smatramo“, kaže Kristijan Kamerer, kustos paleontološkog odeljenja Prirodnjačkog muzeja u Severnoj Karolini.

Novootkrivena vrsta pripada sauropodmorfima, dalekim precima džinovskih, dugovratih sauropoda, poput brahiosaurusa.

Dostizao je visinu od metar i bio težak oko 30 kilograma.

Poljska će tražiti 1.300 milijardi dolara odštete od Nemačke zbog Drugog svetskog rata

0

Poljska je odlučila da zvanično zatraži odštetu od Nemačke zbog štete nanete u Drugom svetskom ratu, saopštio je lider vladajuće partije Zakon i pravda Jaroslav Kačinski. Sa druge strane, Berlin je saopštio da je pitanje reparacija zaključeno i da se Poljska davno odrekla zahteva za odštetu.

Jaroslav Kačinski je saopštio da Poljska procenjuje da je šteta koju joj je Nemačka nanela u Drugom svetskom ratu oko 1,32 biliona dolara, javlja Rojters.

Nova procena premašuje prethodnu od 850 milijardi dolara, koju je dao poslanik vladajuće partije 2019. godine.

Partija Zakon i pravda je nekoliko puta najavila da će tražiti odštetu otkako je došla na vlast 2015. godine, ali Poljska dosad nije zvanično uputila takav zahtev.

“Suma koja je predstavljena određena je korišćenjem najograničenijeg, konzervativnog metoda, a moguće je povećati je”, dodao je Kačinski.

Oko šest miliona građana Poljske, uključujući tri miliona Jevreja, ubijeno je tokom Drugog svetskog rata, a Varšava je sravnjena sa zemljom tokom ustanka iz 1944. godine kada je ubijeno 200.000 civila, navodi britanska agencija.

Nemačko ministarstvo spoljnih poslova poručilo je danas, povodom najava Varšave, da je to pitanje zaključeno, kao i da se Poljska zahteva za odštetu davno odrekla.

“Stav nemačke vlade je nepromenjen, pitanje reparacija je zaključeno”, naveo je portparol nemačkog ministarstva u mejlu, preneo je Rojters.

Dodao je da se Poljska odrekla reparacija 1953. godine, i to potvrdila više puta.

“Ovo je osnova današnjeg evropskog poretka. Nemačka stoji iza svoje političke i moralne odgovornosti za Drugi svetski rat”, dodao je portparol.

Otvoren sajam vina Otvorenog Balkana u Beogradu

0

Prvi međunarodni sajam vina „Vinska vizija Otvorenog Balkana”, pod pokroviteljstvom vlada Srbije, Severne Makedonije i Albanije u okviru inicijative Otvoreni Balkan, otvoren je danas u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Albanije, Severne Makedonije i Crne Gore, Edija Rame, Dimitra Kovačevskog i Dritana Abazovića.

Predsednik Srbije svečano je otvorio sajam u Hali 1 Beogradskog sajma.

Otvaranju su prisustvovali članovi vlada Srbije, Severne Makedonije i Albanije.

Na sajmu učestvuje skoro 400 izlagača i proizvođača vina iz više od 20 zemalja. Prisutni su predstavnici iz oko 40 zemalja.

Najviše njih će biti iz zemalja regiona, pre svega Srbije, Severne Makedonije, Albanije, ali i iz celog sveta, Južne i Severne Amerike i centralne Evrope.

Samo iz Srbije, Severne Makedonije i Albanije učestvovaće više od 230 izlagača.

Učestvuju i izlagači iz Crne Gore, BiH, Hrvatske, Slovenije, Italije, Francuske, Argentine i Čilea.

Vina će ocenjivati 25 međunarodnih sudija, od kojih pet sa oznakom „master of vine”, što sajmu daje posebnu težinu i svrstava ga u red najprestižnijih u svetu.

„Vinska vizija OB” će na Beogradskom sajmu okupiti najbolje proizvođače vina u regionu i promovisati Balkan kao sve traženiju vinsku i turističku destinaciju.

To je konkretan korak u ostvarenju cilja inicijative Otvorenog Balkana – zajedničkog tržišta koje podrazumeva slobodan protok ljudi, robe, kapitala i usluga, poručuju organizatori.

Prvi međunarodni sajam vina omogućiće vinogradarima, proizvođačima vina, predstavnicima vinarija, enolozima, somelijerima, kao i distributerima i trgovcima vinom iz regiona i šire, da se okupe, umreže, podele iskustva, predstave se široj javnosti i prošire svoje poslovanje.

Organizator sajma i direktor Saveza vinara i vinogradara Srbije Stevan Rajta rekao je Tanjugu da će iz Albanije biti 26 učesnika, iz Severne Makedonije 40 i iz Srbije više od 170.

Sajam će imati i svoj takmičarski deo u okviru koga će vina ocenjivati najprestižniji stručnjaci i somelijeri iz čitavog sveta, ali i najprestižnijeg magazina u toj oblasti „Decanter”.

Organizatori sajma su Privredna komora Srbije, Beogradski sajam i Savez vinogradara i vinara Srbija, a biće održan pod pokroviteljstvom zemalja Otvorenog Balkana, prenosi Tanjug.

Вече Српских земаља-Ванкувер

0
Вече Српских земаља, у суботу 24. септембра у 19 часова. Вечера, културни програм, музика уживо Бенд Боеми.
Добро дошли!

Srpkinja iz Vankuvera nova zvezda Netflix serije Fakes

0

U saradnji Serbian News Canada i CBC News donosimo vam intervju sa Emilijom Baranac iz Vankuvera, koja glumi glavnu ulogu u novoj Netflix seriji Fakes.

Emiliju ste do sada gledali  u serijama  “To all the Boys I loved Before”  “Riverdale” ” There is someone inside your house” i drugim.

Premijera serije  Fakes je danas 1. Septembra 2022 na CBC Gem.  Serija ima 10 epizoda od  po 30 minuta. Drama / Komedija u reziji Dejvida Turka ( Warrior Nun)

Serbian News: Dobar dan Emilija, veoma sam se obradovala kada me je kontaktario Winston iz CBC i predlozio da uradim ovaj intervju. Takođe me veoma raduje činjenica da ste jedna mlada osoba veoma uspešna u svom poslu i da ste deo srpske zajednice Vankuvera. Kad sam pogledala vasu biografiju pročitala sam da vam je maternji jezik srpski. Kako ste uspeli da iako rođeni u Kanadi odrzite tako dobro znanje srpskog jezika ?

Emilija : Za znanje srpskog veoma sam zahvalna svojoj mami koja je bila stroga po tom pitanju i nije dozvoljavala da u kući govorimo engleski iako mi je to bilo pomalo naporno dok sam bila dete školskog uzrasta. Sada sam veoma srećna sto mogu slobodno da govorim srpski kada odem u Srbiju i da se sporazumevam sa svima bez problema.

Serbian news : Da li posećujes Srbiju, da li volis srpsku muziku, kinematografiju i srpsku kulturu?

Emilija: Da naravno, moji roditelji su iz Beograda i skoro svako leto smo provodili tamo. Upravo ovih dana sam se vratila iz Srbije gde  sam provela dva meseca jer sam želela da osetim kakav je život tamo. Gledala sam kao dete serije i filmove koje su gledali moji roditelji . Sećam se serije Bolji Život i interesovala me je  razlika u tome kakvi su americki filmovi i serije i kako se to radi kod nas . Slušam srpsku muziku uz koju mogu da igram i nesto starije sto slušaju moji roditelji, kao Bajagine pesme na primer. Sve sto je srpsko mi je u srcu.

Serbian news: Veoma rano već sa 9 godina počela si da se bavis glumom. Kako je doslo do toga i kakve su bile tvoje prve uloge?

Emilija : Posto mi je srpski bio prvi jezik moj engleski nije bio tako dobar i stidila sam se da pričam. Da bih pobedila stidljivost mama i tata su me upisali na glumu i to je bilo veoma dobro, veoma sam volela.Kad pogledam neke svoje stare snimke iz tog perioda vidi se koliko sam uživala u tome. Prve uloge sam dobijala tako što smo isli na audicije gde su dolazili agenti i to su uglavnom bile reklame. Bilo je i nekih uloga u srednjoj školi ali prva značajna uloga bila je u seriji Riverdale.

Serbian news: Od svih likova koje si glumila a bilo ih je mnogo, koji po karakteru najvise podseća na tebe ?

Emilija : Mozda ova koju glumim sada, Zoe  . Ona je posvećena ljudima koje voli, lepo vaspitana, sa lepim manirima.

Serbian news: Serija Fakes obrađuje jednu veoma savremenu priču o životu u Vankuveru i problemima i situacijama sa kojima se tinejdžeri susreću . Kako je doslo do saradnje između tebe i Dejvida Turka  CBC-ja , Netflix ?

Emilija : Od samog početka bili su veoma fini i otvoreni. Ponekad pisci scenarija i režiseri traze da se uradi bas onako kako su oni zamislili. Bili su otvoreni i da čuju ako mi glumci imamo neku ideju tako da je za mene snimanje ove serije veoma lepo i bogato iskustvo.

Serbian news: Samo ime serije ” Fakes ” je veoma zanimljivo u današnjem vremenu koje je prepuno raznih kopija i lažnih stvari. Kopira se garderoba, stil,frizure, gledamo lažne osmehe , dozivljavamo lažna prijateljstva. Kako se ti u svim životu snalaziš sa tim lažnim stvarima i kako ih razlikujes od pravih i istinitih vrednosti ?

Emilija : U ovoj seriji pricu gledamo iz perspektive lika dve drugarice . Svaka od njih ima svoj pogled na situaciju koja se događa. Istovremeno i publika pokušava da shvati sta je istina a šta nije i da razdvoji stvarnost od fantazije. Nije samo prica o lažnim propusnicama, mogu da navedem i primer instagrama kada ljudi koriste razne filtere tako da se predstave u javnosti onako kako oni žele da izgledaju a u stvarnosti izgledaju drugacije. Tako i Zoe u ovoj seriji ,ona je fina i nece da radi stvari koje ne sme ali u životu se često desavaju neke nepredvidjene situacije u kojima se moramo snalaziti.

Serbian news: San mnogih mladih ljudi jeste da na lak nacin dodju do novca. To je i jedna od tema ove serije. Da li se više veruješ u uporan rad i školovanje ili je možda bitnije imati srece i tako napraviti uspeh?

Emilija : Verujem u rad, jer čovek treba da bude spreman. Čak i kad dodje sreća čovek treba da bude spreman za nju, pričam o poslu kojim se ja bavim, jer čak i ako dobiješ ponudu za neku mnogo dobru ulogu ,što je sreća , a ti nisi spreman da je uradiš,to će da propadne i neće biti dobro.

Serbian news: Radnja serije dešava se u West Vancouver, šta mislis gde se nalazi Vancouver i Kanada uopste u odnosu na druge centre filmske industrije ?

Emilija : U Vankuveru se dosta snima, i svi glumci rade dosta na svom rezimeu. Nisam sigurna gde smo u odnosu na Ameriku i kako rade tamo. Veoma sam srecna da zivim u Vankuveru i da tu mogu da radim. I ova serija se snima u West Vancouveru što je veoma lepo,svi nasi glumci su iz Kanade tako da prikazujemo lepote Kanade i talenat njenih glumaca.

Serbian news : Da li imaš neke druge projekte na kojima bi volela da radis i neke ljude sa kojima bi volela da saradjujes?

Emilija : Ja sam veoma zahvalna za sve sto sam radila do sada. Mozda bih volela da radim nesto u Americi, mozda u filmovima naučne fantastike, jer do sada sam uglavnom imala uloge tinejdzera pa bih volela da probam nesto drugo i napravim iskorak.

Serbian news: Čime volis da se bavis u slobodno vreme , da li imas neki hobi?

Emilija : Veoma mi je važno da imam neko slobodno vreme . Živim u mnogo lepom gradu,volim da šetam, volim da čitam knjige , zanima me moda, volim da slikam, to me opusta.

Serbian news: Da li ima neki film koji bi volela da preporučis nasim tinejdzerima da pogledaju?

Emilija : Ima mnogo filmova koje volim. Prvi put kad sam gledala film Odiseja 2001 oduševila sam se. Fascinirana sam kako je taj covek dobro smislio ceo film.Volim filmove režisera Pol Tomas Andersona , npr, Magnolija. Možda Breakfast club ( Klub za dorucak ) za tinejdzere, takodje i Booksmart .

Serbian news : Hvala ti mnogo na izdvojenom vremenu za ovaj intervju ,želim ti mnogo sreće i uspeha u životu i radu i, nadam se da ćemo ponovo  razgovarati  kada budes imala neki novi projekat. Veoma mi je drago da imamo tako lepih i uspesnih mladih ljudi u nasoj zajednici u Vankuveru.

Emilija : Hvala i vama , pozdrav celoj srpskoj zajednici u Vankuveru i Kanadi.

U Kanadi, serija Fakes će moći da se gleda besplatno na CBC Gem.

SERBIANNEWS/CANADA

Odbojkaši Srbije pobedili i Tunis na SP

0
Screenshot

Muška odbojkaška reprezentacija Srbije pobedila je večeras u Katovicama selekciju Tunisa rezultatom 3:0, po setovima 29:27, 25:15, 25:17 u meču trećeg kola grupe A na Svetskom prvenstvu, koje se održava u Poljskoj i Sloveniji.

Najefikasniji u selekciji Srbije bio je Uroš Kovačević sa 15 poena, dok su Marko Podraščanin i Dušan Petković zabeležili po 11. U selekciji Tunisa najbolji je bio Hamza Nađa sa 12 poena.

Srbija je izborila plasman u osminu finala SP, pošto je osvojila prvo mesto u grupi sa tri pobede i devet bodova. Tunis je treći sa tri boda. Kasnije večeras igraće Ukrajina i Portoriko.

Osmina finala biće odigrana po novoj formuli. Poljska i Slovenija će zauzeti pozicije jedan i dva, dok će preostale reprezentacije biti rangirane na osnovu postignutih rezultata od trećeg do 16. mesta.

Utakmice osmine finala SP biće odigrane od 3. do 6. septembra.

FBI dolazi u Crnu Goru, pomagaće u istrazi sajber napada

0

Ministarstvo unutrašnjih poslova odobrilo je dolazak tima Federalnog istražnog biroa i u toku je njihovo upućivanje u Crnu Goru gde će učestvovati u istrazi o sajber napadima.

Dolazak FBI tima je odobren nakon prvog sastanka ministra policije Filipa Adžića i direktora Uprave policije Zorana Brđanina sa pravnim atašeom Biroa za Crnu Goru, Srbiju i BiH, Kenetom Brajanom.

Brajan je, dodaje se, iskazao spremnost FBI za konkretnu podršku crnogorskim kolegama i već je odobren dolazak FBI CAT koji će učestvovati i pomagati u istrazi u odnosu na nedavne sajber napade u Crnoj Gori.

„Trenutno je u toku njihovo upućivanje u Crnu Goru. Ovo je još jedna potvrda izvrsne saradnje Sjedinjenih Američkih Država i Crne Gore i dokaz da u svakoj situaciji možemo računati na njihovu podršku”, prenosi Tanjug.

Bez pobednika u duelu Partizana i Zvezde

0
Foto: FK Partizan

Fudbaleri Partizana i Crvene zvezde odigrali su nerešeno 1:1 u 168. “večitom derbiju” koji je obeležio deveto kolo Superlige Srbije. Derbi je obeležio evrogol Osmana Bukarija, ali je Partizan uspeo da se vrati izvuče remi.

Pešić saopštio konačan spisak, Bjelica ne ide na EP

0

Selektor reprezentacije Srbije Svetislav Pešić saopštio je konačan spisak od 12 košarkaša koji će igrati na predstojećem Evropskom prvenstvu.

Pešić je odlučio da sa spiska izostavi Nemanju Bjelicu, Borišu Simanića, Ognjena Dobrića i Filipa Petruševa.

Spisak Srbije za Evropsko prvenstvo

Na spisku se nalaze: Dejan Davidovac, Ognjen Jaramaz, Vanja Marinković, Marko Gudurić, Vasilije Micić, Vladimir Lučić, Nemanja Nedović, Dušan Ristić, Nikola Kalinić, Marko Jagodić-Kuridža, Nikola Milutinov i Nikola Jokić.

O zdravstvenom stanju ekipe govorio je prof. dr Dragan Radovanović.

“Nemanja Bjelica se nakon povrede lista desne noge nije u potpunosti vratio u trenažni proces i trenutno nije u mogućnosti da u tako kratkom vremenskom periodu do početka Evropskog prvenstva dostigne nivo fizičke spreme kakav je potreban za jedno toliko zahtevno takmičenje”, izjavio je prof. dr Dragan Radovanović, prenosi sajt Košarkaškog saveza Srbije, i dodao da se Nemanja Nedović u potpunosti oporavio od povrede zadobijene u meču sa Slovenijom.

EP će biti održano od 1. do 18. septembra. Naša selekcija će igrati u grupi D u Pragu sa Holandijom, Finskom, Poljskom, Češkom i Izraelom.

Košarkaška reprezentacija Srbije sutra ujutru putuje za Prag. Naša selekcija će prvi meč na EP odigrati 2. septembra od 21 sat sa Holandijom.