Vancouver

Bunker pukao u Danskoj, Srbija zaboravila kako se napada

(©MN Press)

Loša partija Orlova u Kopenhagenu – 0:2

Može se ponekad na trud, energiju, zalaganje, ali mora ponekad da se pokaže i fudbalski kvalitet. Umešnost s loptom. Da se napadne, da se postigne gol. Sve ono čega nije bilo u igri reprezentacije Srbije večeras u Kopenhagenu i zbog čega je pretrpela poraz od Danske u meču drugog kola Lige nacija – 2:0.

Jeste na „Parkenu“ pakleno teško igrati, Danska je dobila 12 od poslednjih 13 utakmica na svom stadionu, no Srbija je nekako bez „ispaljenog metka“ ispustila utakmicu, pokušavajući da igra tek kada je zapala u rezultatski minus. Manjak napadačke hrabrosti, uz povremene pukotine u odbrani, koštali su Orlove prvog poraza u takmičenju.

Novi problem reprezentacije Srbije, koji se pojavio iznenada, niotkud je – kako dati gol? Treća uzastopna utakmica, druga protiv Danske, u kojoj Orlovi nisu došli do mreže protivnika, još jedna u kojoj nisu stvorili ni čestitu, stoodstotnu šansu!? Često smo pominjali u prošlosti – kratko ćebe. Dok je nekad napad briljirao, odbrana je patila, sada su se uloge okrenule, sada defanziva funkcioniše korektno, dok ofanzivni deo tima – ne postoji.

Dobila je Srbija velike pohvale za igru protiv Španije u četvrtak veče (0:0), za zalaganje, trud, sjajnu defanzivu. A, izgleda da je selektor Stojković to malo pogrešno shvatio kao oduševljenje što je njegov tim igrao totalno defanzivno, čekajući kontru, pa je u Kopenhagenu poslao na teren još defanzivniju postavu. Postavio je „bunker“, sa još manje ambicija da se igra malo i na polovini protivnika.

Čak i kada su se stvarale situacije Birmančeviću da igra jedan na jedan, u čemu je najjači, on je birao da čeka da mu se pridoda još neki saigrač, gurao loptu nazad i takve prilike su propadale. Jović gotovo da nije ni imao kontakt s loptom okrenut licem ka golu protivnika, dok je Samardžić odigrao još jednu utakmicu u kojoj se čekala bilo kakva njegova kreacije i nismo je dočekali. Lukić i Ilić su ponovo igrali sa previše kontakata s loptom, predugo su je nosali, nemajući često ni kome da upute pas u šesnaesterac…

Teškom mukom su Orlovi izlazili na kraj sa visokim presingom, često gubili lopte u ispucavanjima što dalje od gola. Iako su trojica centralnih vezista bila u timu, kojima igra na svojoj polovini nije strana, često nisu uspevali da dođu do lopte i da je prenesu preko gola.

Odbrana je ponovo igrala dobru utakmicu, mirnu, sigurnu, sve do kobnog 36. minuta. Danska jeste bila napadački aktivnija, imala inicijativu, mada ne i statističi veći posed, ali osim jednog solidnog pokušaja Vestergarda nakon kornera, ništa nije napravila. I onda je došao taj 36. minut, lančane greške cele odbrane i gol Gronebeka koji je uvukao Srbiju u problem, jer sad je morala da – napadne. A, nije znala ni kako, ni kuda.

Napravio je izmenu Stojković na poluvremenu, uveo je Živkovića umesto Grujića, ne bi li dobio nešto u napadu i jeste Srbija delovala nešto ozbiljnije u defanzivi, fudbaler PAOK-a je imao volej koji je završio pored stative, ali i dalje se čekala neka velika prilike.

Mreža se, ipak, zatresla na drugoj strani. Pavlović je dopustio da mu se Poulsen namesti na „makazice“, koje su završile iza Rajkovićevih leđa. Povela je Danska 2:0 u 61. minutu i nakon toga se i ono malo konaca igre Srbije rasulo na obe strane terena. Usledio je i set Piksijevih izmena, kojima je potpuno rasturio formaciju, a koje tek ništa nisu doprinele…

Rutinski poraz, koji je poslao još jednom jasan signal Stojkoviću: mora da nađe ravnotežu u timu, jer Srbija i dalje, od Evropskog prvenstva pa na ovamo, ne ume da stvori ni šansu-dve, a kamoli da postigne gol. Bez toga se na Mundijal neće moći.