Milan Gurović: Ceo svet video da smo bolji, za SAD bi bio skandal da ih je Srbija pobedila
“Ono što me raduje jeste da nije više bilo one prepotencije i smejanja, jer videli smo na njihovim licima da su mnogo, mnogo zabrinuti, uplašeni. Mi smo odigrali najbolju utakmicu otkako postoji ova generacija“, kaže nekadašnji reprezentativni as za Mozzart Sport
Nikada nije lako kada se izgubi velika utakmica, pogotovo ne okršaj kakav je bio između Srbije i SAD. Posle svega možemo samo da budemo ponosni na naše košarkaše i njihovu bespoštednu potrošnju do poslednje sekunde, na igru i dokaz da ipak možemo da se nosimo sa izuzetno moćnim američkim timom.
Žal zbog poraza ostaje, Milan Gurović za Mozzart Sport ističe da je ceo svet video ko je bolji, kao i da je američka selekcija imala jaku zaleđinu u vidu sudijske pomoći.
“Ostaje žal za propuštenom prilikom, ali ne možemo ništa da zamerimo momcima. To je ono što smo pričali, morali smo čvršće u odnosu na meč u grupi i tako je bilo. Ne znam da li su čitali ono što sam rekao, ali igrali su najbolju utakmicu otkako ova generacija postoji, protiv respektabilne ekipe kakav je američki Drim tim“, počinje Gurović analizu za Mozzart Sport i ulazi u detalje:
“Šta je presudilo? Četvrti faul Nikole Jokića u tom napadu, Durant pa Buker. Po meni, krucijalan je bio i Dobrićev šut za tri. Jeb**ga, šta da se radi. Lopta nije ušla, imao je sigurno najbolju nameru. Navijali smo da ta lopta uđe, nije ušla, a onda je Kari pogodio onu koja je jedva prošla, sa 45 stepeni. To je bilo presudno da mentalno padnemo. Opet, pričamo da je protivnik bio izuzetno dobar i svaku grešku je znao da kazni. Moram da kažem, jedna stvar mi nije jasna, kako naš stručni štab nije video da Aleksa Avramović, koji je bio fantastičan u prvom poluvremenu, maltene nije igrao u nastavku. Neobjašnjivo“.
Amerikanci su se prvi put posle dugo vremena našli u podređenom položaju.
“Ono što me raduje jeste da nije više bilo one prepotencije i smejanja, jer videli smo na njihovim licima da su mnogo, mnogo zabrinuti, uplašeni, da ih slučajno jedna mala Srbija ne pobedi. To bi bio skandal za njih tamo“.
Selektor Svetislav Pešić je spremio utakmicu na savršen način, iznenadio je Amerikance koji su smatrali da nemamo šta više da ponudimo.
“Naravno. Nije otkrivao karte protiv Australije, nije hteo da pruži Amerikancima zadovoljstvo da vide šta sve možemo, ni da se na to adaptiraju. Pogotovo mislim na momente kada smo igrali sa Jokićem i Milutinovim i ‘match-up’ zonu, oni se nisu snašli na to. Rekao sam bio da imamo šansu ako im ubacimo 15 trojki, bio sam u pravu. Ušli smo jako u njih. Videli ste da je pao taj mit o nepobedivosti, uprkos tome što je Stef Kari ubacio devet trojki, uprkos tome što su nas sudije krale. Bili smo u egalu do kraja i svaka čast momcima“.
Mnogo se pričalo i o suđenju.
“Imali su pomoć sudija. Pa, videli ste kako Lebron Džejms razgovara sa letonskim sudijom, koji mu se pravda u fazonu da će sad da mu svira, pa mu ne svira korake, pa dva puta Embidu isto… To su neke stvari, minijature, koje su uticale na krajnji ishod“.
Ognjen Dobrić se slomio na kraju utakmice…
“To je ono ‘pukovnik ili pokojnik’. Nažalost, u ovom slučaju nije ušla, iako se videlo da ide. Znam koliko mu je teško, svi smo mašili šuteve za, da tako kažem, pobedu. Verujem da sada razmišlja kako snosi neku odgovornost, to je suludo. On je fantastičan momak koji je odigrao fenomenalno u oba smera, ne treba ništa da mu se zameri. Ko god da je bio na njegovom mestu i promašio, kapa dole… Pokazao si da imaš onu stvar, da hoćeš da je šutneš, bio je rezonski, otvoren šut. Nije ušla i kraj, nema šta da se priča“.
Koliko je važno imati u ovakvim situacijama i utakmicama kapitena poput Bogdana Bogdanovića koji ne samo što se borio na parketu, već je imao i verbalne obračune sa protivnicima, nije davao na sebe i ekipu?
“Izuzetno je važno. Nije Bogdan samo naš najbolji skorer i šuter, već dečko koji je na terenu stalno aktivan, non-stop priča, podržava ekipu, zna i da uđe u ‘trash talk’ sa Lebronom Džejmsom i ostalima. To je pravi kapiten. Diže ekipu i kada ide dobro i kada ne ide, videli ste i na klupi da zna da zagrmi. To je kapiten“.
Kako dalje, posle ovakvog emotivnog sloma?
“Sada je potrebno da se konsolidujemo, da se stabilizujemo i dignemo. Biće jako teško, jer su momci fizički i psihički jako izmoreni, istrošeni. Moramo da se dignemo, već u subotu moramo da smognemo snage da uzmemo tu bronzu. I ta bronza bi mnogo vredela, ceo svet je gledao da smo bolji od Amerikanaca, sijala bi kao zlato“, priča Gurović i dodaje:
“Teško je oporaviti se, iskreno. Ali, s obzirom da se radi o velikim profesionalcima, moraće kako znaju i umeju. Oni su navikli na taj pritisak, da se brzo oporavljaju i da nema vremena za neko tugovanje, moraju brzo da se spreme, nema tu velike filozofije“.
Bronza bi bila velika, a još bi slađe bilo da se revanširamo Nemcima…
“To bi bilo fantastično, da uradimo dve stvari u isto vreme. Nije ni mala stvar za zemlju kakva je Srbija, da uzmemo bronzu, iako znamo da smo možda i najbolja selekcija na turniru. Ubeđen sam da bismo pregazili Francusku bez problema, da smo ušli u finale“.
Nova medalja za Srbiju, vaterpolisti u finalu
PARIZ – Vaterpolo reprezentacija Srbije plasirala se u finale na Olimpijskim igrama u Parizu, pošto je danas u polufinalu pobedila selekciju SAD rezultatom 10:6 (2:2, 4:2, 2:2, 2:0).
Najefikasniji u reprezentaciji Srbije bio je Nikola Dedović sa četiri gola, dok je Nikola Jakšić postigao tri.
U selekciji SAD najbolji je bio Marko Vavić sa dva gola.
Početak utakmice se protekao u izjednačenoj igri, prva četvrtina je završena rezultatom 2:2.
Srbija je u drugoj četvrtini došla do dva gola prednosti. Posle 16 minuta bilo je 6:4 za Srbiju.
Treća četvrtina je bila izjednačena, obe reprezentacije su postigle po dva gola.
U četvrtoj četvrtini reprezentacije Srbije je uvećala prednost i došla do pobede od četiri razlike.
Olimpijski tim Srbije je tako došao do treće medalje na Igrama u Parizu, posle zlatnih medalja strelaca Zorane Arunović i Damira Mikeca, odnosno tenisera Novaka Đokovića, prenosi Tanjug.
Vaterpolisti Srbije su dvostruki uzastopni osvajači olimpijske medalje, u finalu će igrati protiv pobednika drugog polufinala između Hrvatske i Mađarske, koje se igra večeras od 19.35 časova.
Aleksandra Perišić obezbedila četvrtu medalju za Srbiju
PARIZ – Reprezentativka Srbije u tekvondou Aleksandra Perišić plasirala se danas u finale na Olimpijskim igrama u Parizu u kategoriji do 67 kilograma.
Perišićeva je u polufinalu pobedila Kineskinju Đie Song rezultatom 2:0 (11:4, 9:1).
Srpska tekvondistkinja će se večeras od 21:19 časova u finalu OI za zlatnu medalju boriti protiv Mađarice Vivijane Marton.
Olimpijski tim Srbije je tako došao do četvrte medalje na Igrama u Parizu, posle zlatnih medalja strelaca Zorane Arunović i Damira Mikeca, odnosno tenisera Novaka Đokovića, dok će vaterpolisti u nedelju igrati finale, javlja Tanjug.
Perišićeva je ranije danas u u osmini finala bila bolja od Ozode Sobirjonove iz Uzbekistana rezultatom 2:1 (0:5, 8:4, 2:0), zatim je u četvrtfinalu pobedila Tajlanđanku Sasikarn Tongčan rezultatom 2:0 (5:3, 4:2).
Ko je najveći proizvođač sladoleda u Evropskoj uniji?
U 2023. godini EU je poizvela 3,2 milijarde litara sladoleda, saopštio je Eurostat, statistička agencija EU.
Ovo je pad proizvodnje u odnosu na prethodnu, 2022. godinu za 1,4 odsto.
Najveći proizvođač omiljene poslastice je Nemačka sa 612 miliona litara, ispred Francuske (568 miliona litara) i Italije koja je proizvela 527 miliona litara sladoleda.
Ne samo što je bila najveći proizvođač sladoleda, Nemačka je pravila i najjeftinije sladoled za 1,8 evra po litri. Litvanci su ga proizvodili za 1,9 evra po litru, a Česi za dva evra.
Francuska je prijavila cenu proizvodnje od 2,2 evra po litru, dok je cena u Italiji bila 2,6 evra po
litru.
To je oko tri puta jeftinije od cene proizvodnje sladoleda u susednoj Austriji gde je proizvodnja litre sladoleda koštala čak 7,7 evra, najviše u EU.
Proizvodnja litre sladoleda u Mađarskoj je koštala 4,8 evra, a u Grčkoj 3,7 evra.
Prošle godine zemlje EU su izvezle 261 miliona kilograma sladoleda van EU za ukupno milijardu evra. Istovremeno je uvezeno 56 miliona kilograma sladoleda za 217 miliona evra. Izvoz je povećan za pet odsto, a izvoz smanjen za osam odsto, u odnosu na 2022. godinu.
Najveći izvoznik sladoleda iz EU je bila Francuska sa petinom ukupnog izvoza, ispred Holandije, nemačke i Italije.
Toplotni talas stigao u Srbiju: Meteorolog otkriva dokle će da traje i koliko ćemo imati tropskih dana
Prema najavama Republičkog hidrometeorološkog polako ulazimo u novi toplotni talas koji bi svoj pik trebalo da postigne sredinom sledeće nedelje.
Maksimalne dnevne temperature će se danas i sutra kretati od 31 do 35 stepeni Celzijusa, a preko vikedna i u ponedeljak od 32 do 37 stepeni Celzijusa.
„Od utorka do petka ili subote sledeće nedelje, znači negde od 13. do 17. avgusta treba da očekujemo jedan petodnevni period u kome ćemo imati pik toplotnog talasa sa temperaturama od 35 do 40 stepeni a u Beogradu oko 38 stepeni Celzijusa“, objašnjava za Danas meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Slobodan Sovilj.
On dalje objašnjava da ako ovaj toplotni talas uporedimo sa onim koji nas je zadesio u julu možemo da vidimo da će ovaj trajati znatno kraće a uz to će noći i jutra biti malo prijatnija.
„Tada smo imali tropske noći u većini gradova, u nekim gradovima poput Beograda minimalne temperature su bile od 25 do 27 stepeni dok je trajao pik toplotnog talasa, a sada će te temperature biti za tri četiri stepena niže, negde od 22 do 25 stepeni Celzijusa“, kaže Sovilj.
Kako dalje navodi, kao što sad sporo ulazimo u toplotni talas sporo ćemo iz njega i izlaziti što, kako kaže, znači da se on neće završiti nekim jakim osveženjem koje bi trajalo neki duži vremenski period.
„Mi ćemo u svakom slučaju na kraju tog toplotnog talasa imati prolazno osveženje sa kratkotrajim pljuskovima i grmljavinom, međutim ono će biti kratkog daha pa će temperatura porasti na vrednosti od 32 do 35 stepeni“, priča Sovilj.
U poslednjih deset dana avgusta možemo da očekujemo česte oscilacije, odnosno, kako objašnjava Sovilj, prodore svežijeg vazduha iz srednje Evrope.
„Taj vazduh bi oborio temperaturu na 29 ili 30 stepeni a u periodima između osveženja imali bi temeperature i do 35 stepeni“, kaže Sovilj.
Dodaje i da će temperatura u avgustu biti iznad proseka uz dosta tropskih dana.
„Prognozirano je bar 24 tropska dana u nižim predelima a srednja maksimalna temperatura bi bila između 31 i 33 stepena“, kaže Sovilj.
Plejmejker košarkaša Srbije pred duel sa Amerikancima: Svaki tim ima mane, pa i “drim tim”
Plejmejker reprezentacije Srbije Vasilije Micić, najavljujući večerašnji duel sa Amerikancima (21.00), kaže da je “drim tim” najteži rival na turniru, ali da je na jednu utakmicu svašta moguće.
U četvrtfinalu olimpijskog turnira, Orlovi su okrenuli -24 i na kraju u produžetku pobedili Australiju sa 95:90.
“Uzbudljivo je bilo. Sada, kad se sve malo sleglo, verovatno je još draže ovako, ali samo da smo pobedili i prošli dalje. Utakmica je bila interesantna za gledaoce, a i nama dok smo igrali. S obzirom na druge rezultate u četvrtfinalu, naša je bila možda najzanimljivija utakmica”, kaže Micić za Sport klub i dodaje:
“Iskreno, već od druge četvrtine je bilo na srce, nije bilo toliko na suvo znanje, već na energiju. Imam utisak da je svako od nas ponaosob maksimalno odigrao, pogotovo energetski. Pokretač nam je bio Aleksa defanzivno, svi pomalo smo dodavali – mislim da je Bogdan odigrao kvalitetnu utakmicu – iako je bilo iscrpljujuće – Joka pogotovo, na kraju i odbranu na Milsu. Izvukli smo maksimum jedni iz drugih, došli u situaciju da se vratimo u utakmicu i da pobedimo. Izazovan meč za svakog od nas”.
Poznati NBA košarkaš pred duel Amerikanaca i “orlova”: Srbija nema šanse, biće isto kao i u prvom meču
Američki košarkaš Drejmond Grin rekao je u svom podkastu da reprezentacija Srbije ne može da pobedi selekciju SAD u polufinalu Olimpijskih igara.
On je u svom podkastu govorio o duelu ove dve reprezentacije, gde je zaključio da Srbija nije velika pretnja timu SAD, koji su veliki favoriti na ovom duelu.
„Oni imaju Nikolu Jokića, koji je fenomen. Ali Srbije nema boljeg igrala od Tajriza Halibartona, koji je van rotacije. Bili su izjednačeni na terenu dok je Jokić ali to se sada neće desiti. SAD će se prilagoditi.
Biće isto kao u prvoj utakmici. Srbija nema šanse“, rekao je Grin.
Grin je potom zaključio da je Nemačka trenutno drugi najjači tim na turniru.
„Nemačka je druga najjača reprezentacija, ali razmak između prve i druge ekipe je veliki. Naravno tu je i Kanada, ali oni nemaju kontinuitet igaram, Nemci igraju zajedno već deset godina“, rekao je Grin.
Srpskim kajakašima teško pao rezultat u finalu četverca na Olimpijskim igrama
Srpski kajakaš Marko Dragosavljević rekao je da mu je žao što je četverac danas zauzeo šesto mesto u finalu Olimpijskih igara i ocenio da je ekipa kvalitetna i konkurentna za zlatnu medalju.
„Verovali smo i verujemo i dalje. Takmičili smo se sa najboljima. Olimpijske igre su nešto što mora da se doživi. Možda ću moći da opišem ovo za par dana, sada ne znam kako. Jedino na šta mogu sa skrenem pažnju je taj prvi start koji je za nas bio sjajan“, rekao je Dragosavljević novinarima.
Srpski kajakaši u četvercu zauzeli su danas šesto mesto u finalu trke na Olimpijskim igrama u Parizu. Takmičenje je počelo pogrešnim startom, a posle ponovljenog starta, srpski tim nije uspeo da se probije među vodeće.
„Ovo se ne dešava tako često, da bude loš start, ali je deo našeg sporta. Krivo mo je, tresem se, voleo bih da zaplačem da to izbacim iz sebe. Bili smo tu, kao da je medalja bila tu. Samo sam molio Boga. Kada se završilo nadaš se da će semafor da izbaci nešto neočekivano i neverovatno. Pokazali smo da smo konkurenti za zlato“, dodao je Dragosavljević.
Srpski tim nastupio je u sastavu Marko Novaković, Marko Dragosavljević, Vladimir Torubarov i Anđelo Džombeta i trku na 500 metara završio je rezultatom minut, 21,52 sekunde.
„Mogu reći da smo i u kvalifikacijama i u polufinalu pokazali da smo na visokom nivou. Prvi start nas je poremetio, krenuli smo dobro tada, posle smo loše krenuli. Držali smo se do kraja, pobedili su nas oni koje smo mi pobeđivali. Nismo se potpuno oporavili, zbog toga mi je žao. Pokušaćemo da korigujeno ovo u naredne četiri godine“, rekao je Džombeta.
On je prokomentarisao i odluku da se finale održi istog dana kao i polufinalne trke. Srpski četverac je u prvog polufinalnoj trci zauzeo drugo mesto.
„Uglavnom dan kasnije bude finale i svi se regenerišu, ovo je malo ekstremno pa ko se kako snađe, razumem da je to i zbog atmosfere i publike“, dodao je Džombeta.
Torubarov je rekao da je ekipa uradila sve u finalu, a da joj sada treba da se oporavi.
„Kajak je specifičan, na otvorenom i najslabiji vetar može da utiče. Što se tiče naše trke, sve smo uradili. Mislim da je kratko vreme između uticalo na nas. Ponavljanje starta, ne možete da verujete kako tada puca adrenalin i sve, a sve padne kada čujete da start nije bio dobar. Držali smo se, došlo je do rasipanja kod svih, ali kod nas malo više. Treba nam veliki oporavak“, naveo je on.
Novaković je emotivno doživeo trku i misli da šesto mesto nije realna slika.
„U jednu ruku pokušavam da rezimiram, u drugu mi pada sve ono što smo do sada uradili i šta se sve istrpelo. Ovolikom čoveku… da ovako ima izlive emocija…. Znam koliko smo svi trpeli, počevši od porodice. Sigurno da nije realna slika, treće Olimpijske igre, osećam medalju i iz nekog razloga izgubimo“, rekao je on.
„Svaki put sam našao motivaciju da ponovo dođem, da idem dalje… Ne znam. Mogu samo svima da zahvalim koji su bili tu i koji su ovo pratili. Čast mi je što sam bio ovde sa momcima. Moram da se koncentrišem, sutra imamo i dvosed da tu probamo nešto da napravimo“, dodao je Novaković.
Kirije u Vankuveru i u Burnaby-ju su narasle do zapanjujućih nivoa
Vankuver je zadržao svoje mesto na vrhu, kao grad s najvišom prosečnom kirijom za jednosobni stan u Kanadi, dok Burnaby nastavlja da prati Vancouver.
Rentals.ca je objavio svoj najnoviji izveštaj o kiriji, koji se bavi prosečnim rentama širom zemlje. Vancouver i Burnaby su zauzeli prva dva mesta u julu.
Prosečna tražena kirija za jednosobni stan u oba grada porasla je u odnosu na jun, pri čemu je Vancouver porastao za 1,3% na 2.761 dolara, a Burnaby za 0,9% na 2.566 dolara.
„Traženje zakupnina za stanove u Vancouveru nastavilo je da raste treći mesec zaredom“, navodi Rentals.ca
Godišnji podaci iz Rentals.ca daju nešto bolju sliku, jer je Vancouver zabeležio pad rente jednosobnog stana za 8,4% u odnosu na prošlu godinu. Victoria se takođe ugurala u prvih 10: cena jednosobnog stan porasla je za 0,5% u odnosu na jun, dostigavši 2.189 dolara.
Da bi se ilustrovao disparitet između Vankuvera i drugih gradova u Kanadi, jednosobni stan u suštini košta dvostruko više u Vankuveru u odnosu na Edmonton, gde je prosečna tražena kirija za jednosobni sta 1.389 dolara u julu.
Montreal je takođe mnogo pristupačniji od Vankuvera, prema Rentals.ca. Prosečna kirija za jednosobni stan u Montrealu u julu je iznosila 1.756 dolara.
Disparitet raste kada se gledaju dvosobni stanovi.
U julu je cena iznajmljivanja dvosobnog stana u Vankuveru dostigla 3.666 dolara, što je povećanje od 0,5% u odnosu na jun. Burnaby je ostao na isto, s prosečnom traženom rentom za dvosobni stan od 3.184 dolara. Cena dvosobnog stana u Viktoriji (2.797 dolara) je skoro jednaka ceni jednosobnog stana u Vankuveru (2.761 dolara).
U Kalgariju je prosečni dvosobni stan bio 2.157 dolara u julu.
Rentals.ca kaže da su rente širom zemlje zabeležile najbrži rast mesečno u 2024. do sada.
“Prosečne tražene rente su porasle za 0,8% u odnosu na jun, što predstavlja preokret u odnosu na pad iz prethodnog meseca od 0,8%. Kako se približavamo kraju letne sezone, ovo povećanje je povratak na prosečne tržišne rente koje se kreću nešto iznad 2.200 dolara”, navodi se u izveštaju.
Rentals.ca



.jpg)

.jpg)












