Još jedan osmi mart je došao, a platni jaz je i dalje tu
Godine 2022. rodna razlika u EU iznosila je 12,7 odsto. Drugim rečima, žene su zarađivale u proseku 12,7 odsto manje po satu od muškaraca.
Ovo pokazuje da žene u proseku zarađuju 87,3 evra na svakih 100 evra koje zarade muškarci. Ukratko, žene bi trebalo da rade mesec i po dana da bi bile podjednako plaćene.
Estonija je imala najveći rodni jaz od 21,3 odsto, a slede Austrija (18,4 odsto), Švajcarska i Češka (obe 17,9 odsto).
Luksemburg (-0,7 odsto) jedina je zemlja sa negativnim pokazateljem, što znači da su žene zarađivale nešto više od muškaraca. Osim Luksemburga, najmanji rodni jaz imale su Italija, Rumunija i Belgija, manje od pet odsto.
Razlozi koji stoje iza rodnog jaza u platama nisu jednostavni i obuhvataju širok spektar nejednakosti sa kojima se žene suočavaju u pristupu poslu, napredovanju i nagradama.
Kako je kod nas?
Uprkos emancipaciji žena i činjenici da su danas prisutne u gotovo svim profesijama, one su i ovaj 8. mart dočekale u društvu u kom nisu potpuno ravnopravne. Prema zvaničnim podacima, u našoj zemlji žene u tridesetim godinama u proseku zarađuju 20 odsto manje od muškaraca istih godina, što nas stavlja na sam vrh liste država u Evropi sa najvećim razlikama u plati između polova.
Čak i kada se podaci podele po uzrastu radnika, pokazuje se da u svakoj starosnoj grupi muškarci zarađuju više od proseka te grupe, a žene manje, vidi se iz poslednjeg izveštaja Republičkog zavoda za statistiku o platnom jazu među polovima, za septembar 2024. godine.
Primera radi, najmlađa grupa, koju čine radnici od 15. do 19. godina starosti, zarađuje u proseku oko 63.000 dinara. Međutim, muškarci tih godina zarađuju u proseku 64.800, a žene 59.400 dinara.
Potom, u uzrastu od 20. do 24. godine, prosečna plata je 73.950 dinara, ali muškarci zarađuju 76.700, a žene 69.700 dinara.
Razlika je i kod starijih građana – u uzrastu od 60. do 64. godine prosečna plata iznosi 89.600, ali muškarci zarađuju 90.400, a žene 88.600 dinara.
Procentualno, platni jaz najveći je u uzrastu od 35. do 39. godine. Tada žene zarađuju 20,19 odsto manje od muškaraca. Do ovog uzrasta, inače, jaz raste, dok se u kasnijim godinama smanjuje, navodi Nova ekomomija.
Novak: Mučio sam se, nisam mogao da nađem pravi ritam
Tri uzastopna meča izgubio je Novak Đoković, nastavio se njegov hod po trnju u Indijan Velsu
Prošle godine zabeležio je poraz na startu od Italijana Luke Nardija, sada je od njega bio “lovac na velike skalpove”, Botik van de Zandšulp, momak koji je letos na US Openu pobedio Karlosa Alkarasa, a u Dejvis kupu i Rafaela Nadala.
Posle neočekivano slabog izdanja i poraza od 2:6, 6:3, 6:1 i meča u kojem je upisao čak 37 neiznuđenih grešaka uz 16 vinera, Novak je priznao da je bio daleko od svog uobičajenog nivoa.
“Stvari su za mene očigledno drugačije poslednjih nekoliko godina. Mičim se da igram na željenom nivou. Tu i tamo odigram poneki dobar turnir, ali uglavnom su to izazovi. Mučim se. Pretpostavljam da ništa ne može da vas spremi za određeni trenutak. Morate sve da iskusite i da se nosite sa tim na najbolji mogući način“, kaže Đoković.
Bivši broj jedan svetskog tenisa priznao je da se nije najbolje snašao u uslovima za igru. Poznato je da su organizatori pred ovaj turnir menjali podlogu, očigledno je da se i sami igrači nisu dovoljno privikli, što se može primetiti i po velikom broju šokantnih izleta favorita na startu turnira. Đoković ipak ne želi da traži alibi za slabu igru.
“Očigledno je da se nešto dešava, ali ne želim da pričam o tome. Nema izgovora za loše izdanje. Nema tog dobrog osećaja kada ovako igrate, ali u svakom slučaju čestitam protivniku na pobedi. Bio je to još jeda loš dan za mene“, dodao je Novak.
Pokušavao je i Endi Mari nekako da ga trgne, očigledno je da ti saveti nisu uspeli da promene stvari u Đokovićevu korist.
“Žao mi je zbog ovakvog nivoa tenisa, posebno jer sam veoma dobro trenirao ovih dana. Da budem iskren, razlika između centralnog terena i ostalih je ogromna. Lopta na centralnom terenu odskače više nego na nekim od terena na šljaci na najvećim visinama. Mučio sam se sa tim, nikako nisam uspevao da pronađem ritam“, objasnio je Novak deo problema.
“U prva tri ili četiri gema trećeg seta bilo je prilično izjednačeno. Imao sam šanse, ali sam prabvio užasne greške. Imao sam utisak da sam u igri u većini tih poena na početku trećeg seta. Ne znam, kada budem analizirao ovaj meč, verovatno ću uvideti šta sam bolje mogao da uradim. Ipak, on je odigrao nekoliko zaista dobrih poena da dođe do brejka. Nisam smeo sebe da dovedem u tu poziciju“, samokritičan je petostruki šampion ovog turnira.
Zanimljiv podatak je i da je Novak na ovom susretu, dobio svega 29 odsto poena na drugi servis i imao je čak 14 neiznuđenih grešaka iz forhenda. Nije imao nijednu brejk šansu u prvom i trećem setu.
Loša forma svakako će ga naterati i da razmisli kakav će biti plan u nastavku sezone. Kao da je na neki način doveo u sumnju nastup na narednom mastersu, u Majamiju.
“Još nisam pričao sa Endijem i članovima tima. Uradiću to i napravićemo plan“, obećao je Đoković.
Novak je tako prvi put još od 2018. godine zabeležio tri uzastopna poraza.
Za kraj, treba dodati da je ovo bio prvi put u istoriji turnira da je jedan Top 10 igrač ispao dva puta zaredom na startu turnira od igrača koji je bio takozvani “laki luzer” u kvalifikacijama.
Vreme da se Zvezda probudi i zaigra kako ume
Crveno-beli danas od 17 časova gostuju u derbiju 22. kola ABA lige Cedevita Olimpiji
Nije ni pet do 12, ni 12 i pet, ali je pravo vreme da se crveno-beli trgnu, izađu iz bure koja se nadvila nad Malim Kalemegdanom i vrate na pobednički kolosek. Međutim, neće to Crvenoj zvezdi biti nimalo jednostavno jer četa Janisa Sferopulosa gostuje zahuktaloj Cedevita Olimpiji danas od 17 časova u 22. kolu ABA lige.
Grči stručnjak na klupi Beograđana bio je nikad kraći pred neki meč, ali je istakao šta je Zvezdi potrebno da bi trijumfovala u kultnom Tivoliju.
“Očekuje nas meč protiv jednog zaista dobrog tima, sastavljenog od grupe sjajnih igrača. Uvek ponavljam šta je ključno, a to je da moramo svih 40 minuta da držimo punu koncentraciju i da se držimo plana i onog čega se dogovaramo. Očekujem od svih igrača da daju sve od sebe jer samo tako možemo da pokažemo naše pravo lice na parketu”, rekao je Sferopulos.
Može se reći da srpski i slovenački predstavnici u potpuno drugačijim raspoloženjima dočekuju ovu utakmicu. Crvena zvezda iza sebe ima dva bolna poraza u Evroligi od Žalgirisa i Bajerna iz Minhena i pobedu u jadranskom karavanu nad Zadrom, izvojevanu tek u poslednjoj četvrtini i to na pogon Filipa Petruševa. Reprezentativac Srbije je nakon tog trijumfa nad timom iz Dalmacije dobio stomačni virus, te protiv Bavaraca nije bio ni pedalj onog što inače jeste ove sezone, a to je oslonac crveno-belih.
Najmanji je problem bio Petrušev na utakmici u ultramodernom Sap Gardenu. Izgubio je tada tim sa Malog Kalemegdana, ali doslovno bez ispaljenog metka. Ništa tada nije bilo dobro od pristupa, govora tela, pa sve do same igre koju je Zvezda prikazala pred gotovo 2.000 svojih pristalica u Bavarskoj. Ono što donekle može da hrabri sve navijače regionalnog i srpskog šampiona jeste činjenica da su svu Zvezdini igrači bili svesni načina na koji su izgubili, a to je da su se predali gotovo odmah nakon što je Bajern stekao prednost u drugom kvartalu.
Pokazali su tada Zvezdini igrači nervozu, pogotovo Kodi Miler Mekintajer i Petrušev koji su isključeni zbog pravnim rečnikom verbalnog delikta. Upravo je manjak koncentracije nešto što ne sme da se desi u današnjoj utakmici protiv Cedevite jer svaki pogrešan korak može da odvede u poraz koji bi ih i definitivno udaljio od prvog mesta po okončanju ligaškog dela.
“Oba tima čekaju teške utakmice. Očekujem da moji momci budu u dobroj formi, i energetski i fizički, ako žele da ispune moje zahteve za ovaj meč jer znamo sa kim ćemo se suočiti. Znamo sa kim igramo. Pred nama je duel sa evroligašem, kandidatom za najviši plasman u elitnom takmičenju. Nažalost, spremamo se za meč bez kapitena Jake Blažiča. Ima oštećen ligament na zglobu, što je možda i gore od preloma i bićemo još dugo bez njega”, naveo je trener Ljubljančana Zvezdan Mitrović.
Cedevita Olimpija je u naletu, baš to se tiče evropske scene jer su Ljubljančani u osmini finala Evrokupa eliminisali favorizovani Bešiktaš. Međutim, otkrio je Mitrović pre utakmice sa turskim timom da su fokusirani prema drugom po snazi evropskom takmičenju i da se zbog toga desio ubedljiv poraz od Budućnosti u prošlom kolu ABA lige. Verovatno tim iz Ljubljane fokus pažnje drži na Evrokupu, što ne znači da su ruke dignute od regionalnog karavana. Naprotiv, još uvek imaju šanse za visok plasman, što su ambicije kluba sezonama u nazad.
Tradicija je definitivno na strani gostiju jer Cedevita Olimpija nije savladala crveno-bele pune tri godine. Međutim, ovo ne mora ništa da znači jer je svaki meč utakmica za sebe, a činjenica je da tim sa Malog Kalemegdana nije baš u najboljem momentumu za ovako teško gostovanje. Ipak, Zvezdo sad je vrem da se probudiš i zaigraš kako umeš.
22. KOLO ABA LIGE
Četvrtak:
Zadar – Krka 72:63
/Val 17 – Špan 11/
Petak:
Cibona – Mornar 82:64
/Perasović 22 – Tomason 21/
Subota:
Dubai – Studentski centar 98:86
/Anđušić 22 – Nil 15/
Borac – Igokea 75:88
/Boldvin 17 – Džons 15/
Nedelja:
12.00: (4,40) Mega (17,0) Budućnost (1,25)
17.00: (3,90) Cedevita Olimpija (16,0) Crvena zvezda (1,30)
19.00: (1,20) Spartak (19,0) Split (5,00)
Ponedeljak:
19.00: Partizan Mozzart Bet – FMP
Željka Cvijanović: Stare strukture u BiH nastoje da privuku negativnu pažnju SAD
Srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, koja je i predsedavajuća tog tela, izjavila je danas da je stav američkog državnog sekretara Marka Rubija o situaciji u BiH proizvod određenih akcija u okviru starih struktura koje nastoje da na neki način privuku negativnu pažnju i američke administracije prema dešavanjama u BiH.
“U nekoliko prethodnih sedmica imali smo prilično neutralne izjave i one su bile dobrodošle, ali verujemo da je ovo proizvod i određenih rabota koje se dešavaju u okviru samih tih starih struktura koje nastoje na neki način da privuku negativnu pažnju i administracije (SAD) prema ovim dešavanjama u BiH”, kazala je Cvijanovićeva, prenela je RTRS.
Ona je istakla da je za BiH važno da se stvari moraju lečiti na pravi način.
“Uvek morate da lečite uzroke, a ne da se bavite samo posledicama. Ja verujem da će to biti pristup i ove nove administracije (SAD). Ali Bože moj, polako, videćemo. Ovo je reakcija koju ozbiljno primamo, razmatramo, ali isto tako svesni smo da u BiH moraju da se reše neke suštinske stvari. Vrlo je važna činjenica da je ova kriza koja se danas proživljava u okviru BiH zapravo nešto u šta je nas sve ugurao Kristijan Šmit”, navela je Cvijanovićeva.
Prema njenim rečima, kriza nije nastala kao rezultat rada nekih institucija bilo gde u Republici Srpskoj, na lokalnom ili na republičkom nivou.
“Činjenica je da ste dobili takvu akciju od Kristijana Šmita, da se taj proces provlači kroz pravosuđe, a politički je motivisan sa jasnom namerom da uklonite jednog političkog lidera, očito zato što vam smeta to što on govori, očito zato što on zagovara Ustav, ustavna rešenja, Republiku Srpsku koja ima svoje jasno mesto i Republiku Srpsku koja nikoga ne ugrožava. Tu su naše pozicije jasne”, naglasila je Cvijanovićeva, prenosi Tanjug.
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je jutros da Sjedinjene Američke Države ohrabruju političke lidere u Bosni i Hercegovini da se uključe u konstruktivan i odgovoran dijalog.
Rubio je na platformi Iks pozvao partnere SAD u regionu da se pridruže u suprotstavljanju, kako je naveo, “opasnom i destabilizujućem” ponašanju predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, za koga je rekao da podriva institucije BiH i ugrožava njenu sigurnost i stabilnost, prenosi Tanjug.









.jpg.webp)






