30.8 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1325

Megle seli proizvodnju iz Osijeka u Kragujevac i Bihać

0

Fabrika “Megle” u Osijeku biće ugašena, a proizvodnja se seli u Bihać u BiH i Kragujevac u Srbiji, izjavio je osječko-baranjski župan Ivan Anušić.

“Razlozi su veoma jednostavni – jeftiniji način poslovanja i možda jednostavniji način funkcionisanja. U ovom trenutku te informacije nemam, ali pretpostavljam, s obzirom na to da se proizvodnja seli u te dve zemlje, da je to to”, naveo je Anušić.

On je dodao da “Megle” više nije onaj koji se predstavlja u Hrvatskoj, već brend koji se očigledno više neće proizvoditi u Osijeku.

Anušić je naveo da traju pregovori s drugim firmama kako spasiti radna mesta i preradu mleka u Osijeku, prenosi regionalni portal Seebiz.eu.

On je dodao da je uspostavljen i kontakt sa predsednikom Uprave “Meglea” u Nemačkoj Matijasom Etelom.

Srbija u prvom kvartalu ostvarila rast BDP-a od pet odsto

0
Rast BDP 2020 Srbija

BRISEL – Srbija je u prvom kvartalu 2020. ostvarila robustan realni rast bruto domaćeg proizvoda od 5,0 procenata, konstatovala je Evropska komisija u upravo objavljenom kvartalnom izveštaju o ekonomski kretanjima u zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU.

Komisija ističe da su ovakvom međugodišnjem rastu podjednako doprineli povećanje bruto investicija, državne i privatne potrošnje i promena stanja zaliha.

Rast državne potrošnje se, kako se navodi, snažno ubrzao, 12 posto na godišnjem nivou, dok je rast bruto investicija u osnovni kapital iznosio 10,7 procenata.

Porast potrošnje domaćinstava ostao je uglavnom stabilan, 3,2 procenta na godišnjem nivou.

U izveštaju se takođe navodi da je stopa nezaposlenosti stanovništva starijeg od 15 godina i dalje ostala stabilna na 9,7 procenata u prvom tromesečju 2020, te da je smanjena za 2,4 procentna poena u odnosu na prošlu godinu i za otprilike polovinu u odnosu na nivo pre pet godina.

Komisija ukazuje da je nekoliko kratkoročnih pokazatelja imalo uticaj na ekonomsku aktivnost u drugom kvartalu, tokom perioda zatvaranja privrede, ali i da je u maju počeo oporavak, prenosi Tanjug.

Mali: Srbija prvi put ima najveću stopu rasta u Evropi

Povodom najnovijih podataka Evropske komisije da je Srbija ostvarila rast BDP-a od pet odsto u prvom kvartalu 2020. godine, ministar finansija Siniša Mali je ocenio da je to sjajan rezultat i da naša zemlja prvi put u istoriji ima stopu rasta koja je najveća u Evropi.

„Očekujemo rezultate za drugi kvartal i po svim prognozama i projekcijama, ko god da ih prati, da li je to MMF ili Svetska banka, Srbija će imati najbolji rezultat u Evropi ove godine. Treba dosta raditi na tome da se to i zadrži, ali već sledeće godine idemo sa visokim stopama rasta 6,5 i 7 odsto, tako da sa te strane, Srbija je spremno dočekala ovu krizu sa korona virusom”, rekao je Mali gostujući na TV Prva.

Mali je podsetio da je Srbija u prethodne četiri godine imala suficit u budžetu i napomenuo da je nizak nivo javnog duga omogućio da se podrži privreda u situaciji sa korona virusom.

„Srbija je izbegla najcrnji scenario. Kod nas nemate ni masovnih zatvaranja fabrika, nemate ni masovnog otpuštanja zaposlenih i sve je to posledica odgovorne ekonomske politike”, istakao je Mali.

Predsednik Ujedinjenih granskih sindikata „Nezavisnost” Zoran Stojiljković rekao je da će u septembru imati milion nezapaslenih, a Mali ocenjuje da je reč o veoma neodgovornoj i proizvoljnoj izjavi.

„Širiti paniku i strah na takav način bez ikakvih argumenata u uslovima kada su ljudi već dovoljno uplašeno zbog korona virusa je potpuno neodgovorno. Te smo priče čuli pre četiri ili pet meseci kada su pojedini ekonomisti takođe govorili o tome da će u Srbiji biti milioni gladnih i da će sve fabrike biti zatvorene i to se nije desilo”, poručio je Mali, prenosi Tanjug.

Mali je u tom smislu naveo da su do danas privreda i građani iz budžeta podržani sa ukupno 2,3 milijarde evra.

Mali je naveo da to ministarstvo zajedno sa Zavodom za statistiku i Privrednom komorom Srbije radi anketu u kojoj učestvuje više od hiljadu kompanija koje će do 10. avgusta odgovoriti sa kakvim se izazovima suočavaju i na osnovu toga će biti projektovan i budžet za 2021. godinu.

Priliv u budžet veći od očekivanog

Priliv u budžet po osnovu PDV-a je 50,1 milijardu dinara, što je za 4,6 milijarde više od očekivanog, izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali.

„Ohrabruju me podaci, koje smo dobili juče, 15-og u mesecu. Očekivali smo priliv od PDV-a 45,5 milijarde, a ukupno smo ostvarili 50,1 milijardu. To je 4,6 milijarde više nego smo predvideli rebalansom budžeta”, rekao je Mali za Tanjug.

Još je značajnije što je u toj cifri, najveći deo domaći bruto PDV, što je pokazatelj intenzivne privredne aktivnosti u zemlji, naveo je Mali.

„Mnogo je bolje nego što smo očekivali u februaru ili martu kada smo pravili rebalans. Ohrabruje me to, iz meseca u mesec bolji su nam rezultati po pitanju priliva u budžet, intenzivne privredne aktivnosti. To ohrabruje da ćemo ispuniti planove i da ćemo do kraja godine biti i ostati prvi u regionu i u Evropi po stopi rasta”, rekao je Mali, prenosi Tanjug.

IZVOR:POLITIKA.RS

0

 

View this post on Instagram

 

I am so happy to be part of this team! Well done everyone for this great season. #HalaMadrid ⚪

A post shared by Luka Jovic (@lukajovic) on

Srpski fudbaler Luka Jović, nakon osvajanja titule sa Realom, poručio je da je srećan što je deo tima. Fudbaleri madridskog Reala osvojili su šampionsku titulu, 34. u istoriji, pošto su u 37. kolu La Lige savladali Viljareal sa 2:1.

Posle osvajanja titule Luka Jović je svoje oduševljenje podelio na društvenim mrežama.

“Veoma sam srećan što sam deo ove ekipe. Svaka čast svima na sjajnoj sezoni”, napisao je Jović na Instagramu.

Mladi napadač nije igrao na očekivanom nivou, ali ni minutaža nije bila velika. Odigrao je samo četiri utakmice kao starter, ukupno 16, imao je 393 minuta na terenu uz dva postignuta gola.

Smanjiće se broj stanovnika na Zemlji, čak će i Kina pasti ispod milijarde

0

Za razliku od UN, naučnici prognoziraju da će svetska populacija do 2100. znatno da se smanji. Prekretnica će biti 2064. godine. Zbog niskog nataliteta u nekim regionima, slika sveta će se promeniti.

Međunarodni tim naučnika objavio je u stručnom magazinu The Lancet da će do kraja ovog veka na Zemlji najverovatnije biti 8,8 milijardi stanovnika – dve milijarde manje nego što prognoziraju Ujedinjene nacije.

Prema ovo prognozi, najviše ljudi na svetu će biti 2064. godine – oko 9,7 milijardi. Nakon toga, istraživači očekuju pad nataliteta: u 183 od 195 zemalja sveta natalitet će toliko opasti da bez useljavanja neće moći da održe broj stanovništva.

Prema studiji, više od 20 zemalja, među kojima su Japan, Španija, Italija i Poljska izgubiće do 2100. godine više od polovine stanovništva. Čak i trenutno najmnogoljudnija Kina, koja ima 1,4 milijarde stanovnika, do kraja veka će imati samo 730 miliona.

Odlučujući faktori: obrazovanje i kontrola rađanja
Prema prognozama, broj stanovnika će porasti u afričkim zemljama južno od Sahare. Za 80 godina, Nigerija bi mogla da ima 800 miliona stanovnika i tako bude druga po broju stnovnika na svetu, posle Indije.

„Kada žene imaju veći pristup obrazovanju i kada mogu da kontrolišu rađanje, u proseku se odlučuju za manje od 1,5 dece“, objašnjava vođa studije Kristofer Marej, sa Instituta za zdravstvena merenja i procene (IHME) vašingtonskog univerziteta u Sijetlu, kojeg podržavaju Bil i Melinda Gejts.

Opadanje broja radne snage ugrožava privredni rast
Ovakav razvoj je zapravo „dobra vest“ za čovekovu sredinu, rekao je Marej. Manji broj ljudi na svetu mogao bi da smanji proizvodnju hrane i samim tim i štetnih gasova. Ali, za zemlje u podsaharaskoj oblasti predviđeni porast broja stanovnika će, prema Mareju, doneti i bolje ekonomske šanse.

Za najveći broj zemalja van Afrike bi manje radne snage, moglo da izazove „teške negativne posledice po privredu“. Tako bi broj radno sposobnog stanovništva u Kini, sa današnjih 950 miliona opao na svega 350 miliona u 2100. godini, što je za 62 odsto manje.

U Nigeriji bi pak sa današnjih 86 miliona broj radno sposobnih porastao na 450 miliona. Zbog toga bi starija društva morala da reformišu svoje socijalne i zdravstvene sisteme, upozoravaju autori studije.

S obzriom na to da je životni vek u porastu, broj ljudi starijih od 80 godina će porasti sa sadašnjih 140 miliona na 866 miliona. Do kraja veka će više od četvrtine stanovništva biti starije od 65 godina.

Zemlje sa većim dohotcima bi ovakav razvoj mogle da dočekaju sa fleksibilnom politikom useljavanja i socijalnom podrškom porodicama s decom, stoji u studiji. Marej upozorava da bi pojedine zemlje zbog ovakvih prognoza mogle da ograniče kontrolu rađanja.

Zašto se prognoze razlikuju?
Glavni faktor zbog kojeg Marejev tim dolazi do manjeg porasta populacije nego UN, jeste anticipirana stopa nataliteta. Dok Ujedinjene nacije za ovo stoleće prognoziraju da će se rađati 1,8 dece po ženi, analiza Mareja i njegovih kolega polazi od toga da će ta stopa biti 1,5. Za stabilnu populaciju neophodna stopa nataliteta iznosi 2,1 dete po ženi.

Glavni i odgovorni urednik magazina The Lancet, Ričard Horton objašnjava da studija pokazuje radikalno pomeranje geopolitičkih odnosa moći. „Svet će na kraju ovog veka biti mulitpolaran, sa Indijom, Nigerijom, Kinom i SAD kao najvažnijim silama“ .

Đoković u Beogradu trenirao “na betonu”

0
Novak Djokovic

Najbolji teniser sveta Novak Đoković vratio se u Beograd posle posete Bosni i Hercegovini i nastavio sa treninzima pred nastavak sezone. Interesantno je da je Đoković trenirao na akademiji svog prijatelja Janka Tipsarevića na terenima sa betonskom podlogom.

Najbolji teniser sveta se potpuno oporavio od covida 19, a posle nekoliko dana odmora provedenih sa porodicom u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini Novak Đoković se u Beogradu vratio redovnim treninzima.

 

View this post on Instagram

 

World #1 @djokernole ???? practiced on our courts today with @berankisr ???????????? #keepdigging

A post shared by TIPSAREVIC TENNIS ACADEMY (@tipsarevictennisacademy) on

Novaku Đokoviću je sparing partner bio Litvanac Rikardas Berankis 72. igrač sveta, a izlazak najboljeg tenisera sveta na betonsku podlogu poznavaoce tenisa uverava da je već počeo pripreme za odlazak u SAD i nastup na US openu.

Svetski broj jedan je do sada samo trenirao i igrao na šljaci, otkako je sredinom maja napustio Marbelju, pa je to upućivalo na to da je koncentrisan na evropsku turneju na šljaci.

Sezona bi trebalo da se nastavi u Vašingtonu 14. avgusta, a potom slede Sinsinati, US Open u Njujorku, Kicbil, Madrid, Rim i Rolan Garos.

Novak je već ranije izjavljivao kako želi da igra u Njujorku i pokuša da osvoji novi grend slem uprkos vrlo komplikovanoj situaciji usled pandemije koronavirusa.

Prodaje se deo Beograđanke

0

Grad Beograd oglasio je prodaju dela Palate Beograd, popularne Beograđanke, po početnoj ceni od 20,6 miliona evra, objavljeno je na sajtu Grada Beograda.

Prodaja će biti izvršena u postupku javnog nadmetanja, pravo učešća imaju sva fizička i pravna lica, a u ponudi je više od 19 hiljada kvadrata poslovnog prostora.

Prijave za kupovinu mogu da se podnesu do 29. jula, a javno nadmetanje zakazano je za 31. jul.

Kako se navodi u oglasu, budući kupac je u obavezi da u roku od tri godine izvede građevinske i zanatske radove na adaptaciji i rekonstrukciji objekta u vrednosti koja ne sme da bude niža od osam miliona evra.

Kupac mora da se obaveže i da neće promeniti namenu zgrade, jer kako se navodi na sajtu, Palata Beograd se nalazi pod statusom prethodne zaštite od od 16. aprila 2018, a u evidenciji nepokretnosti pod prethodnom zaštitom je od 14. aprila 2009. godine.

Prilikom zaključenja ugovora sa kupcem ugovara i kazna u novčanom iznosu od 10 odsto postignute kupoprodajne cene, ako on u celosti ili delimično ne ispuni preuzete obaveze.

Takođe, neophodno je i da se na ime obezbeđenja za eventualno plaćanje ugovorne kazne dostavi prvoklasna bankarska garancija.

Razgledanje nepokretnosti moguće je svakog radnog dana od 16. do 29. jula u periodu od 12 do 15 časova, uz obaveznu prethodnu najavu.

Palata Beograd, izgrađena je u periodu od 1969. do 1974, a njen projektant je bio arhitekta Branko Pešić.

Zgrada je visoka 101 metar i ima 23 sprata.

Ta činjenica, naime, izaziva zabunu, jer se projektant poistovećuje sa tadašnjim, čuvenim gradonačelnikom Beograda, Brankom Pešićem.

Reč je u stvari o dvojici ljudi sa istim imenom i prezimenom.

Huawei: U Britaniji stop za 5G opremu, u Srbiji glavni dobavljač Telekoma

0

Vlada Velike Britanije zabranila je korišćenja opreme kineskog dobavljača Huawei za 5G mreže, zbog navodnog ugrožavanja nacionalne bezbednosti i britanske infrastrukture.

U Srbiji, kineski proizvođač je dobro došao i nikada nije dovedena u pitanje saradnja nakon što je Huawei postao predmet optužbi američkih vlasti da ova kineska kompanija špijunira zapadne zemlje i deli osetljive informacije sa kineskom vladom.

Kako je ranije objavila Nova ekonomija, Huawei je jedan od najvećih dobavljača Telekoma Srbija, pre svega za različite segmente fiksne mreže – terminalna korisnička oprema, fiksni pristupni uređaji, IP/MPLS mreža, optička transportna mreža, platforma za payTV servise.

Kompanija u Srbiji ima sporazume sa više ministarstava a najproblematičniji je posao sa MUP-om koji je omogućio postavljanja 1000 Huawei kamera za prepoznavanje lica.

Pod pritiskom Trampove administracije, neke zemlje su već vlade prestale još prošle godine  da koriste Huawei telefone ili su naložille svojim kompanijama da izbegavaju Huawei tehnologije.

Odluka Britanije da nakon dve decenije pristustva na tržištu kineske kompanije je takođe Trampova pobeda jer je njegova administracija dugo pritiskala britanskog premijera da “izbaci” Huavei, piše Fajnenšl Tajms.

Ugledni britanski list navodi i da je u poslednjih pet godina Huawei povećao svoj udeo u globalnoj trgovini telekomunikacionom opremom na trećinu, ostalo su konkurenti poput Nokie i Eriksona koji imaju daleko manje globalne udele.

Naime, telekomunikacioni operateri moći da kupuju novu 5G telekomunikacionu opremu od kineske firme do januara sledeće godine, a ostaje im sedam godina da uklone postojeću tehnologiju iz svoje 5G infrastrukture.

Da bi se sačuvala digitalna ekonomije, kineska oprema se neće “čupati” iz postojećih 2G, 3G, 4G mreža.

Procenjuje se da će troškovi toga biti oko dve milijarde funti.

Objava britanske vlade prati novi izveštaj Nacionalnog centra za sajber bezbednost, koji govori o ulozi Huaveija u nacionalnoj infrastrukturi Velike Britanije.

Odluka predstavlja zaokret u odnosu na prethodno stanovište, koje je najavljeno u januaru i podrazumevalo je da se oprema kompanije koristi uz izvesna ograničenja, u nacionalnoj 5G infrastrukturi.

Tada je odlučeno da se kompanija ograniči na 35 odsto tržišnog udela, kao i da se njena oprema ne koristi u jezgrima mreže ili na bezbednosno osetljivim lokacijama.

Britanski ministar za digitalnu kulturu, kulturu, medije i sport Oliver Dovden upozorio je da će ta odluka odložiti puštanje u rad nacionalne 5G mreže.

Sa druge strane, operateri se savetuju da izbegavaju kupovinu širokopojasnih optičkih vlakana koje proizvodi ta kompanija.

U zemlji i inostranstvu, Vlada Velike Britanije poslednjih meseci trpi sve veći pritisak, da potpuno zabrani Huavei, jer su stručnjaci zabrinuti da bi oprema te kompanije mogla da ugrozi nacionalnu bezbednost.

Kako se navodi, Peking bi na taj način mogao da špijunira zapadne zemlje.

Huavei je oštro demantovao sve te tvrdnje, a predstavnici firme odgovorili su da su iznenađeni zbog najnovijih vesti.

NSZ: Nezposlenost u Srbiji ubrzano raste

0

Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) u junu je evidentirala oko 38.600 prijava nezaposlenih, što je oko 40 odsto više u odnosu na prethodni mesec, rekla je agenciji Beta Sarita Bradaš, iz Fondacije Centar za demokratiju.

“U maju ove godine posao je zatražilo novih 26.453 ljudi, a u junu 2019. godine 27.403, što znači da nezaposlenost brzo raste”, rekla je Bradaš.

Prema njenim rečima, od ukupnog broja prijavljenih na evidenciju tokom prošlog meseca, 25.368 ljudi prvi put je tražilo posao, a 13.272 njih je već negde radilo.

Bradaš je rekla i da nas očekuje “vruća jesen”, jer će bez posla zbog krize u ekonomiji izazvane pandemijom virusa COVID-19 ostajati sve veći broj ljudi.

Pravo na novčanu nadoknadu u NSZ, podseća Bradaš, imaju ljudi koji su bili osigurani za slučaj nezaposlenosti 12 meseci bez prekida, ili sa prekidima 18 meseci.

Mišljenje o tome daje i centar za socijalni rad, na osnovu ocene razloga za propuštenu zaradu, broja članova domaćinstva, kao i drugih kriterijuma kojima s eutvrđuje ekonomski status porodice.

Podaci o propuštenoj zaradi utvrdjuju se na osnovu mogućnosti radnog angažovanja pojedinca, člana porodice, učestalosti radnog angažovanja i cene rada na slobodnom tržištu za određeni posao.

U obzir se uzima i mogućnost izdavanja nekretnina u vlasništvu u zakup.

Na kanadskoj obali Atlantskog okeana, sve se češće susreću velike bele ajkule

0
Velika bela ajkula-Kanada

Veliki beli morski pas dugačak 3, 27, težak 295 kilograma koji je nazvan Teazer, primećen je kako je prošao kraj obale Princ Edvard Ostrva u sredu uveče.
Morski pas posmatra Ocearch, neprofitna istraživačka organizacija koja sakuplja podatke o praćenju i radi biološke studije za velike grabljivice poput velikih belih ajkula.
Morski pas je prvi put uočen u prolazu Northumberland u 17:50 sati u sredu u blizini krajnjeg jugoistočnog vrha provincije. Nakon toga, krenuo je prema severu, i stigao  je uz obalu Sourisa u 11:24 PM.Velika bela ajkula (Great White Shark) - Film - mojtv.net
Teazer je označeni u Lunenburg, u novoj Škotskoj u oktobru. Od tada je putovao istočnom morskom obalom, idući sve dalje prema jugu do Floride pre nego što se vratio u ovu pomorsku regiju.
U septembru je još jedna velika bela ajkula označena od  Ocearch posetila Brunswick, koja je posetila Princ Edvard Ostrva. U to vreme, vođa ekspedicije Ocearsa Chris Fisher rekao je da se nemamo čega bojati. “Ovde u Atlantskoj Kanadi postoji velika zagonetka oko belih ajkula … Mislim da su ljudi samo pomislili da neobična ajkula nasumično dolazi kroz to područje, ali trebate znati da ovde postoji sada celi sistem velikih belih ajkula”, rekao je Fisher.
“Zapravo se tek krećemo oko vrha ledenog brega. Ako živite u Kanadi i plivate, vi u stvari celi život plivate s belim ajkulama To nije nešto o čemu se priča samo zbog filmova . Kvote za incident sa morskim psima su više od jednog na 10 miliona. ”
Prema Ocearc karti za praćenje, Brunswick se takođe upisao u prolazu bele ajkule prošle sedmice.
Ocearch prati morske pse kako bi saznao više o njihovim prehrambenim i navikama parenja.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Britanska Kolumbija u nizu beleži još jedan negativan rekord smrtnih slučajeva od predoziranja

0
Predoziranje

U BC-u  je zabežen još jedan rekordan mesec sa brojem smrtnih slučajeva zbog predoziranja drogom,175 u junu, u odnosu na 171 slučaj u maju.
Pokrajina je doživela četiri meseca porasta iz meseca u mesec broja smrtnih slučajeva, „ostavljajući iza sebe tugu i frustraciju, dok se ovo vanredno javno zdravstveno stanje nastavlja već u petoj godini“, rekla je glavni mrtvozornik BC Lisa Lapointe. Do sada je bilo 728 nezakonitih smrtnih slučajeva za pola godine.
Smrtnost se počelo znatno povećavati u 2016. godini sa 991 smrtnim slučajem. To je dostiglo vrhunac od 1.546 u 2018. godini, pre nego što je broj opao na 981 prošle godine.
„Jasno je da ovo nije samo opioidna epidemija, a kokain i metamfetamin / amfetamin otkriveni su u mnogim slučajevima smrti od droge koje istražujemo“, rekla je. “Međutim, znamo da je nelegalni fentanil i dalje najznačajniji pokretač u tragičnom broju koje naše zajednice doživljavaju.”
„Znamo da je pandemija COVID-19 uticala na ljude koji koriste drogu, kao što to imaju i svi ostali u  Britanskoj Kolumbiji.
“Pratimo prisustvo hidromorfona ( lek ) u rezultatima toksične smrti i ne vidimo nikakve veze između povećanog broja izdavanja leka na  recept i povećanja broja smrtnih slučajeva.”
Hidromorfon je polusintetički opioid koji se koristi kao zamenska terapija za korisnike droga poput heroina.
Pokrajinski zdravstveni službenik dr Bonnie Henry rekao je da brojevi pokazuju da je  “tragedija predoziranosti usled snabdevanja toksičnim uličnim drogama u BC-u i da to stanje i dalje eskalira. ”
„Iako je uloženo mnogo napora za smanjenje štete, uklanjanje stigme i pružanje nege koja je potrebna osobama koje žive kao zavisnici, uticaji pandemije učinili su situaciju previše negativnom“, rekao je dr Bonnie Henry, provincijski zdravstveni službenik. Shtohen rastet e vdekjes nga overdoza, mungojnë medikamentet e ...
Bivši provincijski zdravstveni službenik, a sada privremeni izvršni direktor Centra za suzbijanje opijata BC, dr. Perry Kendall, ponovio je potrebu promene u načinu postupanja sa opijatima.
“Potrebno je  uložiti u sistem zaštite zasnovan na korištenju supstanci za podršku oporavku, tretmanu i smanjenju štete, ovo su kritični koraci potrebni da se konačno zaustavi ovaj vanredni slučaj.”
Saglasan je sa ovom izjavom i savetnik Guy Felicela, iz centra za hitne slučajeve predoziranja i BC centar za upotrebu supstanci.
“Umoran sam od čekanja onoga što je neophodno kada se pozivi za tim izmenama obavljaju iznova i iznova”, rekao je. “I umorio sam se od gledanja ljudi kako umiru dok čekaju pristup sigurnijem snabdevanju ili pristupu detoksu,ili da se oporave, čekanje ubija ljude. “

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik