15.3 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1318

Kako da ne nasednete na preveru preko poruka

0

Svakih nekoliko meseci u javnost isplivaju informacije o prevarama počinjenim putem mobilnih aplikacija za razmenu poruka, u kojima korisnici budu oštećeni za velike sume novca. Predstavljamo vam lake korake koje treba da pratite kako vam se ne bi desilo ništa slično. U Srbiji je prethodnih nedelja ponovo aktuelna prevara u kojoj se korisnicima Android telefona na Chrome pretraživaču pojavljuje oglas za ažuriranje Viber aplikacije, koje je navodno neophodno da bi se odblokirao Viber nalog – a da bi se to desilo, kako tvrde prevaranti, potrebno je poslati SMS poruku. Iako je uložen veliki trud da to vizuelno deluje verodostojno, imitirajući logo, font i prepoznatljive boje, ovo, naravno, nema nikakve veze sa kompanijom Rakuten Viber i jednom od najvećih komunikacionih platformi na svetu. U pitanju je premijum SMS servis koji naplaćuje poslate poruke čak 180 dinara, a zauzvrat vam ne daje apsolutno ništa.

Može se desiti da vas ova prevara skupo košta, jer ćete se slanjem SMS poruke pretplatiti na servis, koji će vam potom periodično (pojedini i na dnevnom nivou) naplaćivati SMS po 180 dinara, iako ga vi više niste slali, niti zahtevali bilo kakvu dalju akciju. Tako će vaš mesečni račun narasti do neslućenih razmera.

Ne govore, ali odlično razumeju – mozak pasa obrađuje govor isto kao i ljudski

0

Iako ne mogu da pričaju, psi obrađuju govor na isti način kao i ljudi, navodi se u novom istraživanju. Mozak pasa i ljudi odvojeno obrađuje intonaciju, a posebno značenje izgovorenih reči.

Mađarski istraživači tokom istraživanja su pratili i merili aktivnost mozga i beležili otkrivene promene povezane sa protokom krvi kod budnih pasa.

Sve je shvatio…
Otkrili su da psi procesuiraju intonaciju uglavnom u donjim potkortikalnim regionima mozga i prepoznaju značenje reči u kortikalnim regionima, poput ljudi.

„Istraživanje sličnosti i razlika između funkcionisanja ljudskog mozga i mozga pasa, može mnogo da pomogne u razumevanju koraka koji su doveli do pojave govora tokom evolucije”, rekla je autorka studije Ana Gabor sa Univerziteta Etveš Lorand u Budimpešti u Mađarskoj.

Poznato je da psi reaaguju na ljudsku komunikaciju. Posebno obraćaju pažnju na intonaciju i poruke.

Kada pohvalimo pse visokim toniranim glasom, oni mogu da prepoznajupozitivnu nameru i pokazuju nam zadovoljstvo.

Psi, poznato je reaguju na naredbe kao što su: „Sedi!”, „Lezi!”, „Pravi se mrtav!”, „Čekaj!”.

Ali, tu nije samo intonacija u putanju, već i značenje naredbi, jer psi će i dalje moći da prepoznaju reč ili frazu i odgovoriti na naredbu, čak i ako smo promenili intonaciju.

Međutim, istraživači su vrlo malo znali o onome što se događa u mozgovima pasa tokom ovih interakcija.

Mađarski istraživači pratili su moždanu aktivnost budnih, dresiranih pasa pomoću magnetne rezonance.

Psi su slušali poznate reči hvale ili izraze: „Pametan pas”, „Dobar pas”, „Tako”, „Opet”, potom neke neutralne pojmove, i na kraju i nepoznate reči.

„Tokom skeniranja mozga ponekad smo ponavljali reči, ponekad menjali intonaciju”, rekla je Gabor.

Rezultati pokazuju da pseći mozak, baš kao i ljudski mozak, obrađuje govor hijerarhijski – intonacijom u nižim fazama, uglavnom u potkortikalnim regionima, dok se poznate reči obrađuju u višim fazama, u kortikalnim regionima.

Zanimljivo je da su stariji psi razlikovali reči manje od mlađih pasa koji su učestvovali u studiji.

„Iako je obrada govora kod ljudi u mnogim aspektima jedinstvena, ova studija otkrila je uzbudljive sličnosti između nas i vrste koja nema sposobnost govora”, rekao je koautor studije Atila Andič sa Univerziteta Etveš Lorand.

Istraživački tim je ranije otkrio da psi odvojeno analiziraju leksičke i intonacione znakove kako bi dešifrovali značenje, objavljeno je u časopisu Sajens, 2016. godine.

Nova studija o načinu obrade o funkcijama mozga, kao i sličnostima sa ljudskim mozgom, objavljena je u časopisu Sajentifik riports.

Mitropolit Porfirije služio parastos žrtvama “Oluje”

0

Slavljenje rata nije drugo do nastavak slavljenja zla, poručio je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije, koji je u Zagrebu, u Sabornoj crkvi Preobraženja Gospodnjeg, služio parastos žrtvama hrvatske vojno-policijske operacije “Oluja”. Na komemoraciji u Srpskom nacionalnom veću Miodrag Pupovac je poručio da je za ozdravljenje hrvatskog društva najvažnije uzajamno priznavanje stradanja, kako bi se okončao rat, koji u Hrvatskoj, kaže, nije završen.

Pomenu su prisustvovali, između ostalih, potpredsednik Vlade Hrvatske Boris Milošević, predsednik Saveta Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac, predstavnici Ambasade Srbije i vernici.

Mitropolit Porfirije služio parastos žrtvama
Mitropolit Porfirije služio parastos žrtvama “Oluje”

Danas je Blaga Marija, koja se narodna verovanja vezuju za ovaj praznik

0

Srpska pravoslavna crkva i vernici slave Blagu Mariju, praznik posvećen Mariji Magdaleni.

Marija Magdalena je bila rodom iz gorskih predela Sirije, oko grada Magdale, zbog čega je i dobila ime Magdalena.

U svojoj mladosti je bila grešnica ali ju je Isus izbavio od grehova. Kasnije je postala njegova učenica, pratila ga je i slušala njegove propovedi.

Nakon Hristovog vaskrsenja, ona postaje propovednica, putuje i u Rim da caru Tiberiju crvenim jajetom objasni Hristovo vaskrsenje. Postoji verovanje da je nam je od nje ostalo farbanje crvenih jaja za Vaskrs.

Iz Rima je Marija Magdalena otišla u Efes, kod apostola Jovana Bogoslova i tu je nakon nekog vremena umrla.

Blaga Marija je, po narodnom verovanju, sestra Ilije Gromovnika.

Takođe se veruje da je zaštitnica žena i da, ako na njen praznik, žene odu u crkvu, pomole joj se i zapale sveću, mogu tražiti ispunjenje jedne želje i svetiteljka ih svakako neće odbiti.

Prema narodnom verovanju vremenske nepogode i grmljavina nisu neuobičajene na današnji dan, jer “brat i sestra razgovaraju”.

Praznik posvećen Blagoj Mariji je i Eparhije budimljansko-nikšićke i mnogih drugih pravoslavnih institucija.

Biciklistička trka Beograd – Banjaluka privukla ekipe iz Španije i SAD-a

0

U Banjaluci je održana prva konferencija za medije povodom 14. izdanja biciklističke trke Beograd – Banjaluka. Na startu ove prestižne međunarodne manifestacije pojaviće se 175 vozača iz 25 timova sveta, a najjači je tim na trci biće pro kontinental ekipa Kaha Rural iz Španije.

Španska ekipa godinama unazad je učesnik najvećih trka pa iako dolazi po prvi put na najjaču trku u regionu sigurno će imati najviše ambicije. Baš kao i prošle godine trka će imati četiri etape.

Pored Španaca, nastupiće i dve ekipe iz Sjedinjenih Američkih Država.

Prva etapa je zakazana za 4. septembar od Beograda do Bijeljine, dan kasnije biciklisti će iz Semberije voziti do Vlasenice, a potom od Brčkog do Teslića, dok je posljednja etapa na programu 7. septembra od Prnjavora preko Dervente, Srpca, Gradiške i Laktaša do Banjaluke.

Pripreme za trku su u završnoj fazi, jer je dobar deo posla urađen i do aprila kada je bio i standardni termin, ali je odložen zbog pandemije koronavirusa.

“Usudio bih se reći da su pravila koje smo dobili iz Međunarodne biciklističke federacije (UCI) još strožija nego ova koja propisuje naš Krizni štab. Biciklisti i svi članovi tima moraju imati negativan PCR test ne stariji od 48 časova prilikom ulaska u zemlju, učesnike ćemo morati da smeštamo u manje grupe u hotelima, a posebna pravila važe za start i ponašanje publike, te i za ceremoniju dodele nagrada”, rekao je direktor trke Vladimir Kuvalja.

“Poslednju reč će naravno dati naše institucije, jer nam ni u kom slučaju nije cilj da rizikujemo ili ne daj Bože dodatno pogoršamo situaciju. Ipak, verujem da ćemo održati trku i u ovakvim vremenima, jer bi i na taj način poslali poruku da smo spremni, odgovorni i organizovani”, dodao je Kuvalja.

Prvo izdanje događaja koji spaja dva najveća srpska grada sa dve obale Drine održano je 2007. godine. Od tada traje i podrška ministarstva porodice, omladine i sporta, koje je i 14. godinu za redom uz manifestaciju koja okuplja nekoliko stotina učesnika iz svih krajeva sveta.

“Ove godine se nalazimo u malo specifičnijim uslovima, te nemamo priliku za održavanje pratećih događaja, ali će svakako biti prilika da pokažemo naš sportski, ali i turistički potencijal, te da učvrstimo veze i dobru saradnju sa Srbijom”, navela je Sonja Davidović, ministar sporta.

Ogromna podrška svakako su i gradovi domaćini starta i cilja etapa, koji praktično imaju partnerski odnos u organizaciji. Ove godine to se posebno odnosi na Bijeljinu koja je domaćin cilja prve i starta druge etape.

“Dugo smo uz trku i nema razloga da tako ne ostane iako je ova godina prilično specifična. Radujemo se dolasku karavana koji će ove godine biti jači nego ikada i sigurno ćemo biti dobri domaćini”, rekao je šef odeljenja za sport grada Bijeljina Boro Đokić.

Teslićani već tradicionalno u velikom broju izađu na ulice da pozdrave bicikliste, a načelnik Milan Miličević naglasio je značaj trke za ovu opštinu.

“Ponosan sam što je Teslić tradicionalno domaćin jedne od etapa ove trke. Postoji desetak kulturnih i sportskih događaja u našoj opštini koji su prepoznatljivi i koji okupljaju značajan broj ljudi, ali ova trka je zaista top događaj za Teslić. Pokazalo se da je interesovanje Teslićana ogromno kada je ovaj karavan u našem gradu, trka je prihvaćena na zaista dobar način i želim shodno tome da čestitam organizatorima. Imamo i čitav niz pratećih događaja koji promovišu našu opštinu i u tom smislu se radujemo nastavku tradicije”, naglasio je Miličević.

Prnjavor je opština gde će startovati poslednja etapa.

“Prnjavor ima ogromnu čast što je deo jednog ovakvog događaja. Posebno želim da se zahvalim organizatoru jer ulažu mnogo napora. Mi znamo šta sve treba da učinimo da organizujemo jedan manji lokalni događaj, a da ne govorimo o ovoj manifestaciji koja prevazilazi granice Republike Srpske. Ova trka je događaj koji u Prnjavoru privlači najviše pažnje i koji na najbolji način predstavlja sve vrednosti naše lokalne zajednice”, istakao je načelnik ove opštine Darko Tomaš.

Đoković saopštio igračima da će masters u Madridu biti otkazan

0

Masters u Madridu, koji je trebalo da bude na programu od 12. do 20. septembra, gotovo izvesno će biti otkazan. Posle najava da postoji mogućnost otkazivanja, sve je mnogo jasnije sada, kada je predsednik Saveta igrača Novak Đoković, svojim kolegama poslao poruku da turnira u “magičnoj kocki” neće biti, prenosi “Marka”. Zvanično saopštenje očekuje se u toku dana, posle sastanka održanog u ponedeljak.

Ovakva odluka doneta je zbog pandemije koronavirusa, kao i odluke koje se tiču putovanja i karantina pre i posle turnira.

Španski list ističe da su ATP i VTA postigli dogovor sa španskom vladom, tako da teniseri iz Njujorka, gde će biti održani turniri Sinsinati open i Ju-Es open, necće morati u karantin prilikom leta iz SAD u Evropu.

Međutim, to nije mnogo promenilo bezbednosnu situaciju, pa Marka navodi da se Đoković obratio kolegama u zajedničkom četu na “Votsapu”, u kojem se nalazi 100 najboljih tenisera, i saopštio im da će takmičenje u Madridu biti otkazano.

Đoković je jasno poručio i upozorio igrače da ne mogu da odu na Ju-Es open, a da bez ikakve provere odigraju turneju na šljaci, tokom koje se očekuju još turniru u Rimu i Rolan Garosu. Otkazivanje Madrida direktno bi uticalo na turnir u Rimu, pošto italijanska vlada nije dala “amin” da karantin nije potreban.

Svetski broj jedan nada se da će rešenje biti pronađeno u naredna 24 sata, jer bi teniseri trebalo da već sledeće nedelje otputuju u Njujork.

Stanković: Protiv Radničkog na pobedu, biće izmena u timu

0

Trener fudbalera Crvene zvezde Dejan Stanković najavio je da će sutra protiv Radničkog iz Niša “rotirati” tim u odnosu na startni trijumf protiv Novog Pazara, ali da to neće uticati na orjentaciju i igru na pobedu. Stanković nije hteo da komentariše “rat saopštenjima” između večitih rivala i fokusirao se na zdravstveni bilten svog tima.

Dejan Stanković je istakao da ih očekuje vrli neizvestan meč sa jakim rivalom koji je svoju spremnost demonstrirao u prošlom kolu.

“Videli smo i protiv Metalca da Radnički igra zaista dobro. Spremni smo za nadigravanje sa njima, bez obzira u kom će sastavu izaći na teren. Mi ćemo igrati našu igru i idemo na još jednu pobedu u prvenstvu. Sigurno će biti rotacija u našoj ekipi. Pripreme smo započeli 11. jula i neizbežno je da igrači osećaju umor. Posle odrađenog laganog jutarnjeg treninga, videćemo kako se igrači osećaju i kojih 11 će se naći na terenu”, rekao je Stanković na konferenciji za medije.

On se potom osvrnuo na zdravstveni bilten ekipe.

“Raduje me što se Njegoš Petrović vratio treninzima sa ekipom. Videćemo da li će biti u stanju da počne utakmicu. Takođe Ben trenira sa timom što je jako dobra vest za nas. Osim njih, Nemanja Milunović je počeo sa trčanjem i za nekih sedam dana očekujemo da bude u punom trenažnom procesu. Željko Gavrić se takođe vratio posle teške povrede koju je zaradio na utakmici protiv TSC-a i biće u konkurenciji za sutrašnju utakmicu”.

Stanković je posebno prokomentarisao formu Seku Sanoga, koji je prolećni deo sezone propustio zbog povrede.

“Veoma je bitno što smo sačuvali Sanoga krajem prošle sezone. Dug vremenski period nije igrao zvanične utakmice, ali iz duela u duel je sve bolji. To dokazuje da je veliko pojačanje, nema iznenađenja za njega ne plaši se ničega i nikoga. Videćemo sutra kako se oseća, a potom odlučiti da li će biti u sastavu”.

Stanković nije hteo da komentariše “rat saopštenjima” posle prvog kola između večitih rivala.

“Imam mnogo posla, pa se ne obaziram. Nemam vremena za sporedne stvari”.

Zvezdin trener istakao je da je klub napravio lep gest potpisom ugovora sa 17 mladih fudbalera i poručio talentovanim dečacima da im uzor bude Strahinja Eraković.

“Prezadovoljan sam Erakovićem, poznajem ga još iz kadetske i omladinske reprezentacije, tu je bio sa mojim Filipom. Oduševljen sam njegovim napretkom. Debitovao je protiv Novog Pazara, bio je jedan od najboljih na terenu, ali zbog rotacije neće početi protiv Radničkog. On treba da im bude primer kako se dolazi do prvog tima Crvene zvezde”, zaključio je Stanković.

Utakmica 2. kola Superlige između Crvene zvezde i Radničkog igra se u sredu od 19 sati.

Milošević: Teško gostovanje u Novom Pazaru, ne zanima me šta misle u Zvezdi

0

Trener fudbalera Partizana Savo Milošević izjavio je da njegov tim u drugom kolu Superlige u Novom Pazaru očekuje još jedan težak meč.

Crno-beli će u sredu od 17 sati gostovati u Novom Pazaru, i okviru drugog kola nacionalnog fudbalskog šampionata.

Savo Milošević na konferenciji za medije
“Vrlo slična utakmica onoj koju smi igrali pre neki dan, ali to smo znali. Više puta sam ponovio pre početka prvenstva da nas čekaju teška gosotovanja u Kruševcu i Novom Pazaru, jer su to ekipe koje tradicionalno igraju dobro protiv Partizana. Prva je prošla, čeka nas još jedna i manje-više ista priča. Verujem da će veći deo utakmice zavisiti od nas, samo se nadam da ćemo ovog puta imati bolji ulazak u meč i bolje prvo poluvreme nego u Kruševcu”, rekao je Milošević na konferenciji za medije u SC Teleoptik.

Šef struke crno-belih istakao je da će za utakmicu protiv Novog Pazara biti ključna “trka i agresija njegove ekipe”, kao i da u sutrašnjem meču moraju da poprave mnogo stvari u odnosu na duel iz Kruševca, ako žele pozitivan rezultat.

Milošević je rekao da je stanje povređenog Lazara Markovića mnogo bolje i da nije u pitanju ozbiljna povreda.

“Dobio je jak udarac, videćemo za par dana dok spadne otok da uradimo magnetnu rezonancu. Deluje da nije ništa strašno, ali se sutra neće naći u kombinaciji za sastav. Svakog trenutka čekamo papire za Denisa Stojkovića, koji je potpisao ugovor, da vidimo da li će moći da putuje sa ekipom”, rekao je Milošević.

Jedno od novinarskih pitanja za Milošsevića bilo je i to šta treba da se desi pa da prvenstvo u Srbiji počne bez saopštenja, koja su standardni program u srpskom fudbalu.

“Ima mnogo stvari, pre svega bi svako morao da radi svoj posao, a to je objektivno veoma teško u ovoj našoj državi. Što se tiče saopštenja iza tabora Crvene zvezde, ja sebi nikada nisam dozvolio luksuz da komentarišem bilo kakvo dešavanje na bilo kojoj utakmici Crvene zvezde, pa me u ovoj situaciji apsolutno ne zanima šta oni misle o utakmici koju smo mi igrali”, zaključio je Milošević.

U komunalnu infrastrukturu ide skoro 3,5 milijarde evra

0

U razvoj komunalne infrastrukture širom Srbije biće uloženo skoro 3,5 milijarde evra, izjavila je potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović tokom obilaska postrojenje za prečišćavanje vode za piće Berlivac u Pirotu.

Ona je tom prilikom istakla da je pored izgradnje dobrih puteva veoma važna komunalna infrastruktura odnosno dobra voda, kanalizacija i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Kaže da je u Pirotu uloženo više od tri miliona evra u projekte za vodosnabdevenje i da će biti uloženo još oko 12,8 miliona evra u izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda.

Mihajlović očekuje da ti radovi počnu u drugoj polovini naredne godine.

Poručila je svim opštinama da slede primer Pirota i da se više angažuju i po pitanju razvoja komunalne infrastrukture.

Ističe da će od planiranih više od 3,3 milijarde evra u komunalnu infrastrukturu biti uloženo 2,5 milijarde u 70 gradova i opština na centralnoj, istočnoj i južnoj Srbiji, kako bi se uradila kompletna kanalizacija, dok će se na teritoriji Vojvodine raditi u saradnji sa Nemačkom razvojnom bankom.

Dragana Tončić, načelnica Pirotskog okruga, istakla je da je novi pogon u Berlovcu veoma važan za vodosnabdevanje Pirota i da se sada pije zdravija i čistija voda.

Direktor JP „Vodovod i kanalizacija” u Pirotu Zoran Nikolić je rekao da je u vodosnabdevanje Pirota do sada uloženo 3,3 miliona evra, kao i da će sa izgradnjom i pogona za preradu otpadnih voda Pirot biti u toj oblasti na evropskom nivou, prenosi Tanjug.

Zvaničnici u BC-u upozoravaju stanovništvo da ne sakuplaju školjke na plažama zbog potencijalnog trovanja

0
Morske školjke

Dok se ljudi spuštaju na okeanske plaže u  BC-u, službenici za ribarstvo zabrinuti su za sakupljače školjki, koji možda nisu svesni da rizikuju svoj život nepoštovanjem zabrane ulova  .

“To je vrlo, vrlo opasno”, rekao je Art Demsky, menadžer u državnoj agenciji za  ribarstvo i okeane Kanade. „Jako sam zabrinut da bi neko mogao umreti.“            Bar 15 ljudi se delimično paralizovalo koristeći kontaminiranu morsku hranu u BC-u, u protekle četiri godine, a jedna je žrtva totalno paralizirana i izgubila je sposobnost disanja, rekao je Tom Kosatsky, medicinski direktor BC Centara za kontrolu bolesti, prošlog novembra. Svaka plaža između severnog vrha ostrva Vancouver i američke granice zatvorena je ili delimično zatvorena za sakupljanje školjki, prema karti biotoksina koju vodi BCCDC.The Gulf's Deadly Harvest - Sun Sentinel

Prošlog meseca je jedna osoba na Aljasci umrla od paralitičnog trovanja nakon što je pojela puževe i dagnje izbačene sa plaže, dok su u martu tri osobe u BC-u bili su otrovani, ali su na sreću preživeli nakon što su pojeli jestive maslačke ubrane na severnoj obali. Testovi na morske plodove uključeni u bolesti  koje su prijavljene u BC-u, a  pronađeni uzorci su  do 250 puta veći od dozvoljene granice.

Demsky je rekao da je ilegalno sakupljanje školjki ovo leto glavni prioritet za ribarske službenike jer sve više ljudi posećuje lokalne plaže. Zvaničnici su sada izdali više upozorenja nego ostalih godina.

“Mnogi ljudi jednostavno nisu svesni”, rekao je. -“ Sakupljači školjki, mogu biti kampera ili ljudi koji misle da bi bilo zabavno sakupiti nekoliko školjki ili dagnji, do onih koji ih beru i dopunjuju njihovu prehrana, poluprofesionalno.

Budući da paralizu uzrokuje toksin, a ne virus ili bakterija, kontaminirana morska hrana ne može biti uništena zamrzavanjem ili kuvanjem, što čak može čak koncetrisati još jače otrov.

Prvi simptomi uključuju trnjenje oko usta i ruku. Bolna paraliza mišića dolazi ubrzo nakon toga.Zaražene školjke mogu takođe izazvati norovirus, što predstavlja dodatnu zabrinutost tokom  pandemije koronavirusa.

Serbiannews.ca / Srpski Poslovni Imenik