Zašto će BC biti u sledećim mesecima, biti u riziku od povećanja broja novozaraženih?
Britanska Kolumbija prešla je u novu fazu svog oporavka od COVID-19, a Premijer John Horgan najavio je prelazak na fazu 3 ove sedmice.
Vlada Ontaria je produžila mogućnost hitnih izvršenja do 10 jula
TORONTO – Vlada Ontarija danas je objavila da produžava izvršne naredbe za pandemiju COVID-19 do 10. jula.
Premijer Doug Ford rekao je da je Provincija postigla dobar napredak u smanjenju širenja koronavirusa, ali da stanovnici Ontarija moraju ostati budni.
Pokrajina je takođe saopštila da će popustiti određena ograničenja u zatvorenom prostoru, vezano za sport i fitnes kako bi atletski i profesionalni sportisti mogli da treniraju.
Najava dolazi danima nakon što je Vlada produžila vanredno stanje do 15. jula.
Ford se izrazio kako se nada da će ovo biti posljednji put da Ontario mora produžiiti vanredno stanje.
Pokrajina takođe izveštava da, više neće moći produžavati nove izvršne naredbe za hitne slučajeve nakon što se vanredno stanje ukine, ali biće u mogućnosti ako zatreba da produžiti postojeće naredbe.
Srpski poslovni Imenik / Serbiannews.ca
U Kanadi se nastavlja borba za očuvanje atlantskog lososa
Grupa ljubitelja prirode i staništa koja se zalaže za očuvanje divljeg atlantskog lososa kaže da je broj odraslog lososa koji se vraća u reke Severne Amerike prošle godine spao na istorijski minimum.
Godišnji „Izveštaj države o divljom atlantskom lososu“, koji je objavljen danas, ukazuje da je povratak odraslih lososa, treći najniži u poslednjih pet decenija.
Federacija kaže da je postojao “kontinuirani trend pada koji preti održivosti vrste.”
Naučnici grupe koji prate 86 reka koje su proučavane u 2019.god kažu da su se te godine u reke vratili 103.900 lososa, što je manje nego 2018.god kada se vratilo 131.800 lososa.
Ogromna većina lososa u Severnoj Americi vraća se u tri regije: Labrador, Quebec i u zaliv St. Lawrence.
Broj odraslog lososa koji su proveli jednu zimu na moru i koji su se vratili u reke, ujedno je bio i osmi najniži nivo u poslednjih 50 godina. Pod odraslim lososom federacija podrazumeva,odraslog atlantskog lososa koji je proveo dve ili više godina na moru i koji se mrestio najmanje dva puta.U međuvremenu, bilo je oko 332.000 primera odraslog lososa koji je proveo jednu zimu na moru , a koji se vratio u rodne reku, što je osmi najniži nivo u poslednjih pedeset godina.
Poslednjih dekada lov na lososa je znatno smanjen nizom zaštitnih mera, što pomaže stabilizovanju nekih populacija, ali uprkos tome,vrsta je u poslednje vreme ponovno u opadanju. Degradirajuća staništa
Bill Taylor, predsednik federacije, kaže da se losos bori da se prilagodi zagrevanju reka i pritisku ljudskog razvoja koji i dalje menja vodene puteve i pejzaže.
“Trebaće provincijske i savezne Vlade koje rade uporedo s organizacijama Prvih nacija,i nevladinim organizacijama na prioritetnim projektima da se promene”.
Autohtoni lovci hvataju do 57% dozvoljenog ulova lososa, dok rekreativni ribolov je na 40%, lokalni ribarstvo Labradora lovi 2 %, a stanovnici St-Pierre-Miquelona 1%.
Te su grupe prošle godine ulovile ukupno 127 tona vrste.
Federacija kaže da su u celoj Severnoj Americi slatkovodna staništa degradirali brane, industrijska šuma, poljoprivreda velikih razmera i invazivne vrste, što reke čini manje otpornima na klimatske promene.
Savez kaže kako još mnogo toga treba učiniti u rekama u Kanadi i USA, i da je došlo vreme da federalna kancelarija za ribarstvo preduzme politiku očuvanja divljeg atlantskog lososa i “nastavi dalje podržavanjem novog modela očuvanja koji uključuje Provincije, autohtone skupine i nevladine organizacije”.
Srpski Poslovni Imenik / Serbiannews.ca
Počela plovidba po Drini: Od Kamengrada do Starog broda
Drina je spremna za dolazak turista u većem broju, kojima je posebno atraktivno krstarenje brodom od Kamengrada u Višegradu do Starog broda na Drini, gde je nedavno podignut mauzolej i crkva, u znak sećanja za više od 6,5 hiljada umorenih Srba, među kojima i mnoštvo nejači, u oktobru 1942. godine od ustaša, čemu su se čudili i fašisti italijanski vojnici.
Brodovi i splavovi plove u jednom pravcu najmanje sat i po.Tokom plovidbe gosti uživaju u lepotama divnog priobalja sa obe obale. Drina je sada mirna i plovidba je sigurna.
– Ovo je lepota za bogove – kažu Marija i Đorđe, koji su stigli iz Obrenovca, odnosno Loznice, da uživaju u krasotama jedne od naših najlepših reka.
– Divno je profesor Kusturica izgradio Kamengrad, baš na pravom mestu. Drevni most Mehmed paše Sokolovića je poseban dragulj ovog kraja, za kako je govorio nobelovac Ivo Andrić, koji ga je najlepše opisao, „za priču i pričanje“ Ovo je prilika da posetimo i rodbinu od Sokolca, Rogatice, Višegrada, koja je ostala u zavičaju,a svaki taj susret je lep, prijatan i srdačan – kažu naši sagovornici, koje smo zatekli na plovidbi.
IZVOR:NOVOSTI.RS
Vlada Kanade novčano pomogla Vankuverski akvarijum sa $ 2 miliona
Savezna vlada pomogla je s dva miliona dolara kako bi pomogla akvarijumu u Vancouveru da zaustavi opasnost od zatvaranja zbog COVID-19,saopšteno je jutros.
Akvarijum je ostvarivao oko 3,2 miliona dolara mesečno, pre COVID-19, ali je u aprilu direktor Lasse Gustavsson upozorio da je objekt u opasnosti da se trajno zatvori bez pomoći. „Još se borimo za dugoročni opstanak akvarijuma u Vancouveru, ali ova podrška udruženja WEDC je presudna“, rekao je Gustavsson u saopštenju za javnost. „Nadamo se da će zajednica nastaviti da podržava 64-godišnji akvarijum u Vancouveru kupujući kartu i vraćajući nam se u posetu nakon što se ponovo otvorimo .“ Odbornik Beech je rekao u saopštenju za novinare da je grant namenen pomoći Ocean Wise Conservation Association, neprofitnom grupom koja upravlja akvarijmom, kako bi „nastavila inspirisati nove generacije ekoloških ljubitelja“.
Finansiranje je deo „ciljane podrške“ ključnim atrakcijama kako bi privukli lokalne posetioce dok su granice Kanade zatvorene za američki i međunarodni turizam, rekao je Terry Duguid, zastupnik u Winnipegu i ministar nadležan za WEDC.
“Turistički sektor Britanske Kolumbije teško je pogođen pandemijom COVID-19 i potrebna mu je pomoć da se oporavi na vreme kako bi Kanađani mogli uživati u njihovim zajednicama ovog leta i šire”, rekao je Duguid u saopštenju za javnost. Ocean Wise uspeo je da izbegne bankrot zahvaljujući brzom prikupljanju sredstava koje su u samo dve sedmice donele milion dolara, objavljeno je u maju.
Akvarijum je prilikom zatvaranja 17. marta otpustio 60% svog osoblja, oko 350 radnika, ali se i dalje suočio sa troškovima od milion dolara mesečno za brigu o 70.000 životinja, riba i insekata u svojim eksponatima, pritom je objekt održavan.
U aprilu je Ocean Wise podneo zahtev Vladi za bespovratna sredstva u iznosu od 9,5 miliona dolara kako bi nadoknadio izgubljeni prihod od posetioca a Gustavsson je upozorio da će bez pomoći ova organizacija do leta prestati da radi.
Akvarijum će se ponovo otvoriti danas s kapacitetom od 20 do 30% upravo kad su službenici za javno zdravstvo odobrili početak faze 3 BC-ovog ekonomskog plana ponovnog pokretanja, koji omogućava više domaćeg turizma, kako u Provinciji, tako i van Provincijske granice.
Posetioci akvarijuma moraće rezervisati ulaznice putem interneta, a osoblje je izmenilo izgled koji posetiocima omogućava jednosmernu, 90-minutnu turneju gledajući 85 eksponata koji su raspoređeni u šest zona.
Srpski Poslovni Imenik / Serbiannews.ca
Policija iz Winnipega presekla lanac krijumčarenja droge iz Vankuvera i Kalgarija
Policija iz Winnipega objavila je da su pomogli da se razori velika kokainska mrežu koja je ilegalnu drogu prodavala, počevši od Vancouvera, kroz Calgary-ja, Regine do Winnipeg-a.
Istraga je započeta u maju, a na kraju je WPS morao upisati zasluge policijske službe Regine, policijske službe Calgary, policijske uprave Vancouver i RCMP Surrey, saopštila je policija.
Šestonedeljna istraga okončana je 18. juna, kada je policija u Regini izvršila pretres u kućama i tom prilikom su pronašli novac, kokain, MDMA, psilocibin, mesingate i druge droge, kažu u policiji.
Tri osobe iz Regine,su se suočile se s brojnim optužbama za trgovinu narkoticima. Istog dana, Surrey RCMP pretresao je jedan stan nešto pre ponoći, gde su pronašli kokainsku presu, 25 kg fenacetina (sredstvo za rezanje), 100.000 dolara, stotine zapakovanih proizvoda od kanabisa.
Istraga u Suriju se nastavlja i još nije izvršeno nikakvo hapšenje.
Sledećeg jutra, policijci iz Winnipega su uhapsili čoveka iz Vancouvera u Manitobi.
Kod njega je tada pronađeno tri kilograma kokaina čija je procenjena ulična vrednost oko $ 270.000.
„Želimo pohvaliti pomoć naših cenjenih policajaca, policijske službe Regine, policijske službe u Kalgariju, policijske uprave u Vancouveru i u Surrey, u dovršavanju ove istrage.“
Insp. Max Waddell rekao je da pandemija i zatvaranje granica je dovela do saznanja da trgovci drogom postaju sve očajniji.
“Zabranjena trgovina drogom nije usporila u ovim teškim vremenima”, dodao je.
A pokazatelj je, veliki brojevi smrtnih slučajeva od predoziranja drogom.
Srpski Poslovni Imenik/Serbiannews.ca
Celo vranjsko selo glasalo za Savez vojvođanskih Mađara
Savez vojvođanskih Mađara treći je po broju glasova na parlamentarnim izborima u Vranju, objavio je portal InfoVranjske.
Lista “Aleksandar Vučić – Za našu decu” dobila je najveći broj glasova – 25.187, druga je koalicija Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije sa 5.836 glasova, a treći Savez vojvođanskih Mađara sa 1.265 glasova.
Kako pišu InfoVranjske, za SVM je glasalo čitavo selo Neradovac i deo glasača koji glasaju u Osnovnoj školi “Dositej Obradović”.
Inače, SVM je na parlamentarnoj listi bio na četvrtom mestu, dok je na četvrtom mestu na listiću za lokalne izbore bila Srpska desnica, koja je bila druga po broju osvojenih glasova na lokalnim izborima.
Na Infektivnoj klinici ni u jednom trenutku ne postoji prazan krevet
Zamenica direktora Infektivne klinike Ivana Milošević izjavila je danas da se na toj klinici od koronavirusa u svakom trenutku leči 90 bolesnika.
Ona je dodala da se u Prijemnoj ambulanti dnevno pregleda 300 pacijenata.
“Situacija je ista kao poslednjih dana, svakog momenta ispred prijema značajan ljudi čeka, broj pregleda je oko 300, pa je neminovno da ljudi moraju da čekaju. Svako ko dođe mora da bude pregledan, da mu se uradi snimak pluća i biohemijske analize, što traje”, istakla je zamenica direktora Infektivne klinike za RTS.
Apelovala je na građane, koji sumnjaju da su zaraženi koronavirusom, da idu u kovid ambulante pri domovima zdravlja, gde se radi primarna trijaža.
“Apelujem na gradane da pokažu strpljenje, a mi ćemo da radimo. Mi smo tercijarna ustanova, ovde se leče bolesni ljudi, mi ne možemo da radimo uslužno testiranje, mi ćemo takve ljude vraćati”, istakla je Milošević.
Napomenula je da u klinici ni u jednom momentu ne postoji prazan krevet, jer čim se jedan pacijent otpusti, drugi se primi.
“Mahom je u pitanju mlad svet, a ima ih i na intenzivnoj nezi. Apelujem da se ljudi pridržavaju svih mera”, naglasila je Milošević.
Kovid ambulante postoje u svakom domu zdravlja.
Pregledi se ne zakazuju.
Od danas u Beogradu rade dve nove kovid ambulante i to tokom cele noći. Jedna je u ulici Čarlija Čaplina na Paliluli, a druga u ulici Cara Dušana u Zemunu.
Kon: Situacija se pogoršava, u Beogradu preteća; Mere vratiti što pre
Epidemiolog Predrag Kon kaže da se situacija sa koronavirusom pogoršava, a da je u Beogradu preteća.
“Testira se sve više ljudi. Ima obolelih u studentskim domovima, a poslednji podatak je da je 91 pozitivan, verovatno se i to menja”, rekao je Kon, koji je i član Kriznog štaba.
On je naveo da trenutno postoji 12 malih klastera, a da veliki broj ljudi, 57 odsto, ne zna gde se zarazio.
“Ne vide se naznake da će biti brzog poboljšanja”, rekao je Kon i dodao da su pred nama dešavanja gde se može očekivati prenos infekcije – prijemni ispiti na fakultetima, maturske večeri, svadbe.
Kao mesto intenzivnog prenosa naveo je noćne klubove i rekao da se razmišlja o prekidu rada noćnih klubova, kao i smanjenju rada lokala.
“Bolje te mere što pre doneti nego čekati da se pogorša situacija”, rekao je Kon.
Vajber prekinuo saradnju sa Fejsbukom zbog “nasilničke retorike”
Rakuten Vajber, jedna od vodećih aplikacija za razmenu poruka i besplatnu i bezbednu komunikaciju na svetu, objavila je da prekida sve poslovne odnose sa “Fejsbukom”. Zloupotreba korisničkih podataka i nemogućnost suprotstavljanja nasilničkoj retorici “Fejsbuka” prešli su svaku meru, saopštio je “Vajber”.
“Vajber” će ukloniti Facebook Connect, Facebook SDK i GIPHY, kao i obustaviti zakup reklamnog prostora na ovoj platformi društvenih mreža, time podržavši sve masovniji pokret #StopHateForProfit (“Prekinite mržnju radi profita”) sa ciljem bojkotovanja “Fejsbuka”.
Vajber prekinuo saradnju sa Fejsbukom zbog “nasilničkog poslovanja”
“Podstaknuti protestima pokrenutim širom SAD tokom proteklih nedelja, grupacija čije su članice šest organizacija, a među njima ‘Liga protiv prezira’ (Anti-defamation League) i ‘Nacionalna asocijacija za napredak osoba obojene puti’ (NAACP) – apelovala je na kompanije koje se reklamiraju na Fejsbuku da obustave zakup reklamnog prostora na ovoj društvenoj mreži tokom meseca jula, kao odgovor na izostanak konkretnih mera i aktivnosti kompanije u zaštiti korisnika platforme od govora mržnje”, saopštio je “Vajber”.
Niz negativnih događaja, tokom kojeg se odigrao i neslavni skandal sa firmom “Kejmbridž analitika”, kada je spomenuta firma za politički konsalting nezakonito prikupljala i koristila podatke skoro 87 miliona korisnikaFejsbuka, kulminirao je, kako navodi “Vajber”, u ovoj poslednjoj aferi sa govorom mržnje.
“U tom smislu, ‘Vajber’ je odlučio da se solidariše sa ciljevima pokreta #StopHateForProfit i nadalje prekine sve poslovne odnose sa ‘Fejsbukom'”, napominje kompanija “Vajber”.
Globalni generalni direktor “Vajbera” Đamel Agaua izjavio je da “Fejsbuk” nastavlja sa praksom pogrešne interpretacije svoje uloge u savremenom svetu.
“Kompanija koju odlikuje nemaran odnos prema podacima svojih korisnika i nedostatak privatnosti u njenim aplikacijama, a sada i šokantno odsustvo nužnih mera kojim bi javnost bila zaštićena od nasilnog govora koji ugrožava društveni red i mir – ovim poslednjim ispadom je otišla predaleko. Mi nismo tumači istine, ali je istina to da mnogi ljudi doživeli neprijatnosti usled neograničenog širenja nasilnog sadržaja – i kompanije jednostavno moraju da se jasno suprotstave ovoj pojavi”, ističe Agaua.
Aktivnosti čiji će ishod biti uklanjanje dodirnih tačaka sa “Fejsbukom” sa aplikacije “Vajber” će biti okončane do početka jula 2020, dok će zakup reklamnog prostora na ovog društvenoj mreži biti obustavljen momentalno.













