14.5 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1296

Smit stao u Novakovu odbranu: Zgrožen sam zbog diskvalifikacije, želimo da ga gledamo

0

Incident na Ju-Es openu u kojem je Novak Đoković pogodio linijskog sudiju jedna je od glavnih sportskih tema širom sveta. Učestvujući u sportskoj diskusiji “Prvi utisak”, najplaćeniji novinar i analitičar I-Es-Pi-Ena Stiven Ej Smit, stao je u odbranu srpskog tenisera.

Đoković je, nenamerno, pogodio ženu koja je bila linijski sudija, zbog čega je diskvalifikovan sa Ju-Es opena i kažnjen novčano i oduzimanjem bodova.

Sportski svet podeljen oko slučaja “Đoković”
Među velikom broju ljudi koji staju u odbranu srpskog tenisera, našao se i Stiven Ej Smit, novinar i analitičar I-Es-Pi-Ena, jedan od najpoznatijih i najplaćenijih u svojoj branši, poznat po reakcijama na “vruće” teme.

“Zgrožen sam. Želim da budem pažljiv u izboru reči. Džon Mekinro je odličan teniski igrač i analitičar, višestruki prvak, znamo njegov rezime. Bio je sjajan i bio je vatren. Da takva osoba izađe u javnost i priča o ponašanju Đokovića i o tome kako je razočaran, to su gluposti. Isti onaj Mekinro koji je terorisao sudije u vreme kada je igrao”, rekao je Smit.

Stiven Ej navodi da Đoković nije ni morao da igra Ju-Es open, te da je iz najbolje namere došao u SAD.

“Naravno da nije to namerno uradio, nije ni gledao, očigledno se radi o nesreći. Nalazimo se u vremenu globalne pandemije, veliki broj tenisera ne želi uopšte da učestvuje na turnirima. I onda imamo najboljeg na svetu, koji se pojavi za vreme pandemije, iako ne mora i zato što napravi grešku, oni ga pošalju kući. Morate da se šalite, očigledno da nije bilo namerno. Okej je uraditi nešto po tom pitanju, ali ne poslati ga kući”, dodao je novinar I-Es-Pi-Ena.

“Ovo je velika nepravda i prema navijačima i ljubiteljima tenisa. Ako gledate tenis, navedite mi tri tenisera koje biste radije gledali, pogotovo tokom pandemije, nema ih”, izjavio je Smit.

“Zaustavite meč, posvetite tome pažnju i neka nastave neki drugi dan sa mečom. Srećni smo što uopšte može da se igra, ali onda pošaljete čoveka kući zbog nesreće? To je suludo”, zaključio je američki novinar.

Patrijarh Irinej: Poznat stav crkve o KiM

0

Patrijarh srpski Irinej rekao je da još nije dovoljno upoznat s detaljima ugovora postignutog u Vašingtonu, a koji se tiču crkve, da bi mogao da oceni da li će on obezbediti zaštitu srpske pravoslavne baštine, imovine, sveštenstva i vernika.

“Mi još nismo upoznati sa detaljima, osim dela objavljenog u štampi, tako da samim tim nismo u mogućnosti da odgovorimo na vaše pitanje”, naveo je patrijarh srpski Irinej u pisanom odgovoru Tanjugu.

Patrijarh Irinej: Poznat stav crkve o KiM
U odgovoru agenciji,  patrijarh Irinej ističe da je javnosti već poznat stav Srpske pravoslavne crkve povodom svih problema koji se tiču južne srpske pokrajine, Kosova i Metohije.

Patrijarh je tako odgovorio na pitanje Tanjuga da li je zadovoljan sporazumom koji je predsednik Aleksandar Vučić postigao u Vašingtonu, a koji se tiče zaštite religijskih objekata i implementacije sudskih odluka, kao i bezbednosti verskih objekata, srpskih sveštenika i srpskih vernika.

Tanjug je uputio patrijarhu i pitanje da li veruje da će autoritet moćne države kakve su SAD garantovati poštovanje dogovora, da li je s predsednikom Vučićem razgovarao o susretu u Vašingtonu pre njegovog odlaska i dao mu neki savet.

Pročitajte koje su posledice nastupile u promeni načina rada tokom pandemije

0

Samo deo zaposlenih koji su počeli raditi od kuće tokom pandemije COVID-19 vratio se kancelarijskom radu sa punim radnim vremenom, a to ima posledice za sve, od načina na koji se vode radna mesta do mesta gdje živimo,a i otvara se pitanje,da li male će male firme koje okružuju poslovne zgrade preživeti?
Gotovo 75% od 3,4 miliona kanađana koji su počeli raditi od kuće na početku krize i dalje su nastavili raditi na daljinu u avgustu, pokazuju podaci iz ankete o radnoj snazi ​​koje je u petak objavila statistika Kanade.
A drugo istraživanje sugeriše da bi mnogi od novih radnika koji rade na daljinu, bi želeli nastaviti raditi od kuće na neodređeno vreme.
To istraživanje, koje je u ime ADP Kanade proveo Maru/Blue, pokazalo je da bi 45% ispitanika radije radilo na daljinu najmanje tri dana u sedmici a još 15% bi želeli raditi na daljinu jedan ili dva dana u sedmici.
“Čini se da će posao na daljinu ostati ili barem većina nas želi da to tako bude”, rekla je Heather H., potpredsednica marketinga u ADP Kanada, kompaniji za ljudske resurse.
To je delom i zbog straha od samog virusa, pokazalo je istraživanje. Od 12% onih koji su izjavili da su zabrinuti za povratak na svoja bivša radna mjsta, 56% je izjavilo da ih brine zaraza od koronavirusa.
Još 13% je izjavilo da ne zna kako mogu ispuniti svoje porodične obaveze iz doba COVID-a dok rade van kuće, stvari poput brige o starijim članovima porodice ili o deci čije bi se škole mogle zatvoriti ako dođe opet do epidemije, rekla je Haslam.
Da li budućnost donosi fleksibilniji rad?

Istraživanje je takođe otkrilo da su mladi ljudi veruju da se klatno trajno ljulja u korist fleksibilnog rada. 44% ispitanika od 18 do 34 godine izjavilo je da veruje da će njihovi poslodavci primeniti fleksibilniju politiku u sledećih pet godina, uključujući vreme rada i rad na daljinu; 28% izjavilo je da veruje da će većina ljudi do tada raditi na daljinu.
Mnogi ispitanici kažu da takođe primećuju da troše mnogo manje novca otkad rade od kuće puno radno vreme.
“Stalno sam išla na feniranje, pazila sam na manikirima i pedikirima,kupovala odeću za kancelariju,kupovala skupi latte ujutro jer vam je nestajalo vremena kod kuće a tek ručkovi”, rekla je ispitanica.
“Značajno sam smanjio svoju potrošnju na toliko frontova jer provodim više vremena kod kuće i zbog toga cenim različite stvari.”.
Opada broj lokalnih kompanija

To je izvrsno za pojedince koji mogu smanjiti svoju potrošnju, a pritom ostaju zaposleni, ali razarajuće za kompanije koje se grade oko radnih mesta, počevši od hemijskog čišćenja u donjim nivoima poslovnih zgrada do pabova u kojima ljudi ručaju ili se okupljaju na piće nakon posla.
Larry Isaacs, predsednik grupe pubova Firkin, rekao je da je pandemija “pogubna” za lanac od 30 pubova, od kojih su neki u vlasništvu korisnika franšize.
Mnoge od njegovih lokacija nalaze se u područjima gusto ispunjenim kancelarijskim radnicima, a ti kupci nam jako nedostaju, rekao je.
Toplo vreme omogućava da prihodi s dvorišta popravljaju stanje, ali s hladnijom jeseni i zimom koja se očekuje, oslanjaće se isključivo na ručavanje i posluženje u objektima.

“Nema božićnih zabava, nema koktela, nema ručaka, pa otkud prihod tokom cele zime kada svi ti ljudi rade od kuće?”
Prema izgledu stvari, broj ljudi koji rade u kancelarijama neće se vratiti na prethodne nivoe u bliskoj budućnosti.
Emily Brine, šefica računovodstvene firme KPMG Kanada, rekla je da će kompanija u narednih meseci vratiti najviše 20% od svojih 8.000 radnika u svoje kancelarije širom zemlje,manje u mesta poput Toronta.
“Imali smo mnogo više apela od naše baze zaposlenih da rade od kuće nego da idu u kancelariju”, rekla je.
To dovodi do teme o tome, koliko će poslovnog prostora kompaniji trebati ubuduće i koje vrste?
Tražnja za više prostora
No kako meseci rada na daljinu odmiču, neki Kanađani zaključuju da ako ne trebaju raditi u centru grada, možda neće hteti ni živeti tamo.
“Tražili smo stan u središtu grada, tako da bismo mogli svakodnevno samo šetati do svoje kancelarije,” rekla je Jinesh Sheth.
Ali kada je pandemija krenula, on i njegova supruga Puja Shah našli su se u vrlo uskim prostorijama u svom iznajmljenom stanu, ponekad prekidajući međusobne video sastanke.
“Vrlo smo uvereni da će to biti puno bolji život i možemo prošetati svojim dvorištem, a ne moramo naletati jedni na druge tokom naših sastanaka”, rekao je Sheth.
Darren Fleming, izvršni direktor kompanije za komercijalne nekretnine Real Strategy iz Otave, rekao je da će potezi poput njihovih imati duboke efekte na “ekosistem” preduzeća koja okružuju poslovne zgrade.
“To znači da frizerski salon koji je poslovao samo sa kancelarijskim radnicima samo od 9 do 5, od ponedeljka do petka, odjednom možda neće imati nikoga za šišanje”, rekao je.
“Već vidimo pomak prema ljudima koji se sele u predgrađa, jer ako će raditi od kuće … možda će im trebati još jedna spavaća soba. Mislim da je malo rano reći, ali u osnovi, mislim da je došlo do promene u našem radu, i biće vrlo zanimljivo. “

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Vučić sa Lajčakom i Palmerom u Briselu

0

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Briselu sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom i zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD i specijalnim predstavnikom za Zapadni Balkan Metjuom Palmerom.

https://www.instagram.com/p/CEyc9J4JdKO/?utm_source=ig_web_copy_link

Sastanak se održava u zgradi Misije Republike Srbije pri EU, a razgovara se o do sada postignutom i narednim koracima u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Tim sastankom predsednik Vućić započeo je svoju dvodnevnu radnu posetu Briselu u koji je stigao jutros direktno iz Vašingtona.

Predviđeno je da se predsednik Srbije tokom boravka u Briselu sastane sa i predsedavajućim Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Dejvidom Makalisterom i komesarom za proširenje EU Oliverom Varhejijem.

Sutra od 11 časova predsednik Aleksandar Vučić predvodiće delegaciju Srbije u razgovorima o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine koja se održava na visokom političkom nivou uz posredstvo šefa diplomatije EU Žosepa Borelja i specijalnog predstavnika EU Miroslava Lajčka.

Za EU sporazum u Beloj kući nije istorijski

0
Screeenshot Instagram

Evropska unija (EU) je sporazum koji je potpisan u Vašingtonu primila na znanje, ali ga nije prepoznala kao „istorijski”, ocenjuje danas Dojče vele.

Srbija, Kosovo i predsednik SAD Donald Tramp stavili su u petak u Beloj kući svoje potpise na ono što Vašington vidi kao istorijski sporazum o „normalizaciji ekonomskih odnosa Srbije i Kosova”. Za Srbiju u pitanju je „bilateralni sporazum sa SAD”, za Kosovo međudržavni sporazum sa Srbijom, a za EU je u pitanju „dokument” za koji znaju da postoji, prenosi Beta.

I dok specijalni izaslanik američke administracije Ričard Grenel ovakav sporazum opisuje kao „rezultat drugačije vrste diplomatije američkog predsednika Donalda Trampa”, sa druge strane Atlantika takav pristup vide kao jednostran i tipično „privatni pristup” predsednika Trampa zasnovan na trgovini u širem smislu te reči.

Nezvanično u Briselu kažu da više od papira i potpisa žele da vide i održivu primenu dogovorenog. Istovremeno, Brisel naglašava da je cilj dijaloga koji se vodi pod okriljem EU rešavanje svih otvorenih pitanja između Srbije i Kosova, jednom zauvek, kroz pravno-obavezujući sporazum.

Analitičari ukazuju na to da prve rezultate i ozbiljan i konzistentan rad na obnovljenom dijalogu Beograda i Prištine ne bi trebalo da se očekuje bar do novembarskih izbora u SAD koji će u mnogome odrediti buduće odnose Brisela i Vašingtona pa i pogledu dalje normalizacije odnosa Srbije i Kosova, dodao je DV.

Dačić: Nikakav dokument nije potpisan sa Kosovom, ne znam šta je Grenel izjavio

0
IZVOR: POLITIKA

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić je rekao danas da ne postoji sporazum koji je potpisan „od strane Vučića i Hotija”, već da postoji odvojeni tekst koji je potpisala „naša strana i njihova strana”. On je u Kragujevcu odgovorio na novinarsko pitanje da li je tačno ono što tvrdi predsednik Srbije Alesandar Vučić da je potpisan bilateralni sporazum Srbije sa Amerikom ili ono što tvrdi specijani izaslanik američkog predsednika za pregovore Beograd i Prištine Ričard Grenel, da postoji bilateralni sporazum sa Kosovom.

„Pa ja ne znam stvarno šta je Grenel izjavio, pošto, znate američki funkcioneri stalno koriste Tviter za izražavanje nekih svoji stavova. Ono što je sigurno da ne postoji sporazum koji je potpisan od strane Vučića i (kosovskog premijera Avdulaha) Hotija”, rekao je Dačić.

On je kazao da postoji odvojeni tekst koji je potpisala „naša i njihova strana”.

„Nikakav dokument sa Kosovom nije potpisan”, rekao je Dačić, javlja Beta.

On je naveo da očekuje nastavak dijaloga koji se vodi u Briselu i da to ne bi trebalo da bude u suprotnosti niti da ima ikakve veze sa onim što se dešavalo u Vašingtonu.

„Pre svega mislim da treba da se slože prioriteti. Pod broj jedan, mi smo izbacili iz tog sporazuma onaj deo koji se tiče političkog rešenja odnosno statusa, odnosno pokušaja da se nametne da Srbija pristaje na međusobno priznanje”, rekao je Dačić.

Drugo, dodao je on, time se pokazuje da pitanje Kosova nije rešeno, jer ako se to pitanje izbacuje, znači da o tome tek treba da se razgovara.

U odnosu na raniji period, kaže, verovatno bi to stajalo u nekoj preambuli i ako se Srbija s tim ne bi složila, sastanak ne bi ni bio održan.

„Znači, to je jedna značajna promena u ponašanju američke administracije”, ocenio je Dačić.

Istakao je da je, s druge strane, značajno da je Srbija unapredila odnose sa američkom administracijom jer je Amerika velika sila, a Srbiji je u interesu da sa njom bude strateški partner.

„Treće su benefiti koji postoje od ovog sporazuma, koji su pre svega u oblasti ekonomije, infrastrukture, mini Šengena i svega ostalog što spada u domena svakodnevnog života građana”, rekao je Dačić.

On je ocenio da postignuti sporazum može da pruži značajan doprinos dok se ne reše politička pitanja, da se normalizuju odnosi u svim drugim segmentima i da se ne ponavljaju opstrukcije iz prethodnog perioda.

Dačić je odgovorio i na pitanje da li će se Zajednicom srpskih opština (ZSO), koja nije pomenuta u Vašingtonu, baviti Evropska unija i Brisel.

Kazao je da to nije bio deo razgovora u Vašingtonu, jer se radi o ekonomskom sporazumu, i naveo da ZSO ostaje „obaveza koja mora da se ispuni”.

„Ako ćemo ići tom logikom, onda mi nismo sigurni ni da će ovo da se ispuni što su Albanci potpisali (u Vašingtonu), jer njima ništa nije problem da potpišu, zato što sve slažu. Tako da ćemo tek videti kako će se odvijati. Ovo je samo prvi deo svega toga”, rekao je Dačić.

Za Izrael i SAD je bitno da Kosovo otvori ambasadu u Jerusalimu

Ministar spoljnih poslova Srbije, Ivica Dačić, izjavio je da je za Izrael i SAD bitno da Kosovo kao prva muslimanska zemlja otvori ambasadu u Jerusalimu.

On je ocenio da dogovori u petak u Vašingtonu nisu samo deo spoljne politike već i unutrašnje politike SAD kojima je Izrael jedan od glavnih strateških spoljnopolitičkih ciljeva.

„Tači je više puta najavljivao da ukoliko Izrael prizna Kosovo, da će oni otvoriti ambasadu u Jerusalimu, što je potpuno suprotno stavovima svih drugih muslimanskih zemalja”, rekao je Dačić novinarima u Kragujevcu.

Naveo je da to nije urađeno zbog Kosova, nego zbog Izraela.

„Da li će do toga doći i kada će to biti, čuli ste i predsednika Vučića, koji je rekao da će i ovi naši postupci zavisiti od naših odnosa sa Izraelom i razvoja naše saradnje. Tako da o tome će se tek razgovarati”, rekao je Dačić, prenosi Beta.

On je ocenio da u vezi s dokumentom potpisanim u Vašingtonu ima mnogo izazova jer svaka velika sila ili međunarodna organizacija ima neke svoje interese.

„I tu se (u dogovoru) nalaze možda i neke teme koje nisu sastavni deo odnosa Beograda i Prištine, ali to su međunarodni odnosi”, zaključio je Dačić.

Da li je Srbija potpisala sporazum i sa Kosovom?

0

 

 

BC Ferries upozorava putnike na moguće gužve zbog produženog vikenda

0
BC Trajekt

BC Ferries podseća putnike da tokom produženog vikenda mogu dugo čekati na  plovidbu.
Danas je kompanija objavila da putnici koji planiraju putovati između zaliva Horseshoe Bay i Langdalea bez rezervacije trebali razmisliti o putovanju u manje prometna vremena kako bi izbegli čekanje.
Preporučuje se rezervacija vozila unapred kako biste zagarantovali plovidbu.
Kupci bez rezervacije trebali bi očekivati ​​čekanje u najfrekventnijim terminima. Ako je vaš raspored fleksibilan, putujte u manje frekventno vreme.
Prikazujemo vam najprometnije termine od 3-7. septembra:
Za rutu Vancouver (Horseshoe Bay) – Sunshine coast (Langdale), 21:25 i 23:30  i 6:20, 20:15 i 22:30 isplovljavanje iz Langdala.
Za liniju Vancouver (Horseshoe Bay) – Nanaimo (Departure Bay) 6:25 i 22:40, a  6:25, 20:30 i 22:40 za polaske iz  Departure Bay.
Svi prolaznici i putnici u vozilu moraće nositi nemedicinske maske ili prekrivače za lice na terminalima i na brodovima, osim:
-Kada se nalazite u vozilu.
-Kada konzumirate hranu ili piće, pod uslovom da se održi fizička distanca.
-Deca mlađa od 2 godine.
-Medicinsko stanje ili invaliditet koji onemogućava nošenje maske.
-Osobe koje ne mogu staviti ili ukloniti masku bez pomoći drugih.
-BC Ferries radnici koji rade iza fizičke barijere, ili samo unutar područja gde se kreću zaposleni pod uslovom da se zadrži fizička distanca.
Takođe se mole putnici da dođu najmanje sat vremena pre isplovljavanja. Pešacima se savetuje da dođu najmanje sat vremena unapred jer može se desiti da nema više mesta.
Očekuje se da će se prostor za pešake rasprodati u petak, ko islovljava iz zaliva Horseshoe, a u nedelju i ponedeljak iz Departure Bay.
“Grab and go” su ograničene usluge  hrane i dostupne su na odabranim rutama. Sva  hrana biće poslužena u ambalaži koju će kupci moći odneti u svoja vozila, na spoljnu palubu ili u ograničeni prostor u kafeterijama.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Da li će nam ova jesen doneti vanredne federalne izbore u Kanadi?

0

Premijer Trudo je cele ove sedmice insistirao na tome da ne želi izbore,ali čak i sa dva nedavna istraživanja javnog mnjenja koja jasno daju signal da se njihovo vodjstvo topi, nisu svi uvereni oko vanrednih izbora.
Justin Trudeau obilazio je medijske kuće jednog kraja zemlje na drugi, braneći svoju odluku da odloži zasedanje Parlamenta i da govori tamo 23. septembra kako bi promenio kurs kao odgovor na pandemiju COVID-19.
“Mi bismo trebali ići napred s ambicioznom, smelom vizijom da pomognemo Kanađanima i izgradimo bolju budućnost, a da ne po svaku cenu da osiguramo podršku parlamenta”, rekao je u jednom intervjuu.
“Treba nam novi smer za Parlament,” rekao je u drugom. “Odgovorna je i demokratska stvar izneti tu viziju u govoru 23 sept o kojem će Parlament potom glasati. To će biti glasanje o poverenju, gde ćemo moći videti da li je ambiciozni plan ove Vlade za budućnost Kanade imati podršku parlamenta. ”
Rizična igra
Dakle … izbori usred pandemije? Ili možda signal NDP-u da bi se trebali prikloniti ambicioznom planu koji obećava značajne nove izdatke za brigu o deci, zdravstvene usluge i stvaranje zelenije ekonomije?
“Mislim da igra rizičnu igru”, rekla je Anne McGrath, nacionalna direktorka NDP-a i veteranka prethodnih manjinskih parlamenata kao stariji član tima bivšeg lidera Jacka Laytona.
McGrath i bivši menadžer Liberala David Herle,raspravljali su ovog vikenda da li je vreme da dve stranke formiraju koaliciju ili neku drugu vrstu partnerstva kako bi unapredile ciljeve u koje obe strane veruju.
Oboje su rekli da partnerstvo van stola. Ali oni se slažu da trebamo imati izbore  ove jeseni, čak iako slučajevi COVID-19 počinju ponovo rasti.
“Mislim da je trenutak pogodan za izbore “, rekao je Herle. “Još uvek smo u situaciji kada je dominantno pitanje u glavama ljudi oko COVID i čini se da je Vlada na tome dobro uspela.”
McGrath je tvrdio da se Trudeau igra sa Parlamentom kada sugeriše da njegova vlada ne želi izbore, dok je Kanađanima rekao da se opozicione stranke suočavaju sa oštrim izborom u odnosu na njegov govor.
-Mislim, uvek smo spremni na izbore, posebno u manjinskom parlamentu. Svestan sam potrebe da budemo spremni za izbore. Međutim, mislim da to Kanađanima trenutno nije na prvom mestu . ”
To takođe nije vrlo bitno pitanje za jednog od najmoćnijih kanadskih radničkih vođa,lidera koji uživaju znatan pristup premijeru i njegovom kabinetu i uticaju koji na to ide. Hassan Yussuff, predsednik kanadskog radničkog kongresa, rekao je da je njegov savet NDP-u, da radi s liberalima.
“Očito će nastaviti pritiskati Vladu da učini više bez obzira na to što kažu u govoru. I to je pošteno. To je priroda načina na koji sistem funkcioniše”, rekao je Yussuff u intervjuu.
“Ali na kraju, mislim da bih ih ohrabrio da kažu, ‘Slušajte, imamo trenutak ovde da napravimo određeni napredak u ime radnih ljudi.’ I oni su, naravno, dužni zasukati rukave i sarađivati ​​sa Vladom. ”
Dve nedavne ankete javnog mnjenja sugerišu da se jaz između liberala i konzervativaca smanjuje.
Istog dana, kanadska agencija za statistiku izvestila je da je ekonomija u avgustu pridodala 246.000 radnih mesta,četvrti mesec za redom.
Ali Herle i McGrath kažu da ne vide razlog da liberali i NDP ne uspostave neku vrstu partnerstva kako bi unaprijedili zajednički dnevni red o pitanjima poput klimatskih promena, reforme osiguranja za zapošljavanje i brige o deci.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Lončar: Nisu ispunjeni uslovi za testiranje kineske vakcine

0

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da nisu ispunjeni uslovi da bi se kineska vakcina testirala u Srbiji i poručio da bi, prema nekim pedviđanjima, krajem ove ili početkom sledeće godine trebalo da bude proizvedena bezbedna vakcina.

“Ono što mogu da obećam građanima Srbije je da ćemo, kao ozbiljna država, među prvima imati vakicinu koja se bude pokazala kao bezbedna”, rekao je Lončar za TV Pink.

Lončar: Nisu ispunjeni uslovi za testiranje kineske vakcine
Lončar je objasnio da je jedan od proizvođača vakcine iz Kine dao ponudu da se u trećoj fazi ta vakicina testira u Srbiji.

“Mi smo krenuli u razgovore i pregovore, ali nismo došli do te faze jer nisu ispunjeni uslovi da bi se ta vakcina testirala u Srbiji”, rekao je Lončar dodajući da će Srbija obavestiti svoje građane ako se dođe do te faze i ispune svi uslovi.

Lončar je naglasio da Srbija nije “neozbljna država, koja može na nekom drugom principu da funkcioniše da se ne ispoštuju sva ta pravila koja postoje”.

“Niti smo došli u tu fazu. Ako budemo, reći ćemo. Za sada niti se ispituje niti smo ispunili uslove koje zahteva Agencija za lekove”, naglasio je Lončar.

Upitan kada se može očekivati vakcinacija, Lončar je rekao da, ako sve bude u redu i ako sve bude išlo svojim tokom, a sve zavisi, kako je naglasio, od mnogo faktora, trebalo bi da imamo bezbednu vakcinu do kraja godine ili početkom sledeće.

On je naglasio da Srbija neće eksperimentisati već će postupati po proceduri.

“Najranije decembar ili januar, a onda imate period dok se ljudi vakcinišu… Do proleća bi trebalo da se strpimo i pridržavamo mera da bi nam bilo bolje”, rekao je Lončar.

Dovoljno vakcin protiv gripa
Lončar je podsetio da se od 1. oktobra očekuje i pojava sezonskog gripa i naglasio da je obezbeđeno dovoljno vakcine protiv gripa.

Lončar je preporučio svim građanima da se vakcinišu protiv gripa, posebno rizičnim kategorijama, hroničnim bolesnicima i zaposlenima u zdravstvu.

“Određen broj ljudi se redovno vakciniše, a siguran sam da će biti još više njih kako ne bi došlo do sudara gripa i korone jer će nam onda klinička slika biti lošija, mnogo opterećenije bolnice i mnogo teže lečenje tih ljudi”, naglasio je Lončar dodajući da tada neće biti lepo vreme, pa će se virus brže prenositi u zatvorenom prostoru.

Poziv građanima da budu odgovorni
Govoreći o epidemiološkoj situaciji u Srbiji, Lončar je rekao da imamo podatke na nivou koji se održava i da bi voleo da su oni još bolji, ali da je i ovo bolje nego da raste broj zaraženih, preminulih i pacijenata na respiratoru.

On je naglasio da sve zavisi od ponašanja ljudi i apelovao na sve da se pridržavaju mera jer tako imao dobre rezultate.

“Nema potrebe da odustanemo, da se opustimo, i da pomislimo da je to rešen problem. Korona je među nama, ima je u Beogradu, Srbiji, Evropi i svetu. Moramo da izvučemo maksimum iz onoga što možemo”, rekao je Lončar dodajući da je to važno i zbog dece koja kreću u školu, studenata, kao i samog funkcionisanj sistema.

Lončar je naglasio da je najgore što ljudi mogu da urade da se opuste i da se onda sve ponovo zatvori i pozvao građane da budu odgovorni.