14.5 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1295

Inspekcija naložila operaterima da uklone aplikaciju CarGo

0

Gradska inspekcija uputila je izvršno rešenje operaterima javnih komunikacionih mreža i usluga na teritoriji Srbije da sa internet domena kompanije “CarGo tehnolodžis” iz Beograda uklone aplikaciju ove kompanije, saznaje “Tanjug”.

Rešenje gradske inspekcije postalo je izvršno 19. avgusta ove godine, navodi Tanjug.

Inspekcija naložila operaterima da uklone aplikaciju CarGo
Ukoliko operateri ne uklone ove aplikacije, upozoreni su da će snositi zakonske posledice.

Dogovor opozicije u Podgorici: Nema izmena zastave i himne, nema revanšizma, što brže u EU

0

Nosioci tri liste koje su na izborima u Crnoj Gori osvojile većinu – Zdravko Krivokapić, Aleksa Bečić i Dritan Abazović – potpisali su sporazum kojim su se, između ostalog, obavezali da nova vlada neće pokretati nikakve inicijative ili postupke sa ciljem izmene državne zastave, grba i himne, saznaju “Vijesti”.

Lideri koalicija “Za budućnost Crne Gore”, “Mir je naša nacija” i “Crno na bijelo”, koje su na izborima osvojile potrebnu većinu za formiranje Vlade, sporazum su potpisali juče, a danas su predstavili detalje.

U Sporazumu se navodi da će nova demokratska vlada u Crnoj Gori odgovorno sprovoditi sve međunarodne obaveze koje je država preuzela, ojačati i unaprediti saradnju sa NATO-om i brzo, u potpunosti i predano sprovesti sve reforme potrebne za punopravno članstvo Crne Gore u EU, navode Vijesti.

“Da će nova demokratska vlada u potpunosti depolitizovati ključne Vladine institucije sa ciljem obezbjeđenja beskompromisne borbe protiv kriminala i korupcije. Da će nova demokratska vlada poštovati Ustav i s tim u vezi neće pokretati nikakve inicijative ili postupke s ciljem izmjene državne zastave, grba i himne”, piše u Sporazumu.

Takođe, kako se dodaje, nova vlada neće pokrenuti postupak za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova.

Nova vlada, kako je navedeno, neće sprovoditi revanšizam na političkoj ili bilo kojoj drugoj osnovi, usvojiće i revidirati sve zakone u skladu s evropskim standardima s ciljem što brže integracije Crne Gore u EU i omogućiće manjinskim strankama učešće u Vladi bez obzira na to imaju li parlamentarni status ili ne.

Krivokapić: Ako nas uhvatite u korupciji, prijavite nas
Svaka borba protiv korupcije je borba za Crnu Goru, saopštio je nosilac liste koalicije “Za budućnost Crne Gore” Zdravko Krivokapić. “Ako nas uhvatite u korupciji, prijavite nas”, rekao je Krivokapić.

“Ovo se radi u interesu svih građana Crne Gore bez obzira na vjeru, naciju, politiku… Želimo da poštujemo sva prava, a pogotovo ono esencijalno – njegovu slobodu”, dodao je Krivokapić.

Na konferenciji za medije govorio je i o Zakonu o slobodi veroispovesti.

“Poštujući evropske stanarde, to ćemo uraditi i za ovaj zakon koji decidirano ne stoji u sporazumu, ali mislim da je potpuno jasno da niko nema ništa protiv da bude donešen taj zakon, jedino je problem što ovaj sada ugrožava imovinu. Onaj ko ugrožava imovinu i ne omogućava najznačajnije pravo slobode, pokazao je šta to znači. Ovo nije bilo pitanje referenduma koje je DPS htio da prikaže, već je pitanje druge stavke, a to je borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, koja je evidentna na svakom koraku. Daje nadu da mi kao nova vlast to možemo da promijenimo”, poručio je Krivokapić.

Bečić: Sporazum najbolji odgovor na sve pokušaja podmetanja i manipulacija
Lider koalicije “Mir je naša nacija” Aleksa Bečić rekao je da sporazum sam po sebi govori više od bilo koje njihove rečenice.

“Istorijski rezultat pratila je i naša istorijska izjava produbljena ovim istorijskim sporazumom. Sporazum je najbolji odgovor na sve pokušaja podmetanja, manipulacija, stvaranja tenzija i podjela. On je potvrda da će nova demokratska vlast biti proevropska, prozapadna, procrnogorska, prograđanska. Spremna da služi Crnoj Gori i njenim građanima. Nema promjene, već samo jačanja spoljnopolitičkog puta Crne Gore”, istakao je Bečić.

“Zacrtavanjem da ćemo poštovati Ustav i da nema promjene simbola, a sa druge strane ispruženom rukom prema manjinskim narodima pokazujemo da nam nije samo cilj jačanje evropskog i evroatlanskog puta, već i građanske Crne Gore”, dodao je Bečić.

Bečić je dodao da je ruka ispružena prema partijama manjinskih naroda. “Očekujem da će partije nacionalnih manjina, ili dio, biti dio nove demokratske vlasti. Optimista sam”, dodao je Bečić.

Abazović: Buduća vlada mora da se posveti ekonomskom stanju
Nocilac liste “Crno na bijelo” Dritan Abazović istakao je da će buduća vlada imati podršku međunarodne zajednice. Buduća vlada mora da se posveti ekonomskom stanju u državi, dodao je Abazović.

“Čekaju nas veliki ekonomski i socijalni izazovi, nagomilani problemi, prazna kasa, borba protiv korupcije i kriminala. Buduća vlada ima zadatak da se najviše posveti tim pitanjima. Sa ovim umire svaka manipulacija DPS-a, svaki pokušaj analitičara, manipulacija. Odlučni smo da sprovedemo pomirenje i bavimo se pitanjima koja najviše opterećuju građane Crne Gore”, dodao je Abazović.

Krivokapić je rekao da se pripremaju za najgori scenario kada se radi o ekonomiji.

“Šezdeset odsto nafte ide mimo legalnih tokova, možete zaključiti koliko je to novca. Moramo da imamo nove mjere”, naveo je Krivokapić.

Ko će biti na čelu Vlade?
Krivokapić je naveo da misli da će ekspert biti na čelu Vlade.

Ukazao je da što se tiče transparentnosti nove vlasti, ne postoji informacija koja bi trebalo da bude tajna. “Želimo potpunu transparentnost”, poručio je Krivokapić.

Abazović je rekao da su imali razgovore za personalna rešenja u Vladi.

“Mislim da ćete biti iznenađeni. Ova vlada treba da bude sve što DPS nije bio”, dodao je Abazović.

Krivokapić je na pitanje da li će on biti predsednik ili potpredsednik Vlade, rekao da ne žele da eksponiraju bilo koga i bilo čije ime.

Flojd 21. veka – trotinetom po auto-putu

0

Na internetu se pojavio snimak na kome se vidi mladić koji vozi električni trotinet nasred auto-puta na Novom Beogradu. On je preticao automobile tokom brze vožnje na saobraćajnici, a kako ukazuju korisnici društvenih mreža vozio je brzinom od 80 kilometara na sat…

Punoletstvo svetskog zlata iz Indijanapolisa

0

Na današnji dan pre 18 godina košarkaška reprezentacija Jugoslavije, peti i ujedno poslednji put se našla na svetskom tronu. Jugoslavija, predvođena selektorom Svetislavom Pešićem, trijumfovala je na Mundobasketu u Indijanapolisu, čime je ispisana jedna od najznačajnijih stranica istorije košarke na ovim prostorima.

Svetsko prvenstvo u Sjedinjenim Američkim Državama ostaće upamćeno ne samo po najsjajnijem odličju i velikom preokretu u finalnom susretu, već i po trijumfu nad “drim timom”.

Istorijska pobeda nad “drim timom”

Dodik pokrenuo inicijativu za premeštanje Ambasade BiH u Jerusalim

0

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je u da je zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Metju Palmer već obavešten o inicijativi za premeštanje Ambasade BiH iz Tel Aviva u Jerusalim.

Milorad Dodik je potvrdio da je uputio inicijativu za premeštanje Ambasade BiH u Jerusalim, navodeći da predsedavajući Predsedništva BiH Šefik Džaferović to pitanje mora da uvrsti na dnevni red sednice Predsedništva.

Dodik pokrenuo inicijativu za premeštanje Ambasade BiH u Jerusalim
“Bez obzira na to što Džaferović priča da to pitanje neće staviti na dnevni red, Džaferović mora prema Poslovniku zakazati sednicu Predsedništva BiH. Verujem da će to uraditi. Vidim da i oni imaju neke inicijative, ja nisam protiv njihovih inicijativa… Treba razgovarati na sednici i o tome treba da se odlučuje”, istakao je Dodik.

Govoreći o sutrašnjem sastanku članova Predsedništva BiH sa Palmerom, Dodik je rekao da Palmer želi da se informiše o situaciji u BiH, te da, kako je rekao, slavodobitno obeleži dogovor u vezi s izborima u Mostaru.

“Koliko znam, on će dan posle doći u Mostar da priča o izborima. Reći ću mu da mi smatramo kako treba da dobijemo uslove za fer i poštene izbore u Mostaru i da ranije opstrukcije budu otklonjene, naveo je Dodik je naglasio da od izbora u Mostaru zavisi kako će se razvijati situacija u tom gradu.

Kako izgleda najopasnije stepenište u Beogradu

0

Prava drama odigrala se za vikend na Čukaričkoj padini. Jedan čovek je ozbiljno povređen kada je pao sa stepenica koje vode ka Radničkoj ulici. Čak su i vatrogasci morali da intervenišu i da ga izvuku iz rupe i žbunja.

Na nekoliko stotina metara čak četiri stepeništa koja povezuju Banovo brdo i Čukaričku padinu. Stanarima mnogo znače, jer skraćuju put za ceo kilometar i malo više, a onima koji ne prolaze svakodnevno tuda, kada pogledaju sa vrha, nije svejedno. Gusto šiblje, strma litica. Zato je važno da budu bezbedne.

“Jedva čekako da se reši to, ali ne znamo kome da se obratimo. Ja idem po par puta, vodim dete i silazim, idem na roditeljske, više puta dnevno, na primer juče tri puta sam išla”, kaže jedna od žiteljki tog dela Beograda.

“Pisane su i žalbe i zbog setla na vrhu stepeništa, ali eto i mi se krećemo svaki dan u očajnom su stanju, zimi je jako klizavo i otpao je taj malter, trebalo bi nešto da se uradi”, dodaje komšinica.

Niz stepenice se brže stiže do Ade, prevoza, posla, pijace, prodavnice, tržnog centra… Stepenice koje izlaze na Lazarevački drum skraćuju put do škole. Imaju tačno 169 stepenika.

“Sad sam počela da koristim unuk kada mi je pošao u školu, pre toga ne, ali stepenice su grozne, vidite kako je to obrušeno i deca često se isklizaju i mogu da padnu”, navodi meštanka tog dela grada.

Opština Čukarica je obnovila jedno stepenište pre nekoliko meseci.

Iz Opštine Čukarica su RTS-u odgovorili da su se za rekonstrukciju stepeništa na Lazarevačkom drumu obratili Gradu, jer je potrebna kompletna rekonstrukcija, a to znači da je reč o kapitalnoj investiciji.

Kako će raditi restorani kada prođe sezona otvorenih bašti i patia

0

Leto 2020. godine je provođeno na terasama restorana kao nijedno drugo ranije.
Restorani širom Kanade rano su krenuli u sezonu da bi kreirali ili proširili delove za ručanje na otvorenom, dajući sebi veći fizički kapacitet, jer su  gosti bili oprezni od COVID-a.
No kako se lenji, magloviti dani leta bliže kraju, strah od finasijskog neuspeha raste.
“Moja supruga i ja poslujemo i zapravo nemamo miran san”, rekao je Matthew Senecal-Junkeer, vlasnik kompanije The Birds & The Beets u Vancouverskoj četvrti Gastown. Restoran obično ima samo četiri do šest sedećih mesta na otvorenom, ali ove je godine grad dozvolio vlasniku da zauazme četiri parking mesta i da ih pretvori u popločano mesto sa 50 restoranskih mesta.
“Ispunili smo kapacitet, imali smo pun gotovo svaki sto u našem restoranu”, rekao je Senecal-Junkeer. “Upravo smo imali mali najavu kakva bi mogla biti zima, ovih dana kada smo imali trodnevni kišni niz u Vancouveru, a to je značilo oko 42% manje gostiju u odnosu na ono što smo imali u prodaji prethodne sedmice.”
Ugroženo preživljavanje
John McKibbon u Windsoru, Ont. takođe je veoma zabrinut.
“Lagao bih kad bih rekao da nemamo strepnju od dolazeće jeseni i zime”, rekao je McKibbon, koji je suvlasnik Sandbar Waterfront Grill, kao i JM Sports & Wings.
“Imali smo gostiju koji su dolazili u restoran želeći sediti napolju, a kad smo puni napolju i imamo samo stolove u zatvorenom, neki od gostiju su se  odlučili da toga dana ne večeraju kod nas”, rekao je.
McKibbon i njegovi partneri transformirali su otvoreno odbojkaško igralište u jedno od svoja dva sportska bara uz fizički distanciranu terasu na pesku.
“Mislimo da će zatvaranje terasa imati prilično dramatičan učinak na našu prodaju”, rekao je. “Kod svih postoje različiti nivoi anksioznosti.”
Kanadski sektor prehrambenih usluga obično zapošljava 1,2 miliona ljudi, a pre pandemije služio je 22 miliona obroka dnevno u celoj zemlji, pokazuju podaci.
Statistika Kanade nedavno je objavila rezultate majskog istraživanja o poslovnim uslovima. Kanadska privredna komora smanjila je brojke fokusirajući se na rukovaoce restoranima i zaključila da 60% učesnika ne očekuje da će preživeti duže od tri meseca s trenutnim ograničenjima oko fizičke udaljenosti.
Već je značajan broj restorana širom Kanade trajno zatvoren.
“Mi nismo zdravstveni stručnjaci”, rekao je Mark von Schellwitz, potpredsednik udruženja restorana Kanada, sektor zapadna Kanada. “Ali određeni broj članova obratio nam se kako bi istakli da su smernice Svetske zdravstvene organizacije za fizičko distanciranje jedan metar, a ne dva metra. Kad bismo umesto dva imali udaljenost od jednog metra, to bi očito povećalo naš kapacitet, a to bi bilo korisno.
U Vancouveru Matthew Senecal-Junkeer računa na jedno, na vlasnika lokala.
“On sada traži punu kiriju”, rekao je. “I imali smo subvenciju za plate i imali smo terasu, pa smo je mogli i hteli platiti. Ali jučer sam im naznačio da pogledaju, da dođu u oktobar, ne kažem da ne želim platiti,jednostavno nemam novca ”
Poziv na dodatnu podršku
Kanadska subvencija za plate u vanrednim situacijama pomogla je mnogim ugostiteljima i produžena je do decembra, ali kanadski program hitne komercijalne pomoći za iznajmljivanje istekao je krajem avgusta.Svi se nalaze u vrlo specifičnoj situaciji, ostaje puno otvorenih pitanja. “Radite ono što morate učiniti da biste preživeli i postavili planove da preživete”, kaže Murphy, napominjući da je ovu industriju oduvek karakterisala snalažljivost i kreativnost. Ali on šalje i upozorenje za ljubitelje restorana širom zemlje, o tome kako preduzetnici moraju pristupiti poslu,”Mi nećemo ostati otvoreni ako ne zarađujemo novac.”

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Zabrinjavajući porast inficiranih COVID-19 zadnjih nedelja u Kanadi

0

Glavni kanadski doktor za javno zdravstvo kaže da se polako, ali stalno uvecava broj ljudi koji imaju pozitivne testove na COVID-19, sto je razlog za zabrinutost.
Doktorka Theresa Tam izjavila je u ponedeljak da je prosečni dnevni broj ljudi koji su pozitivno testirani tokom protekle sedmice 545 doživeo rast od 25% u odnosu na prethodnu sedmicu u kojoj je dnevni prosek iznosio 435, a 390 pre dve sedmice.
Taj se broj povećavao svakim danom tokom poslednje sedmice, što je dr.Tam podsetila Kanađane da imaju rizik od potencijalne zaraze koronavirusom.
Sveukupno, u prošloj sedmici je 3.955 ljudi testirano pozitivno širom Kanade, a 28 njih je umrlo od COVID-19.
To je poredivo sa 3.044 pozitivnih testova i 44 smrtna slučaja u prethodnoj sedmici.
Dr.Tam kaže da se većina Kanađana drži saveta istručnjaka iz javnog zdravstva i da je to omogućilo Kanadi da pandemiju COVID-19 održi “pod kontrolom”, ali kaže da je zabrinuta zbog porasta pozitivnih slučajeva.
“Ovo je zabrinutost i podsetnik da svi moramo održavati mere javnog zdravstva kako bi COVID-19 ostao na putu sporoga rasta koji nam treba”, rekla je u izjavi.
“Kako ulazimo u jesen, Kanađani će morati biti još oprezniji u praćenju smernica  zdravstva, posebno jer hladno vreme prebacuje naše svakodnevne aktivnosti iy dvorišta u zatvorene prostorije.”
Rekla je da ljudi trebaju proceniti i svoj lični rizik ako se zaraze sa COVID-19 kao i rizik od teških bolesti ako ih imaju kod ljudi u bliskom okruženju.
Na bilo koji događaj koji ljudi žele prisustvovati treba pažljivo proceniti, kako bi se utvrdilo koje mere opreza za COVID-19 postoje i može li događaj omogućiti fizičko distanciranje ili upotrebu maski, dodala je.
Do  ponedeljkau Kanadi  je 131.895 ljudi imalo pozitivan test na COVID-19, a 9.145 ljudi je umrlo. Više od 90% osoba kojima je dijagnostifikovan COVID-19 se oporavilo.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Kanada mora stezati kaiš kako bi umanjila posledice pandemijskog deficita

0

VANCOUVER- Nadzorni organ za potrošnju u Parlamentu,poziva saveznu Vladu da stegne kaiš jer se zemlja nosi s ogromnim deficitom zbog COVID-19.
Pandemijska potrošnja gurnula je savezni deficit na rekordno visok ove godine, a fiskalni pregled pokazuje blizu 350 milijardi dolara. Kao rezultat toga, kanadska federacija poreznih obveznika kaže da se mora naći ušteda.
Direktor CTF-a Aaron Wudrick kaže da federacija želi da se savezni opim zaposlenosti smanji za 15%, odnosno oko 55 000 radnih mesta, povrh sveukupnog smanjenja plata od 15%, na osnovu njegove nedavne analize.
„Ne mogu samo ljudi koji rade van Vlade snositi svu bol. Sama Vlada moraće biti zadovoljna sa manje, jer jednostavno nije fer tražiti od svih ostalih kojima su smanjene plate, izgubili posao, da nastave plaćati ne samo isto, već čak i više u nekim slučajevima za ljude koji su u Vladi ”, kaže on.
Wudrick sugerise da bi Vladinim smanjenjem kanadski porezni obveznici mogli uštedeti 14,3 milijarde dolara.
„To je kao slon u sobi. Očito smo potrošili tone novca koji nismo planirali potrošiti i moramo početi razmišljati o tome kako ćemo se vratiti natrag do uravnoteženog budžeta. ”
Wudrick objašnjava da bi dodatnih otpustenih 55.000 ljudi ,ne zvuči obavezno loše kao na papiru, rekavši da bi mnogi od tih ljudi mogli otići u prevremenu penziju.
„Ljudi moraju prepoznati da su teška vremena pred nama. Možda smo prošli najgoru zdravstvenu krizu, ali fiskalna bol potrajaće godinama “, kaže on.
Wudrick tvrdi da se mnogi, ako ne i svi poslovi mogu smanjiti otkazima ili penzijom.
„Istorijski gledano, uspeli bismo od 50% do 65%, mislim da bi to bilo ostvarivo. U normalnoj situaciji ovaj problem bi se mogao resiti otkazima “, kaže on.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik

Posle duge borbe dobili trojke, muž ju je napustio nakon porođaja, zimu dočekuju u jednoj sobi

0

Borba za potomstvo jedna je od najvećih u životu mnogih porodica. Tu bitku tridesetčetvorogodišnja Georgina Tešanović iz Jelava kod Loznice uspela je da dobije pre 14 meseci, kada je rodila tri dečaka. Međutim, njeni problemi počinju tek tada, jer je ostala sama sa bebama u sobi od deset kvadrata.

Posle višegodišnjeg iščekivanja i borbe, rodili su se Nikola, Mateja i Mihailo. Zdravi su i vesli dečaci. Broje prve korake kroz jedinu sobu prepunu vlage.

“U ovoj jednoj prostoriji, koja je da kažem namenjena da bude kuhinja, dočekujemo i leto, i zimu, i proleće. Jedemo i spavamo ovde. Imamo još tri prostorije pored ove, ali nisu u dobrom stanju zbog toga što nam krov prokišnjava, vlaži ploču i počeli su da otpadaju zid i malter”, navodi Georgina Tešanović iz Jelava.

Da kroz život ide sa osmehom i kada je najteže, Georgina je naučila odavno. Nakon odlaska majke i očeve smrti, godinama se brinula o dve mlađe sestre zarađujući u nadnici.

Neposredno posle porođaja napustio ju je i suprug, i od tada se sama brine o bebama, uz socijalnu pomoć kao jedini prihod. To joj je, kaže, dovoljno za osnovne životne potrebe – hranu i pelene, ali ne i za adaptaciju kuće i drva za zimu.

“Dočekaćemo zimu u ovoj prostoriji u kojoj je stolarija jako loša, prozori su u jako lošem stanju, zimi je ovde jako hladno, peć ne može dovoljno da postigne da zagreje. Bebe su u fazi prohodavanja, žele veći prostor da puze, da se kreću, ovde to baš i nije moguće, nije lako ni najmanje”, objašnjava Tešanovićeva.

Da nije sama sa bebama, Georgina, kaže, ne bi birala posao, jer je odmalena naučila da brine o sebi i drugima.

Dodatan problem joj je i to što bi zbog nerešenih imovinskih odnosa mogla da napusti kuću u kojoj sad žive.