19.8 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 800

Nacionalna žalost u Južnoj Koreji – broj žrtava stampeda porastao na 153, najmanje 82 osobe povređene

0
city under cloudy sky

U stampedu na proslavi Noći veštica u južnokorejskoj prestonici poginule su 153 osobe – uglavnom tinejdžeri i mladi ljudi u dvadesetim godinama, najnoviji su podaci koje su objavile spasilačke službe. Povređene su najmanje 82 osobe. Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol proglasio je nacionalnu žalost.

Strahuje se da broj žrtava stampeda u centru Seula, glavnog grada Južne Koreje, nije konačan, jer među povređenima ima onih u teškom i kritičnom stanju, prenosi Rojters.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavili su saučešće povodom tragedije u Seulu.

“Sa dubokim žaljenjem primio sam vest o tragičnom događaju u Seulu. Naše misli su sa porodicama žrtava i narodom Republike Koreje. Primite najiskrenije saučešće”, naveo je Vučić na Tviteru.

Ivica Dačić istakao je da je reč o tragediji za koju ne postoje reči utehe i koja je potresla čitav svet.
Iz spasilačke brigade saopšteno je da je do sada potvrđena smrt 153 osobe, među kojima i 22 strana državljana iz 12 država – Kine, Irana, Rusije, SAD, Australije, Uzbekistana, Vijetnama, Kazahstana, Austrije, Šri Lanke, Tajlanda, Norveške.

S druge strane, ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je u stampedu poginulo 20 stranaca. Jonhap prenosi da je među žrtvama najviše ženskih osoba, najverovatnije 97 njih. Prema dosadašnjim podacima, povređene su 82 osobe, od kojih 19 teže.

Incident se, kako su naveli iz lokalne vatrogasne službe, dogodio oko 22.20 po lokalnom vremenu tokom proslave Noći veštica u seulskom kvartu Itevon.

Zvaničnik državne vatrogasne službe Čoj Čeon Sik rekao je da se veruje da je više ljudi pregaženo nakon što se velika grupa ljudi uputila u usku ulicu kod hotela “Hamilton”, poznatog mesta za žurke u Seulu.

Južnokorejska agencija Jonhap prenosi da se nekoliko stotina ljudi u jednom trenutku našlo na nizbrdici, u uličici širokoj samo četiri metara, odakle nisu mogli da se sklone ili pobegnu, pa su počeli da padaju jedni preko drugih.

Očevici kažu da su ljudi u panici zbog gužve počeli da se gomilaju jedni na druge, zbog čega mnogi nisu mogli da dođu do vazduha.

Prvobitno je javljeno da su poginule dve osobe, nakon čega je broj poginulih porastao na 59. Ubrzo su iz Južne Koreje počele da stižu informacije da broj žrtava stampeda ne prestaje da raste.

Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol proglasio je nacionalnu žalost i izrazio saučešće porodicama stradalih, uglavnom tinejdžera i mladih u dvadesetim godinama. Povređenima je poželeo brz oporavak.

“Ovo je zaista tragično… Tragedija i katastrofa koja nije smela da se desi, dogodila se sinoć u srcu Seula”, rekao je predsednik.

Bila je to prva proslava Noći veštica u poslednje tri godine, nakon što je Južna Koreja ukinula kovid mere. Pojedini svedoci navode da je u Itevonu, seulskom kvartu koji je popularan među mladima, bilo višestruko više ljudi nego pre pandemije.

Svetski zvaničnici od jutros izražavaju saučešće Južnoj Koreji i porodicama stradalih i povređenih. Među njima su kineski predsednik Si Đinping, predsednik SAD Džozef Bajden, britanski premijer Riši Sunak, kanadski premijer Džastin Trido, ministarka spoljnih poslova Norveške Aniken Fitfeld…

Ovo je najveća tragedija u Južnoj Koreji od 2014. godine. Tada je potonuo trajekt, pri čemu su poginule 304 osobe, uglavnom srednjoškolci.

Lavrov: Moskva spremna da sasluša zapadne kolege; Kijev: Jedini realan predlog povlačenje ruskih trupa

0

Rat u Ukrajini – 249. dan. Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov saopštio je da je ta zemlja spremna da sasluša zapadne kolege o smanjivanju tenzija, ukoliko uzmu u obzir i interese Moskve. Portparol ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova Oleg Nikolenko odgovara da jedini realan predlog koji može Moskva da ponudi je povlačenje ruskih trupa sa teritorije Ukrajine. Brisel, SAD i NATO pozvali Rusiju da se vrati sporazumu o izvozu žitarica iz ukrajinskih luka. Moskva tvrdi da je na Krimu pronašla fragmente ukrajinskih dronova koji su korišćeni u napadima na brodove Crnomorske flote.

 

 

Ambasador Hil sreo svoju učiteljicu Brašić: U njenoj učionici sam naučio sve o životu

0
Twitter

Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil, sreo je u Beogradu svoju učiteljicu kod koje je bio u drugom razredu.

U prestonici tadašnje Jugoslavije proveo je deo detinjstva, kao dete diplomate i zato govori srpski jezik.

On je susret sa učiteljicom objavio na svom Tviter nalogu i naveo da je neverovatno to što se ponovo povezao sa njom.

“Sve što treba da znam u životu naučio sam u učionici drugog razreda gospođe Brašić. Neverovatno je ponovo se povezati sa njom danas posle svih ovih godina”, napisao je Hil.

Ambasadora SAD za Beograd, osim dipomatske karijere, vezuje i privatni život.

Kako piše u svojim memoarima “Osmatračnica – “Život na prvim linijama američke diplomatije“, za službu u Beogradu se sam prijavio, a tadašnji ambasador Lorens Iglburger bio mu je prvi mentor.

 

U Laktašima dvoje uhapšenih zbog neovlašćenog snimanja

0

Banjalučka policija saopštila je danas da je uhapsila dve osobe iz Laktaša zbog sumnje da su počinile krivično delo neovlašćeno fotografisanje, prenose mediji u Republici Srpskoj navodeći da je jedan 22-godišnji mladić iz tog mesta izvršio samoubistvo posle snimka na društvenim mrežama.

Lica čiji su inicijali V.T. i D.K. uhapšena su zbog sumnje da su počinile krivično delo neovlašćeno fotografisanje i u toku je njihova kriminalistička obrada, saopšteno je iz Policijske uprave Banjaluka. Sve mere i radnje se preduzimaju uz saglasnost i pod nadzorom dežurnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, prenosi Srna. Tužilac se izjasnio da se nakon kompletiranja i dokumenotvanja predmeta Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka protiv tih lica dostavi izveštaj o počinjenom krivičnom delu.

Dvadesetdvogodišnji mladić iz Laktaša izvršio je u subotu samoubistvo, a prema nezvaničnim informacijama, reč je o momku koji je ismejavan i sniman tokom prijavljivanja za posao na benzinskoj pumpi, nakon čega je snimak objavljen na društvenim mrežama, prenosi RTRS.

Mediji navode da je policija uhapsila radnika privatne benzinske pumpe koji je snimao mladića iz Laktaša koji je kasnije izvršio samoubistvo.

Partizan pobedio Megu u ABA ligi

0

Košarkaši Partizana pobedili su večeras u „Beogradskoj areni” ekipu Mege sa 86:76 (25:26, 25:13, 22:19, 14:18), u utakmici petog kola ABA lige.Džejms Naneli je vodio Partizan do pobede sa 14 poena, a po 10 su dodali Janis Papapetru, Dante Eksum i Balša Koprivica.

U gostujućem timu bolji od ostalih je bio Matej Rudan sa 26 poena i devet uhvaćenih lopti, dok je Danko Branković upisao 17 poena.

Partizan na prvom mestu ima maksimalan učinak posle pet utakmica, dok je Mega poslednja bez pobede.

Mega je prvu četvrtinu dobila rezultatom 26:25, a Partizan je drugu deonicu počeo serijom 6:0.

Vodili su crno-beli sa 44:36 tri i po minuta pre kraja druge četvrtine, da bi poenima Papapetrua domaći tim na odmor otišao sa 50:39, što je ujedno bila prva dvocifrena prednost.

Partizan je održavao prednost tokom treće četvrtine, a trojkom Eksuma minut i po pre kraja odlaze na plus 12 (68:56).

Treća deonica završena je „zakucavanjem” Zeka Ledeja, a Partizan je taj deo igre okončao vođstvom 72:58.

Do kraja meča Mega je uspela da smanji na šest poena razlike, dok je tačku na meč stavio Tristan Vukčević trojkom za 84:74.

Partizan u sledećem kolu gostuje Borcu, a Mega dočekuje Studentski centar.

Piksi otkrio karte za Mundijal, „Orlovima” cilj osmina finala, Mitrović uzdanica

0

Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi govorio je za zvanični sajt Međunarodne fudbalske federacije FIFA.

“Žrebani smo u tešku grupu za kvalifikacije i Portugal je svakako bio favorit da bude prvi u njoj. Moj tim je igrao dobro u svim mečevima i znali smo da će meč protiv Portugala u Lisabonu, da će to biti kao finale. I tako je i bilo. Pokazali smo da smo zaslužili da se plasiramo na Svetsko prvenstvo”.

Superkompjuter koji je prognozirao katarske rezultate, nije nam bio baš blagonaklon, da spomenemo to. Argentinu i Portugal je „video“ u finalu, a Srbija je nadigrala tu ekipu sa Pirineja pa su navijači u Srbiji sada malo razočarani i nezadovoljni proricanjem Superkompjutera.

Piksi je izneo svoje strateško viđenje:

“Aleksandar Mitrović je glavni igrač naše reprezentacije. On je vrhunski napadač i veoma ozbiljan profeisionalac i sportsita koji uvek i u svakom meču daje svoj maksimum. Svi golovi koje je dao tokom kvalifikacija bili su sjajnii, ali onaj protiv Portugala u poslednjem minutu ostaće uvek urezan u pamćenje. On je neko ko će naterati svakoga da ga primeti. Nema tog trenera koji ga ne bi poželeo u timu“.

Stojković ističe da Srbija ima sjajne napadače, i da Mitrović nije jedini.

“Već nekoliko godina Vlahović pokazuje da je izvanredan igrač, nije bilo nikakvo iznenađenje što ga je doveo jedan od najboljih italijanskih klubova, Juventus. Mlad je, a ipak veoma zreo, daje dušu i srce za fudbal a to se uvek isplati. Naporno radi u klubu i to se ne razlikuje ni kada dođe u reprezentaciju. A što se tiče Tadića, on je sve što želite da imate u kapitenu – neverovatan talenat koji je u fudbalu prošao i video sve. Jović je neko koga je primetio i Real i pored toga što nije imao priliku da se tu iskaže u potpunosti svakako ima sve potrebno da igra na tako visokom nivou“.

Stojković je na pitanje da li su mu dueli protiv Portugala pokazali i potvrdili koliko je njegov tim jak, odgovorio da su svi od prvog meča radili na tome da budu fokusirani na svoju igru.

“Moj cilj je, naravno, da pobeđujem, ali želim da to radim sa stilom. Želimo da ihramo dobar fudbal, moderan, brz, napadački. To je ono što navijači očekuju kada dođu na stadion. Cilj koji smo imali omogućio nam je da nađemo dobar balans između igranja na rezultat i da igramo sa stilom. To je ono što nam je pomoglo da se kvalifikujemo“.

Selektor Srbije je istakao da je bilo izazovno da se kroz mali broj treninga izgradi dobar atmosfera, ali da je zahvalan timu koji mu je odmah ukazao poverenje te da je zbog optimizma koji krasi ekipu pred svaki meč na kraju sve ispalo odlično.

“Fudbal je uvek bio najvažniji sport u Srbiji. Ljudi ga vole. Naravno, ponekad imamo nerealna očekivanja kao što je konstantno igranje na Svetskom prvenstvu. To nije tako lako posebno kada ste mala zemlja sa brojnim infrastrukturnim problemima i kada se mučiš da budeš u rangu sa najjačim evropskim ekipama. Zato je za nas plasman na Svetsko prvenstvo veliki uspeh i to nas ohrabruje da nastavimo sa naporima da gradimo bolju budućnost. Naša pobeda u Portugalu donela je ljudima veliku radost i slavlje, naš narod zaslužuje takve momente sreće“.

Dragan Stojković Piksi je na kraju dobio pitanje, kakva bi atmosfera bila u Srbiji ako Orlovi prođu u nokaut fazu u Kataru.

“To je jedan od naših ciljeva. To što smo među 32 tima na Mundijalu pokazuje da imamo kvalitet i da nismo tu slučajno. Ne idemo u Katar da budemo turisti već da ostvarimo nešto na šta ćemo moći da budemo ponosni. Cilj nam je da se nađemo u osmini finala iako neće biti lako. Možemo to, sposobni smo i daćemo sve da to i učinimo“.

Prvi ispit na Mundijalu Orlovi u okviru grupe G imaju protiv Brazila 24. novembra. U grupi su još Švajcarska i Kamerun.

Kulibali se upisao, Mijatović očarao – Zvezda odradila posao pred Monako

0

Zvezda je upisala osmu pobedu u nizu u Superligi Srbije, ukupno 14. kojom je povećala prednost nad Partizanom na deset bodova, uz utakmicu više.

Kolubari je ovo treći neuspeh u nizu i sada se nalazi u plej-aut zoni.

Crveno-beli su ujedno uspeli da četvrti put u poslednje dve godine nadigraju rivala bez ikakvih problema, te je sada ukupna gol-razlika u tim mečevima 17:1.

Zvezdu sada očekuje meč odluke protiv Monaka u Ligi Evrope u četvrtak, a vredi istaći da je trener Milojević odmorio većinu startera, te da je mladi Jovan Mijatović dobio šansu u startnih 11 i očarao navijače na debiju.

Izabranici Miloša Milojevića su od prvog minuta postavili tempo i diktirali igru, a Kolubara je odmah stala u defanzivu.

Pešić i Mijailović imali su dobre šanse na početku, zatim i Ben, dok je Kolubara prvi put zapretila u 21. minutu, ali nije bilo veće opasnosti.

Najbolja prilika viđena je u 30. minutu kada je Mijatović izuzetno reagovao i proigrao Ivanića, ali je on promašio situaciju jedan na jedan.

Pritiskala je Zvezda, stvarala polu šanse, a onda u 45. minutu konačno i profitirala.

Sedamnaestogodišnji Mijatović je ponovo izuzetno reagovao, ovog puta uposlio Pešića, a on je postigao peti gol u poslednja četiri meča – za 0:1.

Prva prilika u drugom poluvremenu dogodila se posle manje od 60 sekundi, ali je udarac Đokića zaustavio Borjan.

Milojević je na pauzi napravio čak tri izmene i izbacio Pešića, Rodića i Erakovića, koji je povredio prst u 14. minutu.

I onda, pravo niotkuda, prvenac Kulibalija.

Dobro se postavio, sačekao odbijenu loptu i rutinski poslao loptu u praznu mrežu – za 0:2.

Od tog trenutka Kolubara je potpuno utihnula, a Zvezda je spustila nogu sa papučice za gas.

Domaćin se nije ništat pitao i gosti su kontrolisali sve aspekte meča, kao što je bilo do tada, uz nekoliko propuštenih šansi za ubedljiviju pobedu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosvetni radnici u Ontariju mogli bi u petak stupiti u štrajk ako se ne postigne dogovor s pokrajinom

0

Katolički školski odbor u Torontu,  prvi je najavio da će zatvoriti vrata svojih škola u petak, ako 55.000 prosvetnih radnika u pokrajini stupi u štrajk.

Školski odbor katoličkog okruga Toronta (TCDSB), u obaveštenju koje je poslao roditeljima i starateljima u nedelju, rekao je da će zatvaranje, koje će biti učinjeno “kako bi se osiguralo zdravlje, dobrobit i sigurnost naših učenika i osoblja”, takođe rezultirati i ukidanjem dozvola za posebne događaje, kao i za noćnu školu i subotnju nastavu. Svi izleti će takođe biti otkazani “za vreme trajanja štrajka”, napominje odbor.

TCDSB, koji savetuje roditelje/staratelje da provere ažuriranja na svojoj web stranici i stranici na Twitteru, rekao je da takođe radi sa svojim pružaocima usluga brige o deci kako bi osmislili “plan za nepredviđene situacije” i da će uskoro saopštiti više informacija.

U međuvremenu, odbor ohrabruje roditelje sa decom školskog uzrasta da naprave alternativne aranžmane za svoje porodice.

“Razumemo da je ova vest teška i da može biti izvor stresa među porodicama i njihovom decom, posebno nakon okolnosti tokom pandemije. Međutim, imajte na umu da školski odbor katoličkog distrikta Toronta (TCDSB) ne kontroliše odluke koje se tiču štrajka ili njegovog pravnog leka, dok se pregovori odvijaju na centralnom pokrajinskom nivou“, saopštio je TCDSB.

Uprkos tome što ne znaju šta bi ta radna akcija tačno podrazumevala, školski odbori okruga Kawartha Pine Ridge i katoličkog okruga Peterborough Victoria Northumberland i Clarington (PVNC) već su najavili da planiraju zatvoriti svoje zgrade ako dođe do potpunog štrajka CUPE.

Ranije danas, sindikat koji predstavlja 55.000 staratelja, predškolskih vaspitača, pomoćnika u obrazovanju i administrativnog osoblja u pokrajinskim javnim, katoličkim, engleskim i francuskim školskim odborima izdao je petodnevno obaveštenje o štrajku. Štrajk bi mogao da počne u petak, ako se sa pokrajinskom vladom ne pregovara o novom kolektivnom ugovoru.

Prosvetni radnici u Ontariju su bez ugovora od 31. avgusta. Uprkos nekoliko rundi pregovora, novi kolektivni ugovor tek treba da se dogovori.

Početkom oktobra, CUPE je saopštio da su njegovi članovi glasali 96,5 odsto za odustajanje od posla ako se ne može postići dogovor sa pokrajinskom vladom.

Sindikat je potom zatražio od Ministarstva za rad Ontarija, da odobri ono što je poznato kao izveštaj bez odbora, što znači da odbor za pomirenje neće biti imenovan. To zeleno svetlo, koje je omogućilo radnicima da legalno napuste posao za 17 dana (3. novembar), dato je 17. oktobra. Pet dana unapred mora biti dato pre nego što sindikat može stupiti u štrajk.

Prošle sedmice su započeli pregovori između dve strane uz posredovanje, ali su prekinuti nakon samo dva dana . Očekuje se da će se pokrajina i sindikat vratiti za pregovarački sto u utorak.

Hitna sednica uz posredovanje sada je sazvana, a sve pogođene strane uključujući CUPE, vladine pregovarače, posrednika i predstavnike školskog odbora treba da se okupe u hotelu Sherator u centru Toronta kako bi razgovarali o predstojećem štrajku i kako se on može sprečiti.

Udruženje državnih školskih odbora Ontarija (OPSBA), koje predstavlja engleske državne distriktne školske odbore i javne školske vlasti širom Ontarija, izjavilo je za CTV News da je njihov “glavni prioritet pregovaranje o poštenom kolektivnom ugovoru, koji je u potpunosti finansiran i u najboljem je interesu naših učenika.”

“Mi ćemo prisustvovati sastanku sa ostalim strankama”, rekla je predsednica OPSBA Cathy Abraham u izjavi.

U ovom trenutku, udruženje je u procesu sastavljanja liste odbora koji planiraju da zatvore svoje škole ako dođe do štrajka u petak. U nekim slučajevima, odbori sa objektima koji imaju pomoćno osoblje, a koje u potpunosti predstavlja savez nastavnika srednjih škola Ontarija, mogu ostati otvoreni.

Između ostalog, CUPE želi povećanje satnice za 3,25 dolara po satu (11,7 posto), za vaspitače u predškolskom u svakom odeljenju vrtića, pet dodatnih plaćenih dana pre početka školske godine, 30 minuta plaćenog dnevnog vremena za pripreme, povećanje plaće za prekovremeni rad i 100 miliona dolara ulaganja u otvaranje novih radnih mesta.

Fordova vlada je u međuvremenu predložila četvorogodišnji ugovor koji uključuje dva posto godišnje povišice za radnike koji zarađuju ispod 40.000 dolara i povećanje plata od 1,25 posto za one koji zarađuju više.

Laura Walton, asistentkinja u obrazovanju sa sedištem u Bellevilleu koja je i predsednica veća sindikata školskih odbora CUPE u Ontariju, rekla je da je njihov cilj “dobiti dogovoreni sporazum koji će odgovoriti na potrebe učenika i radnika na prvoj liniji. Niko ne želi štrajkovati, najmanje najslabiji plaćeni prosvetni radnici, koji jedva plaćaju račune.”

“Ipak, potrebno nam je značajno povećanje plata i mi to zaslužujemo. Učenici i roditelji zaslužuju garancije nivoa usluga i poboljšanog osoblja u školama. Doug Ford je premijer najbogatije kanadske provincije i očito ima moć i resurse da prihvati naše razumne, pristupačne i apsolutno neophodne predloge. Bilo bi popularno i ispravna stvar da on to danas uradi”, rekla je ona u saopštenju od 30. oktobra.

Nazvavši obaveštenje o štrajku “nesrećnom odlukom” CUPE-a, ministar obrazovanja Stephen Lecce rekao je da će pokrajina nastaviti raditi na postizanju sporazuma.

“Zbog učenika i roditelja, ne odustajemo od dogovora koji štiti lično učenje za decu, nakon dve godine prekida koji je doveo do gubitka učenja i problema sa mentalnim zdravljem. Zamolili smo CUPE da nas dočeka danas za stolom i nadamo se da će odustati od svog zahteva za skoro 50 posto povećanja kompenzacije, što su do sada odbijali da učine”, rekao je on u izjavi dostavljenoj CTV News Toronto. .

„Za stolom smo sa poštenom ponudom koja uključuje povećanje plata i održava najizdašniji paket penzija i beneficija, ali što je najvažnije — drži decu u razredu. Ako CUPE krene napred sa štrajkom i prekidom, delovaćemo da zadržimo učenike u nastavi kako bi mogli nastaviti da sustižu korak.”

Lecce je ranije opisao ponude svoje vlade kao “razumne” i pozvao sindikat da iznese kontrapredlog koji je “pristupačniji i pravedniji” od onoga što su oni do sada podneli.

U izjavi dostavljenoj CP24 u petak, on je optužio CUPE za sve osim za potvrđivanje “da će štrajkovati ako ne dobiju skoro 50 posto povećanja odštete”.

“Dok ovaj sindikat svoje interese stavlja ispred dece, mi ćemo osigurati da učenici iz Ontarija ostanu u nastavi”, rekao je Lecce.

Sindikat je prvi put legalno uručio obaveštenje o pregovaranju 3. juna, dan nakon pokrajinskih izbora.

“Pozivamo Fordovu vladu da postigne dogovor s nama već 150 dana, ali do sada su govorili ‘ne’ iako su sebi lako mogli priuštiti da kažu ‘da’ s obzirom na njihov višak od 2,1 milijardu dolara”, rekao je Walton, dodajući da đake šalju kući, jer nema dovoljno osoblja, dok se mnogi prosvetni radnici hrane u narodnim kuhinjama.

Svih pet ključnih obrazovnih sindikata Ontarija trenutno su u jeku pregovaranja s pokrajinom nakon što su im ugovori istekli 31. avgusta.

SERBIANNEWS/CANADA

Potpisan sporazum između dva najbolja turistička sela sveta

0
Фото Гордана Мирковић

U Užicu je potpisan Protokol o saradnji između dva najbolja turistička sela sveta za prošlu godinu, a to su naša Mokra Gora i slovenačka Solčava.

Protokol su, kako prenosi Tanjug, potpisale direktorka Turističke organizacije Užice Danijela Ðorđević Arsić i Darija Knez iz Centra Rinka, Javnog zavoda za turizam i održivi razvoj Solčeve.

Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević je naglasila da je svaka saradnja put za upoznavanje i zbližavanje naših naroda, izgradnju mostova prijateljstva i razumevanja.

U ime opštine Solčava, koja se nalazi u jugozapadnom delu Štajerske obratila se županja Katarina Prelesnik i istakla da se danas pokreće saradnja u oblasti turizma a da se nada da će se uskoro pokrenuti i saradnja u mnogim drugim oblastima.

Krajem prošle godine, Generalna skupština Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija sa sedištem u Madridu, u konkurenciji više od 170 prijavljenih sela iz 75 zemalja, dodelila je titulu najboljeg turističkog sela na svetu Mokroj Gori iz Srbije i Solčavi iz Slovenije.

Amerika traži odlaganje odluke o tablicama bez zaplene i kazni

0
USA flag near municipal building

Visoki savetnik američkog državnog sekretara Entonija Blinkena, Derek Šole zatražio je od premijera privremnih prištinskih institucija Aljbina Kurtija odlaganje primene novih pravila o registarskim tablicama bez zaplene i novčanih kazni.

„Razgovarao sam sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem o važnosti izbegavanja tenzija i odlaganja primene novih pravila o registarskim tablicama, bez zaplene ili novčanih kazni”, rekao je Šole, prenosi Tanjug.

Dodao je da je u razgovoru bilo reči i o partnerstvu Vašingtona i Prištine i „zajedničkim ciljevima unapređenja evropskih i evroatlantskih integracija Kosova”.

Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti saopštio je ranije da odluka o zameni registarskih tablica ostaje na snazi, ali uz izmene koje podrazumevaju da puna primena RKS tablica počne posle 21. aprila iduće godine.

Kurti je posle sednice vlade rekao da je doneta odluka da od 1. do 21. novembra Srbima koji nisu preregistrovali vozila na „RKS” tablice budu izrečene opomene.

Dodao je da će od 21. novembra do 21. januara iduće godine biti primenjene novčane kazne, a od 21. januara do 21. aprila Srbi bi trebalo da koriste probne tablice.

Posle toga, kako je naveo, na KiM neće biti dozvoljene druge registarske oznake osim „RKS”.