
Fudbalska reprezentacija Srbije ponovo na sceni: Na koje igrače Piksi računa za mečeve sa evropskim prvakom Španijom i Danskom u Ligi nacija?
Iako se u jedan mah posle učešća fudbalske reprezentacije Srbije na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj činilo da mu to više neće biti posao, Dragan Stojković je objavio na koje igrače računa i za prve dve utakmice u A klasi Lige nacija, najmlađeg takmičenja UEFA za državne timove.
Srbija 5. septembra (20.45 časova) dočekuje evropskog prvaka Španiju na stadionu „Rajko Mitić“.
Tri dana kasnije (18 časova) u Kopenhagenu je gost Danske, s kojom nije bilo golova na Bajernovom stadionu u Minhenu u poslednjem kolu, što je značilo da Piksijev tim jedini iz grupe ne odlazi u osminu finala.
Vidi se da u odnosu na EURO 2024 među golmanima nema Vanje Milinkovića Savića.
Pozvani su i čuvari mreže večitih rivala. Aleksandar Jovanović (Partizan) otpao je kad je Stojković skratio spisak za Nemačku, a Marko Ilić (C. zvezda), koji je jednom i ranije pozivan, zaslužio je poverenje pošto se, iako novajlija, pokazao pouzdano na golu crveno-belih umesto povređenog Izraelca Omrija Glazera na početku domaćeg prvenstva.
U srednjem redu vraćeni su Marko Grujić i Stefan Mitrović, a nova imena su Kristijan Belić, bivši Partizanov igrač, i Milan Aleksić, 18-godišnjak iz kragujevačkog Radničkog.
U napadu se računa na svu četvoricu s Evropskog prvenstva, a opet je pozvan Mihailo Ivanović, 19-godišnjak iz Vojvodine, koji je bio na širem spisku.
Reprezentacija će prvi put igrati bez dojučerašnjeg kapitena Dušana Tadića, koji joj je rekao zbogom.
Ova žitarica snižava šećer u krvi i topi salo, a može se jesti svakog dana
Kada želimo da se hranimo zdravo, tražimo pomoć žitarica, voća, povrća i mnogih drugih namirnica koje dobro utiču na važne aspekte našeg opšteg stanja.
Ali jedna žitarica se tu ističe, a u pitanju je bulgur, jer on kontroliše nivo šećera u krvi i podstiće sagorevanje masnoća povezanih sa starenjem, piše Index.hr.
Bulgur je bogat vlaknima koja usporavaju apsorpciju glukoze u krv i tako stabilizuju nivo šećera u krvi. Korisno je znati da, što je bulgur tvrđi, to će biti uspešniji u tome.
Kada je reč o mršavljenju, bulgur vam može biti saveznik jer je složen ugljeni hidrat koji povećava osećaj sitosti.
Dovoljno je da ga jedete nekoliko puta nedeljno, a u prodavnicama možete naći pakovanje od pola kilograma za oko 300 dinara.
Bulgur je bogat vitaminima B, E i K, gvožđem, kalcijumom, natrijumom, fosforom, manganom, selenom i antioksidansima.
Bulgur ima najvišu proteinsku vrednost od svih žitarica
Ova žitarica normalizuje rad digestivnog trakta, jača imuni sistem i blagotvorno deluje na nervni sistem.
Bulgur potiče s Bliskog istoka, a dolazi od pšenice koja potiče iz Mesopotamije i uzgaja se već oko 12 hiljada godina.
Ta pšenica se u početku upotrebljavala za proizvodnju hleba, a pre oko četiri hiljade godina započela je i proizvodnja bulgura.
Danas je ta namirnica karakteristična za bliskoistočno i mediteransko područje, a često se koristi u Indiji, Pakistanu, Jermeniji, Libanu, ali i na Kipru i u Saudijskoj Arabiji.
Čest je sastojak u salatama, jede se i kao prilog mesu ili ribi, ili kao samostalni obrok.
Nojšvanštajn: Najlepši dvorac Nemačke koji je sagradio mentalno bolesni kralj
Kada se priča o tome koji je najlepši dvorac na svetu, često se pominje Nojšvanštajn u Nemačkoj iza kog se krije zanimljiva priča.
Ovaj dvorac je simbol romantizma 19. veka. Nalazi se u južnoj Bavarskoj, na visokom brdu, okružen šumovitim padinama, a posetiocima se pruža prekrasan pogled na bavarske Alpe, piše Punkufer.
Gradnju raskošnog dvorca finansirao je kralj Ludvig II Bavarski u čast obožavanog kompozitora Riharda Vagnera.
Nasledivši tron s tek 18 godina, novac je trošio na megalomanske umetničke i arhitektonske projekte.
Ovo je kasnije upotrebljeno protiv njega kao dokaz da je lud, zbog čega je strpan u mentalnu bolnicu.
Mnogi istoričari danas sumnjaju u podatak da je uistinu bio lud, a njegova rođaka carica Elizabeta (Sisi) tvrdila je kako je bio samo ekscentrik koji je živio u svetu snova.
Ludi kralj Ludvig
Foto: Shutterstock/Kadagan
Dvorac koji je trebalo da bude kraljev dom na kraju nije doživeo tu svrhu. Kralj je umro 1886. godine, pre nego što je dvorac dovršen. Nedugo nakon toga, dvorac je izgrađen do kraja i otvoren za javnost.
Kraljeva smrt nikad nije do kraja razjašnjena. Njegovo telo pronađeno je u jezeru Starnberg, u čijoj vodi i danas stoji spomen krst.
Zbog činjenice da je inače bio dobar plivač, njegova smrt nije mogla biti slučajna, stoga se veruje da je bila reč o samoubistvu ili ubistvu.
Kako god bilo, ostvario je još jednu, ovaj put poslednju želju. Nju je zapisao u pismu glumici Mari Dan-Hausman: ”Želim ostati večna enigma sebi i drugima.”
No, vratimo se na sami dvorac. Njegov naziv Nojšvajnštajn znači ”novi labudov kamen”. Tako ga je nazvao Ludvig, inspiriran Vagnerovom operom Lohengrin i srednjevekovnim likom labuđeg viteza.
Danas se u dvorcu nalaze i umetničke slike inspirisane i posvećene Vagneru.
Dvorac je mnogo manji nego što je Ludvig želeo
Foto: Shutterstock/shabalinramazan
Uprkos Ludvigovim maštarijama od 200 soba, dvorac ih ima tek nešto više od desetak, jer je u tom trenutku gradnje jednostavno ponestalo novca.
Zanimljivosti soba su Recimo, spavaća soba s krevetom i baldahinom dizajniranim za jednu osobu. Naime, Ludvig II se nije ženio, niti je to planirao.
Štaviše, iz dnevničkih zapisa otkriveno je da je celi život patio zbog homoseksualne orijentacije koju nije smeo da izrazi. U skladu s time, zamislio je svoj krevet kao stvarno samo svoj.
S prozora sobe pruža se pogled na reku s vodopadom, nad kojom dve stene povezuje Marijin most, posvećen Ludvigovoj majci.
Jednako tako, s mosta se posetiocima pruža prekrasan pogled iz vazduha na celi dvorac.
Ovakav pun Mesec dogodiće se sledeći put 2037. godine: Utiče na sve znake, ali ova 2 trpe velike promene
Astrološki gledano danas je baš poseban dan koji će se ponoviti tek 2037. godine. Danas je pun Mesec i supermesec – znači da je bliže Zemlji nego inače, a i plavi mesec, tačnije drugi puni Mesec u istom mesecu.
Super plavi meseci su veoma retka pojava, a sledeći se očekuje tek 2037. godine. Astrološki, ovaj retki super plavi pun Mesec donosi period pun iznenađenja, a dva znaka zodijaka će doživeti duboke promene pod njegovom snažnom energijom, piše Your Tango.
Takođe, još uvek smo pod uticajem Merkura u retrogradnom hodu, a planeta komunikacije je ponovo ušla u znak Lava, dodajući teme ega i samopouzdanja u sve to. Merkur će se ponovo sukobiti sa Uranom, donoseći neočekivane vesti svima nama, što čini ovo vreme periodom kada će se mnogo informacija deliti i otkrivati. Ova energija nas podseća da razmislimo o svojim odnosima i ciljevima, kao i da proverimo koliko je čvrsta naša osnovna podrška dok učimo da volimo sebe.
Mesec ove nedelje može se činiti nestabilnim i izazovnim, ali će nam takođe pokazati kako se ponašamo kada smo pod pritiskom. Ipak, moraćemo da budemo otvoreniji za promene i da primenjujemo lekcije koje smo prethodno naučili kako bismo se prilagodili nadolazećim promenama. Dok početak može biti iznenađujuć, naknadni efekat ovog tranzita može nam pomoći da budemo ponosniji na sebe i možemo se osećati prosvetljenije i spremnije da nastavimo svojim putem.
Prema astrološkinji Kerol Star, znakovi Rak i Bik će osetiti najviše transformativne efekte ovog tranzita.
Ovi znakovi će najviše osetiti transformativnu energiju jer će najverovatnije promeniti njihov pogled na svet i osnažiti ih na duže staze. Promene im sada postaju lakše jer će se osećati sigurnije i spremnije. Mesec će im takođe pomoći da otkriju blago koje nose u sebi.
Rak
Ovaj tranzit može ponovo pokrenuti iskustvo učenja koje će vam omogućiti da ponovo otkrijete svoje nade i snove. Pun Mesec može biti poklon koji fokusira vašu pažnju na vaše snage i može vam pomoći da izgradite svoju zaštitu. Videti svoju moć može vam omogućiti da se oslobodite delova svog starog ja i prihvatite ovu novu i sjajnu stranu koju ste možda skrivali.
Takođe može biti dobar trenutak za poboljšanje odnosa oko vas, bilo da je u pitanju romantična veza, poslovno partnerstvo ili stara prijateljstva. Možete sa sigurnošću videti kakvi tipovi ljudi želite da se okružite. Vaša nezavisnost se osvetljava, zajedno sa vašom inteligencijom, omogućavajući vam da procvetate.
U vašoj karijeri, Mesec osvetljava vrstu lidera kakvi ste i kakav želite da postanete. Bilo da preuzimate vođstvo u projektu u školi ili na poslu, ili pomažete prijateljima u planiranju zabave ili odmora, bićete mnogo više rešavač problema što će privući ljude ka vama.
Preuzimanje mnogih uloga i zadataka će povećati vaše samopouzdanje, ali može se osećati iscrpljujuće. Sa Merkurovom energijom koja nas podstiče da preuzmemo što više možemo, svi smo podsećeni da budemo praktičniji i da pronađemo vreme za odmor kada je potrebno.
Bik
Iskorišćavanje vaše kreativne energije sada može otključati rast koji ste iskusili u poslednjih nekoliko godina. Tranzit će istaći najvišu tačku u vašoj karti, pokazujući vam da će vaš trud, posvećenost, vreme i strpljenje svi biti isplativi. Ovo može biti period kada ćete dobiti priznanje, što se prevodi u sticanje većeg samopouzdanja.
Ipak, možete očekivati neka iznenađenja ili dodatni posao. Ali sa stresom dolazi i olakšanje kroz prijatelje i porodicu koji vam mogu pružiti podršku i ohrabrenje. Možete napredovati znajući da vas podržavaju i osnažuju, kao i inspirisati oni oko vas.
Još jedan aspekt ovog tranzita biće veća svest o vašim darovima i talentima. Ovo može biti dobar trenutak sa Merkur retrogradom da učite stvari povezane sa školom ili vašom karijerom. Savladavanje predmeta u kojem ste vešti može se pokazati plodonosnim tokom ovog vremena. Takođe može biti period kada možete sebi pružiti priliku da pišete, kreirate i radite na projektu iz prošlosti koji vam omogućava da se oslobodite stresa. Dom je mesto gde stičete ove darove jer možete stvoriti strukturu i disciplinu, alate koje vam trebaju da nastavite da uspevate.
UPOZNAJTE SRBINA KOJI JE KANADI DONEO SREBRO NA OLIMPIJSKIM IGRAMA
Bič-volej ili odbojka na pesku bio je jedan od najgledanijih sportova na Olimpijskim igrama u Parizu. Nažalost, Srbija nije imala svoje predstavnike, jer je ovaj sport kod nas u zapećku već decenijama.
Međutim, jedan Srbin visoko bio je kotiran na OI u Parizu kada je bič-volej u pitanju. Srđan Veckov, koji je među najcenjenijim i najpriznatijim trenerima u ovom sportu bio je član olimpijskog tima Kanade, dok je u Riju 2016. trenirao odbojkaše na pesku iz Nemačke, a između toga radio je i u Poljskoj.
Zahvaljujući njemu Kanada je imala ekipe u muškoj i ženskoj konkurenciji, a dame su osvojile medalju i to srebrnu.
– Radim u Kanadskom savezu već tri godine, kao glavni trener za žensku vertikalu, plus zadužen sam za razvoj kanadskih trenera u odbojci na pesku. Pored tih obaveza, radim kao glavni trener ženske ekipi Bansli/Bukovec. Od prošle godine sam uzeo i mušku ekipu Šahter/Diring da probaju da se plasiraju na Olimpijske igre jer muška ekipa Kanade nije bila u Tokiju – rekao je za Kurir Srđan Veckov.

Kanada je napravila ogroman skok za kratak vremenski period.
– Uspeli smo da se plasiramo na OI. Da imamo tri para, što nas stavlja u rang sa savezima koji su imali veći broj ekipa na turniru. Samo da pojasnim. Jedna država može da pošalje maksimum dve ekipe po kategoriji. Najviše smo srećni što je prvi ženski par uzeo srebro. One su takođe u našem programu, ali preko leta su više stacionirane u Los Anđelesu gde rade sa brazilskim trenerom. Svakim učešćem ekipa na olimpijskim igrama, savez ima korist jer se dobijaju sredstva za ulaganje u ovaj sport.
Veckov je uporedio Igre u Riju i Parizu.
– Razlika između Rija i Pariza u kvalitetu nije prisutna. Generalno se igra malo ubrzala i postala mnogo više fizički zahtevna. Ali, svakako ovaj sport na prvom mestu krasi razmišljanje, pamet, anticipacija, borba sa samim sobom, mentalna priprema… Svakako su to najbolje ekipe sveta. Svi su toliko posvećeni i toliko dobro treniraju da kvalitet mora da bude prisutan. Organizaciono nažalost nije bilo toliko dobro kao u Riju, ali ja na to gledam sa pozitivne strane, jer kad si na olimpijskim igrama treba korisiti energiju u dobre stvari, a ne tražiti šta je loše i šta bi moglo biti bolje. Biti tamo, videti sve te sportiste na jednom mestu, kako slave, tuguju, treniraju… Pa, nama je već Los Anđeles u glavi, eto a samo što se završio Pariz.
FOTO: PRIVATNA ARHIVA
Druženje sa zemljacima nije izostalo.
– Najviše vremena, naravno proveo sam sa odbojkašima. Neke momke sam trenirao dok sam bio u Srbiji, dok su bili mladići. Takođe neko vreme sam proveo i sa odbojkašicama. Lepo ih je videti, u svakom slučaju.
Bilo je tu i nekih anegdota.
– Zanimljivo je da smo provodili po sat-dva u autobusima, kad smo išli na trening, jer vozači nisu znali kojim putem da voze. Pa, smo ih mi nekako usmeravali, niti oni engleski znaju, niti mi francuski, pa je bilo zanimljivo.
FOTO: PRIVATNA ARHIVA
Veckov je pomno pratio srpske sportiste u Parizu. Posebno mu je žao što je odbojka ostala bez medalja.
– Ispratio sam sve. U Riju smo imali TV u sobi, ovde nažalost ne. Išao sam u srpske prostorije, sve pratio. Našu odbojku ne mogu da komentarišem… Žao mi je. Za momke je veliki uspeh što su se uopšte plasirali na OI, jer ih nije bilo baš dugo. Što se tiče devojaka, očekivali smo svi medalju, ali ne znam šta se desilo unutar ekipe, pa je bolje da ne komentarišem. Samo one znaju šta se dešavalo.

Bič volej je veoma popularan u svetu. Nije potrebno mnogo novca za ulaganje, a benefiti od osvajanja olimpijske ili medalje na SP su višestruki.
– To je jedan od najpopularnijih sportova u svetu. Dokaz da je teren na OI bio pored Ajfelovog tornja, u centralnom mestu Pariza, sve govori. Ali, Srbije nema u ovom sportu. Ljudi koji vode Savez nemaju smisla, niti razmišljaju o ovom sportu, niti žele da ulože. A, odbojka na pesku je nekoliko puta jeftinija od “indor” odbojke. Prihvatam da odbojka ima istoriju, ali ne mogu da prihvatim da mi kao odbojkaška velesila nemamo nijednu ekipu za bič-volej. Imamo Italijane, Francuze, Kanađane, Amerikance, Brazilce, Holanđane, Kineze… Dobre federacije koje imaju dobru odbojku, ali i bič-volej. Naš Savez to ne želi. Imao sam kontakt sa njima 2021, hteo sam da se vratim u Srbiju posle nekoliko godina u inostranstvu. Ali, sa njima jednostavno ne možeš da radiš. Danas je jedno, sutra drugo, prekosutra treće… Tražili su plan, dobili šta su poželeli. I na mejlu i na papiru. Plan na četiri godine, na osam godina… Svašta bih rekao… Ali… Nisu ispali fer, nisu bili iskreni. Pogledajte šta rade u odbojci. Promenili su tri, ili četiri trenera po vertikali… Ne znam šta rade. Dok je bio Boričić…
Po rečima Veckova odbojka na pesku može Srbiji da donese mnogo, ali…
– Za bič-volej neće uraditi ništa. Ugasili su ligu. Dok je Boričić bio, imali smo prvenstvo. Igralo se po šest do sedam turnira tokom leta. Tu smo mogli da vidimo neke igrače, neku decu. I to više ne postoji. Žao mi je, jer smo mi Srbi kao nacija talentovani, možemo da nađemo igrače za bič-volej koji ne bi uspeli u odbojci. Da pređu sa “indora” na pesak, da se razvijaju i zašto da ne, da na nekim olimpijskim igrama imamo po jednu mušku i žensku ekipu. Kao što sam rekao, svako učešće na OI je beneficija za Savez, a nije preskup sport. To je samo želja, od Saveza zavisi. Ako bi oni želeli, imali bismo vrlo brzo igrače i ekipe na svetskom nivou.





Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN





Foto: Shutterstock/
Foto: Shutterstock/







