25.4 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 322

Ford gasi svoj čuveni model

0
black Ford car

Ford gašenje modela

Prema zvaničnoj izjavi Fordovog evropskog menadžera za komunikacije, Fina Tomazea, proizvodnja Focusa zvanično će biti obustavljena u novembru ove godine, a ono što je mnoge razočaralo jeste činjenica da nema planova za njegovog direktnog naslednika.

Još uvek je moguće naručiti Ford Focus po željenim specifikacijama, ali kako se bliži kraj proizvodnje u nemačkoj fabrici, pitanje je trenutka kada će se porudžbine zatvoriti, a posle će kupci biti ograničeni na ono što ostane na lageru.

Odlazak Focusa označava kraj jedne ere za Ford u Evropi. Još od prve generacije 1998. godine, ovaj model je igrao ključnu ulogu u Fordovoj ponudi, nasledivši legendarnu Escort liniju.

Gašenje ovog modela znači da će entuzijasti ostati bez jednog od poslednjih „hot hatch“ modela sa manuelnim mjenjačem – Focusa ST. Ford je nudio i praktičniju karavansku verziju, kao i dizel opciju.

Fordova odluka o povlačenju Focusa otvara prostor konkurenciji, pre svega Volkswagen grupaciji, koja nastavlja sa proizvodnjom modela kao što su Golf, Škoda Octavia, Seat Leon i Audi A3. Toyota Corolla takođe ostaje u igri, dodatno povećavajući izbor.

Šef Forda Džim Farli je u jednom intervjuu priznao da su Fiesta i Mondeo bili omiljeni kod mnogih kupaca, ali da kompanija nije ostvarivala dovoljno profitabilne rezultate da bi opravdala dalja ulaganja u njih.

Ford se sada okreće modelima kao što su Bronco, Tremor, Raptor i Mustang, uz strategiju da postane „Porsche za terenske automobile“, navodi sajt Motor1.

Ovim potezom Ford praktično ostavlja Evropu bez klasičnih modela, ponavljajući strategiju koju već godinama primjenjuje u SAD-u. Fiesta, Focus, Fusion i Taurus su odavno povučeni sa tamošnjeg tržišta, a jedini preostali model u ponudi je Mustang – koji, iako legenda, ne može sam da održi prodajne rezultate.

Još jedan osmi mart je došao, a platni jaz je i dalje tu

0
people laughing and talking outside during daytime

Platni jaz

Uprkos određenim poboljšanjima u Evropi, žene i dalje pate od rodnih razlika u platama, učešću u radnoj snazi, zapošljavanju i hijerarhijskim pozicijama na radnom mestu. 

Godine 2022. rodna razlika u EU iznosila je 12,7 odsto. Drugim rečima, žene su zarađivale u proseku 12,7 odsto manje po satu od muškaraca.

Ovo pokazuje da žene u proseku zarađuju 87,3 evra na svakih 100 evra koje zarade muškarci. Ukratko, žene bi trebalo da rade mesec i po dana da bi bile podjednako plaćene.

Estonija je imala najveći rodni jaz od 21,3 odsto, a slede Austrija (18,4 odsto), Švajcarska i Češka (obe 17,9 odsto).

Luksemburg (-0,7 odsto) jedina je zemlja sa negativnim pokazateljem, što znači da su žene zarađivale nešto više od muškaraca. Osim Luksemburga, najmanji rodni jaz imale su Italija, Rumunija i Belgija, manje od pet odsto.

Razlozi koji stoje iza rodnog jaza u platama nisu jednostavni i obuhvataju širok spektar nejednakosti sa kojima se žene suočavaju u pristupu poslu, napredovanju i nagradama.

Kako je kod nas?

Uprkos emancipaciji žena i činjenici da su danas prisutne u gotovo svim profesijama, one su i ovaj 8. mart dočekale u društvu u kom nisu potpuno ravnopravne.  Prema zvaničnim podacima, u našoj zemlji žene u tridesetim godinama u proseku zarađuju 20 odsto manje od muškaraca istih godina, što nas stavlja na sam vrh liste država u Evropi sa najvećim razlikama u plati između polova.

Čak i kada se podaci podele po uzrastu radnika, pokazuje se da u svakoj starosnoj grupi muškarci zarađuju više od proseka te grupe, a žene manje, vidi se iz poslednjeg izveštaja Republičkog zavoda za statistiku o platnom jazu među polovima, za septembar 2024. godine.

Primera radi, najmlađa grupa, koju čine radnici od 15. do 19. godina starosti, zarađuje u proseku oko 63.000 dinara. Međutim, muškarci tih godina zarađuju u proseku 64.800, a žene 59.400 dinara.

Potom, u uzrastu od 20. do 24. godine, prosečna plata je 73.950 dinara, ali muškarci zarađuju 76.700, a žene 69.700 dinara.

Razlika je i kod starijih građana – u uzrastu od 60. do 64. godine prosečna plata iznosi 89.600, ali muškarci zarađuju 90.400, a žene 88.600 dinara.

Procentualno, platni jaz najveći je u uzrastu od 35. do 39. godine. Tada žene zarađuju 20,19 odsto manje od muškaraca. Do ovog uzrasta, inače, jaz raste, dok se u kasnijim godinama smanjuje, navodi Nova ekomomija.

Novak: Mučio sam se, nisam mogao da nađem pravi ritam

0

Van de zandšulp i Novak Đoković (©Reuters)

Tri uzastopna meča izgubio je Novak Đoković, nastavio se njegov hod po trnju u Indijan Velsu

Prošle godine zabeležio je poraz na startu od Italijana Luke Nardija, sada je od njega bio “lovac na velike skalpove”, Botik van de Zandšulp, momak koji je letos na US Openu pobedio Karlosa Alkarasa, a u Dejvis kupu i Rafaela Nadala.

Posle neočekivano slabog izdanja i poraza od 2:6, 6:3, 6:1 i meča u kojem je upisao čak 37 neiznuđenih grešaka uz 16 vinera, Novak je priznao da je bio daleko od svog uobičajenog nivoa.
Stvari su za mene očigledno drugačije poslednjih nekoliko godina. Mičim se da igram na željenom nivou. Tu i tamo odigram poneki dobar turnir, ali uglavnom su to izazovi. Mučim se. Pretpostavljam da ništa ne može da vas spremi za određeni trenutak. Morate sve da iskusite i da se nosite sa tim na najbolji mogući način“, kaže Đoković.

Bivši broj jedan svetskog tenisa priznao je da se nije najbolje snašao u uslovima za igru. Poznato je da su organizatori pred ovaj turnir menjali podlogu, očigledno je da se i sami igrači nisu dovoljno privikli, što se može primetiti i po velikom broju šokantnih izleta favorita na startu turnira. Đoković ipak ne želi da traži alibi za slabu igru.
Očigledno je da se nešto dešava, ali ne želim da pričam o tome. Nema izgovora za loše izdanje. Nema tog dobrog osećaja kada ovako igrate, ali u svakom slučaju čestitam protivniku na pobedi. Bio je to još jeda loš dan za mene“, dodao je Novak.

Pokušavao je i Endi Mari nekako da ga trgne, očigledno je da ti saveti nisu uspeli da promene stvari u Đokovićevu korist.
Žao mi je zbog ovakvog nivoa tenisa, posebno jer sam veoma dobro trenirao ovih dana. Da budem iskren, razlika između centralnog terena i ostalih je ogromna. Lopta na centralnom terenu odskače više nego na nekim od terena na šljaci na najvećim visinama. Mučio sam se sa tim, nikako nisam uspevao da pronađem ritam“, objasnio je Novak deo problema.
U prva tri ili četiri gema trećeg seta bilo je prilično izjednačeno. Imao sam šanse, ali sam prabvio užasne greške. Imao sam utisak da sam u igri u većini tih poena na početku trećeg seta. Ne znam, kada budem analizirao ovaj meč, verovatno ću uvideti šta sam bolje mogao da uradim. Ipak, on je odigrao nekoliko zaista dobrih poena da dođe do brejka. Nisam smeo sebe da dovedem u tu poziciju“, samokritičan je petostruki šampion ovog turnira.

Zanimljiv podatak je i da je Novak na ovom susretu, dobio svega 29 odsto poena na drugi servis i imao je čak 14 neiznuđenih grešaka iz forhenda. Nije imao nijednu brejk šansu u prvom i trećem setu.

Loša forma svakako će ga naterati i da razmisli kakav će biti plan u nastavku sezone. Kao da je na neki način doveo u sumnju nastup na narednom mastersu, u Majamiju.
Još nisam pričao sa Endijem i članovima tima. Uradiću to i napravićemo plan“, obećao je Đoković.

Novak je tako prvi put još od 2018. godine zabeležio tri uzastopna poraza.

Za kraj, treba dodati da je ovo bio prvi put u istoriji turnira da je jedan Top 10 igrač ispao dva puta zaredom na startu turnira od igrača koji je bio takozvani “laki luzer” u kvalifikacijama.

Vreme da se Zvezda probudi i zaigra kako ume

0

Foto: MN Press

Crveno-beli danas od 17 časova gostuju u derbiju 22. kola ABA lige Cedevita Olimpiji

Nije ni pet do 12, ni 12 i pet, ali je pravo vreme da se crveno-beli trgnu, izađu iz bure koja se nadvila nad Malim Kalemegdanom i vrate na pobednički kolosek. Međutim, neće to Crvenoj zvezdi biti nimalo jednostavno jer četa Janisa Sferopulosa gostuje zahuktaloj Cedevita Olimpiji danas od 17 časova u 22. kolu ABA lige.

Grči stručnjak na klupi Beograđana bio je nikad kraći pred neki meč, ali je istakao šta je Zvezdi potrebno da bi trijumfovala u kultnom Tivoliju.
“Očekuje nas meč protiv jednog zaista dobrog tima, sastavljenog od grupe sjajnih igrača. Uvek ponavljam šta je ključno, a to je da moramo svih 40 minuta da držimo punu koncentraciju i da se držimo plana i onog čega se dogovaramo. Očekujem od svih igrača da daju sve od sebe jer samo tako možemo da pokažemo naše pravo lice na parketu”, rekao je Sferopulos.

Može se reći da srpski i slovenački predstavnici u potpuno drugačijim raspoloženjima dočekuju ovu utakmicu. Crvena zvezda iza sebe ima dva bolna poraza u Evroligi od Žalgirisa i Bajerna iz Minhena i pobedu u jadranskom karavanu nad Zadrom, izvojevanu tek u poslednjoj četvrtini i to na pogon Filipa Petruševa. Reprezentativac Srbije je nakon tog trijumfa nad timom iz Dalmacije dobio stomačni virus, te protiv Bavaraca nije bio ni pedalj onog što inače jeste ove sezone, a to je oslonac crveno-belih.

Najmanji je problem bio Petrušev na utakmici u ultramodernom Sap Gardenu. Izgubio je tada tim sa Malog Kalemegdana, ali doslovno bez ispaljenog metka. Ništa tada nije bilo dobro od pristupa, govora tela, pa sve do same igre koju je Zvezda prikazala pred gotovo 2.000 svojih pristalica u Bavarskoj. Ono što donekle može da hrabri sve navijače regionalnog i srpskog šampiona jeste činjenica da su svu Zvezdini igrači bili svesni načina na koji su izgubili, a to je da su se predali gotovo odmah nakon što je Bajern stekao prednost u drugom kvartalu.

Pokazali su tada Zvezdini igrači nervozu, pogotovo Kodi Miler Mekintajer i Petrušev koji su isključeni zbog pravnim rečnikom verbalnog delikta. Upravo je manjak koncentracije nešto što ne sme da se desi u današnjoj utakmici protiv Cedevite jer svaki pogrešan korak može da odvede u poraz koji bi ih i definitivno udaljio od prvog mesta po okončanju ligaškog dela.
“Oba tima čekaju teške utakmice. Očekujem da moji momci budu u dobroj formi, i energetski i fizički, ako žele da ispune moje zahteve za ovaj meč jer znamo sa kim ćemo se suočiti. Znamo sa kim igramo. Pred nama je duel sa evroligašem, kandidatom za najviši plasman u elitnom takmičenju. Nažalost, spremamo se za meč bez kapitena Jake Blažiča. Ima oštećen ligament na zglobu, što je možda i gore od preloma i bićemo još dugo bez njega”, naveo je trener Ljubljančana Zvezdan Mitrović.

Cedevita Olimpija je u naletu, baš to se tiče evropske scene jer su Ljubljančani u osmini finala Evrokupa eliminisali favorizovani Bešiktaš. Međutim, otkrio je Mitrović pre utakmice sa turskim timom da su fokusirani prema drugom po snazi evropskom takmičenju i da se zbog toga desio ubedljiv poraz od Budućnosti u prošlom kolu ABA lige. Verovatno tim iz Ljubljane fokus pažnje drži na Evrokupu, što ne znači da su ruke dignute od regionalnog karavana. Naprotiv, još uvek imaju šanse za visok plasman, što su ambicije kluba sezonama u nazad.

Tradicija je definitivno na strani gostiju jer Cedevita Olimpija nije savladala crveno-bele pune tri godine. Međutim, ovo ne mora ništa da znači jer je svaki meč utakmica za sebe, a činjenica je da tim sa Malog Kalemegdana nije baš u najboljem momentumu za ovako teško gostovanje. Ipak, Zvezdo sad je vrem da se probudiš i zaigraš kako umeš.

22. KOLO ABA LIGE

Četvrtak:

Zadar – Krka 72:63

/Val 17 – Špan 11/

Petak:

Cibona – Mornar 82:64

/Perasović 22 – Tomason 21/

Subota:

Dubai – Studentski centar 98:86

/Anđušić 22 – Nil 15/

Borac – Igokea 75:88

/Boldvin 17 – Džons 15/

Nedelja:

12.00: (4,40) Mega (17,0) Budućnost (1,25)

17.00: (3,90) Cedevita Olimpija (16,0) Crvena zvezda (1,30)

19.00: (1,20) Spartak (19,0) Split (5,00)

Ponedeljak:

19.00: Partizan Mozzart Bet – FMP

Željka Cvijanović: Stare strukture u BiH nastoje da privuku negativnu pažnju SAD

0

Srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, koja je i predsedavajuća tog tela, izjavila je danas da je stav američkog državnog sekretara Marka Rubija o situaciji u BiH proizvod određenih akcija u okviru starih struktura koje nastoje da na neki način privuku negativnu pažnju i američke administracije prema dešavanjama u BiH.

 “U nekoliko prethodnih sedmica imali smo prilično neutralne izjave i one su bile dobrodošle, ali verujemo da je ovo proizvod i određenih rabota koje se dešavaju u okviru samih tih starih struktura koje nastoje na neki način da privuku negativnu pažnju i administracije (SAD) prema ovim dešavanjama u BiH”, kazala je Cvijanovićeva, prenela je RTRS.

Ona je istakla da je za BiH važno da se stvari moraju lečiti na pravi način.

“Uvek morate da lečite uzroke, a ne da se bavite samo posledicama. Ja verujem da će to biti pristup i ove nove administracije (SAD). Ali Bože moj, polako, videćemo. Ovo je reakcija koju ozbiljno primamo, razmatramo, ali isto tako svesni smo da u BiH moraju da se reše neke suštinske stvari. Vrlo je važna činjenica da je ova kriza koja se danas proživljava u okviru BiH zapravo nešto u šta je nas sve ugurao Kristijan Šmit”, navela je Cvijanovićeva.

Prema njenim rečima, kriza nije nastala kao rezultat rada nekih institucija bilo gde u Republici Srpskoj, na lokalnom ili na republičkom nivou.

“Činjenica je da ste dobili takvu akciju od Kristijana Šmita, da se taj proces provlači kroz pravosuđe, a politički je motivisan sa jasnom namerom da uklonite jednog političkog lidera, očito zato što vam smeta to što on govori, očito zato što on zagovara Ustav, ustavna rešenja, Republiku Srpsku koja ima svoje jasno mesto i Republiku Srpsku koja nikoga ne ugrožava. Tu su naše pozicije jasne”,  naglasila je Cvijanovićeva, prenosi Tanjug.

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je jutros da Sjedinjene Američke Države ohrabruju političke lidere u Bosni i Hercegovini da se uključe u konstruktivan i odgovoran dijalog.

Rubio je na platformi Iks pozvao partnere SAD u regionu da se pridruže u suprotstavljanju, kako je naveo, “opasnom i destabilizujućem” ponašanju predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, za koga je rekao da podriva institucije BiH i ugrožava njenu sigurnost i stabilnost, prenosi Tanjug.

Napravljena svemirska raketa kojoj nije potrebno gorivo

0
Space Shuttle Challenger launches from Kennedy Space Center

Dr Čarls Bjuler, iskusni inženjer i suosnivač kompanije Exodus Propulsion Technologies, nedavno je predstavio svoje revolucionarno otkriće u oblasti svemirske propulzije: raketu koja funkcioniše bez upotrebe goriva. Ovaj inovativni sistem koristi električna polja za generisanje potiska, umesto da izbacuje masu, što predstavlja radikalan zaokret od tradicionalnih metoda propulzije.

Bjuler, koji ima višedecenijsko iskustvo rada u NASA na projektima kao što su Spejs šatl i Međunarodna svemirska stanica, veruje da će ovo otkriće promeniti pravila igre i oblikovati tehnologiju propulzije za buduće generacije.

„Najvažnija poruka koju treba preneti javnosti je da se dogodilo veliko otkriće”, istakao je Bjuler, dodajući da ovaj revolucionarni sistem generiše potisak korišćenjem električnih polja, umesto izbacivanja mase, što predstavlja radikalan zaokret od tradicionalnih metoda propulzije. Ako se pokaže da je ova tehnologija skalabilna, odnosno da ima sposobnost ili da se proširi ili poveća obim bez gubitka efikasnosti, to bi mogao da bude revolucionaran način na koji se objekti kreću kroz svemir, omogućavajući istraživanja daleko izvan trenutnih granica, prenosi thebrighterside.news.

Potisak od jedne gravitacije

Bjuler i njegov tim su svoj rad predstavili na Konferenciji o alternativnoj energiji propulzije (APEC), gde su detaljno opisali godine eksperimentisanja koje su dovele do ovog otkrića. Početni skepticizam nije ih obeshrabrio, rekli su. Umesto toga, okrenuli su se elektrostatici – oblasti u kojoj je Bjuler priznat kao stručnjak – kako bi istražili nove mogućnosti.

Saradnja je igrala ključnu ulogu u njihovom uspehu. Stručnjaci iz vodećih institucija i industrija dali su svoje uvide, pomerajući granice onoga što se smatralo mogućim. Tokom decenija, tim je pažljivo sprovodio eksperimente, što je kulminiralo pronalaskom njihovog pogona bez goriva.

Kroz usavršavanje i rigorozno testiranje, postigli su merenja potiska koja premašuju prethodno postavljene granice.

Njihov najnoviji ciklus eksperimenata je pokazao generisanje potiska ekvivalentnog jednoj Zemljinoj gravitaciji, što je prekretnica u njihovoj potrazi.

Detaljno opisujući svoju metodologiju, dr Bjuler je objasnio značaj testova sprovedenih u posebno napravljenoj vakuum komori koja simulira uslove dubokog svemira.

Uprkos njihovom pionirskom uspehu, dr Bjuler priznaje postojanje konkurentskih koncepata kao što su EM i Kvantni pogon. Iako ove inicijative pokazuju potencijal, proboj kompanije Exodus Propulsion Technologies nudi jedinstvenu perspektivu.

Dr Bjuler je, takođe, izrazio otvorenost za saradnju sa drugima kako bi dodatno unapredio i usavršio ovu revolucionarnu tehnologiju.

Ako se ova tehnologija pokaže primenjivom, imaće potencijal da transformiše budućnost svemirskih putovanja, otvarajući vrata za efikasnije i dugotrajnije misije bez potrebe za tradicionalnim gorivima.

Tramp prepušta Putinu Ukrajinu, ali i sve brige oko nje

0
battle tank on green grass field during daytime

Američki predsednik ne pokazuje slabost SAD, već Rusiji prepušta, figurativno rečeno, vađenje užarenog kestenja iz vatre

Američki predsednik Donald Tramp obustavio je vojnu pomoć Ukrajini. U Kijevu su u neverici. Jednako kao i njihovi evropski saveznici. Nakon nedavnog „razgovora” dvojice šefova država u Beloj kući, kola na Starom kontinentu kao da su strmoglavo krenula nizbrdo. Na brzinu sazvan sastanak u Londonu, na kojem je trebalo dati adekvatan odgovor prekoatlantskom moćniku, pretvorio se u običnu tribinu za ispoljavanje gneva.

Još početkom rata u Ukrajini (2022) „Politika” je pisala da će iz sukoba SAD i Rusije Evropa izaći kao najveći gubitnik. Nije bila reč ni o kakvoj vidovitosti, setimo se samo dva svetska rata. Sve u istoriji ima svoju zakonomernost. Tom logikom se vodio i Tramp kad je odlučio da se mane ukrajinske priče. Shvatio je da rat koji ne može da dobije ne treba voditi unedogled. Potrebno je pronaći drugu opciju, onu koja je isplativija i zarad održanja ugleda zemlje. Za njega to su u ovom trenutku Grenland, Panamski kanal, Meksički zaliv. Sutra možda Kina, Tajvan, Koreja…

Uostalom, slično je postupio i njegov prethodnik Džozef Bajden, kada je 2021. povukao američke marince iz Avganistana, a vojni kompleks preusmerio na Ukrajinu. I on je shvatio da u južnoazijskim gudurama više nema šta da traži. Okrenuo se Ukrajini. Tu je video moguću dobit i – promašio.

Tramp je shvatio i da bi produžetak sukoba na istoku Evrope lako mogao da sklizne u treći svetski rat, u kojem bi se svakako našle SAD. Nesreća bi zakucala na vrata svakog Amerikanca. Prvi čovek u Vašingtonu učinio je još nešto: dao je odrešene ruke ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da, praktično po svojoj volji, okonča ukrajinsku dramu. Ne da bi pokazao slabost Amerike, već da bi rivalu prepustio vađenje užarenog kestenja iz vatre. Zna Tramp vrlo dobro da će rešenje koje donesu u Moskvi, kakvo god bilo, i te kako uticati na atmosferu u Evropi i ugled Rusije među oponentima u Starom svetu. Pa možda doprineti i novim surevnjivostima.

Tramp zna i da će Rusija biti spremna da u obnovu Ukrajine uloži mnogo više nego Evropljani. Nije reč samo o popravci puteva, izgradnji novih fabrika, škola, stanova – u pitanju je obnova međusobnog poverenja između pobednika i pobeđenog. Toga su svesni i u Moskvi. Odrešene ruke nose i mnoge obaveze: kako tretirati raspuštenu armiju, kako odvojiti one koji su činili zločine od drugih koji su branili sopstvenu zemlju? Kome ukazati poverenje da u vremenima obnove vrši vlast? Pogotovo lokalnu, u kojoj je korupcija najdublje ukorenjena. Kako nahraniti narod i obezbediti mu smeštaj, šta činiti s onima koji nameravaju da se vrate kućama i poslovima koje su radili pre rata, i da li te poslove dati zaslužnijima?

Tramp zna da sve pomenuto sam ne bi mogao da obavi valjano. Amerikanci navedeno nigde i nikada nisu obavili kako treba. Osloniti se na nadmene Evropljane takođe bi bio jalov posao. Sve bi se završilo klasičnim grabežom, kao na Balkanu po razbijanju Jugoslavije.

Rusija ne sme da se opusti u svojoj pobedničkoj euforiji. Ima pred sobom primere Vijetnama, Avganistana, Iraka, Sirije… divljanja Izraelaca u Gazi i istrebljenja tamošnjih civila. Volodimir Zelenski mora da ode voljom ukrajinskih građana. A u to će ih, kako rezonuje aktuelni šef Bele kuće, lakše ubediti oni koji su sa njima stvarali zajedničku istoriju, nego bilo ko sa Zapada.

Na kraju, i Tramp i Amerika će imati koristi. Sklapanje poslova s Rusijom biće umnogome olakšano, a time i sa ostatkom sveta, posebno zemljama BRIKS-a. Poziv na „jačanje Amerike” jedino će u tom slučaju dobiti pravi smisao. Da li ćemo po ugledu na „Putinizam” dobiti novu kovanicu – „Trampizam”?

Jokić postigao istorijski tripl-dabl u pobedi Denvera nad Finiksom

0

DENVER – Košarkaši Denver nagetsa pobedili su Finiks sanse posle produžetka rezultatom 149:141 u utakmici NBA lige, a najbolji pojedinac meča bio je Nikola Jokić, ostvarivši 29. tripl-dabl u sezoni, čime je izjednačio svoj najbolji učinak zabeležen pre dve godine.

Jokić je predvodio Nagetse do pobede sa 31 poenom 21 skokom i 22 asistencije i postao je prvi igrač u istoriji NBA lige sa postignutih barem 30 poena, 20 skokova i 20 asistencija

U timu Denvera Eron Gordon je postigao 27 poena uz sedam trojki, čime je izjednačio rekord karijere, a Kristijan Braun je meč završio sa 25 poena.

U timu Finiksa, najbolji su bili Devin Buker sa 34 i Kevin Durant sa 29 postignutih poena.

Spektakl dama za Dan žena

0
man standing and walking going on boxing ring surrounded with people

Na velikom takmičenju u Sportskoj dvorani „Čair” učestvovaće više od 1.000 bokserki, njihovih trenera i sportskih delegacija iz oko 70 zemalja

(Pixabay)

Niš – Večeras u 19 časova u Sportskoj dvorani „Čair” u Nišu svečano će biti otvoren najveći sportski događaj u našoj zemlji u ovoj godini – Svetsko prvenstvo u boksu za žene. Krem svetskog ženskog boksa, sa rekordnim brojem zemalja učesnica šampionata koji ove godine obeležava svoje 14. izdanje, ali ovom manifestacijom i Međunarodni dan žena 8. mart.

Kako se saznaje za svečanost otvaranja, odmah posle defilea zastava svih zemalja učesnica uz direktan TV prenos na TV Arena fight, uz obraćanja bokserskih zvaničnika, uslediće koncertni program u kome će se slaviti žena kroz numere estradnih umetnika iz naše zemlje Peđe Jovanovića i Ivane Boom Nikolić, ali i italijanske muzičke zvezde Bendete Karete.

Predsednik Bokserskog saveza Srbije Nenad Borovčanin je uoči današnjeg spektakla rekao:

„Srpski boks živi novu mladost, diše šampionskim plućima i obara organizacione rekorde na međunarodnom nivou. Nakon Svetskog prvenstva za seniore 2021, evropskog šampionata za žene i muškarce 2024, pred nama je i prvenstvo sveta za žene. Medalje i srpska himna su postale standard svih takmičenja na kojima učestvuju srpske boks selekcije, Bokserski savez Srbije je uspeo da boks vrati na sportsku scenu Srbije i regiona, a u velikoj meri zahvaljujući i sponzorstvu kompanije „Telekom Srbija” koje traje već pola decenije i na obostrano zadovoljstvo biće produženo. Nadam se, a to je i realno, da će niški „Čair” svih dana takmičenja do 16. marta biti ispunjen do poslednjeg mesta i da će se ovaj događaj, koji organizujemo zajedno sa gradom Nišom, dugo pamtiti – rekao je predsednik BSS.

U našoj bokserskoj reprezentaciji i srpskom stroju, spremne da učine Srbiju ponosnom, stajaće 12 bokserki u isto toliko težinskih kategorija. Najmlađa stiže iz Čačka, 18-godišnja Sanja Mitić, a među njima je i Anastasija Lukajić iz Beča koja je napustila evropski život i svoje srce poklonila Srbiji.

Debitantkinja u seniorskom timu, najmlađa članica srpske selekcije Mitićeva boriće se u olimpijskoj disciplini u kategoriji do 50 kilograma. Kao omladinka osvajala je bronzane medalje na Evropskom prvenstvu dve godine zaredom, takođe osvojila je i zlato na Balkanskom prvenstvu 2024. godine. Na „Beogradskom pobedniku” februara 2025, njenom prvom seniorskom turniru borila se odlično i osvojila srebrnu medalju. Iz odbojke, gde je bila na poziciji libera, prešla je na boks i krenula u osvajanje Evrope, na redu je osvajanje planete. Sanja je budućnost našeg ženskog boksa.

– Nakon „Beogradskog pobednika”, Svetsko prvenstvo u Nišu biće moj drugi izlazak u ring u kategoriji seniorki. Iako najmlađa nemam osećaj da je neko superiorniji od mene zbog više godina i iskustva. Kao i drugi imam istu žar, energiju, volju i motivaciju da uradim sve što je u mojoj moći za uspeh kako sopstveni, tako i na prvom mestu Srbije, moje zemlje i domaćina ove smotre najboljih bokserki planete. Sve naše devojke su ponosne na to što imaju priliku da na najvećem ženskom takmičenju u boksu izađu u ring i da nas sa tribina pozdravlja naša publika. To je privilegija, to je motiv više. Neće biti lako jer sa druge strane ringa ispred nas će stajati najbolje na svetu, ali ni mi nismo nikome lak zalogaj, već smo to pokazale i dokazale. Jedno je sigurno, pred nama su spektakularni mečevi i borbe, a verujem i medalje koje će se pamtiti – istakla je Mitićeva.

Anastasija Lukajić je rođena u Beču, takmičila se za reprezentaciju Austrije, od rođenja do 21. rođendana boravila u austrijskom glavnom gradu, a zatim odlučila da ostavi i posao, porodicu, život koji je imala i ostvari životnu želju da se maksmimalno posveti boksu i da brani boje Srbije. U 2024. godini Lukajićeva je debitovala na Evropskom prvenstvu za Srbiju, osvojila je zlatne medalje na takmičenju „Beogradski pobednik” i Balkansko prvenstvo.

– Moje srce pripada Srbiji i boksu. Prošle godine sam odlučila da napustim sve što sam do tada imala i radila, da se preselim u Srbiju i maksimalno posvetim plemenitoj veštini. Potpuno sam fokusirana na boks, imam tu privilegiju i zadovoljstvo što sam u timu kod selektora Mirka Ždrale, što svakodnevno treniram sa najboljom bokserkom Srbije Sarom Ćirković, oni su moja inspiracija i oni mi daju podstrek da idem dalje i da ostvarim svoje snove. Ambicije su uvek iste; pobede, trijumfi, medalje, zato sam i izabrala ovaj poziv u kome najpre treba da pobediš sebe, a onda ćeš lako sa protivnikom. Imali smo fantastične pripreme za svetski šampionat u Nišu, spremni smo, a vera u uspeh je na maksimumu i u tom duhu sigurna sam da ćemo u „Čairu” osvetlati obraz srpskog boksa – rekla je Anastasija Lukajić.

Na Svetskom prvenstvu u boksu za žene u Nišu biće više od 1.000 bokserki, njihovih trenera i predstavnika delegacija država učesnika.

Rukometašice Srbije bolje od Severne Makedonije

0

BOR – Ženska rukometna reprezentacija Srbije savladala je Severnu Makedoniju rezultatom 35:28 (19:15) i tako stigla do druge pobede nad istim rivalom u dva dana.

Posle sinoćne pobede 34:21, izabranice Benta Dala su i danas u hali “Bobana Veličković Momčilović” u Boru pobedile gošće iz komšiluka.

Današnji meč bio je zatvoren za publiku, a selektor Srbije dao je šansu i igračicama koje juče nisu igrale ili imale zapaženu minutažu. Dragana Cvijić, Andrea Lekić i Katarina Krpež ovoga puta nisu ulazile u igru, ali to nije uticalo na rezultat i pobedu. Anđela Janjušević je predvodila Srbiju sa 10 pogodaka, dok je zapaženu rolu imala i mlada Dunja Radević koja se osam puta upisala u listu strelaca.

Selektor Dal je imao mnogo razloga za zadovoljstvo.

“Kamp je završen i veoma sam zadovoljan kako je sve proteklo. Devojke su bile sjajne i radile su naporno. Nismo imali mnogo vremena zajedno, ali smo uspeli da odradimo važne stvari i ostvarimo dve pobede protiv Severne Makedonije. Nastavićemo da radimo na odbrani, intenzitetu i tempu igre, ali za sve to je potrebno vreme kako bismo sve posložili onako kako želimo. Jedva čekam da se ponovo okupimo u aprilu i pokažemo koliko možemo. Slovenija je na visokom nivou i svesni smo da su ti mečevi ključni za nas”, rekao je Dal, a prenosi sajt Rukometnog saveza Srbije, prenosi Tanjug.