18.7 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 783

Zbog izlivanja reka, vanredno u Tutinu, Novom Pazaru, Prijepolju i Raški

0
Novi Pazar, 20. novembra 2022 - Zbog kise koja bez prestanka pada u Novom Pazaru, drasticno je porastao vodostaj Raske, Josanice i Trnavice. U tom gradu uvedena je vanredna odbrana od poplava. Mehanizacija javnih preduzeca je na terenu, a hitnu sednicu odrzace i Stab za vanredne situacije. Javna preduzeca iz Kraljeva i Cacka dopremice Novom Pazaru oko 8.000 dzakova sa peskom, a JVP"Srbijavode", uputice i mehanizaciju u taj grad ako bude potrebe. FOTO TANJUG/ ALEKSANDAR NICIFOROVIC/bs

Posle obilne kiše, izlile su se reke na području Raške, Novog Pazara, Tutina, Prijepolja, Raški, na Kosovu i Metohiji i na severu Crne Gore. Osnovne i srednje škole na teritoriji grada Novog Pazara danas neće raditi. Reka Lim izlila se na tri lokacije u Prijepolju. Raste nivo Ibra u Kraljevu. Vojska sa pripadnicima Sektora za vanredne situacije postavlja peščane bedeme na obali Ibra u centru Raške.

Naftna industrija cveta, ali profit ne ostaje u Alberti kao nekada

0

Stanovnici Fort McMurray-a u severoistočnoj Alberti proživeli su teška vremena u protekloj deceniji – požare, poplave, COVID-19 i razne naftne nesreće. Jedan ugostitelj  se prošle godine našalio, da se nada skakavci neće biti sledeća nesreća.

Ali zadnjih godinu dana, bogatstvo oko industrije nafte i gasa se značajno promenilo,  uz rekordan profit . Situacija je takođe podstakla očekivanja nekih od onih koji žive u zajednici.

Owen Erskine, vlasnik Mitchell’s Cafe-a u centru Fort McMurray-a, rekao je da je ova zajednica prva koja će iskusiti uspone i padove naftne industrije Alberte.

Danas vidi neke ohrabrujuće znakove — kao što je Syncrude koji premešta više zaposlenih u centar grada i više službenika opštinske i pokrajinske vlade prisutnih u zajednici.

“Vidim puno optimizma, naravno, jer su nafta i gas naš glavni sektor ovde “, rekao je Erskine.

Optimizam je dobrodošlo olakšanje za stanovnike zajednice koja je prošla kroz mnoge izazove, ali ono što se čini jasnim je da naftno investiranje ne ostavlja bogatstvo, kao što je bilo usred prethodnih naftnih bumova.

Iako su kompanije ove godine izveštavale o rekordnom profitu , udeo reinvestiranja nafte u privredu Alberte samo je delić onoga što je bio u vreme poslednjeg buma.

ARC-Energetski istraživački institut , koji modelira celi zapadno-kanadski sedimentni basen, predviđa da će industrija ove godine proizvesti 250 milijardi dolara prihoda, skoro dva puta više od uobičajenog nivoa u proseku u protekloj deceniji.

Gotovo sav novčani tok se vraćao u kapitalnu potrošnju, rekla je Jackie Forrest, izvršna direktorka ARC-a. Danas se samo jedna trećina vraća nazad.

“Dakle, [kapitalni izdaci] su ovde prilično mali. Očekujemo oko 42 milijarde dolara kapitalne potrošnje ove godine, što je zaista manje u odnosu na prosek u poslednjih 10 godina,” rekla je ona, dodajući da je tokom protekle decenije tipičan nivo bi mogao biti 60 ili 70 milijardi dolara.

Čak i u zajednicama u kojima su aktivnosti oko nafte i gasa u porastu, strah oko budućnosti ostaje. Jason Schneider, šef okruga Vulcan, koji se nalazi jugoistočno od Calgary-ja, rekao je da se ovo područje nalazi na nekim utvrđenim poljima nafte i gasa i da su ljudi tamo opet zabrinuti.

“Definitivno su svi malo neodlučni i prilično oprezni ovaj put, jer mislim da samo pokušavaju da iskoriste ono što trenutno imaju”, rekao je. 

„Ali što se tiče novih investicija, ne vidimo mnogo u ovom delu pokrajine.“

Kanadsko udruženje proizvođača nafte (CAPP) saopštilo je da je industrija ove godine generisala 35 do 40 milijardi dolara domaćih kapitalnih investicija.

Pa šta se promenilo?

Charles St-Arnaud, glavni ekonomista u Alberta Central, centralnoj bankarskoj ustanovi za kreditne sindikate pokrajine, rekao je da proizvođači nafte koriste svoje prihode na vrlo različite načine u odnosu na 2014., od čega je delom rezultat činjenice da su tekući prihodi smanjeni preusmeravanjem na plaćanje duga nagomilanog tokom pandemije i zbog kolapsa oko cene nafte.

“U 2014. oko četiri posto prihoda vraćeno je deoničarima”, rekao je St-Arnaud. “Sada je taj udeo bliži 10 posto.”

Podaci iz Alberta Central pokazuju koliko se kapitala vraća deoničarima usred naftnog buma. (Prijavio Charles St-Arnaud)

Velika razlika je u tome što oko 75 posto tih deoničara nisu Kanađani, što znači da novac gotovo u potpunosti teče iz provincije i Kanade, navodi St-Arnaud. Ostalih 25 posto deoničara su raspoređeni po celoj Kanadi, ne samo u Alberti.

Po St-Arnaudovom mišljenju, taj trend je povezan s prognozama globalne potražnje za naftom, za koju se predviđa da će dostići vrhunac početkom 2030-ih, a zatim početi postepeno opadati.

Proizvođači nafte, stoga, više nisu u poziciji u kojoj bi mogli biti skloni dramatičnom povećanju proizvodnje svaki put kada se povećaju prihodi i profitabilnost.

U saopštenju, CAPP je ukazao na nedavnu analizu investicione kompanije Peters & Co. koja predviđa da će sektor nafte i gasa vratiti kanadskim vladama oko 50 milijardi dolara u obliku poreza 2022. godine.

“Ovi doprinosi kanadskoj ekonomiji podržavaju na stotine hiljada radnih mesta i pomažu u finansiranju infrastrukture, zdravstvene zaštite, škola, puteva i ključnih socijalnih programa širom zemlje”, rekla je Lisa Baiton, predsednica i izvršna direktorka CAPP-a, dodajući da je procenjeni završetak izgradnje TMX naftovoda 2023. godine, i da će on ponuditi dodatni transportni kapacitet od 590.000 barela dnevno.

„Kanadska industrija nafte i prirodnog gasa je ponosna što je temeljni stub ekonomije zemlje i izvor mogućnosti i prosperiteta za sve Kanađane.“

Šta to znači za Albertu?

Ono što je rezultiralo je, niži nivo aktivnosti oko naftnih polja, građevinarstva i radnih mesta koja su viđena u prošlim periodima viših cena nafte.

“To znači da nećemo povećavati proizvodnju, jer na kraju, ako ne uložite novac u kapitalne programe, verovatno nećete rasti”, rekao je Forrest. Forrest je rekao da kompanije takođe ne rastu zbog ograničenog kapaciteta transporta, jer pokrajina trenutno nema pristup naftovodima za transportovanje veće količine zaliha iz zapadne Kanade.

Iako cene nafte trenutno izgledaju dobro, Forrest je rekao da su investitori više zabrinuti za dugoročno. Osim toga, iako se troši manje novca, nije bilo mnogo novih ulaganja u opremu — što može predstavljati određena ograničenja.

“Jednostavno nemamo sposobnost rasta kao što smo mogli imati pre 10 godina, jer nemamo ljude, inženjerske kompanije, opremu neophodnu da to radimo tempom kojim smo radili pre”, rekla je. “I zato je prilično zanimljivo na ovim nižim nivoima potrošnje, da vidimo neka od ovih ograničenja.”

St-Arnaud se složio da se priroda naftne industrije, po njegovom mišljenju, verovatno zauvek promenila.

„Ako ne budemo imali bum, to znači da će verovatno i krah biti manji“, rekao je on. “Naftna industrija će postojati i iza 2030. Ali će zauzimati manji deo naše ekonomije.”

SERBIANNEWS/CANADA

Kanada korača napred ka proizvodnji litijumskih baterija uz milijarde ulaganja

0
Ilulstracija

Federalni ministar za inovacije Francois-Philippe Champagne ove sedmice ponovo predstavlja kanadsku industriju baterija u Aziji, ali ovaj put ima nove argumente u džepu.Istraživačka firma BloombergNEF pomerila je poziciju Kanade u svojoj godišnjoj globalnoj rang listi zemalja koje proizvode baterije, na drugu poziciju, odmah iza Kine.

„To je nešto što ću mnogo koristiti na svom putovanju po Aziji, da kažem da imamo ono što Aziji treba“, rekao je Champagne.

Istraživanje rangira 30 zemalja sa značajnim prisustvom u industriji, bilo da se radi o eksploataciji sirovina do proizvodnje baterija i njihovih komponenti.

Prva verzija u 2020. rangirala je Kanadu na četvrto, a 2021. na peto mesto, nakon što je proizvodnja rudarstva pala i regulatorne prepreke porasle.

Ali Kanada je najavila više od 15 milijardi dolara ulaganja u proteklih 10 meseci u oblastima od vađenja i prerade kritičnih minerala, do proizvodnje komponenti baterija, proizvodnje električnih vozila i prve gigafabrike u zemlji.

To je pomoglo Kanadi da se sada bude ispred Švedske, Nemačke i Sjedinjenih Država.

„Mislim da je ovo početna pozicija za Kanadu u smislu da je vizija zaista bila da se izgradi ceo ekosistem od rudnika do reciklaže, a sada dobija oblik i ono što sada radimo je da ga optimizujemo“, rekao je ministar. Njegova ovosedmična putovanja u Japan i Južnu Koreju, zajedno sa planiranim odlaskom sledeće nedelje u Nemačku, su u tom pravcu. Već se više puta susreo sa ključnim igračima industrije u tim zemljama, kako u Kanadi tako iu inostranstvu, ali kaže da je fokusiran na konsolidaciju tih odnosa i nastavak predstavljanja Kanade na terenu.

Lanac snabdevanja baterijama ima mnogo karika, počevši od iskopavanja sirovina poput litijuma, nikla, aluminijuma i bakra koji se koriste za proizvodnju baterija. Ti minerali i metali se zatim rafiniraju kako bi se mogli koristiti za izradu komponenti baterija, odnosno katoda, anoda i elektrolita.

Komponente se zatim spajaju kako bi se napravile baterije, koje liče na iste alkalne nepunjive baterije s kojima je većina potrošača upoznata , a zatim gigafabrike pakuju te ćelije zajedno u velikom broju kako bi napravili baterijske pakete koji pokreću sve, od laptopa i mobilnih telefona do električnih automobila .

BloombergNEF izveštaj razmatra sve te delove lanca , kao i potražnju za krajnjim proizvodom i upravljanje okolinom.

Kanada je dobila među najvišim ocenama u očuvanju okoline, delom zahvaljujući izdašnoj nabavci obnovljivom energijom, ali i ekološkim propisima o rudarstvu. Istraživanje BloombergNEF-a takođe je pohvalilo za Kanadu za njene napore da se podstaknu rudarske aktivnosti.

Kanada još uvek zaostaje u proizvodnji baterijskih ćelija i komponenti i domaćoj potražnji za električnim vozilima, ali je bilo mnogo najava u prošloj godini da se ove komponente poboljšaju.

Vic Fedeli, ministar ekonomskog razvoja Ontarija, rekao je za Canadian Press nakon posete sa predstavnicima industrije u Nemačkoj prošlog meseca, da je jedna od najvećih prodajnih tačaka Kanade njen pristup sirovinama potrebnim za proizvodnju baterija.“Oni govore o našim kritičnim mineralima i tada znamo da imamo njihov istinski interes jer postoji tako ograničena količina aktivnih proizvođača kritičnih minerala van Kine,” rekao je.

Iako Kanada nije najveći proizvođač nijednog od glavnih metala i minerala potrebnih za baterije, ona je jedno od retkih mesta na svetu koje je sposobno proizvoditi sve.

Kanada i njeni saveznici takođe pokušavaju sprečiti Kinu da iskoristi svoju dominaciju u industriji lanca nabavke baterijama, kako bi bacila svoju težu u globalnu politiku. Oni su to uporedili sa Evropom, koja se previše oslanja na Rusiju za gas.

Nakon što je počela da ulaže u ovu sferu pre više od jedne decenije, Kina je sada pristanište za tri četvrtine svih proizvodnih kapaciteta baterija i 90 posto proizvodnje anoda i elektrolita.Njena proizvodnja sirovih minerala nije najveća, ali je uložila velika sredstva u rudnike u drugim zemljama, uključujući i Kanadu, kako bi te proizvode dovela u Kinu za rafiniranje i upotrebu u proizvodnji. Američki geološki zavod saopštio je da je Kina prošle godine proizvela oko četiri posto svetskog nikla, ali je preradila više od 65 %.

Iskopala je oko 14 posto litijuma u 2021., ali je rafinirala 59 posto.

Kanada počinje da preduzima korake da ograniči uticaj Kine u domaćem lancu snabdevanja. Ranije ovog meseca, Champagne je rekao da će Kanada ograničiti učešće državnih kompanija u stranom vlasništvu u sektoru kritičnih minerala, a sedmicu kasnije naredila je trima kineskim kompanijama da prodaju svoje deonice u malim kanadskim firmama.

Ali Kinezi su mnogo više prisutni, uključujući jedini trenutno operativni rudnik litijuma u Kanadi. Rudnik Tanco u Manitobi je u vlasništvu kineske kompanije Sinomine Resource Group.

Ministar nije želeo reći koje će druge mere stići, ali je nagovestio dodatne napore.

“Biću kao soko koji gleda ovu oblast, kako bih se uverio da štitimo nacionalnu i ekonomsku sigurnost Kanađana,” rekao je ministar.

SERBIANNEWS/CANADA

Simpsonovi 2015. predvideli Trampovu kandidaturu za predsednika SAD 2024!

0

Al Jean, producent Simpsonovih, istakao je da su Simpsonovi ponovo ‘predvideli budućnost’, Donald Trump se kandidovao za predsednika SAD 2024.gdoine!

Nakon Trampove objave, Al je podelio snimak ekrana iz epizode ​​crtanog filma iz 2015. godine, na kojoj je leteći Homer Simpson i znak u pozadini na kome piše “Tramp 2024.“!

Tokom epizode ​​pod nazivom Bart u budućnost, Liza Simpson je prikazana kao predsednica koja govori svojim savetnicima: “Kao što znate, nasledili smo prilično smanjenje budžeta od predsednika Trampa“.

Bivši predsednik Tramp potvrdio je u utorak da će zvanično organizovati treću kampanju za Belu kuću.

Rekao je:”Da bih Ameriku ponovo učinio velikom i slavnom, večeras objavljujem svoju kandidaturu za predsednika Sjedinjenih Država.

To je samo najnovije u nizu “predviđanja“ iz Simpsonovih. Međutim, neki su tvrdili da ideja da će se Tramp kandidovati za predsednika 2024. nije bila najteža stvar za predvideti.

Al se slaže, ranije je rekao za Metro Većina drugih stvari, kao što je Trampov predsednik ili Brazil koji je osvojio Svetsko prvenstvo, su obrazovana nagađanja.

Iranska glumica uhapšena jer je na video snimku skinula veo

0
(FILES) In this file photo taken on February 3, 2016, Iranian actress Hengameh Ghaziani poses upon her arrival for a screening during the 34th edition of the Fajr Film Festival at the Milad Tower in Tehran. - Ghaziani who in a video removed her headscarf in public in an apparent act of defiance, was arrested for inciting and supporting the "riots" and for communicating with opposition media, the official news agency IRNA said. (Photo by ATTA KENARE / AFP)

Iranska policija uhapsila je glumicu Hengameh Gazijani jer je u javnosti na jednom video snimku skinula muslimaski veo u znak podrške protestnom pokretu pokrenutom u septembru posle smrti mlade Iranke u pritvoru, javili su lokalni mediji.

Protesti u Iranu su pokrenuti 16. septembra, na dan smrti Mahse Amini (22) u bolnici, gde je smeštena u teškom stanju posle hapšenja 13. septembra u Teheranu zbog „nošenja neprikladne odeće“ i nepoštovanja strogog pravila oblačenja žena u Iranu.

Demonstracije su kasnije prerasle u pokret protiv iranskih verskih vlasti. Prema podacima nevladinih organizacija nekoliko stotina ljudi ubijeno je u gušenju tih protesta, dok oko 15.000 uhapšeno. Neki uhapšeni su osuđeni na smrt.

Hengameh Gazijani je uhapšena zbog podsticanja i podrške „neredima“ i komunikacije sa opozicionim medijima, javila je državna agencija Irna.

Glumica je ranije rekla da je dobila poziv suda, a na video snimku na Instagramu je postavila video u kojem skida veo.

„Možda će ovo biti moja poslednja poruka. Od sada, šta god da mi se desi, znajte da sam kao i uvek sa iranskim narodom do poslednjeg daha“, napisala je ona u subotu uveče.

Glumica (52) poslednjih nedelja je oštro kritikovala gušenje protestnog pokreta, optužujući vlasti za ubijanje dece i mladih tokom protesta.

Iransko pravosuđe saopštilo je danas da je pozvalo glumicu, kao i još sedam ličnosti iz sveta filma, politike i sporta, zbog objavljivanja „provokativnog“ sadržaja u znak podrške protestnom pokretu, prenela je Irna.

ASRock predstavlja Sonic the Hedgehog matičnu ploču Z790m

0

Što se same matične ploče tiče, nova ASRock Z790 PG Sonic matična ploča je spremna za bilo koji Intel 13th Gen Core “Raptor Lake” CPU — sve do vodećeg Intel Core i9-13900K procesora sa PCIe 5.0 konekcijom koja je spremna za sledeći gen GPU ili dodatne kartice budućnosti. [Što je još bolje, ASRock nudi Blazing M.2 PCI-Express 5.0 M.2 slot koji je brz za Sonic i koji je spreman za SSD-ove sledeće generacije.(https://www.tweaktown.com/news/89376/asrock-unveils-new-sonic-the-hedgehog-themed-z790-pg-motherboard/index.html)

Kompanija uključuje neke vrhunske funkcije poput Killer E3100G 2.5GbE mrežnog povezivanja na nivou entuzijasta, kao i 20Gbps propusnog opsega preko USB Type-C povezivanja. I ne samo to, nova ASRock Z790 PG Sonic matična ploča ima ASRock-ove interne patentne portove za Lightning Gaming Portove koji su optimizovani za brze tastature i miševe, smanjujući podrhtavanje ulaza i kašnjenje klikova. Tu je i Nahimic Audio kompanije SteelSeries, koji pruža neki vrhunski zvuk za igrače sa slušalicama i zvučnicima.

Kuglice sa kikiriki maslacem

0
Vegan,Chocolate,Truffles,Balls,,Copy,Space.

Kuglice u kojima ćete uživati.

Sastojci:

– 150 g mlevenog keksa

– 2 kašike šećera

– 1/2 kašičice cimeta

– 1/4 kašičice oraščića

– 120 g kikiriki maslaca

– 80 g meda, može i manje, po ukusu

Glazura:

– crna čokolada

– maslac

Priprema:

Mleveni keks, šećer, cimet i oraščić pomešati, pa dodati kikiriki maslac i med. Napraviti čvrstu jednoličnu masu.

Kašičicom zahvatite smesu i vlažnim dlanovima oblikujte kuglice. Slažite ih na papir za pečenje, pa ih staviti u frižider na najmanje sat vremena.

U međuvremenu na pari otopit maslac i čokoladu. Mešati dok se svi sastojci ne otope i povežu u glatku smesu.

Hladne kuglice uz pomoc čackalice umakati u čokoladu, pa ih staviti ponovo na papir za pečenje ili na rešetku za hlađenje da se čokolada stegne.

Dekorisati po želji, ali dok se čokolada ne stegne

Vratiti u frižider do posluženja.

Prijatno!

Zašto deca često favorizuju jednog roditelja?

0
shallow focus photography of two boys doing wacky faces
Photo by Austin Pacheco

Da li ste se ikada zapitali zašto deca favoriziraju jednog roditelja? Ako ste mislili da je to zato što dete voli više mamu ili tatu, mogli biste se iznenaditi jer je istina zapravo potpuno drugačija.

Deca, a posebno ako su mlađa od pet godina, se za zadovoljenje svojih potreba oslanjaju na svoju porodicu. Favorizovanje jednog roditelja u odnosu na drugog nije stvar lične prirode, tvrde stručnjaci, već se zasniva isključivo na osnovnim obrascima preživljavanja.

Kako piše „Tiny Beans“, jednom kada dete prepozna jednog roditelja kao ‘“dostupnijeg“ od drugog, nastoji da se izbori da tako i ostane jer je njegova potreba za brigom i stabilnom vezom u tom slučaju presudna.

Dijete tako štiti i preferira odnos s jednim od roditelja jer mu se on pokazao konzistentnijim u pružanju rezultata. S tim se slaže i psiholog Sara Alperin.

„Favoriziranje jednog roditelja nema apsolutno nikakve veze sa nedostatkom ljubavi prema drugom roditelju. Ovo je isključivo oblik njegove sposobnosti da prepozna put manjeg otpora prema zadovoljavanju svojih osnovnih potreba. Mnogi roditelji znaju da se zabrinu jer misle da ih dete ne voli ili im nešto zamera, pa zbog toga preferira drugog roditelja, ali to nije istina“, objašnjava Alperin.

Ona dodaje da „ako ste roditelj kog dete ponekad gura od sebe, savetujem da mu ne zamerate, već mu dajte do znanja da ste dostupni ako vas na kraju ipak zatreba“.

Psiholog smatra da je važno da dete zna da poštujete njegov izbor i da ga volite, bez obzira na sve.

Dakle, kada deca jednom prepoznaju najpouzdaniji, najčvršći odnos s jednim roditeljem, osloniće se na njega jer je to u tom trenutku njima najjednostavnije rešenje. Isto tako, psiholog naglašava da se favorizovanje često menja s obzirom na to šta je u kom trenutku detetu važno i koje ga stvari zanimaju.

 

Srbi odradili prvi trening u Kataru: Na terenu i Aleksandar Mitrović!

0
Foto: FSS

Najbolji srpski fudbaleri odradili su prvi trening po dolasku u Dohu.

Ono što može najviše da obraduje srpske navijače je vest da je zajedno sa ostalim reprezentativcima trenirao i Aleksandar Mitrović.

Golgeter Orlova nije igrao na poslednjim utakmicama za Fulam i reprezentaciju Srbije zbog problema sa skočnim zglobom.

Nije ga bilo u timu ni pre nekoliko dana u Bahreinu, ali je tada poručio da se oporavlja i da će se za dan-dva vratiti treninzima.

Nadamo se tačno na vreme za početak Svetskog prvenstva.

Srbija prvi meč u Kataru igra u četvtak 24. novembra protiv selekcije Brazila.

Meštani Rekovca blokiraju put zbog iskopavanja

0

Meštani Sibnice i Kaludre, sela u rekovačkoj opštini, dva meseca blokiraju lokalni put zbog rudarskih iskopavanja koje je započela firma Balkan istraživanja, a danas su ih podržali narodni poslanici Srbije i Savet ekoloških organizacija Srbije, koji su poručili da je neprihvatljivo “preoravanje” Srbije zarad stranačkih ili bilo kojih drugih interesa. Policija je beležila registarske oznake vozila i legitimisala deo narodnih poslanika.

Meštani Levča, jugoistočne oblasti Šumadije, postavili su eko kamp pored puta i ne dozvoljavaju prilaz mašinama firme Balkan istraživanja. Prilaz parceli je potpuno blokiran, a rečeno im je da će istraživanja biti nastavljena u trećem kvartalu 2023. godine.

„Nalazimo se na prostoru gde meštani Levča, više od dvadesetak sela dežuraju danonoćno oko lokacije koja je predviđena za sledeću bušotinu kompanije Balkan istraživanja. Ljudi u Levču su odlučni da do toga ne dođe i smatramo da mi ovde imamo rudnik, to je rudnik zdrave hrane i ne želimo da ovaj prostor bude devastiran“, kaže Marica Živanović Poljo iz „nEko brine za Levač“.

„Dolazak Rio Tinta za nas bi bio propast u svakom smislu reči. To je nešto protiv čega treba da se borimo“, kaže Marija Miletić iz sela Oparić.

Narodni poslanici u Sibnici su rekli da je neprihvatljivo bilo kakvo „preoravanje“ Srbije zarad stranačkih ili bilo koji drugih interesa.

Na poziv Saveza ekoloških organizacije Srbije u Levač su došli narodni poslanici Aleksandar Ćuta Jovanović, Srđan Milivojević, Nikola Nešić, Zoran Lutovac, Dejan Bulatović i Đorđe Pavićević. Poslanika vlasti nije bilo.

„Ja sam narodni poslanik. Mene skupštinska zakletva nad Ustavom Srbije obavezuje, kao i ove policajce, koji su takođe pod zakletvom Srbije da branimo ustav Srbije. Zato smo danas ovde, zato danas branimo ustavno pravo na zdravu životnu sredinu“, kaže Srđan Milivojević, narodni poslanik DS.

„Vidim Vučić se danas opet lupa u glavu i kaže da svi oni koji su protiv eksploatacije litijuma treba da navuku ludačku košulju. Poruka za Vučića, da prestane više da kuka, ako hoće da eksploatiše litijum neka nađe neku drugu zemlju. Ovde se to sigurno neće desiti“, rekao je Aleksandar Jovanović Ćuta, narodni poslanik iz koalicije Zajedno.

„Ono što je najvažnije, da ovde nema ministra, ovde nema ljudi iz lokalne samouprave i to je ono što je žalosno. Tu su narodni poslanici iz redova opozicije , nema ih iz redova pozicije“, kaže Dejan Bulatović, narodni poslanik SSP.

Predsednica SEOS Ljiljana Bralović rekla je na sastanku sa narodnim poslanicima da se „veliko zlo belosvetskih tragača za litijumom nadvilo nad Srbijom i srpskim bićem“.