15.7 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 434

Partizan na promociji bez dva pojačanja, crno-beli spremili neviđen spektakl

0

Košarkaši Partizana novu sezonu počeće na do sada neviđen način.

Crno-beli su odlučili da odstupe od uobičajenog načina promovisanja ekipe i predstavljanja pojačanja i nakon što su u javnost izašli sa samo tri imena koja su potpisala ugovore, ostatak rostera će predstaviti na do sada neviđeni način.

Zvanično je objavljeno da su klub do sada pojačali Vanja MarinkovićFrenk Nilikina i i Ife Lundberg.

U dvorani „Doma sindikata“ biće organizovana manifestacija pod imenom „crno-bela simfonija“ na kojoj će biti predstavljen i ostatak rostera.

Crno-beli su kompletirali čitav tim pred početak priprema, a iz prošlogodišnjeg rostera je ostao samo Balša Koprivica.

Pod ugovorom su i Bruno Kaboklo i Ognjen Jaramaz, ali je u njihovom slučaju samo pitanje pronalaska nove sredine i načina izlaska iz ugovora i na njih se ne račnuna za narednu sezonu.

Partizan je dogovorio saradnju sa 15 novih igrača.

Na poziciji plejmejkera su dovedeni Frenk Nilikina, Duan Vašington Junior i Karlik Džons. Reprezentativac Južnog Sudana koji je briljirao na Olimpijskim igrama neće biti predstavljen večeras u sklopu ceremonije, jer u Beograd stiže dan kasnije prema saznanjima Nova.rs i mogao bi da se nađe na prvom treningu ekipe kasnije u toku dana.

Na bekovskim pozicijama će igrati Arijan Lakić, Sterling Braun, kao i Ife Lundberg i Vanja Marinković koji će pokrivati i poziciju tri.

Na krilu će igrati i Mario Nakić, Isak Bonga i Mitar Bošnjaković, dok će pozicije krila i krilnog centra igrati Ajzea Majk i Aleksej Pokuševski.

Određene nedoumice ostaju u vezi sa pojačanjem na poziciji krilnog centra iako je sve dogovoreno sa bivšim NBA igračem Di Džej Vilsonom.

Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Sa Amerikancem je potpisan preliminarni ugovor ali će potvrda doći nakon lekarskih pregleda jer postoji problem sa povredom čiji stepen treba da se utvrdi i proveri da li će igrač biti spreman za novu sezonu.

On takođe neće biti prisutan na promociji u ponedeljak uveče.

Što se tiče centarske linije nju će činiti Brendon Dejvis, Tajrik Džouns i starosedelac Balša Koprivica.

Iako se kroz medije pominju imena Davida Bertransa i Žofrija Lovernja kao potencijalna pojačanja, oni nisu bili opcija za crno-bele nijednog trenutka.

Fudbalska reprezentacija Srbije ponovo na sceni: Na koje igrače Piksi računa za mečeve sa evropskim prvakom Španijom i Danskom u Ligi nacija?

0
SERBIA vs JORDAN. Bec, 16.06.2023. foto: Nebojsa Parausic Fudbal, Srbija, Jordan

Fudbalska reprezentacija Srbije ponovo na sceni: Na koje igrače Piksi računa za mečeve sa evropskim prvakom Španijom i Danskom u Ligi nacija? 1

Iako se u jedan mah posle učešća fudbalske reprezentacije Srbije na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj činilo da mu to više neće biti posao, Dragan Stojković je objavio na koje igrače računa i za prve dve utakmice u A klasi Lige nacija, najmlađeg takmičenja UEFA za državne timove.

Srbija 5. septembra (20.45 časova) dočekuje evropskog prvaka Španiju na stadionu „Rajko Mitić“.

Tri dana kasnije (18 časova) u Kopenhagenu je gost Danske, s kojom nije bilo golova na Bajernovom stadionu u Minhenu u poslednjem kolu, što je značilo da Piksijev tim jedini iz grupe ne odlazi u osminu finala.

Vidi se da u odnosu na EURO 2024 među golmanima nema Vanje Milinkovića Savića.

Pozvani su i čuvari mreže večitih rivala. Aleksandar Jovanović (Partizan) otpao je kad je Stojković skratio spisak za Nemačku, a Marko Ilić (C. zvezda), koji je jednom i ranije pozivan, zaslužio je poverenje pošto se, iako novajlija, pokazao pouzdano na golu crveno-belih umesto povređenog Izraelca Omrija Glazera na početku domaćeg prvenstva.

U srednjem redu vraćeni su Marko Grujić i Stefan Mitrović, a nova imena su Kristijan Belić, bivši Partizanov igrač, i Milan Aleksić, 18-godišnjak iz kragujevačkog Radničkog.

U napadu se računa na svu četvoricu s Evropskog prvenstva, a opet je pozvan Mihailo Ivanović, 19-godišnjak iz Vojvodine, koji je bio na širem spisku.

Reprezentacija će prvi put igrati bez dojučerašnjeg kapitena Dušana Tadića, koji joj je rekao zbogom.

Ova žitarica snižava šećer u krvi i topi salo, a može se jesti svakog dana

0
a bowl of sesame seeds on a black background

žitarica bulgur

Kada želimo da se hranimo zdravo, tražimo pomoć žitarica, voća, povrća i mnogih drugih namirnica koje dobro utiču na važne aspekte našeg opšteg stanja.

Ali jedna žitarica se tu ističe, a u pitanju je bulgur, jer on kontroliše nivo šećera u krvi i podstiće sagorevanje masnoća povezanih sa starenjem, piše Index.hr.

Bulgur je bogat vlaknima koja usporavaju apsorpciju glukoze u krv i tako stabilizuju nivo šećera u krvi. Korisno je znati da, što je bulgur tvrđi, to će biti uspešniji u tome.

Kada je reč o mršavljenju, bulgur vam može biti saveznik jer je složen ugljeni hidrat koji povećava osećaj sitosti.

Dovoljno je da ga jedete nekoliko puta nedeljno, a u prodavnicama možete naći pakovanje od pola kilograma za oko 300 dinara.

Bulgur je bogat vitaminima B, E i K, gvožđem, kalcijumom, natrijumom, fosforom, manganom, selenom i antioksidansima.

Bulgur ima najvišu proteinsku vrednost od svih žitarica

Ova žitarica normalizuje rad digestivnog trakta, jača imuni sistem i blagotvorno deluje na nervni sistem.

Bulgur potiče s Bliskog istoka, a dolazi od pšenice koja potiče iz Mesopotamije i uzgaja se već oko 12 hiljada godina.

Ta pšenica se u početku upotrebljavala za proizvodnju hleba, a pre oko četiri hiljade godina započela je i proizvodnja bulgura.

Danas je ta namirnica karakteristična za bliskoistočno i mediteransko područje, a često se koristi u Indiji, Pakistanu, Jermeniji, Libanu, ali i na Kipru i u Saudijskoj Arabiji.

Čest je sastojak u salatama, jede se i kao prilog mesu ili ribi, ili kao samostalni obrok.

Nojšvanštajn: Najlepši dvorac Nemačke koji je sagradio mentalno bolesni kralj

0
Neuschwanstein castle, Germany

nojšvanštajn dvorac

Kada se priča o tome koji je najlepši dvorac na svetu, često se pominje Nojšvanštajn u Nemačkoj iza kog se krije zanimljiva priča.

Ovaj dvorac je simbol romantizma 19. veka. Nalazi se u južnoj Bavarskoj, na visokom brdu, okružen šumovitim padinama, a posetiocima se pruža prekrasan pogled na bavarske Alpe, piše Punkufer.

Gradnju raskošnog dvorca finansirao je kralj Ludvig II Bavarski u čast obožavanog kompozitora Riharda Vagnera.

Nasledivši tron s tek 18 godina, novac je trošio na megalomanske umetničke i arhitektonske projekte.

Ovo je kasnije upotrebljeno protiv njega kao dokaz da je lud, zbog čega je strpan u mentalnu bolnicu.

Mnogi istoričari danas sumnjaju u podatak da je uistinu bio lud, a njegova rođaka carica Elizabeta (Sisi) tvrdila je kako je bio samo ekscentrik koji je živio u svetu snova.

Ludi kralj Ludvig

Nojšvanštajn: Najlepši dvorac Nemačke koji je sagradio mentalno bolesni kraljFoto: Shutterstock/Kadagan

Dvorac koji je trebalo da bude kraljev dom na kraju nije doživeo tu svrhu. Kralj je umro 1886. godine, pre nego što je dvorac dovršen. Nedugo nakon toga, dvorac je izgrađen do kraja i otvoren za javnost.

Kraljeva smrt nikad nije do kraja razjašnjena. Njegovo telo pronađeno je u jezeru Starnberg, u čijoj vodi i danas stoji spomen krst.

Zbog činjenice da je inače bio dobar plivač, njegova smrt nije mogla biti slučajna, stoga se veruje da je bila reč o samoubistvu ili ubistvu.

Kako god bilo, ostvario je još jednu, ovaj put poslednju želju. Nju je zapisao u pismu glumici Mari Dan-Hausman: ”Želim ostati večna enigma sebi i drugima.”

No, vratimo se na sami dvorac. Njegov naziv Nojšvajnštajn znači ”novi labudov kamen”. Tako ga je nazvao Ludvig, inspiriran Vagnerovom operom Lohengrin i srednjevekovnim likom labuđeg viteza.

Danas se u dvorcu nalaze i umetničke slike inspirisane i posvećene Vagneru.

Dvorac je mnogo manji nego što je Ludvig želeo

Nojšvanštajn: Najlepši dvorac Nemačke koji je sagradio mentalno bolesni kraljFoto: Shutterstock/shabalinramazan

Uprkos Ludvigovim maštarijama od 200 soba, dvorac ih ima tek nešto više od desetak, jer je u tom trenutku gradnje jednostavno ponestalo novca.

Zanimljivosti soba su Recimo, spavaća soba s krevetom i baldahinom dizajniranim za jednu osobu. Naime, Ludvig II se nije ženio, niti je to planirao.

Štaviše, iz dnevničkih zapisa otkriveno je da je celi život patio zbog homoseksualne orijentacije koju nije smeo da izrazi. U skladu s time, zamislio je svoj krevet kao stvarno samo svoj.

S prozora sobe pruža se pogled na reku s vodopadom, nad kojom dve stene povezuje Marijin most, posvećen Ludvigovoj majci.

Jednako tako, s mosta se posetiocima pruža prekrasan pogled iz vazduha na celi dvorac.

Ovakav pun Mesec dogodiće se sledeći put 2037. godine: Utiče na sve znake, ali ova 2 trpe velike promene

0
full moon

pun mesec

Astrološki gledano danas je baš poseban dan koji će se ponoviti tek 2037. godine. Danas je pun Mesec i supermesec – znači da je bliže Zemlji nego inače, a i plavi mesec, tačnije drugi puni Mesec u istom mesecu.
Super plavi meseci su veoma retka pojava, a sledeći se očekuje tek 2037. godine. Astrološki, ovaj retki super plavi pun Mesec donosi period pun iznenađenja, a dva znaka zodijaka će doživeti duboke promene pod njegovom snažnom energijom, piše Your Tango.

Takođe, još uvek smo pod uticajem Merkura u retrogradnom hodu, a planeta komunikacije je ponovo ušla u znak Lava, dodajući teme ega i samopouzdanja u sve to. Merkur će se ponovo sukobiti sa Uranom, donoseći neočekivane vesti svima nama, što čini ovo vreme periodom kada će se mnogo informacija deliti i otkrivati. Ova energija nas podseća da razmislimo o svojim odnosima i ciljevima, kao i da proverimo koliko je čvrsta naša osnovna podrška dok učimo da volimo sebe.
Mesec ove nedelje može se činiti nestabilnim i izazovnim, ali će nam takođe pokazati kako se ponašamo kada smo pod pritiskom. Ipak, moraćemo da budemo otvoreniji za promene i da primenjujemo lekcije koje smo prethodno naučili kako bismo se prilagodili nadolazećim promenama. Dok početak može biti iznenađujuć, naknadni efekat ovog tranzita može nam pomoći da budemo ponosniji na sebe i možemo se osećati prosvetljenije i spremnije da nastavimo svojim putem.

Prema astrološkinji Kerol Star, znakovi Rak i Bik će osetiti najviše transformativne efekte ovog tranzita.

Ovi znakovi će najviše osetiti transformativnu energiju jer će najverovatnije promeniti njihov pogled na svet i osnažiti ih na duže staze. Promene im sada postaju lakše jer će se osećati sigurnije i spremnije. Mesec će im takođe pomoći da otkriju blago koje nose u sebi.

Rak

Ovaj tranzit može ponovo pokrenuti iskustvo učenja koje će vam omogućiti da ponovo otkrijete svoje nade i snove. Pun Mesec može biti poklon koji fokusira vašu pažnju na vaše snage i može vam pomoći da izgradite svoju zaštitu. Videti svoju moć može vam omogućiti da se oslobodite delova svog starog ja i prihvatite ovu novu i sjajnu stranu koju ste možda skrivali.

Takođe može biti dobar trenutak za poboljšanje odnosa oko vas, bilo da je u pitanju romantična veza, poslovno partnerstvo ili stara prijateljstva. Možete sa sigurnošću videti kakvi tipovi ljudi želite da se okružite. Vaša nezavisnost se osvetljava, zajedno sa vašom inteligencijom, omogućavajući vam da procvetate.

U vašoj karijeri, Mesec osvetljava vrstu lidera kakvi ste i kakav želite da postanete. Bilo da preuzimate vođstvo u projektu u školi ili na poslu, ili pomažete prijateljima u planiranju zabave ili odmora, bićete mnogo više rešavač problema što će privući ljude ka vama.

Preuzimanje mnogih uloga i zadataka će povećati vaše samopouzdanje, ali može se osećati iscrpljujuće. Sa Merkurovom energijom koja nas podstiče da preuzmemo što više možemo, svi smo podsećeni da budemo praktičniji i da pronađemo vreme za odmor kada je potrebno.

Bik

Iskorišćavanje vaše kreativne energije sada može otključati rast koji ste iskusili u poslednjih nekoliko godina. Tranzit će istaći najvišu tačku u vašoj karti, pokazujući vam da će vaš trud, posvećenost, vreme i strpljenje svi biti isplativi. Ovo može biti period kada ćete dobiti priznanje, što se prevodi u sticanje većeg samopouzdanja.

Ipak, možete očekivati neka iznenađenja ili dodatni posao. Ali sa stresom dolazi i olakšanje kroz prijatelje i porodicu koji vam mogu pružiti podršku i ohrabrenje. Možete napredovati znajući da vas podržavaju i osnažuju, kao i inspirisati oni oko vas.

Još jedan aspekt ovog tranzita biće veća svest o vašim darovima i talentima. Ovo može biti dobar trenutak sa Merkur retrogradom da učite stvari povezane sa školom ili vašom karijerom. Savladavanje predmeta u kojem ste vešti može se pokazati plodonosnim tokom ovog vremena. Takođe može biti period kada možete sebi pružiti priliku da pišete, kreirate i radite na projektu iz prošlosti koji vam omogućava da se oslobodite stresa. Dom je mesto gde stičete ove darove jer možete stvoriti strukturu i disciplinu, alate koje vam trebaju da nastavite da uspevate.

UPOZNAJTE SRBINA KOJI JE KANADI DONEO SREBRO NA OLIMPIJSKIM IGRAMA

0

Bič-volej ili odbojka na pesku bio je jedan od najgledanijih sportova na Olimpijskim igrama u Parizu. Nažalost, Srbija nije imala svoje predstavnike, jer je ovaj sport kod nas u zapećku već decenijama.

Međutim, jedan Srbin visoko bio je kotiran na OI u Parizu kada je bič-volej u pitanju. Srđan Veckov, koji je među najcenjenijim i najpriznatijim trenerima u ovom sportu bio je član olimpijskog tima Kanade, dok je u Riju 2016. trenirao odbojkaše na pesku iz Nemačke, a između toga radio je i u Poljskoj.

Zahvaljujući njemu Kanada je imala ekipe u muškoj i ženskoj konkurenciji, a dame su osvojile medalju i to srebrnu.

– Radim u Kanadskom savezu već tri godine, kao glavni trener za žensku vertikalu, plus zadužen sam za razvoj kanadskih trenera u odbojci na pesku. Pored tih obaveza, radim kao glavni trener ženske ekipi Bansli/Bukovec. Od prošle godine sam uzeo i mušku ekipu Šahter/Diring da probaju da se plasiraju na Olimpijske igre jer muška ekipa Kanade nije bila u Tokiju – rekao je za Kurir Srđan Veckov.

Srđan Veckov
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Kanada je napravila ogroman skok za kratak vremenski period.

– Uspeli smo da se plasiramo na OI. Da imamo tri para, što nas stavlja u rang sa savezima koji su imali veći broj ekipa na turniru. Samo da pojasnim. Jedna država može da pošalje maksimum dve ekipe po kategoriji. Najviše smo srećni što je prvi ženski par uzeo srebro. One su takođe u našem programu, ali preko leta su više stacionirane u Los Anđelesu gde rade sa brazilskim trenerom. Svakim učešćem ekipa na olimpijskim igrama, savez ima korist jer se dobijaju sredstva za ulaganje u ovaj sport.

Veckov je uporedio Igre u Riju i Parizu.

– Razlika između Rija i Pariza u kvalitetu nije prisutna. Generalno se igra malo ubrzala i postala mnogo više fizički zahtevna. Ali, svakako ovaj sport na prvom mestu krasi razmišljanje, pamet, anticipacija, borba sa samim sobom, mentalna priprema… Svakako su to najbolje ekipe sveta. Svi su toliko posvećeni i toliko dobro treniraju da kvalitet mora da bude prisutan. Organizaciono nažalost nije bilo toliko dobro kao u Riju, ali ja na to gledam sa pozitivne strane, jer kad si na olimpijskim igrama treba korisiti energiju u dobre stvari, a ne tražiti šta je loše i šta bi moglo biti bolje. Biti tamo, videti sve te sportiste na jednom mestu, kako slave, tuguju, treniraju… Pa, nama je već Los Anđeles u glavi, eto a samo što se završio Pariz.

Srđan VeckovFOTO: PRIVATNA ARHIVA

Druženje sa zemljacima nije izostalo.

– Najviše vremena, naravno proveo sam sa odbojkašima. Neke momke sam trenirao dok sam bio u Srbiji, dok su bili mladići. Takođe neko vreme sam proveo i sa odbojkašicama. Lepo ih je videti, u svakom slučaju.

Bilo je tu i nekih anegdota.

– Zanimljivo je da smo provodili po sat-dva u autobusima, kad smo išli na trening, jer vozači nisu znali kojim putem da voze. Pa, smo ih mi nekako usmeravali, niti oni engleski znaju, niti mi francuski, pa je bilo zanimljivo.

Srđan VeckovFOTO: PRIVATNA ARHIVA

Veckov je pomno pratio srpske sportiste u Parizu. Posebno mu je žao što je odbojka ostala bez medalja.

– Ispratio sam sve. U Riju smo imali TV u sobi, ovde nažalost ne. Išao sam u srpske prostorije, sve pratio. Našu odbojku ne mogu da komentarišem… Žao mi je. Za momke je veliki uspeh što su se uopšte plasirali na OI, jer ih nije bilo baš dugo. Što se tiče devojaka, očekivali smo svi medalju, ali ne znam šta se desilo unutar ekipe, pa je bolje da ne komentarišem. Samo one znaju šta se dešavalo.

Srđan Veckov
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Bič volej je veoma popularan u svetu. Nije potrebno mnogo novca za ulaganje, a benefiti od osvajanja olimpijske ili medalje na SP su višestruki.

– To je jedan od najpopularnijih sportova u svetu. Dokaz da je teren na OI bio pored Ajfelovog tornja, u centralnom mestu Pariza, sve govori. Ali, Srbije nema u ovom sportu. Ljudi koji vode Savez nemaju smisla, niti razmišljaju o ovom sportu, niti žele da ulože. A, odbojka na pesku je nekoliko puta jeftinija od “indor” odbojke. Prihvatam da odbojka ima istoriju, ali ne mogu da prihvatim da mi kao odbojkaška velesila nemamo nijednu ekipu za bič-volej. Imamo Italijane, Francuze, Kanađane, Amerikance, Brazilce, Holanđane, Kineze… Dobre federacije koje imaju dobru odbojku, ali i bič-volej. Naš Savez to ne želi. Imao sam kontakt sa njima 2021, hteo sam da se vratim u Srbiju posle nekoliko godina u inostranstvu. Ali, sa njima jednostavno ne možeš da radiš. Danas je jedno, sutra drugo, prekosutra treće… Tražili su plan, dobili šta su poželeli. I na mejlu i na papiru. Plan na četiri godine, na osam godina… Svašta bih rekao… Ali… Nisu ispali fer, nisu bili iskreni. Pogledajte šta rade u odbojci. Promenili su tri, ili četiri trenera po vertikali… Ne znam šta rade. Dok je bio Boričić…

Po rečima Veckova odbojka na pesku može Srbiji da donese mnogo, ali…

– Za bič-volej neće uraditi ništa. Ugasili su ligu. Dok je Boričić bio, imali smo prvenstvo. Igralo se po šest do sedam turnira tokom leta. Tu smo mogli da vidimo neke igrače, neku decu. I to više ne postoji. Žao mi je, jer smo mi Srbi kao nacija talentovani, možemo da nađemo igrače za bič-volej koji ne bi uspeli u odbojci. Da pređu sa “indora” na pesak, da se razvijaju i zašto da ne, da na nekim olimpijskim igrama imamo po jednu mušku i žensku ekipu. Kao što sam rekao, svako učešće na OI je beneficija za Savez, a nije preskup sport. To je samo želja, od Saveza zavisi. Ako bi oni želeli, imali bismo vrlo brzo igrače i ekipe na svetskom nivou.

Srđan Veckov
FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Pitali smo Veckova kako to da je uspeo kao trener u inostranstvu, ali ne i u Srbiji.

– Nažalost uspevam u drugim zemljama, zato što je kod njih sve vrlo precizno. Kada sam bio u Savezu u razgovoru za posao i mejlove koje sam slao, šta je obećavano, šta je ispunjeno… Oni meni traže da radim bez zdravstvenog osiguranja u svojoj zemlji… Pitaju me šta će mi zdravstveno osiguranje? To je dno dna. Da ti to neko kaže, a želi te za trenera. To je ispod svake časti. Mnogo sam razočaran i mnogo ljut na sve njih. Sram da ih bude. Sede po foteljama, uživaju, a onda traže od nekih ljudi da ih ponižavaju i rade za njih, da bi njima bilo lepo. Tako da… Daleko im lepa kuća. Hteo sam i sam da radim u Srbiji, mojoj zemlji. Bio sam u Olimpijskom komitetu da sam radim. Ali, nema nišpta od toga. Neka ih, neka rade kako misle da rade, zato nam se sve i raspada. Vidite sami šta se dešava sa našom odbojkom. Ovo mi je bolna tema, mnogo se nerviram oko odbojke i bič-voleja u Srbiji. Stvarno ne želim više da ih vidim. Nisu iskreni, nisu fer, sve što su obećali nisu odradili. Sram da ih bude. Sve imam u mejlu.

Nacionalni odbojkaški trenažni centar na Novom Beogradu, koji finansira država Srbija, treba da bude završen u maju 2025.

– Eto, pravi se “Kuća odbojke” na Novom Beogradu. Imam jedno pitanje. Da li će biti teren za odbojku na pesku? Da li razmišljaju možda, da će se u budućnosti nešto promeniti, da će neko poželeti da se posveti bič-voleju. Gde da nam deca igraju? Imali smo teren na Adi, pa su ga dali tenisu… Da li ima neka strategija za budućnost, ili je to po onoj staroj “tu sam dok ne dobijem bolju poziciju”.

Srđan Veckov izneo je podatak za Srbiju, a vezan je za bič-volej u Evropi:

– Zemlje koje nemaju ekipe na pro turu u bič-voleju su Srbija, Hrvatska, BiH, Severna Makedonija, Crna Gora i Bugarska. Sve ostale zemlje u Evropi igraju tur. Čak organizuju i svoje turnire. Samo ovih nekoliko država nema bilo gde u svetu. Kako i zašto nas Savez nema volje da sve to popravi, pogotovo što imamo talenata, da se i tu uguramo, ne znam…

Samo jedan sat dodatnog vremena ispred ekrana povezan s besom i frustracijom dece

0

Istraživanje Univerziteta Šerbruk u Kvebeku, Kanada, pokazalo je da su uređaji povezani sa povećanjem izliva besa za više od petine ako se koriste više od sat vremena iznad proseka svakog dana.

Autorka studije, profesorka Kerolajn Ficpatrik, rekla je: “Korišćenje tableta kod dece uzrasta od 3,5 godine značajno je povezano sa sklonošću ljutnji i frustracijama godinu dana kasnije.”

Mame i tate sve češće koriste ekrane koji ometaju pažnju kako bi držali decu pod kontrolom u prevozu ili na večeri.

Profesorka Ficpatrik je otkrila da čak i ako ih smiruje u trenutku, može oštetiti njihovu dugoročnu emocionalnu kontrolu.

U istraživanju je učestvovalo 315 roditelja u Novoj Škotskoj između 2020. i 2022. godine. Njihova deca su u proseku provodila šest i po sati nedeljno koristeći iPad ili digitalne tablete.

Otkriveno je da su trogodišnjaci koji su svaki dan provodili sat i 15 minuta više od proseka uz njih imali 22 odsto više na skali ljutnje i frustracije godinu dana kasnije.

Istraživači kažu da bi ta navika mogla stvoriti začarani krug.

Ovi nalazi ukazuju na to da upotreba tableta može potkopati sposobnost deteta da efikasno upravlja emocijama tokom svakodnevnih rutina. Štaviše, deca koja izražavaju više ljutnje mogu koristiti više digitalnih strategija da ublaže svoje ispade“, navodi ona.

Devet od 10 dece koristi internet za gledanje videa, dok ga polovina koristi za poruke i pozive.

Kanadski istraživači kažu da iako je upotreba tableta uobičajena, deci je potrebna ljudska interakcija kako bi razvila emocionalne i socijalne veštine.

Postoje dokazi da deca uče emocionalnu regulaciju kroz dva mehanizma – posmatranje roditelja i roditeljstvo usmereno na emocije. Češće korišćenje tableta od strane dece moglo bi smanjiti mogućnosti učenja“, navodi se.

SERBIANNEWS/CANADA

Kineska kompanija predstavila bateriju za električni automobil sa najbržim punjenjem na svetu

0
person holding black and green electronic device

Kineski proizvođač automobila “Zeekr” objavio je da se njihove nove „zlatne baterije“ za električna vozila pune brže od bilo kojih drugih proizvođača, uključujući lidera u industriji „Teslu“.

Кинеска компанија представила батерију за електрични аутомобил са најбржим пуњењем на светуKineska kompanija predstavila bateriju za električni automobil sa najbržim punjenjem na svetu

Kompanija “Zeekr” je lansirala svoju verziju modela 007 za 2025. godinu na konferenciji za novinare održanoj 13. avgusta uveče. Kompanija kaže da se njene nadograđene baterije mogu napuniti od 10 do 80 posto kapaciteta za 10 i po minuta korišćenjem ultra-brze stanice za punjenje.

Poređenja radi, kod Maskovog „Tesla“ model tri punjenje od 15 minuta omogućava da se pređe 282 kilometara, nešto manje od polovine punog dometa automobila.

“Zeekr”-ova limuzina 2025 007, koja će biti dostupna od sledeće nedelje, biće prvo vozilo sa novom baterijom.

„Teslina tehnologija punjenja više nije vodeća u industriji i nije već neko vreme“, rekao je Tu Le, osnivač i generalni direktor konsultantske firme Sino Auto Insights za Bi-Bi-Si.

„Ove hrabre ‘Zeekr’-ove tvrdnje su uverljive, ali što je još važnije, čak i ako to nije baterija koja se najbrže puni, to što je jedna od najbržih i dalje je veliki skok za njih.“

Sicilija – putevima „Kuma” i Koza nostre

0
beige concrete structure

Asocijacija je neminovna: kad kažeš Sicilija, pomisliš na Koza nostru; kad kažeš mafija, pomisliš na „Kuma“, maestralnog Branda, Pačina, De Nira… I to se sve dobro prodaje turistima.

„Znate li zašto sam od jednog gosta dobio negativnu ocenu?” požalio mi se simpatični, duhoviti Klaudio, lokalni vodič u Palermu. “Kaže, oklevetao sam mu Kuma!” Svi smo se nasmejali tog sunčanog junskog prepodneva ispred impresivne zgrade Teatra Masimo, na čijem je stepeništu Frensis Ford Kopola snimio tragične završne scene poslednjeg nastavka svoje kultne trilogije.

Сицилијанске сцене из

Sicilijanske scene iz “Kuma” vrte se u crkvi Svetog Nikole u Savoki

A Klaudio je samo hteo da ukaže da mafija nije sinonim za romansiranu priču o porodici, odanosti, časti i poštenju. Mafija je pre svega kriminal, korupcija, reketiranje, brutalna ubistva, krvoproliće, nemogućnost normalnog života. To bar Sicilijanci najbolje znaju. I duboko osećaju da im je popularni film, ali i serije, poput Sopranovih, u tom smislu učinio medveđu uslugu.

Ali, asocijacija je neminovna: kad kažeš Sicilija, pomisliš na Koza nostru; kad kažeš mafija, pomisliš na Kuma, maestralnog Branda, Pačina, De Nira…

“Kum” se odlično prodaje turistima

I to se sve dobro prodaje turistima. Iz svake suvenirnice, sa magneta, majica, šolja, hladnokrvno vas posmatra Don Korleone, turističke agencije prodaju aranžmane u kojima se posećuju sicijanska sela, a čuveni “Viteli” bar u Savoki, u kojem je snimljena legendarna scena prosidbe devojke, čiji je prvi pogled Majkla Korleonea pogodio poput groma, ima bar dvostruko više cene od bilo kog drugog sličnog restorana.

Ali i vredi. Račun za granolu od limuna sa lokalnim slatkim vinom zibibom, jedinstvenog ukusa, jednom od najboljih koje sam probala na Siciliji, i dalje ljubomorno čuvam u novčaniku.

Гранола од сицилијанског лимуна са зибибом у

Granola od sicilijanskog limuna sa zibibom u “Viteli baru”

“Leave the gun, take the cannoli.” Legendarna replika i dalje je jedna od najprepoznatljivijih u antologiji svetske kinematografije.

Jedva sam čekala da konačno okusim autentične sicijanske kanole, koji su me kopkali još od detinjstva, kada sam je prvi put čula, iako je u pitanju bila scena koja se dešava u Njujorku.

Hrskava rolna od prženog testa, nadevena teškim kremom od rikote i najčešće pistaća, nekako je sva nalik Siciliji, dramatična, prepuna strasti i slasti, a najbolju prave u poslastičarnici manastira Svete Katarine u Palermu.

“Leave the gun, take the cannoli! “

Sicilijanske scene koje se u Kumu većinom dešavaju u Korleoneu, uopšte nisu tamo snimljene. Ekipa je bila smeštena u mondenskoj Taormini, simbolu italijanske “dolčevite” i stecištu filmskog džet seta. Korleone je 1971, kada je film sniman, već bio previše moderan, pa je Kopola, na predlog lokalnog aristokrate, slikara, barona Đanija Penizija, koji je bio uvažen i u filmskim krugovima, odabrao pitoresknu Savoku, drevni gradić-muzej, poznat još iz vremena Normana, smešten visoko na brdu u okolini Taormine, odakle se pruža spektakularan pogled na more i duge plaže u blizini.

Савока

Savoka

Grad je danas turistička atrakcija zbog Kuma, iako će lokalne vlasti nastojati da vas podsete da Savoka, prepuna crkava i kulturno-istorijskih spomenika, ima mnogo više od toga da vam ponudi.

Ako ne želite da bacate novac na organizovani izlet preko turističke agencije, do Savoke će vas dovesti i lokalni autobus iz Taormine, koji saobraća dvaput dnevno. Usput ćete videti i poznata letovališta, Letojani i Sant’Alesio Sikulo.

Поред омажа Френсису Форду Кополи

Pored omaža Frensisu Fordu Kopoli

Na glavnom gradskom trgu dočekaće vas mali spomenik američkom reditelju, u obliku njegove siluete iza filmske kamere. Na par koraka odatle je nekadašnja palata Trimarki, čije je prizemlje, za potrebe filma, pretvoreno u pomenuti Viteli bar. U njegovoj unutrašnjosti ćete, osim suvenira, zibiba i maslinovog ulja sa likovima iz, prema mišljenju mnogih, najboljeg filma u istoriji, moći da obiđete i izložbu fotografija sa seta, kao i autentičnih predmeta, koji svedoče o načinu života lokalnog stanovništva.

Чувени

Čuveni “Bar Vitelli”

Ispred ulaznih vrata, iznad kojih je natpis “Bar Vitelli”, su stočić i dve stolice, sa trajnom oznakom “riservato” i originalnom reklamom iz filma za pivo „Itala Pilsen”. Tu možete samo nakratko da sednete i napravite selfi, iz iste one stolice u kojoj je Majkl Korleone prvi put čuo ime buduće supruge: Apolonija.

Omaž „Kumu”, uz emitovanje prepoznatljivih sicilijanskih kadrova, pronaći ćete i na brdu, u obližnjoj crkvi Svetog Nikole, ispred koje su snimane scene svadbenog veselja, kao i u susednom selu Forca D’Agrò.

Са изложбе у

Sa izložbe u “Viteli baru”

Ako dolazite vozom u otmenu Taorminu, uklesanu visoko na brdu i načičkanu luksuznim kamenim kućama, ušuškanim u palme i bugenvileje, verovatno će vam izgledati poznato železnička stanica Đardini-Taormina u podnožju, najlepša na ostrvu, ali i šire. Ovaj pravi biser art dekoa iz 1928. godine, Kopola je iskoristio u nekim scenama u poslednjem nastavku svoje trilogije. Tu Al Pačino dočekuje bivšu suprugu Kejt, koju igra Dajana Kiton, kada prvi put dođe na Siciliju da sluša sina u premijernoj roli u Kavaleriji rustikani.

Железничка станица Ђардини-Таормина

Železnička stanica Đardini-Taormina

Ukoliko ste pravi zaljubljenik u Kumove, ne propustite ipak da posetite i Muzej o mafiji u Palermu, koji se finansira donacijama posetilaca. On svedoči o siromaštvu, patnji, korupciji, sprezi kriminala i države, ali i ogromnoj hrabrosti velikog broja boraca protiv organizovanog kriminala, poput sudija Đovanija Falkonea i Pijera Borselina, koje je 1992. brutalno likvidirao “il capo dei capi”, najveći mafijaški bos dvadesetog veka, Salvatore Toto Riina, koji je kasnije u zatvoru doživeo duboku starost.

Zahvaljujući Falkoneu, Borselinu, ali i mnogim drugima koji su u toj neumornoj i časnoj borbi žrtvovali i svoje živote, Italija je smogla snage da se odupre. Danas stotine hiljada turista može slobodno da dođe i uživa u svim lepotama koje najveće italijansko ostrvo ima da ponudi.

Музеј о мафији у Палерму

Muzej o mafiji u Palermu

Ko je za to zaslužan biće im stavljeno do znanja čim slete, jer aerodrom u Palermu upravo nosi ime „Falkone-Borselino”.

Ali ne i suveniri, koji se poput mamaca nude i kojima je teško odoleti.

Među stotinama magneta iz raznih krajeva sveta, koji se gurkaju i bore za vazduh na mom frižideru, odnedavno je i jedan elegantno odeveni Vito Korleone.

Minchia, in Sicilia fui!

U bukvalnom prevodu: Do k…., bio sam na Siciliji!

Slovak Ivan Kružljak sudi meč Bode Glimt – Crvena zvezda

0

Slovak Ivan Kružljak biće glavni sudija prvog meča plej-ofa za plasman u Ligu šampiona između Bode Glimta i Crvene zvezde, saopštila je Evropska fudbalska unija.

Kružljakovi pomoćnici na terenu biće sunarodnici Branislav Hancko i Jan Pozor, a Uefa je za četvrtog arbitra odredila još jednog Slovaka – Petera Kralovića.

Иван Кружљак у Немачкој

Ivan Kružljak u Nemačkoj

U VAR sobi će sedeti Holanđani Pol van Bekel i Johem Kamphuis.

Ivan Kružljak je sa svojim timom delio pravdu na dve utakmice ovogodišnjeg Evropskog prvenstva u Nemačkoj. Do sada je 16 puta u karijeri bio glavni arbitar mečeva grupne faze Lige šampiona.

Slovak nikada nije sudio Crvenoj zvezdi, ali je bio sa pištaljkom u rukama 23. avgusta 2018. u Beogradu, gde su Partizan i Bešiktaš odigrali 1:1 u kvalifikacijama za Ligu Evrope.

Prva utakmica plej-ofa za plasman u Ligu šampiona između Bode Glimta i Crvene zvezde biće odigrana u utorak od 21.00 sat u Norveškoj.

Revanš duel je na programu 28. avgusta od 21.00 čas na Stadionu “Rajko Mitić” u Beogradu.