14 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1297

Kineske vakcine protiv koronavirusa biće testirane i u Srbiji

0
Vakcina protiv KOVID

Kineska Nacionalna biotehničke grupacija (CNBG) i kompanija Sinovak navode da su Srbija i Pakistan među zemljama koje su pristale da učestvuju u trećoj fazi kliničkih ispitivanja njihovih vakcina protiv koronavirusa.

Kako javlja Rojters, a prenosi N1, kineske kompanije traže više podataka iz inostranstva za konačna odobrenja potencijalne vakcine, s obzirom da se broj novih infekcija u Kini smanjuje.

U Srbiji će biti testirane dve CNBG-ove vakcine, dok će Pakistan testirati rešenje koje je razvila pekinška podružnica te kompanije, navode izvori iz Kine, prenosi Beta.

U trećoj fazi kliničkih ispitivanja učestvovaće 50.000 ljudi u oko deset zemalja, dodao je Žang, kao i da su spitivanja su već počela u UAE, Bahreinu, Peruu, Maroku, Argentini i Jordanu.

Kako bi dobile dozvolu za masovnu upotrebu vakcina, farmaceutske kompanije moraju da dokažu da su one bezbedne i dovoljno efikasne, i to na osnovu podataka prikupljenih u obimnoj trećoj fazi kliničkih ispitivanja.

Kanada je smanjila stopu nezaposlenosti na 10.2% u avgustu

0

Kanadska ekonomija je u avgustu pridodala 246.000 radnih mesta, što je broj koji je stopu nezaposlenosti pogurao za 0,7 procentnih poena na sadašnjih 10,2%.
Statistika Kanade je izvestila u petak da je većina novih poslova zabeleženih u mesecu avgustu rad sa punim radnim vremenom. Brojka je bila u skladu s onim što su ekonomisti očekivali.
Brojke  iz avgusta dovodi do neprekidnog četvoromesečnog rasta broja novih radnih mesta. Ali zbog pada u martu i aprilu, Kanada i dalje ima 1,1 milion manje plaćenih radnika nego u februaru, pre nego što je COVID-19 došao. Ali gubitak poslova nije jedini način na koji je pandemija uticala na tržište rada.
Statistika Kanade kaže da je dodatnih 713.000 ljudi koji su i dalje imali posao tokom meseca a nisu se skroz vratili na posao, je nešto što agencija za podatke naziva “odsustvom vezanim zbog COVID” s posla.
To dovodi da je broj radnika pogođenih pandemijom  u stvari 1,8 miliona. U aprilu je ta brojka dosegla 5,5 miliona, sa tri miliona izgubljenih poslova i 2,5 miliona ljudi koji su radili dosta  manje nego obično.
Broj ljudi koji su svoj radni status opisali kao “privremeno otpuštanje” sa nadom da će se na kraju vratiti na staro radno mesto,smanjio se prošlog meseca na 230 000. Taj broj je u aprilu dosegao 1,2 miliona, ali brojka koja opada nije nužno dobra vest, jer to znači da su ti ljudi otpušteni, ali to u stvaronosti više nije “privremeno”.
“S obzirom na sve manji udeo ljudi koji pokazuju da su privremeno otpušteni, tempo oporavka će se verovatno dodatno ublažiti”, rekao je ekonomista Brendon Bernard.
Gotovo svaka Provincija pridodala je radna mesta, ali većina radnih mesta je došla iz dve provincije koje su bile najviše pogođene u prvim danima pandemije – Quebec je pridodao 54.000 novih radnih mesta, dok je Ontario pridodao više od polovine ukupnog broja, sa 142.000 novih radnih mesta.
Ekonomista banke Toronto-Dominion Sri Thanabalasingam rekao je da, iako su brojevi u celini ohrabrujući, oni naglašavaju koliko će oporavak verovatno biti spor od sada.
“Tržištu rada biće teško održati trenutni tempo otvaranja posla”, rekao je Thanabalasingam. “Buduća poboljšanja u zapošljavanju biće usko vezana za put kretanja virusa. Ova poslednja trećina mogla bi biti najduži i najteži deo na putu ka oporavku kanadskog tržišta rada.”

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Vučić predstavio sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa s Prištinom

0

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio je večeras u Vašingtonu sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa s Prištinom, navodeći da on predvidja pristupanje Kosova Mini Šengenu, izvodjenje studije o podeli energetskih resursa jezera Gazivode i infrastrukturne projekte.

Vučić je novinarima rekao da bilateralni sporazum Srbije i SAD, koji je on danas potpisao u Beloj kući s predsednikom SAD Donaldom Trampom, predviđa da u narednih godinu dana Priština neće tražiti prijem u članstvo medjunarodnih organizacija, a da Beograd neće lobirati za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova.

Na pregovorima u Beloj kući, vođenim juče i prethodne noći, kosovska delegacija je bila protiv te tačke, a najveća bitka vođena je oko tačke 10, koja je u prvoj verziji dokumenta predviđala međusobno priznanje dve strane, kazao je Vučić.

On je naveo da je posle tačke 10 “najveća borba vođena” oko tačke koja se odnosi na odnos Izraela i Kosova.

“SAD su mislile da mi treba da pozovemo Izrael da prizna nezavisnost Kosova, a mi smo rekli da se ide u dva sporazuma, pa ako se Izrael i Priština dogovore o priznanju Kosova, nećemo da se mešamo. U našem sporazumu sa SAD piše da ćemo za godinu dana prebaciti ambasadu u Jerusalim ako Izrael bude poštovao Srbiju”, rekao je Vučić.

Sporazum Srbije i SAD ima 16 tačaka, kao i sporazum koji je kosovski premijer Avdulah Hoti potpisao s Trampom, ali te tačke nisu potpuno iste u dva sporazuma, naveo je Vučić.

Ocenio je da je sporazum “dobar za Srbiju” i dodao da će Amerikanci nadgledati njegovo sprovođenje.

Vučić je kazao da su se dve strane obavezale i na diverzifikovanje izvora energetskog snabdevanja.

“Uspeli smo da iz sporazuma bude izbačena odredba da se obavezujemo od koga ćemo i šta da kupujemo, na to nismo pristali. Tu imamo jednu uopštenu normu koja nam ne predstavlja nikakav problem”, dodao je Vučić.

On je kazao da u sporazumu piše i da se “dve strane slažu da će da rade zajedno sa organima američke vlade na studiji izvodljivosti koja treba da podeli energetske resurse jezera Gazivode”.

“Oni su bili snažno protiv toga, a mi za, jer mi nemamo ni kilovat struje sa Gazivoda u ovom trenutku”, naveo je Vučić.

Prema njegovim rečima, Srbija i Kosovo su se obavezali i da priznaju diplome i profesionalne sertifikate druge strane.

“Problem je bio jer oni nisu želeli da priznaju diplome iz Kosovske Mitrovice, želeći da kažu da to pripada njihovom sistemu”, kazao je Vučić.

On je rekao da je Kosovo bilo protiv odredbe o mini šengenu, ali da se na kraju obavezalo svojim ugovorom sa SAD da pristupi toj inicijativi.

“Imaćemo jedinstveno tržište, nema više iznenadjenja sa taksama. Time obezbedjujemo slobodniji protok ljudi, roba, kapitala i usluga, to je od fantastičnog značaja za nas”, kazao je predsednik Srbije.

On je naveo da je sporazumom predvidjeno i otvaranje kancelarije američkog Fonda za razvoj u Beogradu, dok to ne važi za Prištinu.

“To će biti jak signal svim kreditnim agencijama i američkim i zapadnoevropskim investitorima, to pokazuje koliko su SAD zainteresovane da rade sa Srbijom na daljem unapredjenju ekonomskog ambijenta”, kazao je Vučić.

On je naveo da je dogovoreno i da Amerikanci nadgledaju važne infrastrukturne projekte, uključujući izgradnju puta do Prištine, što je ocenio kao “važno za Srbe iz Gračanice”.

“Izgradićemo prugu i povezati srpske sredine na Kosovu i Prištinu sa centralnom Srbijom preko Merdara. Neki su hteli da se gradi železnica preko severa Kosova i da Srbija nema nikakvu kontrolu nad tom železnicom, ali uspeli smo da izbegnemo tu malu zamku”, rekao je Vučić.

Dodao je da sporazum predvidja da različite američke finansijske korporacije i Izvozna banka SAD podržavaju različite projekte.

Naveo je da u sporazumu nije definisano da li je prelaz Merdare administrativni ili granični.

U tački koja se odnosi na opremu za 5g mrežu, Srbija se obavezala da će “da radi sa pouzdanim trgovcima kada do toga dodje”, rekao je Vučić.

On je rekao da sporazumi Srbije i Kosova sa SAD predvidjaju i pojačane bezbednosne kontrole na svim aerodromima kako bi dve strane mogle da računaju na dobijanje bezviznog režima.

Obe strane su se obavezale da zaštite i promovišu slobodu religije i da zaštite verske objekte, a Kosovo se obavezalo i da primeni sve sudske odluke u vezi sa Srpskom pravoslavnom crkvom.

“Amerikanci kroz bilateralni sporazum i sa nama i sa njima garantuju da će se te sudske odluke sprovoditi u delo”, dodao je Vučić.

Jedna tačka se odnosi na nestale osobe i interno raseljene, rekao je Vučić i dodao da su se dve strane obavezale da osudjuju ekstremistički proiranski Hezbolah, istakavši da je to bila “američka želja”.

Evo koliko vlasnici nekretnina mogu podići stanarinu u 2021

0
Red For Rent sign closeup against brick building

Vlasnici stanova u BC-u koji iznajmljuju svoje nekretnine, mogu povećati stanarinu samo jednom godišnje i moraju podneti stanarima puna tri meseca unapred koliko će biti povećana stanarina i moraju da koriste tačan obrazac obaveštenju o povećanju stanarine.

Sledeće godine maksimalno godišnje dozvoljeno povećanje stanarine dozvoljeno je na 1,4%, što je manje od polovine onoga što bi bilo pre promena koje je Provincija napravila 2018. godine.
Pre te promene, prethodna Vlada dopuštala je povećanje stanarine kao stopu inflacije, plus dodatnih 2%. Uklanjanjem dodatnih 2%, iznajmljivači koji žive u stanu od $1.320 mesečno, koliko košta prosečna jedinica s dve spavaće sobe za iznajmljivanje u BC, uštedjeće do $317 sledeće godine, a ljudi koji žive u prosečno dve spavaće sobe za stan u Vancouveru uštedeće oko $420 .
Za zakup stana u magacinima ili industrijskimhalama  stopa iznosi 1,4%, plus proporcionalni iznos za promenu taksi  lokalne vlasti i regulisanih komunalnih naknada.
U saopštenju, Vlada napominje da ovaj sistem osigurava vlasnicima imovine mogućnost investiranja i popravki kako bi održali siguran smeštaj, istovremeno osiguravajući da je povećanje stanarine umereno i predvidljivo.
BC stanodavci mogu povećati stanarinu samo jednom godišnje i moraju podneti obaveštenje stanarima puna tri meseca unapred koristeći tačan obrazac za povećanje stanarine.
Da bi zaštitila ljude koj iznajmljuju nekretnine a koji su pretrpeli gubitak prihoda tokom COVID-19, Pokrajina nastavlja zadržavati zamrzavanje stanarine do decembra 2020. Svaki stanar koji je primio obaveštenje o povećanju za 2020. godinu koja je stupila na snagu nakon 18. marta 2020. godine, trebao bi nastaviti plaćaju trenutnu stanarinu do 30. novembra 2020.
U avgustu je utvrđen plan plaćanja za iznajmljivače u Britanskoj Kolumbiji koji nisu mogli platiti stanarinu za vreme pandemije COVID-19 dok se Vladin moratorijum na izbacivanje iz iznajmljenih nekretina završava 1. septembra.
Iznajmljivači koji kasne sa plaćanjem kirije u periodu između 18. marta i 17. avgusta imaće vremena do najmanje narednog jula da vrate novac dužan stanodavcima.
Vlada kaže da vlasnici nekretnina i oni koji iznamljuju,moraju izraditi plan plaćanja zaostalih rata uz doplatu, koja se plaća uz redovnu mesečnu kiriju.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Američki ambasador poručio da je danas odličan dan za Srbiju i za Kosovo

0

Američki ambasador u Srbiji Entoni Godfri poručio je preko Tvitera da je “danas odličan dan za Srbiju i za Kosovo” i da pozdravlja napore lidera Srbije i Kosova “u potrazi za mirom, pomirenjem i ekonomskom normalizacijom”.

“Ekonomska normalizacija znači posao za mlade, nove investicije, stabilnu i jaku ekonomiju. Ljudi na Kosovu i u Srbiji zaslužuju bolji životni standard”, napisao je Godfri na svom Tviter nalogu.

On je uz svoju poruku priložio raspored današnjeg sastanka u Beloj kući gde će predsednik SAD Donald Tramp prisustvovati ceremoniji potpisivanja sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Kosova Avdulahohom Hotijem i kasnije učestvovati na trilateralnom sastanku.

U saopštenju Bele kuće, koje je objavljeno kasno sinoć po lokalnom vašingtonskom vremenu, ne navodi se šta će biti potpisano, da li se radi o sporazumu, ili šta će taj sporazum sadržati.

Posle sastanka u Beloj kući, i Vučić i Hoti će se pojedinačno sastati i sa američkim državnim sekretarom Majkom Pompeom u Stejt departmentu.

Šta sadrži sporazum iz Bele kuće

0

VAŠINGTON – Sporazum čije potpisivanje se očekuje u Beloj kući za par sati još nije obelodanjen, ali su neki njegovi delovi procureli u javnost, „zahvaljujući” neslaganju među kosovskim liderima. Bivši premijer Ramuš Haradinaj poručio je danas popodne aktuelnom premijeru Avdulahu Hotiju da će napustiti vladajuću koaliciju ako Hoti potpiše sporazum kojim se, kako je naveo Haradinaj, upravljanje…

FK Partizan napušta Fudbalski savez Srbije

0

Fudbalski klub Partizan saopštio je da će svi predstavnici kluba u institucijama Fudbalskog saveza Srbije i Zajednice Superlige i Prve lige Srbije podneti ostavke i dalje bojkotovati njihov rad. Na sednici Odbora za hitna pitanja usvojen je niz zahteva i naglašeno je da će u slučaju da oni ne budu ispunjeni, podneti krivične prijave protiv onih koje smatra osumnjičenim za krivično delo iz člana 208b Krivičnog zakonika Republike Srbije – dogovaranje ishoda takmičenja.

Klub iz Humske oglasio se saopštenjem zbog dešavanja na utakmici 6. kola Superlige protiv Vojvodine u Novom Sadu, kada se kako navode, desila “brutalna krađa”, zbog čega je Partizan zakazao sednicu Odbora za hitna pitanja.

“FK Partizan je, nakon utakmice u Novom Sadu, potpuno svestan pitanja Bertolda Brehta: ‘U mračna vremena, hoće li biti pesme? Da, biće pesme o mračnim vremenima.’ U mračna vremena naš najbolje ocenjeni sudija Jovanović pokušava da se fizički razračuna sa trenerom Partizana, igračima Partizana koji sede na klupi se obraća sa nepoštovanjem, unoseći im se u lice i unižavajući svoju i njihovu profesiju. U mračna vremena taj sudija ima dvostruke aršine za iste laktove, vidi ono što ne postoji, a ne vidi ono što nesumnjivo postoji”, navodi se u saopštenju kluba iz Humske.

“U mračna vremena taj sudija jednom drugom klubu ne sme da sudi jer je taj drugi klub to zabranio nakon derbija u kom nije šutnuo u okvir gola, ali zato sme da se bahato i neprofesionalno ponaša prema igračima i stručnom štabu Partizana. U ta ista mračna vremena, ceo fudbalski savez je u službi samo jednog kluba, onog koji, kada komentariše sudijske odluke na utakmici na kojoj nije učestvovao, taj sudija biva kažnjen nesuđenjem u narednom kolu, kluba, evropskog prvaka u dosuđenim mu penalima, jedinom protivniku uvođenju VAR tehnologije i stranih sudija u srpski fudbal”, stoji u saopštenju i dodaje se:

“U mračnim vremenima, ne postoji diskusija unutar institucija Fudbalskog saveza Srbije i Zajednice Superlige i Prve lige Srbije, jer FK Partizan nema predstavnika u Izvršnom odboru FSS, a sednice Zajednice se ne sazivaju, uprkos početku nove sezone.”

Kako ističu iz Partizana, “sve što se saopšti, u ovim mračnim vremenima potpada pod rad kafkijanske Disciplinske komisije FSS, koja presuđuje po automatizmu, naredbama i bez bilo kakvog pravničkog digniteta.”

“Tako niko ne zna po kom kriterijumu se delegiraju sudije, kakva je njihova odgovornost i odlučivanje o njihovom statusu. Zato neke sudije znaju da su zaštićene uprkos nepočinstvima kojima su bremeniti i podsmehuju se pravdi i pravičnosti, sve u interesu samo jednog kluba i njegove neutažene želje da pre derbija obezbedi bodovnu zalihu budući da znamo šta mu se na derbiju dešava”, dodaje se da je, sledstveno svemu ovome, FK Partizan doneo sledeće odluke:

“Svi predstavnici FK Partizan u institucijama Fudbalskog saveza Srbije i Zajednice Superlige i Prve lige Srbije će podneti ostavke i dalje bojkotovati njihov rad: Miloš Vazura, na mesto člana Skupštine FSS, Milorad Nikolić, na mesto člana Skupštine FSB.

Zatim Vanja Radinović, na mesto člana Omladinske komisije FSS, Goran Arnaut, na mesto Komisije za razvoj fudbala FSS, Svetomir Tanasković, na mesto potpredsednika Zajednice Superlige i Prve lige Srbije i na mesto člana Komisije za ženski fudbal FSS.”

Druga odluka je da FK Partizan zahteva da se hitno utvrdi odgovornost svih članova Sudijske komisije FSS i sankcioniše njihov dosadašnji rad, kao i potpuno transparentno i javno delegiranje sudija po principu definisanja jasnih i precizno formulisanih kriterijuma izbora.

“Izbor sudija se mora obrazloženo učiniti najmanje tri dana pred prvu utakmicu prvenstvenog kola. Najkasnije dva dana nakon završetka prvenstvenog kola, zahtevamo da Sudijska komisija javno objavi ocene svih sudija koje su sudile to kolo kao i eventualne sankcije u slučaju da se utvrdi da su sudije svojim greškama oštetile bilo koji tim. Zahtevamo od Sudijske komisije da najzahtevnije utakmice kola sude isključivo sudije koje su, do tog trenutka, najbolje ocenjene za svoj prethodni rad, a ne da klubovi ostanu uskraćeni za bilo kakvo saznanje po kom im je kriterijumu delegiran određeni sudija. FK Partizan je uveren da je transparentan rad Sudijske komisije u interesu svih učesnika u ovom takmicenju”, navodi se i objašnjava sledeća odluka.

“FK Partizan nadalje ne priznaje rad Disciplinske komisije FSS i podneće zahtev za ocenu zakonitosti i ustavnosti Disciplinskog pravilnika FSS. FK Partizan najavljuje da će, u slučaju oglušivanja o sve gore navedene zahteve, podneti krivične prijave protiv svih lica koje smatra osumnjičenim za krivično delo iz člana 208b Krivičnog zakonika Republike Srbije – dogovaranje ishoda takmičenja”, zaključuju se u saopštenju Partizana.

Krajinović i Gofen među prvima na terenu, Đoković i Štruf posle ponoći na “Artur Ešu”

0

Novak Đoković i Filip Krajinović danas igraju svoje mečeve trećeg kola na Ju-Es openu. Krajinović će imati težak ispit protiv Belgijanca Davida Gofena, a njihov meč na programu je oko 18 časova. Novak Đoković i Jan-Lenard Štruf igraju prvi meč u večernjem terminu, koji neće početi pre ponoći. Kretanje rezultata možete pratiti na našem portalu.

Na terenima Flešing Medouza u Njujorku danas će nastupiti jedina dva preostala srpska predstavnika u singl konkurenciji – Novak Đoković i Filip Krajinović.

Krajinović želi novi skalp u Njujorku

Krajinović želi novi skalp u Njujorku

Dresovi nam jesu vrhunski, ali u baražu mora i fudbal da se igra

0
IZVOR: RTS

Fudbalska reprezentacija Srbije započela je novi ciklus porazom od selekcije Rusije na otvaranju Lige nacija. “Orlovi” nisu bili na očekivanom nivou u prvoj reprezentativnoj utakmici posle više od devet meseci i potpuno zasluženo su poraženi rezultatom 3:1. Neuspeh u Moskvi ne samo da znači loš početak nove takmičarske sezone, nego stavlja i veliku sumnju na to šta Srbija može u predstojećem baražu za plasman na Evropsko prvenstvo.

Ekipa Ljubiše Tumbakovića početkom novembra igra sa Norveškom polufinale baraža za kontinentalno takmičenje i do tada će morati mnogo toga da promeni.

Tumbakovića čeka težak posao
Nacionalni tim u prestonicu Rusije otputovao je pun elana zbog odličnih reakcija na nove garniture dresova inspirisane Nikolom Teslom, koje je FSS u saradnji sa “Pumom” otkrio pre nekoliko dana i, koji jesu iskreno izuzetno atraktivni, ali ipak glavni utisak treba da bude prikazano na zelenom pravougaoniku.

Ono na čemu će selektor Tumbaković sa svojim stručnim štabom morati najviše da radi, a što se već nekoliko godina ponavlja nacionalnom timu ko god da je na klupi, jesu veliki padovi u ritmu i intenzitetu u toku same igre.

Sada već redovno se “orlovima” desi, kao večeras protiv Rusije, da nakon perioda od 15-20 minuta dobrog fudbala, usledi deo utakmice tokom kojeg protivnik gospodari terenom. I ne samo gospodari, već i koristi svaku pukotinu i stvara dobre prilike.

Najbolje su imali Artjom Dzjuba i Želimkan Bakaev u drugoj polovini prvog poluvremena, pošto je prva potpuno pripala reprezentaciji Srbije. Najbliži golu od naših igrača bio je Sergej Milinković-Savić, dok je velike probleme čuvarima pravio Filip Kostić po levom boku.

Ipak, ti “duhovi iz prošlosti” se javljaju i često utisak o kompletnoj predstavi okrenu na stranu suprotnu od pozitivne, što je slučaj i sa duelom na stadionu moskovskog Dinama.

Na početku drugog poluvremena prenervozni debitant Strahinja Pavlović je skrivio penal, ali uprkos slaboj partiji, takav scenario nije samo njegova greška. Celokupna odbrambena linija stajala je katastrofalno i lanac pogrešnih odluka i poteza doveo je do toga da novi štoper Monaka obori Bakaeva.

Mnogo grešaka “orlova”, jedna je dovela do penala
Vezni igrači od kojih bi trebalo da počinju akcije, Nemanja Gudelj i njegov imenjak Maksimović, prečesto su leđima bili okrenuti protivničkom golu, u nemogućnosti da u prijemu “otvore teren”. To je uslovilo da trojica odbrambenih igrača Srbije imaju loptu u nogama mnogo više nego što su želeli, uostalom mnogo više nego što je potrebno i preporučeno.

Osim u prvih 20 minuta, potpuno odsečeni iz igre bili su Dušan Tadić i Aleksandar Mitrović, dvojac čija nam saradnja donosi ubedljivo najviše pogodaka.

Kostić se vremenom umorio i sve više je imao defanzivnih zadataka, dok je Darko Lazović i pored asistencije, pružao premalo rešenja u napadu. Tačnije, takva je ocena za celokupnu desnu stranu.

“Zbornaja” je zagospodarila terenom, duplirala prednost sjajnim pogotkom Karavajeva, a naš tim tonuo sve dublje. Toliko, da čak i kada je Mitrović novim reprezentativnim golom smanjio na 2:1, energija na terenu je bila takva da je potpuni povratak bio mnogo daleko.

Greška Maksimovića i drugi pogodak Dzjube su samo potvrdile tu tvrdnju i zadale dodatnu glavobolju Tumbakoviću i srpskim fudbalerima.

Priliku da popravi utisak “orlovi” će imati već u nedelju kada u Beogradu dočekuju Tursku, u meču kojim počinju pripreme za ono pravo, a to je duel sa Norveškom 8. novembra.

Biti ili ne biti za mnoge igrače iz ove generacije.

I dalje bez popuštanja mera, značajan broj ljudi ima asimptomatske oblike zaraze

0
ILUSTRACIJA

Zamenica direktora Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević kaže da Srbija ima sve stabilniju epidemiološku situaciju i da nema žarišta. Ipak, napominje da se radi o značajnom broju osoba koji su rezervoari infekcije i da značajan broj ima asimptomatske oblike zaraze. Epidemilog Predrag Kon upozorava da nema mesta opuštanju i da se može očekivati da će dnevni bilansi zaraza ostati na sadašnjem nivou.

Doktorka Darija Kisić Tepavčević rekla je na konferenciji za medije da poslednjih nedelja imamo silazni trend ukupnog broja laboratorijskih potvrđenih slučajeva, ali da taj broj nije linearan.

“Ono što je evidentno, imamo sve manji broj slučajeva i sve stabilniju epidemiološku situaciju”, rekla je Kisić Tepavčevićeva.

“Moramo da napomenemo da se i dalje i radi o značajnom broju osoba koji su rezervoari infekcije i da značajan broj ima asimptomatske oblike zaraze”, dodala je doktorka.

Zbog toga iznova apelujemo da se svi prodržavamo ovih mera koje su se pokazale kao izuzetno efikasne, naglasila je Kisić Tepavčevićeva.

“Početak je školske goine moramo još više da se porudimo da nastava drži nesmetano, da se đaci pridržavaju mera, da opominjemo jedni druge. Svi da treba da shvatimo da je to jedini način sa izborimo sa virusom”, ukazuje Kisić Tepavčevićeva.

Epidemiolog Predrag Kon kaže da što se tiče Beograda nema dileme i sumnje da se situacija smiruje i da je na nižem nivou vrednosti. Ipak, dodaje da se i dalje svakodnevno u glavnom gradu otkrije između sedam i 20 pozitivnih slučajeva.

“Virus je tu sa nama i apeli za poštovanje mera nisu bez razloga nego treba da budu snažniji pogotovu što su deca krenula u školu, jer i te kako zavisi šta se dešava izvan škola”, rekao je Kon.

“I dalje ne popuštamo sa merama”, ističe Kon i dodaje da je važno pridržavati ih se sada kada su deca krenula u škole, studenti se vratili u domove i na fakultete na ispite.

Prema rečima Kona, u Batutu je formiran poseban tim, a ukljičili su se epidemiolozi širom Srbije koji prate situaciju u školama, napravljen je poseban algoritam.

Darija Kisić Tepavčević je istakla da trenutno nema nijednog žarišta – radi se o pojedinsčnim slučajevima, koji su ravnomerno raspoređeni.

“Ne dolazi često do sekundarne transmisije, preventivne mere su se pokazale su se kao osnovane. Veći seo Evrope nije shvatio mere kao najvažnije kao što je to učinjeno u Kini, da je moguće uspešno se nositi sa zarazom. Kina je bez smrtnog sličaja već četiri meseca”, naglasila je Tepavčevićeva.

Pravi trenutak za apel funkcionerima, bližimo se jeseni
Na pitanje o apelu funkcionerima da nose maske koji je uputio preko Fejsbuka, Kon je podsetio da je prvi put pisao premijerki još 10. juna posle fudbalske utakmice, a sada posle događaja u zatvrenom prostoru gde su bojkotovane epidemijeske mere.

Kaže da se tek sada obraća funkcionerima jer je, kako ističe, sad pravi trenutak. Niko nije očekivao da će tokom leta biti ovolikih skokova u broju zaraza, to je iznenadilo većinu stručnjaka. Ulazimo u jesenje-zimsku sezonu pa je zato pravi trenutak, ukazao je Kon.

Kisić Tepavčevićeva je napomenula da je poznato da su izdate smernice i za đake i za zaposlene, na prvom mestu je zdravlje dece, pa potom i to da se sama nastava održava u kontinuitetu.

Deca su raspoređena u učionici na bezbednom rastojanju da ne bi morala da nose maske i u učionici. Izdate su semrnice kako treba da se postupa prilikom zaražavanja deteta ili nastavnika – kompletna samoizolacija odeljenja ali i čitave smene, kaže zamenica direktora Batuta.

Na odmorima se ne može sve iskontrolisati, đaci su se uželeli svojih drugara, ali treba da shvate da ne nose naske jer su poslušni nego što štite sebe i svoje drugove, dodala je Kisić Tepavčevićeva.

“Preko usta virus nalakše izlazi i zato su maske barijera a distancom povećavamo sigurnost. Infekcija može da se prenese preko kontaminiranih predmeta i prljvih ruku dodirivanjem nosa, očiju ili usta”, ponovila je Kisić Tepavčevićeva.

Samoizolacija odeljenja u slučaju dva povezana slučaja zaraze
Smatra da je izvesno da će biti dosta pojedinačnih slučajeva zaraze.

Ako se recimo dogodi da se zarazi jedno dete u odeljenju, prijavljuje se nadležnom institutu. Ukoliko se utvrdi da nije bilo nezaštićenog kontakta, takvo odeljenje ima pojačani nadzor i meru nošenja maske tokom trajanja nastave. Ukoliko imamo dva povezna slučaja, onda će celo odeljenje ići u samoizolaciju, objašnjava zamenica direktora Batuta.

Uz odgovorno ponašanje, škole mogu biti bezbedna mesta, a veliki broj dece se ponaša odgovorno, navela je Kisić Tepavčevićeva.

Kon, sa druge strane, preporučuje da u slučaju zaraze nastavnik odmah pozove nadležni zavod i prepusti stručnjacima istraživanje kontakata.

Na pitanje šta je naša struka dobila od kolega iz Kine, Kon napminje da bi bez takve saradnje Srbija bila u jako teškoj epidemološkoj situaciji.

Da smo sproveli sve što su nam savetovali bili bismo u boljoj situaciji nego što smo sada, smatra Kon.

Istorijska greška u junu
Kon je dodao da se preventivni rad se ne primećuje, ali bi brojevi bili neupredivo veći da nije bilo saradnje sa kolegama iz Kine (mere protiv virusa i formiranje kovid bolnica).

Istorijska je greška što smo pouppstili mere u junu. Milisli smo da će virus imati manju dejstvo, nismo znali za aerogeno širenje zaraze, istakao je Kon.

Krivicu za širnje virusa u junu, za koji Kon kaže da je bio nateži mesec od početka epidemije, vidi u raznim veseljima i skupovima – proslavama matura, izbornog slavlja i protesta.

Kon smatra da će se dnevni bilansi zaraza stabilizovati na sadašnjem nivou.

O aerogenom prenošenju
Kisić Tepavčevićeva je naglasila da su stručnjaci od Kineza naučili da da učestalost obolevanja isključivo zavisi od učestalosti primene mera, odovorniji smo i savesniji nego što smo bili.

“Sve te nedelje koliko su kolege iz Kine bili ovde, nikada im nismo videli celo lice jer su stalno nosili maske”.

Objasnila je da je aerogeno prenošenje virusa sekundarno, kada čestice cirkulišu neko vreme u vzduhu bez prisustva prenosioca.

“Ako ste ušli u lift a neko pre vas nije nosio masku, može da vas zarazi. Nije dominatan način prenosa, ali je i te kako moguć”, zaključila je Kisić Tepavčevićeva.