15.3 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1285

U BC-u 148 novih slučajeva COVID-19

0
BC zdravstveni radnici

B.C. zdravstveni zvaničnici objavili su da ima 148 novih slučajeva i dva smrtna slučaja.
Pokrajinski zdravstveni službenik, dr Bonnie Henri, takođe je upozorila na predstojeće svečanosti povodom Dana zahvalnosti i potrebu da se na proslavi čuvaju.

U poslednja 24 sata, zabeleženo je 148 novih slučajeva COVID-19 i dva smrtna slučaja, saopštio je pokrajinski zdravstvene vlasti.

Кako dolazi jesen i predstojeće proslave Dana zahvalnosti, dr. Bonnie Henri pozvala je ljude da se vakcinišu protiv gripa i udvostruče mere bezbednosti. „Nije vreme za samozadovoljstvo. Ako se ne čuvamo, ovaj virus će se širiti. Biće mnogo više bolesnih. ”

Henri je rekla da je provincija u februaru povećala narudžbinu vakcine protiv gripa pošto je prepoznala povećanu potražnju. „Želimo da imunizujemo što više ljudi. Pozivam da se što više ljudi vakciniše protiv gripa. “

Na Rolan Garosu dozvoljeno 1.000 ljudi

0

Otvorenom prvenstvu Francuske u tenisu moći će da prisustvuje samo 1.000 ljudi dnevno, uključujući igrače, osoblje i organizatore, saopštio je premijer Žan Kasteks.

„Na Rolan Garosu će važiti ista pravila kao i svuda drugde. Smanjićemo broj ljudi sa 5.000 na 1.000”, rekao je on, prenosi Rojters.

U trenutku kada broj zaraženih od korona virusa u Francuskoj ponovo raste, ministar zdravlja Olivije Veran rekao je juče da će na velikim sportskim događajima moći da učestvuje maksimalno 1.000 ljudi, ali nije bilo jasno da li se to odnosi i na Rolan Garos koji se održava od 27. septembra do 11. oktobra, prenosi Tanjug.

„Folksvagen” će isplatiti odštetu radnicima zbog torture u Brazilu

0
Foto: PIXABAY

Nemački proizvođač automobila „Folksvagen” je saopštio da će platiti 6,4 miliona dolara odštete bivšim radnicima u brazilskoj fabrici koji su tužili kompaniju za saradnju sa vojskom te zemlje tokom diktature 1964-1985. godine.

Radnici i njihove porodice tužili su proizvođača automobila pre pet godina zbog kršenja ljudskih prava, preneo je Bi-Bi-Si.

Kako je utvrđeno 2016. godine, agenti „Folksvagena” su dali imena zaposlenih tokom lova policije na ljude koji su označeni kao „subverzivni”, koji su kasnije hapšeni i mučeni.

„Žao nam je zbog nasilja koja su se dogodila u prošlosti. Za „Folksvagen„ je važno da se odgovorno nosi sa ovim negativnim poglavljem u istoriji Brazila i promoviše transparentnost,„ izjavila je izvršna direktorka Hiltrud Verner.

U sporazumu „Folksvagena” sa brazilskim tužiocima navedene su i donacije za projekte, uključujući i spomen žrtvama diktature, saopštila je kompanija.

Dvanaest bivših radnika reklo je 2016. godine da su uhapšeni i mučeni u ogromnoj „Folksfagenovoj” fabrici u Sao Bernardo do Kampu, u blizini Sao Paula, dok su drugi otpušteni i stavljeni na crne liste.

Mnogi godinama posle toga nisu mogli da nađu posao, utvrdila je istraga novinske agencije Rojters 2014. godine.

Festival zdravlja na jutjub kanalu

0

Svi koji žele da posete 21. Festival zdravlja „Napravi korak ka zdravlju” mogu to da učine i danas na jutjub kanalu festivala od 10 do 20 časova. Na ovogodišnjoj manifestaciji, koja se održava u onlajn formatu, kako je najavio gradonačelnik prof. dr Zoran Radojičić, glavne teme su virus korona i pandemija. On je istakao da je velika pažnja posvećena i temi vakcina i vakcinacije koje su spasle mnogobrojne živote.

– Verujem da će u ovoj borbi sa kovidom znatno doprineti da izađemo kao pobednici, sa što je moguće manje žrtava – rekao je gradonačelnik prilikom jučerašnjeg otvaranja ove tradicionalne manifestacije.

Sugrađani imaju priliku da čuju brojna predavanja, panel diskusije, savete stručnjaka… Predavanja drže naši lekari koji rade u klinikama u SAD, Italiji, Švedskoj, Danskoj i Brazilu. Najviše pažnje posvećeno je borbi protiv virusa korona i posledicama koje ostavlja na zdravlje, jačanju imuniteta, udruženjima pacijenata, zdravoj ishrani u okviru tribine „Važno je da znamo šta jedemo”, mentalnom zdravlju u doba pandemije kovida 19, metastatskom raku dojke, lekovitom uticaju banja, dijabetesu, anemiji, značaju folne kiseline u trudnoći…

„Fejsbuk” preti odlaskom iz Evrope

0

Najveća onlajn društvena mreža neće moći da posluje na teritoriji Evropske unije ukoliko joj bude zabranjeno da šalje podatke korisnika u SAD, a Evropljani u tom slučaju neće moći da koriste ni „Instagram”, koji je u vlasništvu „Fejsbuka”. To navode pravni zastupnici američke kompanije u podnesku sudu u Dablinu, gde je evropsko sedište „Fejsbuka”, tražeći da se zamrzne proces koji vodi irski poverenik za zaštitu podataka, što je sud odobrio.

Tehnološki džin se sukobio sa EU zbog zabrane da šalje podatke korisnika u SAD kako ne bi bili izloženi obaveštajnim službama
„Лајк” ис­пред се­ди­шта „Феј­сбу­ка” у Ка­ли­фор­ни­ји (Фо­то EPA-EFE/John G. Ma­ban­glo)
Najveća onlajn društvena mreža neće moći da posluje na teritoriji Evropske unije ukoliko joj bude zabranjeno da šalje podatke korisnika u SAD, a Evropljani u tom slučaju neće moći da koriste ni „Instagram”, koji je u vlasništvu „Fejsbuka”. To navode pravni zastupnici američke kompanije u podnesku sudu u Dablinu, gde je evropsko sedište „Fejsbuka”, tražeći da se zamrzne proces koji vodi irski poverenik za zaštitu podataka, što je sud odobrio.

„Fejsbuk” negira ocene da taj dokument predstavlja pretnju povlačenjem i kaže da je samo prikaz realnog stanja: mnoge kompanije zavise od prenosa podataka između EU i SAD, a bez međunarodnog pravnog okvira trpeće ekonomije, prenosi „Gardijan”. „Fejsbuk” upozorava da će zabrana prenosa podataka izazvati posledice za poslovanje kompanije, ali i za 400 miliona korisnika i 25 miliona firmi u EU koje koriste njene aplikacije.

Irski poverenik za zaštitu podataka o ličnosti naredio je početkom septembra američkom tehnološkom džinu da obustavi prenos podataka u SAD, reagujući po julskoj presudi Evropskog suda pravde u Luksemburgu (CJEU) da nema dovoljno garancija da američki obaveštajci neće „njuškati” po podacima Evropljana. Sud je doveo u pitanje legalnost upotrebe standardnih ugovornih klauzula na koje se „Fejsbuk” oslanjao (omogućavaju izvoz podataka uz prethodni pristanak korisnika) u slučaju kad podaci idu kompaniji van EU koja potpada pod američke zakone o obaveštajnom nadzoru.

To je bila poslednja u nizu presuda u dugom pravnom procesu koji austrijski pravnik Maks Šrems vodi protiv „Fejsbuka” skoro 10 godina. Proslavio se još kada je kao student 2011. počeo borbu protiv kompanije Marka Zakerberga zbog njenog prevelikog zadiranja u privatnost korisnika, podnoseći tužbu irskom povereniku. Optužbe su dobile na težini kad je dve godine kasnije Edvard Snouden obelodanio da kroz program „Prizma” američka obaveštajna agencija NSA ima neometan pristup onlajn aktivnostima korisnika „Gugla”, „Fejsbuka”, „Epla” i drugih američkih internet kompanija.

Šrems je tada predao novu tužbu u Dablinu, tvrdeći da su Snoudenova otkrića jasno pokazala da sporazum SAD i EU iz 2000, poznat kao „Sigurna luka”, ne garantuje privatnost evropskim državljanima. Irski poverenik je predao slučaj sudu u Luksemburgu, najvišoj sudskoj instanci u EU, koji je 2015. zaključio da sporazum nije validan. EU je posle toga pokušala da napravi novi pravni okvir za prenos podataka, tzv. štit privatnosti, ali je sud i njega srušio u julu, zaključivši da ne nudi dovoljnu zaštitu građana unije od obaveštajnog nadzora SAD. Regulatornim telima u zemljama članicama naloženo je da kontrolišu svaki prenos podataka kako bi osigurala da je u skladu s odredbama evropske regulative GDPR.

Šrems, osnivač inicijative „Evropa protiv ’Fejsbuka’”, pozdravio je odluku, rekavši da će SAD ozbiljno morati da revidiraju zakone o nadzoru ukoliko američke kompanije žele da zadrže ulogu na tržištu EU. Pojedini komentatori pominju i mogućnost cepanja „Fejsbuka” na dva dela, što bi za tu kompaniju bio skup i komplikovan proces.

Šef „Fejsbuka” za komunikacije Nik Kleg, nekada britanski vicepremijer iz redova Liberalno-demokratske partije, napisao je na blogu da je međunarodni transfer podataka temelj svetske ekonomije i osnova mnogih usluga koje svakodnevno koristimo. Na primer, nemački startap neće moći da koristi klaud usluge američke kompanije ili francuski trgovac neće moći da ima kol-centar u Maroku. „Fejsbuk” se žali da se prema njemu postupa nepravično, jer nijednoj drugoj kompaniji nisu izrečene ovakve mere, iako mnoge izvoze podatke iz EU u druge zemlje.

Od Evropske komisije se očekuje da s vladom SAD nađe rešenje za problem, koji u osnovi ima neusklađenost dva pravna sistema kad je reč o zaštiti ličnih podataka. Američki daje široka ovlašćenja obaveštajnom nadzoru, što se sudara s fundamentalnim evropskim pravom na privatnost. Evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnder rekao je nedavno u Evropskom parlamentu da će SAD morati da menjaju zakon o nadzoru da bi se smanjio jaz koji postoji između njega i evropskih zakona o zaštiti privatnosti.

Kriza sa predoziranjem u BC-u se nastavlja,broj umrlih do sada kraja avgusta,premašuje celu 2019. god

0

Služba mrtvozornika u BC-u,( BC Coroners) zabeležila je 147 smrtnih slučajeva od ilegalnih droga i smrti otkrivenih fentanilom u avgustu, navodi se u saopštenju za medije juče.Predoziranje heroinom – Droga koja donosi smrt || Heroin AddictionUkupan broj u avgustu porastao je za 71% u odnosu na isti period prošle godine, kada je zabeleženo 86 smrtnih slučajeva.
Brojevi označavaju pad od 16% u odnosu na 170 smrtnih slučajeva povezanih sa predoziranjem koji su zabeleženi u julu.
Avgust je ujedno bio šesti uzastopni mesec u kojem su fatalni brojevi predoziranja dostigli trocifreni broj.
Do danas je više od 1.000 ljudi u BC-u su umrli od predoziranja tokom 2020.
Ukupan broj smrtnih slučajeva od ilegalnih droga u prvih osam meseci ove godine premašio je ukupan broj za celu 2019. godinu, objavila je u sredu služba.
Takođe je naglo porastao broj slučajeva koji nisu fatalni.
Hitna zdravstvena služba BC izvestila je približno 7.500 poziva za predoziranje širom provincije ovog leta,najveći broj ikad zabeležen tokom tromesečnog perioda.
Pokrajinska zdravstvena službenica dr. Bonnie Henry rekla je da je krizu predoziranja pogoršala pandemija COVID-19. Zatvaranje međunarodnih granica dovelo je do sve toksičnije nabavke drogom, a mere fizičkog udaljavanja doprinele su većoj učestalosti ljudi koji drogu koriste sami kod kuće.
Henry je prošle sedmice izdala javni zdravstveni nalog kojim se lekarima i medicinskim sestrama daje mogućnost da prepisuju sigurnije farmaceutske alternative u nastojanju da pomognu u spašavanju života.

SERBIANNEWS.CA

Opozicija kritikuje govor Vlade u Parlamentu Kanade, da li su novi izbori na vidiku?

0

OTTAWA – Kanađani sada čekaju da saznaju hoće li izaći na izbore ove jeseni, a sve se svodi hoće li govor u Parlamentu proći prilikom glasanja o poverenju.
Ako nas je 2020 godina nečemu naučila, trebali bismo očekivati ​​neocekivano,a jesenji savezni izbori bili bi upravo to.
Konzervativci su glasno izrazili svoje protivljenje govoru u Parlamentu, koji je održan u juce, a obećano je, nacionalni sistem brige o deci, produženje subvencija za plate, nacionalni standard za korisnike dugotrajne nege.
Vođa torijevaca Erin O’Toole, koja je trenutno u izolaciji nakon što su on i njegova supruga bili pozitivni na COVID-19, rekao je da govor u Parlamentu “ostavlja veliki broj Kanađana iza sebe” i naglasio je da je “vreme za drugačiju politiku”.
„Situacija s kojom se suočava moja porodica pokazuje da moramo ostati izuzetno oprezni protiv bitke protiv širenja COVID-19. Imajte na umu to u narednim sedmicama ”, kaže O’Toole u videu objavljenom na društvenim mrežama.
„Širom ove zemlje milioni Kanađana su ostali bez posla. Mnogi se boje da će izgubiti svoje domove, a previše ih je izgubilo nadu. Gospodin Trudeau kaže da smo svi zajedno u tome, ali Kanada nikada nije bila podeljenija. ”
Blok Quebecois također je izrazio sumnju u pogledu obećanja navedenih u govoru. Vođa Yves-Francois Blanchet izrekao je ultimatum preko prevodioca nakon što je pročitan govor u Parlamentu.
“Trudeauova Vlada ima nedelju dana da poveća transfere zdravstvene zaštite, inače će Blok glasati protiv ovog govora “, rekao je.
To ostavlja prostor Jagmeet Singhu i njegovom NDP-u da potencijalno odlučuju o sudbini Vlade.
“Znam da je COVID-19 napravio puno problema”, rekao je Singh nakon govora u Parlamentu. „Ali to nisu novi problemi. Mnogo ih je postojalo i pre pandemije. ”
NDP traži plaćeno bolovanje i produžetak naknade za hitne slučajeve od Vlade.
Međutim, ovo je govor u Parlamentu, kome ozbiljno nedostaju specifičnosti, a sve verovatno na štetu manjinske liberalne Vlade.

SERBIANNEWS.CA

Mitropolit Amfilohije: Nova vlast da pomogne iscjeljenje naroda i zemlje od bratoubistva i bogoubistva

0

Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Amfilohije i iguman ostroški služio je danas, na praznik Svetih mučenica Minodore, Mitrodore i Nimfodore, sa sveštenstvom Svetu arhijerejsku liturgiju pored moštiju Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca u crkvi Vavedenja Presvete Bogorodice u Gornjem manastiru Ostrogu.
Nakon Svetog pričešća Mitropolit Amfilohije je u arhipastirskom slovu kazao da je Sveti Vasilije Ostroški proslavio Gospoda, a Gospod njega svetim moštima, uselivši se u njega silom Duha svoga i blagodati svoje, kao što se useljava u sve one koji se Bogu živome klanjaju kroz vjekove.

“Sve što postoji, što jeste i što će postojati, sabira se oko Tijela i Krvi Gospoda Boga i Spasa našega – Boga ljubavi. Sabiralo se i sabiraće se u Crkvi Božijoj, jednoj svetoj sabornoj i apostolskoj. I ovdje, na ovom mjestu 350 godina duše žedne i gladne živoga Boga neprikidno se sabiraju oko imena Božijega, oko Svete tajne pričešća i moštiju našega oca Svetog Vasilija, spominjući sve one koji su Boga proslavili”, besjedio je vladika.
Spomenuo je naslednike Svetog Vasilija Ostroškoga: Svetoga ispovjednika Patrijarha Gavrila Dožića, čiju 70. godišnjicu blaženog upokojenja ove godine obilježavamo, Mitropolita crnogorskoga Mitrofana Bana (100 godina od upokojenja), sveštenomučenika Mitropolita Joanikija Lipovca koji je ubijen, ne zna mu se ni danas ni groba ni mramora, sa preko 120 sveštenika, ispovjednika i stradalnika Mitropolita Arsenija Bradvarevića i njegovoga naslednika Mitropolita Danila Dajkovića, koji je takođe postradao u svoje vrijeme.
“Mitropolit Danilo Dajković u najtežim vremenima bio mitropolit crnogorsko-primorski koji je vjerno nastavio djelo svojih prethodnika”, kazao je Visokopreosvećeni, podsjetivši na njegovu rečenicu da je oganj vjere u Crnoj Gori pokriven pepelom, da on čuva taj pepeo i da će ponovo doći vrijeme da se on rasplamsa.
Vladika je konstatovao da se ono što je Mitropolit Danilo predukazao dogodilo u ovo naše vrijeme te da se ponovo razbuktao oganj vjere. Narod se oslobodio od straha i ustao da brani svetinje od bezbožnika koji su svojim bezakonjem, nazvanim zakonom o slobodi vjeroispovjesti, zaprijetili da će da otmu i sebi i svojoj vlasti prisvoje Božije hramove. “Naravno svetinje pripadaju Crnoj Gori, ali ne pripadaju bezbožnicima nego Crkvi Hristovoj koja na ovim prostorima postoji od apostolskih vremana”, poručio je Mitropolit.
Podsjetivši da su svetinje bile ugrožene od naslednika onih koji su bili zatrovani duhom bogomržnje i bratomržnje i koji su na bratomržnji gradili svoju vlast od 1941-1945. godine, Mitropolit je zablagodario Gospodu što se molitvama i na žrtvi svetih ispovjednika: Svetoga Vasilija Ostroškog, Svetoga Petra Cetinjskoga, Sveštenomučenika Joanikija i Arsenija pa sve do blaženog spomena Mitropolita Danila, obnovila vjera u narodu Crne Gore.
“Narod je branio svetinje u svome srcu, žrtvujući se za njih i hvala Bogu da je ta odbrana uspjela. Nadamo se da će nove vlasti u Crnoj Gori u duhu tog žrtvovanja, bratske ljubavi, novu vlast organizovati tako da će biti blagoslovena i jedinstvena, da će pomoći da se iscjeli ovaj narod i zemlja od ne samo ovoga opakoga prolaznog virusa, koji je zavladao svijetom, već od još opakijeg virusa bratoubistva i bogoubistva, koji je trovao i do danas truje Crnu Goru.”
Naglasio je da nikada u istoriji nije bilo da bezbožnici, bezbožna vlast stvara svoju crkvu, negirajući jednu Crkvu koja ovdje postoji od apostolskih vremena pa sve do vremena Svetoga Save od kojega ova Mitropolija u ovakvoj formi i obliku postoji već 800 godina.
Po njegovim riječima poput Svetoga Vasilija, Patrijarha Gavrila, Mitropolita Joanikija i sa njim postradalih sveštenomučenika, Mitropolita Arsenija, Mitropolita Danila Dajkovića, vjerni su kroz vjekove gradili i obnavljali svetinje.
“Mi svi da dobijemo blagoslov svih koji su kroz vjekove gradili svetinje i kroz njih i Duha Svetoga postali sveti Božiji ljudi i nama ostavili u zavještanje da hodimo putem svetosti, jer je i Gospod rekao Budite sveti, kao što je svet Otac vaš na nebesima. Biti svetim to je prizvanje svakoga ljudskoga bića. Najsavršenije što je Bog podario ljudima je svetost i najsavršeniji ljudi na zemlji su Božiji ljudi”, zaključio je Arhiepiskop cetinjski.
Nakon Službe Božije Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Amfilohije je u Donjem Ostrogu odslužio pomen na grobu Mitropolita Danila Dajkovića.

Tumbaković izabrao igrače za baraž sa Norveškom

0

Selektor reprezentacije Srbije Ljubiša Tumbaković obelodanio je spisak od 30 fudbalera na koje računa za duel protiv Norveške u baražu za plasman na Euro.

Isti igrači konkurisaće i za mečeve Lige nacija protiv selekcija Mađarske i Turske.

Partizan i Vojvodina u Belgiji traže baraž za Ligu Evrope

0

Fudbaleri Partizana i Vojvodine igraju mečeve trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope. Crno-beli od 19.00 (RTS1) igraju u gostima protiv ekipe Šarlroa, dok Vojvodina od 20.00 (RTS2) gostuje kod Standarda. Ukoliko savladaju svoje rivale, srpski timovi plasiraće se u baraž za Ligu Evrope. Tekstualne prenose mečeva možete pratiti na našem portalu.

Partizan i Vojvodina igraju mečeve trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope, a žreb je hteo da se obe ekipe u Belgiji bore za plasman u baraž.

Takuma Asano jedna od uzdanica Partizana

Takuma Asano jedna od uzdanica Partizana