21.3 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 769

Izabrani najbolji praznični TV momenti: I opet su, naravno, trijumfovale Mućke

0

Britanci su izglasali najomiljenije božićne TV momente svih vremena – a epizoda Mućki “Betmen i Robin” našla se na vrhu liste.

U urnebesnoj epizodi, emitovanoj 1996. godine, Del Boj i Rodni nehotice sprečavaju zločin, maskirani u čuveni supeherojski duo, prenosi britanski „Miror“.

U anketi u kojoj je učestvovalo 2.000 punoletnih Britanaca, Mućke su zauzele i vicešampionsku poziciju, sa epizodom koja je premijerno emitovana samo četiri dana posle „Betmena i Robina“, a u kojoj je Del Boj konačno postao milioner.

Gotovo polovina anketiranih (48%) izjasnila se da je božićni TV program jedna od njihovih omiljenih stvari u vreme praznika, i da od 24. do 26. decembra provedu 10 sati ispred TV ekrana.

Podsetimo, čuvena scena iz hit serije „Mućke“ u kojoj Del Boj propada kroz otvoreni šank, izglasana je za najsmešniju scenu u britanskim serijama svih vremena.

Puslice

0

Sastojci:

– 2 belanca sobne temperature (70 g)

– prstohvat soli

– 140 g šećera

– 1 kašičica limunovog soka

Priprema:

Kako težina belanaca varira u zavisnosti od veličine jaja, najpravilniji odnos belanaca i šećera je koliko su teška belanca, količinu šećera pomnožiti sa dva.

Belanca odvojiti od žumanaca dok su jaja hladna, lakše se odvajaju. Staviti ih u činiju da odmaraju na sobnoj temperaturi bar pola sata kako bi se zagrejala.

Dodati so i mutiti mikserom, prvo na maloj brzini, pa postupno pojačati do najveće.

Kad se formira mekan sneg, postepeno dodavati šećer, kašiku po kašiku, uz kratko miksanje nakon svakog dodavanja.

Kad je sav šećer dodat, nastaviti sa miksanjem još 10 minuta dok se šećer ne otopi.

Na kraju dodati limunov sok kako bi puslice zadržale oblik. Miksati još dva-tri minuta. Sneg treba da bude čvrst i sjajan.

Rernu uključiti na 120 stepeni. Veliki pleh obložiti papirom za pečenje.

Premestiti sneg u kesicu sa zvezdastim ili okruglim nastavkom. Istiskivati željene oblike puslica vrlo malo razmaknute, jer se neće širiti.

Peći/sušiti oko 50 minuta bez otvaranja vrata rerne. Gotove puslice izvaditi iz rerne i ostaviti da se ohlade na plehu.

Po želji ih možete umakati u otopljenu čokoladu, pa u sitno seckane lešnike.

Prijatno!

Popularno voće sadrži više šećera nego što smo mislili

0
red apple fruit beside green apple and yellow fruit on brown woven basket

Voće je odličan izvor vitamina i minerala koji su nam itekako potrebni za održavanje zdravlja. I dok bi voće kao zdrava namirnica bez sumnje trebaloda bude deo naše svakodnevne ishrane, nutricionisti upozoravaju da nije svako voće isto.

Dijabetičari bi trebalo da paze tokom odabira voća jer neke vrste sadrže velik udeo šećera. Iako su ti šećeri sami po sebi prirodni, istraživanja pokazuju da ne odgovaraju svakome.

Kako prenosi „WebMD“, čak sedam vrsta voća sadrži velike količine šećera koje, ako se pretera s njihovim konzumiranjem, mogu da izazovu nakupljanje kilograma, ali i mnoge druge zdravstvene probleme. To su mango, grožđe, trešnje, kruške, lubenica, smokve i banane.

Na primer, samo jedan mango sadrži nevjerojatnih 46 grama šećera, pa možda nije vaš najbolji izbor ako pokušavate da pazite na težinu ili bar smanjite unos šećera koji jedete.

Sa druge strane, nutricionisti naglašavaju da postoji i voće koje sadrži vrlo malo šećera, pa ih samim tim preporučuju za češće konzumiranje. To su avokado, maline, dinja, papaja i jagode.

Islamska zajednica u BiH osudila pljačku Saborne crkve u Mostaru

0

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini danas je oštro osudila vandalski čin devastiranja Saborne crkve Sv. Trojice u Mostaru.

„Nedopustivo je da se verski i sakralni objekti napadaju i skrnave, a da počinitelji ne budu pronađeni i najoštrije kažnjeni. Verske svetinje kao i verski simboli u Bosni i Hercegovini su vrednost i blago svakog građanina i svih naroda naše države, nezavisno čijoj verskoj zajednici pripadaju”, saopšteno je iz Islamske zajednice u BiH.

Islamska zajednica BiH traži od nadležnih da preduzmu odgovarajuće mere da se pronađu i primereno kazne počinitelji tog varvarskog čina, te da se verski objekti dodatno zaštite i spreči ponavljanje ovakvih vandalizama, prenela je Mina, agencija IZ u BiH.

Saborna crkva u Mostaru, kako prenosi Tanjug, opljačkana je treći put ove godine u utorak uveče kada je iz ovog verskog objekta odneto čak 90 metra kablova za električnu energiju, što crkvu ostavilo u mraku, onemogućilo rad zvona i satova, koji su simbol mutnietničosti ovog grada.

Student od 18 godina izabran za gradonačelnika

0

ERL, Arkanzas – Osamnaestogodišnji student Džejlen Smit izabran je za gradonačelnika malog grada u istočnom Arkanzasu, čime je postao jedan od najmlađih ljudi koji su došli na tu funkciju u SAD.

Budući gradonačelnik pobedio je u utorak u drugom krugu izbora za prvog čoveka srednjeameričkog mesta Erla, kada je prema potpunim ali nezvaničnim rezultatima osvojio 235 glasova, dok je njegov konkurent imao 183, prenosi Rojters.

Navodi se da će tamnoputi Smit biti najmlađi pripadnik Afroameričke asocijacije gradonačelnika.

Dodaje se da je on u maju završio srednju školu, dok je sada student na univerztitetu u Zapadnom Memfisu.

Smit se prilikom izborne kampanje zalagao za poboljšanje javne bezbednosti i otvaranje novih radnih mesta u gradiću od oko 1.800 ljudi, smeštenom na 40 kilometara severozapadno od Memfisa, prenosi Tanjug.

Rojters ističe da će se novi gradonačelnik Erla naći u društvu nekolicine ljudi koji su izabrani na tu funkciju pre napunjenih 20 godina – Majkla Sešnsa, koji je postao gradonačelnik Hilsdejla u Mičigenu 2005, kada je imao 18 godina, dok je 19-godišnji Džon Tajler Hamons 2008. godine izabran za prvog čoveka Maskogija u Oklahomi.

 

Kosovska policija pojačava prisustvo na severu Kosova

0
Izvor: Kosovo Police

Kosovska policija saopštila je da će u narednim danima povećati svoje prisutvo na severu Kosova i dodala da su održavanje javnog reda, garantovanje bezbednosti, zaštita života i imovine svih građana bez razlike, među njenim glavnim ciljevima, prenosi Gazeta ekspres.

Kako se navodi u saopštenju, Policija Kosova ima kapacitet za upravljanje i kontrolu bezbednosne situacije i održavanje reda, kao i preduzimanje radnji za sprovođenje zakonitosti na teritoriji Kosova.

„Prioritet Kosovske policije je obezbeđivanje bezbednosti za sve građane, stoga, ocenjujući trenutno stanje i trendove u severnim opštinama, policija će narednih dana pojačati prisustvo policije na severu kako bi ostvarila ciljeve. Kosovska policija kontinuirano prati i analizira dešavanja u zemlji, praveći stručne procene na osnovu kojih preduzima neophodne, razumne i zakonite mere za sprovođenje zakona i odluka državnih organa Kosova“, dodaje se u saopštenju, prenosi Kosovo onlajn.

Hrvatska ulazi u Šengensku zonu

0
FOTO: PIXABAY

Mediji u toj zemlji preneli su ovu vest kao udarnu navodeći da će se ta zemlja u najvećoj bezgraničnoj zoni naći od 2023.

Do poslednjeg momenta je trajala drama oko glasanja koja će zemlja ili zemlje ući u Šengensku zonu jer je najviše šanse za to imala Hrvatska, dok su Bugarska i Rumunija visile o koncu. Austrija je na startu današnjeg sastanka ministara unutrašnjih poslova zemalja članica EU najavila da će staviti veto na ulazak Bugarske i Rumunije.

Holandija je rekla da će podržati ulazak Rumunije, ali ne i Bugarske.

U jednom trenutku, hrvatski mediji su javili da su se Nemačka i Luksemburg takođe pobunili, preteći da će blokirati i Hrvatsku, ukoliko ne uđu Rumunija i Bugarska.

Međutim, ulazak Hrvatske u Šengen ipak je izglasan.

Promenite Ustav ili se suočite s referendumom o nezavisnosti Alberte, kaže tvorac Zakona o suverenitetu

0

Kanadski ustav nije legitiman dokument i nije zaštitio interese Alberte unutar federacije, kaže jedan od tvoraca novousvojenog Zakona o suverenitetu te pokrajine .

“Želim da se Ustav promeni, ili ćemo imati još jedan referendum”, rekao je Barry Cooper, misleći na referendume o nezavisnosti u Kvebeku 1980 -ih i 1990 -ih .

Cooper je profesor političkih nauka na Univerzitetu u Kalgariju i jedan od autora dokumenta o politici pod nazivom Strategija slobodne Alberte, koji se smatra nezvaničnim nacrtom Zakona o suverenitetu Alberte unutar ujedinjene Kanade, poznatog i kao Zakon o suverenitetu.

Govoreći sa Mattom Gallowayem na The Current , Cooper je rekao da je Kanada federacija, ali da se nikada nije ponašala kao takva. 

“Vreme je da se to promeni, da se pretvori u federaciju”, rekao je. 

“Ako Kanada to ne želi učiniti, onda je jedina alternativa koju imamo – kako bismo odbranili svoje interese – osigurati da se sa Kanadom pregovara. A to znači pretnju odlaskom.”

Zakon o suverenitetu u nacrtu, davao je premijerki Danielle Smith i njenom kabinetu ovlašćenja  da isprave bilo koju federalnu politiku, zakon ili program koji njen kabinet smatra štetnim za Albertu . Bio je to kamen temeljac za premijerku Smith, koja je preuzela kontrolu nad pokrajinom u oktobru, nakon što je zamenila Jasona Kenneya na mestu lidera Ujedinjene konzervativne stranke.

U svom predloženom obliku, nacrt je kritikovan kao neustavan i nedemokratski , dok je  privredna komora Kalgarija izrazila zabrinutost da bi mogao “sprečiti nova ulaganja… i stvoriti izazove za preduzeća da privuku i zadrže talente”.

Zakon  je donesen u ranim jutarnjim satima u četvrtak , nakon prilagođavanja kojima su kabinetu oduzeta ovlašćenja da zaobiđe zakonodavnu vlast i da piše zakone kako im odgovara. 

“Zakon je u osnovi politička najava ostatku Kanade da više nećemo biti iskorištavani. I mislim da je ovo odavno zakasnelo”, rekao je Cooper.

Ako savezna vlada ne posluša to upozorenje, rekao je da bi se ljudi u Alberti mogli suočiti s pitanjem: “unutra ili napolju?”

Napuštanjem federacije, rekao je da bi pokrajina mogla upravljati svojim energetskim sektorom i graditi gasovode i naftovode bez smetnji , te bi mogla prestati sa plaćanjem  Kvebeku i drugim provincijama sa nižim prihodima.

Govoreći u pokrajinskom zakonodavnom telu tokom trećeg čitanja zakona, Smith je rekla da želi resetovati odnos Alberte sa saveznom vladom.

“Način na koji naša zemlja funkcioniše je da smo mi federacija suverenih, nezavisnih jurisdikcija. Mi smo jedna od potpisnica Ustava, i kao potpisnici Ustava, imamo pravo da vršimo svoja suverena ovlašćenja u svojoj nadležnosti.” 

1 od 3  stanovnika Alberte smatra da je zakon potreban

Prema rezultatima ankete koje je Leger objavio prošle sedmice , 32 posto stanovnika Alberte se slaže, da je Zakon o suverenitetu neophodan da bi se suprotstavio saveznoj vladi.

Cooper je rekao da je na premijerki Smith i njenom liderskom timu da dobiju veću podršku za tu ideju, ali je dodao da “ako Kanada ne pokaže razumevanje, onda će njihovo odbijanje Alberte biti očigledno i brojke će se promeniti.”

Upitan da li misli da će stanovnici Alberte glasati za nezavisnost, rekao je “da će to zavisiti od toga koliko je kanadska vlada glupa u odbijanju ovog prilično umerenog poziva [Zakon o suverenitetu] da promeni uslove po kojima je Alberta eksploatisana.”

Skupština domorodaca zatražila je u sredu povlačenje  , navodeći da on krši prava iz sporazuma.

Predlog je takođe dobio oštre kritike iz redova same Ujedinjene konzervativne stranke. Tokom Smithove kampanje, tadašnji premijer Jason Kenney nazvao je kampanju  “rizičnom, opasnom [i] napola pečenom”. Tadašnja ministarka energetike, Sonya Savage, rekla je da je to nanelo isto toliko štete budućnosti Alberte, koliko veruje da je politika premijera Džastina Trudoa nanela prošlosti pokrajine.

Cooper je priznao da su ljudi zabrinuti, ali je rekao da je “sve što je Ottawa uradila Alberti u prošloj generaciji štetilo ekonomiji pokrajine”.

Nepromišljena pravna zbrka: Notley

Većina stanovnika Alberte je ponosna što su Kanađani i prepoznaju prednosti što su deo zemlje, rekla je liderka NDP Alberte Rachel Notley.

“Ponekad moramo da ustanemo i dignemo glas. I mislim da smo generalno uradili dobar posao na tom frontu,” rekla je za The Current .

“Barry Cooper i mnogi ljudi koji podržavaju Danielle Smith govore u ime vrlo ekstremnog dela stanovništva Alberte”, rekla je.

Current je poslao nekoliko zahteva za intervju premijerki Smith, ali nije dobio odgovor. Zahtev je poslat i Tyler Shandro, ministru pravde Alberte koji je odgovoran za zakone, i on je odbio.

Notley je rekla da postoje široki problemi sa zakonodavstvom, a njena stranka će ga oboriti ako pobedi na sledećim pokrajinskim izborima u maju. 

“To je nepromišljena pravna zbirka gluposti”, rekla je ona. 

“Ovaj čin ne stvara ništa osim neizvesnosti – a kroz to: ekonomsku neizvesnost – u vreme kada stanovnici Alberte očajnički očekuju ekonomski oporavak.”

Notley je rekla da postoji “apsolutni argument za davanje veće kontrole Alberti nad njenom ekonomskom sudbinom”, ali “ovaj zakon je potpuno odvojen od tog cilja”.

Iako se možda ne slažu oko svega, Notley je rekla da u Otavi i širom Kanade ima mnogo ljudi koji razumeju važnu ulogu Alberte i njen ekonomski doprinos. 

“Verujem da se možemo okupiti, oporaviti našu ekonomiju, zauzeti se za Albertu – dobiti bolju ponudu za Albertu iz Ottawe, sigurno, ali učinite to kao odrasli”, rekla je.

SERBIANNEWS/CANADA

Od opozicije podrška N1, a od vlasti – izvrtanje činjenica, pa i ismevanje

0

Televizije N1 i Nova S juče su prekinule emitovanje programa kako bi građani Srbije mogli da vide kako izgleda medijska scena u Srbiji bez slobodnih medija. Na drastičan potez odlučili smo se kako bismo ukazali kakav mrak može da zavlada ako se televizije N1 i Nova S ne budu emitovale. Osim građana, prekid emitovanja programa, izazvao je i brojne reakcije političara – pre svega opozicije, ali i vlasti. Reagovali su i predstavnici Evropske unije.

Dok im je program bio u mraku, deo poslanika opozicije sednicu zbog toga nije počeo regularno, već uz podršku televizijama N1 i Novoj S.
Podignuti crni papiri sa natpisom – „Mrak u Srbiji bez slobodnih medija“ – vladajući poslanici pokušali su da ismeju.

„Šta ti piše na tome? Ja nisam mogao da pročitam šta piše“, rekao je poslanik Marijan Rističević, dok drugi dobacuju i smeju se.

„Ja mislim da činjenica što je N1 u mraku može da znači i onu narodnu – da je mrak najgušći pred svitanje. Ja vam zaista to želim da ni vi, ali ni Srbija više ne bude u mraku i da građani uvek imaju mogućnost, ali svi građani, dakle ne građani samo u velikim gradovima ili u centru Beograda, već svi građani da biraju, da imaju mogućnost da izaberu izvor informacije i u krajnjem slučaju – dođu do objektivne istine, a ne da im ona bude servirana već 10 godina od režimskih medija“, naveo je poslanik Borko Stefanović (SSP).

N1: Šta mislite zašto je N1 u mraku?

Biljana Pilja, poslanica SNS: Zato što nema šta pametno da kaže.

Vladimir Đukanović (SNS): Ne želim da vam dajem nikakvu izjavu, ja više ne dajem izjave.

N1: Ni za koga?

Đukanović: Ni za koga.

N1: Samo sam htela da Vas pitam šta mislite što je N1 u mraku?

Đukanović: Ma ne zanima me uopšte.

A poslanik Radomir Lazović (Ne davimo Beograd) kaže: „Smatram da su napadi na N1, Novu i uostalom na sve slobodne i profesionalne medije dostigli jedan vrhunac, smatram da je bilo povoda i ranije da budu u mraku… U stvari to je jedan simbol kako bi Srbija izgledala da nema slobodnih medija. Nema sumnje da vi možete imati i kritike na programima, možete da imate svašta, ali bez N1 I bez Nove ova država bi bila zaista u mraku“.

„Ne znam, ne gledam N1, tako da ne znam, zaista, što ste u mraku“, kaže ministar Goran Vesić.

N1: Šta mislite zašto je N1 u mraku?

Lav Grigorije Pajkić (SNS): Nije u mraku.

N1: Šta mislite zašto je N1 u mraku?

Ministar Marko Blagojević: Joj ne znam stvarno, verujte.

„Ja mislim da je ovo jedan dobar put da se probudi kod građana Srbije značaj o tome koliko je važno da čujemo istinu svakog dana i koliko je dobro da čujemo tu istinu od ljudi u čiju vest verujemo. I podržavam u svakom smislu ovakve vrste inicijativa i potreba da se skrene pažnja i upali svetlo u ovoj mračnoj Srbiji“, rekao je Nebojša Zelenović (Zajedno).

„Nekako sam se uplašila da je N1 u mraku zbog toga što ne godi režimu, ne podilazi režimu i pokušava da na jedan nepristrasan način prikaže stvari u Srbiji onakve kakve jesu. Istina bi trebalo da bude lekovita, ali taj lek izgleda vlast ne želi da primeni, zato što bi bio ubitačan po nju“, navodi Sanda Rašković Ivić (Narodna stranka).

Na pitanje zašto je N1 u mraku, ministar Nikola Selaković nije dao odgovor – prošao je bez komentara. Slično kao i predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić.

„Ovo je poslednji pokušaj TV N1 verovatno da odbrani pravo na istinu, pravo na slobodnu reč. Ja mogu samo da zamislim kakvim ste pritiscima izloženi. Verovatno ću ja biti označen kao plaćenik Dragana Šolaka ili neke luksemburške televizije, ali ja sam samo čovek koji slobodnom voljom želi da bude informisan o stvarima u zemlji u kojoj živi“, rekao je poslanika Srđan Milivojević (DS).

„Pa ne samo N1, vidite i da su građani Srbije u mraku. Oni ne mogu da dobiju bilo kakve prave informacije, jer sve je podređeno vladajućoj koktel vlasti. Svi mediji koji govore i pričaju o nekom blagostanju u ovoj zemlji, oni će da se puštaju, da se razvijaju… Ne postoji ni medijska sloboda, ne postoje ni prave informacije“, naveo je poslanik Zoran Zečević iz Zavetnika.

„Mislim da ovo što je sada urađeno jeste poslednja stvar upozorenja šta može da se dogodi u Srbiji ukoliko bude ostala bez TV N1 I Nova S. Građani Srbije će biti ti koji će trpeti apsolutno najveću štetu i naravno treba vršiti pritisak na institucije kojih još uvek ima, vezano za dodelu te pete nacionalne frekvencije. Rok je istekao, nema rešenja, ne znam kako se drugačije boriti, nego da građani sami stanu u svoju ličnu zaštitu, a štiteći sebe tako što budu štitili televizije N1 i Novu S“, navodi Miroslav Aleksić (Narodna stranka).

Osim poslanika, medijski mrak na N1 i Novoj S je iz Albanije komentarisao i sam predsednik Aleksandar Vučić, posluživši se izvrtanjem činjenica.

„Koliko znam vi se ne žalite za to da imate problema u izražavanju, a ako se bore za sebe, onda je to već ozbiljan problem. Onda moramo dobro da razgovaramo i da vidimo zašto im vlasnik te televizije ne dozvoljava da na slobodan način iskažu svoju volju i da na profesionalan način se odnose prema svojim obavezama“, rekao je Vučić.

A da medijsku slobodu ne koči vlasnik, već država – primećuju predstavnici Evropske komisije, koji su upućeni da su pojedini kanali 24 časa bili u mraku.

„Evropska unija od Srbije očekuje da stvori okruženje u kome se moraju nesmetano osigurati medijske slobode i sloboda izražavanja. Što se nas tiče, jasno je i da očekujemo od Srbije da bez daljeg odlaganja primeni Akcioni plan koji je predstavila u okviru svoje medijske strategije. Sloboda izražavanja, sloboda medija i medijski pluralizam predstavljaju ključnu osnovu svakog demokratskog društva i to moramo podržati“, rekla je Ana Pisonero, portparolka Evropske komisije.

O protestu dve televizije razovaralo se i u Savetu Evrope. Pojedini predstavnici Stranke slobode i pravde koji se tamo nalaze kažu da je Srbija označena kao zemlja koja ima veliki problem sa slobodom medija.

„Članovi Komiteta za informisanje Saveta Evrope detektovali su Srbiju kao zemlju u kojoj gotovo da i ne postoji sloboda medija. I to je slika koju Srbija šalje u svet dok njeni građani žive u medijskom mraku izloženi svakodnevnoj, nezapamćenoj propagandi režimskih glasila. Bez slobodnih medija, u Srbiji neće biti slobode“, ocenila je Jelena Milošević, narodna poslanica SSP-a i članice Komiteta za informisanje Saveta Evrope.

Poslanik Narodne stranke Stefan Jovanović je u Parizu predstavio sa čim se sve susreću nezavisni mediji i novinari u Srbiji i zbog toga je Komitetu Saveta Evrope za kulturu i medije predao „non pejper.“

„Taj non – pejper detaljno objašnjava kakvi su medijski uslovi u Srbiji, u kakvim teškim okolnostima rade novinari u Srbiji, kakve su pretnje prema novinarima i kakvi su finansijki pritisci prema vama, takođe, oni su bili zainteresovani za pritisak koji se vrši na SSB u UM povodom otimanja korisnika od strane državne kompanije Telekom“, naveo je Stefan Jovanović, poslanik Narodne stranke.

Kampanja državnog telekoma protiv SBB-a i preuzimanja korisnika traje mesecima. A da treba da promene operatera i pređu na usluge onih koji posluje u okviru Telekoma – građane je pozivao i predsednik Aleksandar Vučić.

Devastirana Saborna crkva u Mostaru

0

Pitam se da li je ovo poruka da neko ne želi da svetli Saborna crkva, da se ne čuju zvona, kaže starešna crkve Duško Kojić

Banjaluka – Saborna crkva Svete Trojice u Mostaru noćas je ponovo opljačkana, devastirana i pokidani su svi kablovi za električnu energiju, rekao je starešina Saborne crkve Duško Kojić, javlja Radio-televizija Republike Srpske.

Starešina Saborne crkve navodi kako strahuje za za svoju, kao i bezbednost zajednice i ovog svetog hrama. Kako javljaju banjalučki mediji, zbog toga Saborna crkva više ne svetli, neće se čuti zvona niti raditi satovi koji su bili simbol multietničkog Mostara.

Starešina Saborne crkve Duško Kojić obilaze svaki ćošak ove bogomolje koja godinama pokušava da se izdigne iz pepela. Kojić je rekao da su opljačkani svi kablovi iz Saborne crkve.

„Pitanje je da li se više može vratiti sve u isto stanje u kojem je bilo. Pokidani su svi kablovi koji dovode struju u Sabornu crkvu, omogućavaju rad zvonika, osvetljenja i sata. Pitam se da li je ovo poruka da neko ne želi da svetli Saborna crkva, da se ne čuju zvona” rekao je Kojić.

Podseća da ovo nije prva krađa, ali navodi da nisu svaki put želeli uznemiravati javnost. Kojiću je opljačkan stan pre izvesnog vremena, a opljačkana je i Saborna crkva, kako kaže, u ovoj godini 10 puta.

„Nismo to prijavljivali u javnosti iz uverenja da ovo nije napad na crkvu već da je to delo lopova. Ja se danas ne osećam bezbedno u Mostaru. Da li radovi na crkvi ovako dugo traju zato što postoji želja da se ova crkva ne obnovi? Na svaki naš korak napred neko nas vrati tri koraka unazad. Ovo je skandalozan i vandalski čin”, rekao je Kojić.

On je dodao da policija pokušava uraditi što je u njihovoj nadležnosti i da su nekoliko puta i uhvatili počinioce. On je naveo da bi zatražio i zaštitu i sastanak da se vidi o čemu je reč, ali da njegove molbe do sada nisu bile uslišene i da su se završavale na obećanjima.

Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona Ljudevit Marić potvrdio je da je iz Saborne crkve ukradeno oko 90 metara instalisanih kablova i da je oštećena tabla od osigurača.