30.8 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 776

Piksi za RTS: Svi igrači na raspolaganju, moramo da obradujemo navijače i pobedimo

0

Selektor Srbije Dragan Stojković u razgovoru sa našim novinarom Aleksandrom Stojanovićem potvrdio da su svi igrači na raspolaganju za meč protiv Švajcarske i da je atmosfera u timu izvanredna. Duel Srbije i Švajcarske na programu je u petak od 20.00, prenos je na našem Prvom programu.

Piksi se osvrnuo i na kvalitet rivala, napomenuo je da neće biti lako, ali da se nada da su na greškama naučili, i  da će u petak da odigraju dobru utakmicu, pobede rivala, i plasiraju se u osminu finala.

Selektore, došla je i ta utakmica protiv Švajcarske. Prvo pitanje, kako je zdravlje igrača, da li su svi na raspolaganju za tu utakmicu?

“Da, svi su na raspolaganju i to je dobra stvar. Radili smo ova dva dana u punom kapacitetu i to je ono što mene kao trenera može i mora da raduje.”

Da li ste razgovarali sa igračima? Filip Kostić je rekao da ste imali jedan, sad već pre dva dana. Šta ste im rekli, kako ste ih spremali za tu utakmicu? Vi ste kako igrač bili u takvim situacijama, mogu da kažem i kao selektor.

“Teško je sada javno reći šta sam im rekao. To je ono što ostaje između nas. To me najviše raduje da imamo jednu sjajnu atmosferu, da imamo jedno jedinstvo. Upravo atmosferu koju smo imali od kada smo se prvi put sastali marta 2021. godine, imamo je i danas.”

“Tako da smo svesni odgovornosti koja je ispred nas. Svesno smo izazova koji nas čeka, ali to smo znali. Nismo iznenađeni. Znam da se pravi panika, histerija, i ja to sve razumem. U našim redovima je stanje potpuno redovno i vrlo, vrlo raspoloženi dočekujemo taj meč.”

“Naš razgovor. To je jedan sastanak u kojem morate da potencirate neke stvari. Da skrenete pažnju na važnost. To su neke analize i neka razmišljanja i mislim da su oni odlično shvatili te moje poruke.”

Švajcarska je zaista jedna odlična reprezentacija i to je tim kojem je dovoljan i remi u tom susretu.

“Mi smo propustili šansu protiv Kameruna. Ne kažem da smo loše igrali, ali smo zbog naših gluposti doveli da odigramo utakmicu 3:3, iako je ona morala da bude u našu korist. Po onome što smo pokazali, ali svaka greška se plaća. Dobro je da nismo izgubili. Bila bi velika šteta da smo te dve utakmice izgubili i da pet dana čekamo Švajcarsku bez ikakvog motiva ili važnosti.”

“Dobro ste rekli Švajcarska je odlična ekipa i ne treba da zaboravimo činjenicu da su oni završili ispred jedne velike fudbalske zemlje. To je Italija. Samim tim zasluženo su vizirali svoje pasoše za ovaj Mundijal. Kada gledamo njihove karakteristike, oni su jedna odlična ekipa koja je zasluženo na Mundijalu. Na nama je da pokažemo naš kvalitet i da u tom duelu izađemo kao pobednici.”

“Oni imaju tu prednost da njima odgovaraju dva rezultata, a nama praktično samo jedan. Našom greškom, moglo je biti obrnuto. Bez obzira to neće umanjiti naše ambicije, to neće umanjiti našu želju i to je ono što jedan tim treba da ima da bi došao do rezultata.”

Sutra se očekuje i značajna podrška sa tribina. Navijači su zaista bili pravi u predhodne dve utakmice.

“Navijači su bili fenomenalni. Koristim priliku da im se ponovo zahvalim. Jedna fantastična podrška. Ja ne pamtim Mundijal da je bilo ovoliko naših ljudi, koji su nas bodrili od prvog do poslednjeg minuta. Na nama je da im se revanširamo, a jedino što možemo da uradimo je da pobedimo Švajcarsku i tako ih učinomo srećnim. Predpostavljam da će i ova utakmica biti pod velikom pažnjom i interesovanjem, kako jedne tako i druge strane. Nadam se da će sutra na stadionu biti hiljade navijača iz Srbije koji željno očekuju da naš tim pobedi”, zaključio je selektor Stojković.

Evroliga privremeno zabranila Zvezdi registraciju novih igrača

0

Čelnici Evrolige privremeno su zabranili Crvenoj zvezdi registrovanje novih igrača, saopšteno je danas na zvaničnom sajtu najkvalitetnijeg evropskog klupskog takmičenja.

„Nakon što je Upravna kontrolna komisija uputila sudski postupak protiv Crvene zvezde, po osnovu postojećih zaostalih obaveza i propuštanja dostavljanja potrebnih podataka, Finansijsko veće je izreklo privremenu meru zabrane registracije novih igrača i trenera”, navodi se na zvaničnom sajtu Evrolige.

U saopštenju Evrolige se ne navodi do kada će trajati ova zabrana.

„Uslovna zabrana dovođenja igrača i trenera je administrativne prirode i biće rešena u najkraćem roku. Dakle nije FIBA BAT, već administracija i problem koji je poput FIBA BAT-ova i slično”, rečeno je medijima u Crvenoj zvezdi, piše Tanjug.

Crvena zvezda u dosadašnjem delu sezone u Evroligi ima skor od četiri pobede i šest poraza, a sutra će na svom terenu od 18 sati igrati sa Virtusom u 11. kolu ovog takmičenja.

Zorana Arunović i Damir Mikec obezbedili medalje u Kairu

0

Srpski strelci Zorana Arunović i Damir Mikec obezbedili su večeras medalje na Kupu predsednika u Kairu, koje je završno takmičenje sezone Svetske streljačke federacije.

Arunovićeva i Mikec su bili uspešni u prvoj fazi finala u disciplini vazdušni pištolj.

„Arunovićeva i Mikec su se plasirali u polufinalne mečeve i samim tim osigurali odličja, jer na Kupu predsednika se dele po četiri medalje u svakoj disciplini vazdušnim oružjem. Pobednici polufinala prolaze u meč za zlato, a oba poražena takmičara dobijaju bronzu. Kup predsednika se odvija po posebnim pravilima. Osam najboljih iz kvalifikacija danas su bili podeljeni u dve grupe. Takmičenje po grupama se sastojalo od 20 hitaca, saopštio je večeras Streljački savez Srbije.

Zorana Arunović je u Grupi B ubedljivo osvojila prvo mesto sa 202,6 krugova i sutra će se u polufinalu suočiti sa Sandrom Rajc iz Nemačke, koja je bila druga u Grupi A, prenosi Tanjug.

U drugom polufinalu sastaju se Ana Korakaki (Grčka) i Kamil Jedrževski (Francuska).

Mikec je u muškoj konkurenciji pogodio 200,3 kruga i bio drugi u Grupi B, iza Kristijana Rajca. Rival olimpijskog vicešampiona sutra će biti još jedan Nemac Robin Valer, koji je bio prvi u A grupi. Kristijan Rajc će se za plasman u meč za zlato boriti sa Emilsom Vasermanisom (Letonija).

Polufinalni mečevi na programu su sutra uveče, a odmah potom i duel za zlato.

Srpski strelac Milenko Sebić je uspešno startovao u takmičenju malokalibarskom puškom iz trostava. On je u kvalifikacijama zauzeo sedmo mesto i plasirao se u finale, koje je na programu u subotu. Sebić je u kvalifikacijama pogodio 586, samo tri kruga manje od prvoplasiranog Indijca Kusalea.

Evo kako da dobijete dodatnih $ 500 od vlade da vam pomogne da platite stanarinu

0

Računi se nagomilavaju, posebno kada u tu kombinaciju dodate plaćanje stanarine. Komplikuje i to što su mnoge provincije videle drastičan skok cena kirija tokom prošle godine .

Federalna vlada se nada da će olakšati ovaj teret građana, kroz svoj program dodatku stanarine, koji je postao zakon ranije ovog meseca.

 

Milioni Kanađana mogu dobiti dodatnih, jednokratnih, neoporezivih minimum 500 dolara od vladinog kanadskog stambenog fonda.

Prijave se otvaraju 12. decembra, pa evo šta treba da znate pre nego što se prijavite.

Ko ima pravo?

Federalni kanadski program Housing Benefit, ima za cilj da pomogne renterima sa niskim primanjima, gde dolazimo do broja od 1,8 miliona Kanađana koji ispunjavaju uslove za taj dodatni novac.

Morate ispuniti sledeće kriterijume da biste imali pristup dopuni:

  • Da ste rođeni 1. decembra 2007. ili pre toga (da na dan 1. decembra 2022. imate najmanje 15 godina)

  • Da ste u kući, vikendici, ili stanu u kojem živite i plaćate kiriju u Kanadi 1. decembra 2022.

  • Da ste ste rezident Kanade 2022. godine za poreske svrhe

  • Da ste u 2021. imali prilagođeni porodični neto prihod od:

    • 35.000 dolara ili manje za porodice

    • 20.000 dolara ili manje za pojedince

  • Da je prihvatljiva kirija koju ste platili u 2022. bila:

    • isplaćena u kalendarskoj 2022

    • platili za bilo koju od vaših kvalifikovanih kirija u 2022

Ovde možete saznati šta možete uključiti kao svoju prihvatljivu kirijuDa biste saznali da li vaša plaćanja stanarine iznose 30% vašeg prilagođenog neto prihoda porodice, kliknite ovde .

Šta pripremiti pre nego što se prijavite ?

Morate biti siugurni da ste prijavili porez na dohodak za 2021. i da imate sve informacije o zakupu pri ruci.

Te informacije o najmu uključuju:

  • Adrese svih glavnih prebivališta u Kanadi 2022

  • Ukupna kirija koju ste platili u kalendarskoj 2022. godini

  • Ime i kontakt informacije vašeg stanodavca

Uverite se da imate pristup svom računu Canada Revenue Agency (CRA) jer je to najbrži način da se prijavite za program dopune.

Vlada takođe savetuje da informacije o direktnom depozitu budu ažurirane kod CRA.

Ovo je samo jedna od mnogih nacionalnih beneficija koje su postale zakon u poslednjih nekoliko meseci.

U oktobru su federalni organi službeno udvostručili GST kredit , a program stomatološke zaštite dece počinje 1. decembra.

SERBIANNEWS/CANADA

Nojevi pobegli sa farme u Alberti: Policija ih jurila svuda po gradu

0

Predstavnici RCMP-ja kažu da su nojevi pobegli sa obližnje farme, a da je jedna ptica uginula nakon što je udario automobil.

Dvadesetak nojeva pobeglo je sa farme i razbežalo se po gradu Taberu na jugu kandske pokrajine Alberte.

Zahvaljujući društvenim mrežama, snimci policije koja pokušava da uhvati noja u ulici obišli su svet.

Reč je o ptici koja je lutala ulicama grada Tabera.

Predstavnici specijalne kanadske policije RCMP (Royal Canadian Mounted Police) kažu da su nojevi pobegli sa obližnje farme, a da je jedna ptica uginula nakon što je udario automobil, piše RTS.

Policija grada Tabera uspela da uhvati sve nojeve nakon nekoliko sati jurnjave.

Vaterpolisti Zvezde poraženi u gostima od Vašaša

0

Vaterpolisti Crvene zvezde poraženi su večeras u gostima od Vašaša sa 10:15 (1:3, 4:3, 1:4, 4:5), u prvom meču osmine finala Evrokupa.

Po dva gola kod Zvezde su postigli Lukas Seman, Ivan Basara, Rodoljub Gajić i Veljko Tankosić, dok su se po jednom u listu strelaca upisali Bojan Banićević i Miloš Vukićević.

Vašaš su do pobede predvodili Ivan Negaev, Akos Konarik i Sava Ranđelović sa po tri gola, javlja Beta.

Revanš meč je na programu 14. decembra u Beogradu.

Oštra poruka češkog poslanika: EU i SAD su oteli teritoriju Srbiji, niko to nije osudio

0

Evropska unija i Sjedinjene Američke Države su, svojom spoljnom politikom, oteli teritoriju Srbiji i niko od vas to nije osudio do dana današnjeg, izjavio je češki poslanik i član partije „Sloboda i direktna demokratija“ Jaroslav Foldina, obraćajući se vladajućoj koaliciji pet stranaka pred Predstavničkim domom češkog parlamenta.

„NATO nije objavio rat Jugoslaviji, nego je bombardovao, uništio njenu energetsku infrastrukturu grafitnim bombama, bacao na stanovništvo kasetne bombe, gađao raketama sa osiromašenim uranijumom i niko od vas to nije osudio do sada“, istakao je poslanik.

NATO agresija na SRJ trajala je 78 dana tokom koje je bilo 30.000 vazdušnih naleta, 50.000 ispaljenih razornih projektila. Ranjeno je 12.500 stanovnika, a ogromna materijalna šteta načinjena je na brojnim vojnim i civilnim objektima, školama, zdravstvenim centrima, spomenicima kulture, medijskim kućama i slično.

Nemačka proglasila ”genocidom” ukrajinski Golodomor

0

Nemački Bundestag proglasio je  Golodomor, odnosno izgladnjivanje Ukrajinaca u kojem je tokom zime 1932-1933. godine, u vreme dok je na čelu SSSR bio Josf Staljin, preminulo nekoliko miliona ljudi – ”genocidom”.

„Iz današnje tačke gledišta, gledano istorijski i politički, genocid je očigledan”, navodi se u saopštenju Bundestaga, prenosi Tanjug.

Ministarka spoljnih poslova Analena Berbok zahvalila je na Tviteru svima koji su doprineli da se o pitanju Golodomora raspravlja u Bundestagu.

”U Golodomoru je umrlo na milione Ukrajinaca sistematskim izgladnjivanjem. Hvala (ministru spoljnih poslova Ukrajine) Dmirtu Kulebi na njegovom doprinosu da ovaj zločin nazovemo njegovim današnjim imenom – genocidom”, napisala je Berbok na Tviteru.

Parlamenti Rumunije, Irske i Moldavije proglasili su prošle nedelje Golodomor genocidom nad Ukrajincima.

Ukrajina svake godine obeležava sećanje na žrtve Golodomora četvrte subote u novembru, a ove godine, taj datum je bio 26. novembar.

Ukrajinski list ”Kijev independent” navodi da je Ukrajina pokušavala da se Golodomor međunarodno prizna kao čin genocida, i da je do sada više od 20 zemalja Golodomor proglasilo genocidom.

Smith iznela zakon Alberte o suverenitetu, koji će “verovatno” preživeti na sudu

0

Danielle Smith je u utorak u Parlamentu predstavila zakon o suverenitetu unutar ujedinjene Kanade, pokušavajući uveriti stanovnike Alberte, da zakon nema nikakve veze s napuštanjem zemlje.

Vladini dokumenti kažu da nije sigurno da će zakon preživeti sud, ali je “verovatno” da hoće.

“Duga i bolna istorija maltretiranja i prekoračenja ustava od strane Ottawe, decenijama izaziva ogromnu frustraciju za stanovništvo  Alberte”, rekla je Smith novinarima.

„Kao odgovor na to, poručujemo saveznoj vladi: ‘Dosta je više sa tim.’ Vreme je da se zauzmemo za Albertu.”

Smith je obećala ” zakon o suverenitetu” tokom svoje kandidature za lidera Ujedinjene konzervativne stranke. Ona je pobedila u toj trci 6. oktobra sa otprilike 54 posto glasova na šestom glasanju. Položila je zakletvu kao premijerka 11. oktobra.

Tokom televizijskog obraćanja prošle sedmice, Smith je otkrila da je dodat deo “unutar ujedinjene Kanade”.

Zamišljen da bude “ustavni štit za zaštitu stanovništav Alberte od federalnog prekoračenja”, zakon bi trebao braniti imovinska prava, prirodne resurse, poljoprivredu, pravo na vatreno oružje, ekonomsku regulativu, pružanje zdravstvene zaštite, obrazovanje i socijalne programe, navodi vlada.

“Namera je da bude potpuno demokratska i transparentna. Svaka predložena upotreba zakona zahtevaće usvajanje posebnog predloga u zakonodavnoj skupštini, koji će biti predmet otvorene rasprave, ispitivanja i pregleda,” rekla je Smith.

Premijerka je rekla da savezna vlada može tužiti Albertu na sudu, ako joj se ne sviđaju suverenistički stavovi vlade UCP.

KAKO BI ZAKON FUNKCIONISAO?

O detaljima predloženog zakona, a time i o efektu koji bi mogao imati na Albertu i Kanadu, spekulisalo se nedeljama. Pokrajina je u utorak objavila informativni list sa početnim pregledom kako će to funkcionirati.

Ako bude usvojen, zakon bi omogućio svakom ministru u kabinetu, uključujući premijera, da identifikuje savezne inicijative i zakone koji se smatraju neustavnim ili “štetnim za stanovnike Alberte” i unese svoj predlog u zakonodavstvo, i da se na ovaj zakon pozove.

Ti predlozi bi takođe mogli uključivati ​​dodatne predloge, kako se suprotstaviti inicijativama Otave.

Poslanici bi zatim raspravljali i glasali o rezoluciji u Parlamentu. Bilo bi potrebno većinsko odobrenje, a vladini poslanici, kaže premijerka, bili bi slobodni da glasaju po svojoj savesti.

Ako predlog prođe, ministri u kabinetu bi tada bili ovlašteni da ignorišu ili “odbijaju” federalnu politiku i usmeravaju pokrajinske subjekte poput, zdravstvenih vlasti, školskih odbora, opština ili lokalne policije da ih ne sprovode.

Vlada kaže da će Alberta nastaviti da poštuje sudske odluke, što nije bilo jasno kada je Smith prvobitno predložila akt o suverenitetu.

“Ništa u ovom zakonu ne uključuje razdvajanje, niti pruža sredstvo za postizanje takvih ciljeva. To je pre način da ova pokrajina drži saveznu vladu odgovornom prema ustavnim principima koji služe kao sam temelj upravljanja našom zemljom”, rekla je Smith.

PROTIV ZAKONA

Smithova ideja o suverenitetu odmah je u nekim krugovima dočekana sa kontroverzom u Alberti, uključujući i unutar vladinog poslaničkog kluba.

Nekoliko vladinih poslanika izjasnilo se protiv tog čina, tokom trke za liderstvo UCP-a, a bivši vođa i premijer Jason Kenney nazvao ga je “činom samoubistva u Alberti” tokom svojih poslednjih dana na funkciji.

Kenney i drugi bili su zabrinuti da bi taj čin uplašio poslodavce, tako što će Albertu učiniti nestabilnim tržištem za ulaganje.

Ali Smithova vlada tvrdi da se to neće dogoditi i da je federalni “upad” u Albertu prouzrokovao “stotine milijardi dolara da pobegnu iz Alberte” u protekloj deceniji, ali o tome nije dat nikakav izveštaj.

Kenney je u utorak dao ostavku na mesto MLA za Calgary-Lougheed.

Nacrt zakona su takođe nazvali “opasnim i štetnim” od strane poglavica iz Ugovora 6, 7 i 8, koji su obećali da će se boriti protiv tog akta tokom zajedničke konferencije za novinare 18. novembra.

“Vređa nas predstojeći akt o suverenitetu Danielle Smith i potpuno ga odbacujemo,” rekao je Arthur Noskey, veliki poglavica, koji je dodao da nije bilo konsultacija s liderima Prvih nacija.

Noskey je obnovio svoje prigovore u saopštenju za javnost u utorak.

“Zakon o suverenitetu Alberte unutar ujedinjene Kanade samo je još jedan nezakonit pokušaj da se nastavi sa namernom zloupotrebom i eksploatacijom naših naroda, zemalja, teritorija i resursa od strane provincije”, rekao je veliki poglavica.

Smith je od tada obećala da će se lično sastati sa poglavicama, kako bi ih uverila da taj čin neće uticati na njihova prava iz sporazuma.

Opozicioni NDP glasao je protiv ovog predloga zakona o suverenitetu, delimično iz zabrinutosti da će taj akt vladi dati “nova ovlašćenja da jednostrano zaobiđe demokratsku volju zakonodavnog tela” izmenama zakona, nakon što je usvojen početni predlog. Smith poriče da je to ono što zakon namerava.

ŠTA TRUDO I FEDERALNI MINISTRI O TOME KAŽU

Upitan o nadolazećem aktu, premijer Džastin Trudo je rekao da će “samo ostati fokusiran na stvari koje su važne ljudima iz Alberte”.

“Bilo da se radi o pristupačnosti, bilo da se radi o otvaranju radnih mesta, da li se radi konstruktivno na borbi protiv klimatskih promena i razvijanju bolje budućnosti. To je ono na što su ljudi iz Alberte fokusirani. To je ono na što ću ostati fokusiran”, rekao je premijer.

Ministar za međuvladina pitanja Dominic LeBlanc rekao je da će sačekati dok ne pročita zakon pre nego što komentariše, ali da će, nakon što bude predložen, “očigledno pažljivo pogledati”, jer nešto od onoga što je bilo oko zakona tokom trke za liderstvo “može ili ne mora uključivati ​​saveznu nadležnost.”

“Ne trčimo okolo u potrazi za alarmima i ne tražimo svađu. Kao što sam rekao, imamo na više frontova pozitivne odnose s vladom Alberte. Zakonodavno telo Alberte ima suverenu ustavnu nadležnost unutar vlastitog ovlašćenja, tako da ako oni predlože da se donesu stvari koje su u skladu s jurisdikcijom zakonodavnog tela Alberte, građani Alberte i članovi tog zakonodavnog tela odgovorni su za te odluke”, rekao je LeBlanc.

Ministar turizma sa sedištem u Alberti i pomoćnik ministra financija Randy Boissonnault rekao je novinarima da, iako i on sam želi pročitati zakon, “duboko je zabrinut zbog napada vlade Alberte na jedinstvo Kanade”.

Opisujući ovaj potez Alberte kao pokušaj da “odluči” koji se zakoni primenjuju na njih, Boissonnault je rekao da stanovnici Alberte “ne razgovaraju sa mnom o suverenitetu”.

„Razgovaju  o poslovima, o indeksiranju beneficija koje dobijaju. Govorili su o dobrom učinku premijera. Dakle suverenitet nije na umu ljudi u Alberti”, rekao je on.

SERBIANNEWS/CANADA

TRESLO SE U KANADI, zemljotres pogodio pokrajinu Alberta

0

Zemljotres jačine 4,8 stepeni po Rihteru potresao je noćas pokrajinu Alberta u Kanadi, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Epicentar zemljotresa bio je 357 kilometara severozapadno od glavnog grada pokrajine Edmontona, na dubini od dva kilometra.

EMSC je smanjio magnitudu zemljotresa, nakon što je prvobitno saopštio da je bio jačine 5,9 stepeni.