21.3 C
Vancouver
Naslovna Blog Stranica 1331

Adem Ljajić zahvalio Đokoviću na pomoći Novom Pazaru

0

Srpski fudbalski reprezentativac Adem Ljajić, rođen u Novom Pazaru, lično je zahvalio Novaku Đokoviću na novčanoj donaciji njegovom gradu u borbi protiv korona virusa. Đoković je u sredu donirao Opštoj bolnici u Novom Pazaru pet miliona dinara, a najavio je da će, ukoliko bude potrebno, još da pomogne.

Na internetu se pojavila ” WhatsApp prepiska” između fudbalera Bešiktaša i najboljeg tenisera sveta.

Adem Ljajić
“Brate moj, hteo sam lično da ti zahvalim. U ime građana Novog Pazara za donaciju koju si poslao mom gradu i u moje ime. Mnogo poruka mi je stiglo iz Novog Pazara, lično meni da ti zahvalim. Pa sam iskoristio to naše poznanstvo. Nadam se da ste ok ti i porodica? Brz oporavak želim”, napisao je fudbaler.

Đoković je u odgovoru zahvalio Ljajiću.

“Dragi Ademe, hvala ti na divnoj poruci. Meni je zadovoljstvo, čast i obaveza da pomognem kad god i gde god mogu. Nikad nisam bio u Novom Pazaru, a veoma bih voleo. Čuo sam da grad ima veliku dušu. Mi smo dobro, od juče smo negativni. Nadam se da si i ti dobro, kao i tvoji”, odgovorio je Đoković.

Đoković je u sredu donirao Opštoj bolnici u Novom Pazaru pet miliona dinara, a najavio je da će, ukoliko bude potrebno, još da pomogne.

Kakve se mere primenjuju u gradovima Srbije u borbi protiv koronavirusa

0

Borba protiv virusa i borba protiv spekulacija. Niški klinički centar svakodnevno će objavljivati podatke o koronavirusu za jug Srbije. Današnja konferencija prva je od početka epidemije.

Nikola Marković, pi-ar Kliničkog centra Niš, kaže da ne bi bilo više spekulacija, podataka insajderskih, jer se nebrojeno puta dogodilo da su bile potpune dezinformacije ili poluinformacije, svakog dana u 12 sati će saopštavati.

RTS

Za 24 časa taj Klinički centar primio je 31 pacijenta, bilo je 86 pregleda u kovid ambulanti i jedna osoba je preminula.

“Što se tiče epidemiološkog stanja, pre svega zdravstvenih radnika u Kliničkom centru Niš trenutno imamo 20 zaraženih, obolelih, od toga 13 lekara i sedam medicinskih sestara, ukupno je do sada bilo zaraženo i ozdravilo 129 zdravstvenih radnika”, kaže Vladan Ćosić, zamenik generalnog direktora KC Niš.

Dok je u Nišu epidemiološka situacija pod kontrolom, u Vranju je prošle nedelje iz nesigurne prešla u nepovoljnu.

“Mislim da smo mi taj neki pik, odnosno najviši nivo obolevanja i zaraznosti imali u prethodnoj nedelji, da sad prelazimo u onaj stadijum kada ćemo polako da imamo sve manji broj obolelih”, navodi dr Svetlana Stojanović, direktor Zavoda za javno zdravlje u Vranju.

Većina Vranjanaca sa maskama i na otvorenom
U kovid bolnici u Vranju neznatno je smanjen broj pacijenata, sada ih je 98 sa lakšom ili srednje teškom kliničkom slikom. U gradu, većina sa maskama i na otvorenom.

“Primetno je da je kod građana malo povećan strah u smislu odgovornosti. Ja se nadam da ćemo u narednom periodu imati pozitivne rezultate u smislu poštovanja svih propisanih preventivnih mera”, ističe Nemanja Ivanović, član gradskog štaba.

U Kragujevcu još 48 obolelih, pozitivan je i jedan radnik Gerontološkog centra, a korisnici Centra nemaju simptome. I u tom gradu primenjuju se posebne mere zaštite stanovništva.

“Pratimo dalje situaciju, ako situacija bude bila bolja, mi ćemo sa merama da popuštamo, ukoliko se bude pogoršavala situacija, moramo da utežemo”, napominje Radomir Nikolić, gradonačelnik Kragujevca.

Gradski štab Kraljeva još nije dobio saglasnost za uvođenje vanredne situacije, ali su utvrdili niz mera i preporuka – ograničen je rad ugostiteljima, obavezne su maske, zabranjeno okupljanje više od pet osoba.

Proglašena vanredna situacija u Beogradu

0

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić je na predlog gradskog Štaba za vanredne situacije doneo Odluku o proglašenju vanredne situacije u Beogradu radi sprovođenja preventivnih mera zaštite bezbednosti i zaštite života stanovništva.

Odluka o uvođenju vanredne situacije danas stupa na snagu, saopštila je gradska uprava.

Radojičić je prethodno za RTS rekao da je čak 82,5 odsto zaraženih koronavirusom iz Beograda zbog čega grad donosi odluku o uvođenju vanredne situacije.

Najavio je i donošenje odluka o sprovođenju tri mere koje se odnose na okupljanje u zatvorenom i otvorenom prostoru, radu noćnih klubova i kafića i striktnijem nošenju maski, odnosno kažnjavanju za nenošenje.

“Tri mere se odnose na ograničeni broj ljudi, 100 u zatvorenom i 500 na otvorenom prostoru, noćni klubovi neće moći da rade od 23 do 6 sati ujutru, kao i kafići koji nemaju baštu, a biće neophodno i striktnije nošenje maski i eventualno kažnjavanje od ponedeljka”, rekao je Radojičić.

Ako ne nosite masku u zatvorenom prostoru u Beogradu – kazna 5.000 dinara

0

Na predlog Kriznog štaba za suzbijanje zarazne bolesti kovid 19, Vlada je na današnjoj sednica donela nove mere u cilju sprečavanja širenja koronavirusa i zaštite zdravlja građana.

Vlada je saopštila da se nove mere odnose na Grad Beograd, imajući u vidu specifičnosti epidemiološke situacije.

Ako ne nosite masku u zatvorenom prostoru, kazna 5.000 dinara
Ograničava se rad svih ugostiteljskih objekata i noćnih klubova, bez izuzetka, u vremenu od 23.00 do 06.00 narednog dana.

U svim zatvorenim prostorima, bez izuzetka, obavezno je nošenje zaštitnih maski, uz poštovanje fizičke distance od 1,5 metara.

Takođe, obavezno je nošenje zaštitnih maski u javnom gradskom i prigradskom prevozu i u međugradskom prevozu.

Za nepoštovanje mere obaveznog nošenja zaštitne maske u javnom prevozu ili u zatvorenom prostoru, propisana je kazna u iznosu od 5.000 dinara, za svako fizičko lice koje bude kršilo ovu meru.

Vlada je takođe odlučila da se zabranjuju okupljanja na javnim mestimau zatvorenom prostoru za više od 100 ljudi, a na otvorenom prostoru za više od 500 ljudi.

Prilikom bilo kakvih okupljanja na zatvorenom ili otvorenom prostoru neophodno je poštovati fizičku distancu od 1,5 metara.

Sve mere za Grad Beograd važe u periodu od naredne dve sedmice, odnosno do 18. jula 2020. godine.

Vlada Srbije još jednom apeluje na sve građane da poštuju mere i preporuke, ponašaju se odgovorno i vode računa o svom zdravlju i zdravlju svojih najbližih.

Predsednik Aleksandar Vučić, koji je sinoć u intervjuu za RTS najavio nove vladine mere za Beograd, rekao je da će ako situacija ne bude pod kontrolom zatvoriti Beograd.

U Britanskoj Kolumbiji još 24 nova slučaja koronavirusa

0

Pokrajinski zdravstveni službenik dr Bonnie Henri i ministar zdravlja Adrian Dik izneli su najnovije podatke o novo potvrđenim slučajevima i oporavku.

Zdravstvene vlasti objavile su da građani Britanske Kolumbije mogu se slobodno kretati po provinciji tokom faze 3 plana ponovnog pokretanja B.C.

„Bilo koji posetioc koji dolazi izvan B.C. mora da shvati da smo uspostavili jasna pravila za sigurne socijalne kontakte” rekao je provincijski službenik za zdravlje dr Bonnie Henri u dnevnom ažuriranju COVID-19 u četvrtak.

Zdravstvene vlasti upozorile se poestioce na nekoliko nedavnih letova u IVR o mogućoj izloženosti COVID-19.

U utorak su Henri i ministar zdravlja Adrian Dik izrazili zabrinutost zbog opuštanja mera fizičkog distanciranja u avionima.

VestJet i Air Canada okončali su svoju politiku ostavljanja praznih srednjih sedišta u avionima kako bi promovisali fizičko distanciranje.

Dik je podsetio da odluka treba doneti Transport Canada, a ne on. Ali ministar je takođe podsetio da, umesto fizičkog distanciranja, ljudi mogu preduzeti dodatne mere kako bi se zaštitili od izlaganja.

“To su odluke u saveznoj nadležnosti”, rekao je. “Ali postoje stvari koje možemo učiniti da budemo sigurniji.”

Fizičko distanciranje je veoma važno ”, rekao je. „Moramo ga održavati gde god možemo, a kada ne možemo – ako je u avionu ili bilo gde drugo – moramo biti svesniji svih ostalih stvari koje moramo da radimo, kao što je pranje ruku, kao što je kao da ne dodirujemo lice, poput nošenja maski i tako dalje. ”

Henri je ponovo naglasio važnost nedozvoljavanja ljudima sa simptomima COVID-19 da se ukrcavaju u avione.

“To je nešto što je zajednička odgovornost između aviokompanija i ljudi koji putuju”, rekla je ona. “Ne biste smeli i ne možete – putovati ako ste bolesni ili ako ste bili u kontaktu sa nekim sa COVID-19.”

Henri i Dik objavili su da je bilo 24 nova slučaja koronavirusa u B.C. tokom poslednja dva dana, zajedno sa tri nova smrtna slučajeva. Zbog praznika Dana Kanade u sredu nije bilo dnevnog izveštaja.

Ukupno potvrđenih slučajeva  u B.C. su se popeli na 2940, a smrtnih slučajeva na 177.

2603 su se potpuno oporavili. Trenutno ima 160 aktivnih slučajeva – 17 u bolnici i samo dvoje ljudi i dalje na intenzivnoj nezi.

Nije bilo novih epidemija ili epidemija zajednice u zdravstvenim ustanovama.

Učenik iz Srbije osvojio bronzu na Svetskoj geografskoj olimpijadi

0

Vasilije Pantelić je nosilac Vukove diplome i titule Đak generacije OŠ “Ivo Andrić” u Beogradu, ali i polaznik Istraživačke stanice Petnica.

Kako piše portal Brainz, mlađi saradnik na Letnjoj naučnoj školi za osnovce, učesnik međunarodne Letnje škole nauke S3++ u Hrvatskoj, član Regionalnog centra za talente Beograd II, gaji veliku ljubav prema plivanju i šahu, govori engleski, nemački i ruski jezik, nosilac srebrne medalje na Balkanskoj geografskoj olimpijadi u Rumuniji, na Republičkom takmičenju iz hemije osvaja prvo mesto, okićen je bronzom na Svetskoj geografskoj olimpijadi u Hong Kongu.

Brainz TV je platforma koja informiše o nauci, obrazovanju i kulturi.

Imunitet na koronavirus je možda veći nego što to testovi pokazuju

0

 

Kod osoba čiji su testovi na antitela pozitivni utvrđeno je da imaju i specifične T-ćelije koje identifikuju i uništavaju zaražene ćelije, pokazalo je istraživanje sprovedeno na Karolinska Univerzitetu u Švedskoj.

To se videlo čak i kod ljudi koji su imali blage simptome ili su asimptomatski, dakle bez ikakvih simptoma COVID -19. Još nije jasno da li to samo štiti pojedinca ili će ih možda sprečiti da prenesu infekciju drugima.

Istraživači sa Karolinksa instituta testirali su 200 ljudi i na antitela i na T-ćelije. Neki su bili davaoci krvi, dok su drugi pronađeni iz grupe ljudi koji su prvi bili zaraženi u Švedskoj, uglavnom vraćajući se iz ranije pogođenih područja poput severne Italije, biše BBC.

To bi moglo značiti da šira grupa ima određeni nivo imuniteta na COVID-19, nego što pokazuju podaci za testiranje antitela, poput onih objavljenih u okviru ankete za nacionalno istraživanje statistike.

Verovatno su te osobe postigle imuni odgovor i razvile antitela, ali ili su ona izbledela ili ih trenutni testovi nisu otkrili. Kako je ranije rečeno antitela štite svega dva do tri meseca i smatra se da ove osobe treba zaštititi ako su po drugi put izloženi virusu.

Deni Altman profesor na “Imperial College London” opisao je studiju kao „impresivnu i temeljnu“ i dodao  da postoji sve veći broj dokaza da „samo testiranje antitela podcenjuje imunitet“.

“To ne mora nužno da znači da smo bliži imunitetu stada”, kaže docent Markus Bagert, jedan od autora studije.

Potrebno je obaviti više analiza da bi se shvatilo da li T-ćelije potpuno blokiraju virus i sprečavaju njegov prenos.

Pad broja T-ćelija
Istraživači sa “Francis Crick Instituta”, “King’s College London” i bolnice “Gui i St. Thomas”, primetili su da grupa od 60 teško obolelih pacijenata doživljava pad broja T-ćelija. Ovo nije primećeno u studiji sprovedenoj na Karolinska Univerzitetu, koja je otkrila da što je osoba bolesnija, stvara veći broj T-ćelija i antitela.

Tim je rekao da je potrebno još istraživanja. Iako je njihovo istraživanje T-ćelija najveće do sada urađeno, ali je uključivalo relativno malu grupu pacijenata.

T-ćelije su veoma složene i mnogo ih je teže identifikovati od antitela, pa se trenutno rade samo u specijalizovanim laboratorijama,poput one u Centru za infektivnu medicinu pri Univerzitetu Karolinska.

Takođe je važno napomenuti da se rade male serije uzoraka tokom dana što znači da masovno testiranje T-ćelija u ovom trenutku nije moguće.

 

Orban: Srbija je bezbedna, njeni građani mogu u Mađarsku

0

Mađarska neće uvažiti zahtev EU da na listu “bezbednih” država, kada je reč o pandemiji koronavirusa, doda zemlje izvan EU, osim Srbije, izjavio je premijer Viktor Orban.

Viktor Orban je u video-poruci na Fejsbuku naveo da po prvi put, Mađarska ne može da podrži zahtev EU, zato što bi to, kako kaže, bilo protiv zdravstvenih interesa mađarskog naroda, prenosi Rojters.

Orban: Srbija bezbedna, njeni građani mogu u Mađarsku
Orban je dodao da će za ljude koji prolaze kroz Mađarsku na putu ka drugim državama biti ponovo upostavljen “humanitarni koridor”, koji je postojao i u vreme kada je prvi talas pandemije u Evropi bio na vrhuncu.

“Svako ko prolazi kroz Mađarsku moraće da koristi taj koridor. Njima neće biti dozvoljeno da napuste taj put i na snazi će biti stroga granična kontrola”, naveo je mađarski premijer.

Savet EU usvojio je preporuku da se od 1. jula ukinu privremene restrikcije na putovanja u EU za građane 15 zemalja širom sveta, među kojima je i Srbija, ali i upozorio da je primena ove preporuke isključivo u nadležnosti država članica.

Er Srbija ponovo leti iz Niša do Austrije, od sutra do Hanovera

0

Avionima “Er Srbije” od danas se ponovo može leteti od Niša do Austrije, odnosno do austrijskog grada Salcburga, posle prekida zbog epidemije koronavirusa.

Ta kompanija je ranije najavila da će od sutra leteti i od Niša do Hanovera, dok su letovi do Frankfurta (Hana) i Nirnberga obnovljeni 16. juna.

“Er Srbija” je najavila i da će u narednom periodu sukcesivno obnavljati i ostale letove sa aerodroma “Konstantin Veliki”, od ukupno 11 koliko ih je imala pre izbijanja epidemije.

“Viz er” je do 5. juna obnovio svih svojih pet linija sa aerodroma u Nišu, dok je “Rajan er” najavio obnavljanje letova do Berlina i Malte, počev od 2. avgusta.

Danas se ponovo glasa na 234 biračka mesta u Srbiji

0

Na 234 biračka mesta širom Srbije ponavlja se glasanje. Pravo glasa ima 203.012 birača.

Ponovo se glasa na pojedinim biračkim mestima u beogradskim opštinama Vračar, Zemun, Novi Beograd, Obrenovac, Rakovica, Čukarica.

Na biračkim mestima treba nositi maske i držati distancu
Glasa se i u Subotici, Novom Sadu, Bačkoj Topoli, Zrenjaninu, Sečnju, Alibunaru, Beloj Crkvi, Vršcu, Požarevcu, Beočinu, Inđiji, Loznici, Šapcu, Ljuboviji, Valjevu, Paraćinu…

Kako je ranije saopštio RIK, štampaće se ukupno 204.027 glasačkih lističa za 203.012 birača, što je konačan broj uz obazveznu rezervu od 0,5 odsto.

U AP Vojvodini glasaće se ponovo na 23 biračka mesta.

Crta i Cesid su saopštili juče da se nisu stekli uslovi da posamatraju ponovljene izbore, između ostalog, i zbog trenutne epidemiološke situacije.

Evropska komisija je saopštila da je uredno sprovođenje ponovljenih izbora na 234 izborna mesta 1. jula važno pitanje za ocenu zrelosti demokratskog sistema u Srbiji.